Ungaria: Tiganii fug dintr-un sat, din cauza unei militii de extrema dreapta, care organizeaza o "tabara de antrenament"

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 aprilie 2011, 13:16 Actualitate | Internaţional

Aproape 300 de femei si copii romi au fugit vineri din satul Gyongyospata (nord-est) inainte de intoarcerea unei militii de extrema-dreapta pentru o "tabara de antrenament", a declarat pentru AFP seful acestei comunitati de tigani.

Dupa interzicerea patrularilor organizate luna trecuta, militia Vedero organizeaza in acest week-end, de Paste, o tabara de antrenament de trei zile in aceasta localitate cu 2.800 de locuitori, dintre care 450 sunt tigani, situata la o distanta de 81 km de Budapesta.

In timp ce barbatii tigani vor sa ramana in sat, 277 de femei si copii s-au urcat in cinci autocare puse la dispozitie de grupurile pentru apararea drepturilor Omului.

"Le e frica si consideram ca e mai sigur daca pleaca", a declarat liderul comunitatii de romi, Janos Farkas.

Militia Vedero, apropiata de partidul de extrema drepata Jobbik si ai carui membri poarta uniforme para-militare, a patrulat pe strazile din Gyongyospata luna octombrie "pentru a reinstaura ordinea".

Politia locala a refuzat sa intervina, in ciuda protestelor comunitatii tiganesti, care a denuntat o atmosfera de intimidare.

Ministrul de Interne Sandor Pinter a declarat saptamana trecuta ca astfel de patrulari trebuie sa inceteze.

In aceasta noua operatiune de intimidare, militia Vedero isi va ridica tabara la o suta de metri de cartierul romilor din Gyongyospata. O contra-manifestatie este prevazuta pentru a sustine romii.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6161 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Tabara de antrenament (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:34)

    Martens [anonim]

    Sper ca baietii aia nervosi nu fac antrenament la tras cu arcul.
    • +5 (7 voturi)    
      asa zic si eu antrenamet (Vineri, 22 aprilie 2011, 17:51)

      tunu [anonim] i-a raspuns lui Martens

      presupun ca vor fi mai multe probe...numai sa nu ramana fara materie prima :))
  • +11 (17 voturi)    
    tiganu' tot tigan (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:38)

    george [anonim]

    aha... se pare ca tiganii sunt aceasi si au aceleasi obiceiuri peste tot
    • 0 (0 voturi)    
      Solutia nu e asta (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 0:20)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui george

      Sunt din Bucuresti. O mare parte din muncile de jos din capitala sunt facute de tigani, vezi maturatori, gunoieri, munca in supermarket-uri, santiere, etc. Problema e ca noi ca si unguri avem politicieni HOTI si un sistem birocractic care ne fura zi de zi, luna de luna, an de an. Evident tiganii au o problema in a se integra, dar PRIORITATEA e sa scapam de politicienii astia oricum ar fi, diplomati, vamesi si alte meserii inutile.
    • +1 (1 vot)    
      Tiganii au fugit? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 1:02)

      Gutza [anonim] i-a raspuns lui george

      Aveti grija sa nu-i scapati!
  • -5 (19 voturi)    
    UnguRaii si autoflagelarea ultranationalismului ma (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:45)

    unu [anonim]

    UnguRaii au luat-o intr-o directie fffff gresita...Constitutia ultraconservatoare si ultranoationalista...plus acest Jobbik...Nemtii deja i-au luat la ochi.In 1-2 ani daca baietii o tin asa cu prostiile lor sa vezi cum migreaza investitiile germane in alte directii...Croatia,Slovacia,Romania,etc.
    Dupa ce UnguReii au pus piatra de temelie la destramarea Iugoslaviei si au lucrat intens si la destramarea Romanicii (dar fara succes pana acum) se pare ca si-o trag singuri in cel mai original mod posibil..de fapt astia si-au tras-o singuri toata istoria lor datorita ingamfarii lor , fuduliei prostesti si a falsei lor superioritati fata de natiile din jur(in care ei cred cu o tarie extraordinara)..mult succes UnguRailor se pare ca repetati intesvi toate greselile din trecutul vostru cel putin de pe la 1864 cand v-au bagat austriecii in Dualism numai tampenii faceti, pana nu va autodistrugeti de tot nu va opriti...iar Cartea UltraNationalista mai ales pt o natie asa de randul 2 din europa ( noi sintem de 3-4) nu prea le place celor mari:Germania,UK,Franta...deci atentie UnguRai se pare ca va dati singuri cu tesla undeva
    • +1 (3 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 10:41)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui unu

      de ce sa migreze investitiile? fiindca ungurii se declara crestini, nu accepta casatoriile homo si nu mai tolereaza ticalosiile tiganesti? ce-ar fi sa judeci corect, nu "corect politic"?
  • +7 (15 voturi)    
    Extremisti (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:46)

    bubu [anonim]

    Ungaria se indreapta incet si sigur spre extrema dreapta.
    Consecinte: Greu de calculat.
    • 0 (12 voturi)    
      sincer este de dorit (Vineri, 22 aprilie 2011, 16:35)

      serban [anonim] i-a raspuns lui bubu

      sincer doresc ca ungaria sa devina o tara guvernata de extrema dreapta . atunci se va lamuri si europa ce au incalzit la sin ( vezi 1956 ) si toate ajutoarele ulterioare . poate asa ne desteptam si noi si scoatem dupa 20 de udmr de la guvernare . poate incepe si destramarea uniunii europene si asa asa totul redevine normal .
  • +8 (18 voturi)    
    Tabere de agrement cu panselute si flori. (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:47)

    leo [anonim]

    In toata europa extrema dreapta este taxata cum se cuvine iar in Ungaria sunt grupari paramilitare ce reinstaureaza ordinea in deplina colaborare cu institutiile statului (a se citi Politia si Partide Guvernamentale).

    Frumoasa presedentie are Europa.

    Filozoful francez Andre Glucksmann: “Cei care cred ca rromii sunt in general hoti, sunt niste tarani care se tem de straini”. Sa se duca putin in Ungaria, il rugam noi, europeni.

    PS: Interesant: la unguri tiganii sunt tigani iar la noi sunt rromi
  • +8 (16 voturi)    
    da (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:48)

    nelu [anonim]

    Sa luam si noi exemplu. Adevarul e ca etnia asta nu se v-a civiliza niciodata cu vorba buna.
  • +9 (17 voturi)    
    ! (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:48)

    tudor [anonim]

    Ce sa zic nu sunt de acord cu rasismul in general, cu holocaustul, dar in cazul tiganilor totusi se poate face o exceptie...sa zica cat or vrea si ce or vrea ONG urile care iau o caruta de bani degeaba si sa faca tamtam sa-i "apere". natie de hoti, de pierde vara, mizerabili si tot timpul pusi pe inselat si bani nemunciti...or fi si exceptii dar sunt cred 1-2% din ei!
  • +4 (14 voturi)    
    Sa vina si la noi (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:52)

    gabi [anonim]

    Ii asteptam si in Romania cu drag sa ne scape de acei tigani care nu stiu decat sa fure ,sa trandaveasca si sa faca crime!
  • +6 (14 voturi)    
    Si la noi cand ? (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:53)

    Bravo lor [anonim]

    Si la noi ar fi bine sa organizam asa ceva, ca se cred prea importanti tiganii in ultima vreme, cred ca li se cuvine totul de la coada din spitale, pana la dreptatea facuta de politie. Daca nu au curaj organele de stat indreptatite sa faca ordine atunci asta e o solutie.
    • 0 (0 voturi)    
      La noi fug romanii in fatza tziganilor (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:49)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Bravo lor

      La noi fug romanii in fatza tziganilor, asta este diferenta.

      In nici o alta tara din lume, tziganii nu au atita putere, tupeu ca in Romania.

      Ce este mai dureros este ca nimic dar absolut nimic nu intrevede ca romanii sa-si recapete demnitatea vis-a-vis de tzigani.
  • +9 (13 voturi)    
    denumire (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:53)

    Mihai C. [anonim]

    Voi ziaristii ati inventat numele de "rom" pt. tiganii romani. Nu exista cuvantul "rom" in alta limba ! Asa ca hotarati-va : romi sau tigani ? Pentruca nu e clar daca este vorba de tiganii romani sau unguri !
    • -4 (6 voturi)    
      nu e adevarat (Vineri, 22 aprilie 2011, 17:20)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Mihai C.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people#Rom.2C_Romani
      • -1 (1 vot)    
        . (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 0:43)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Comentariul "Voi ziaristii ati inventat numele de 'rom' pt. tiganii romani. Nu exista cuvantul 'rom' in alta limba" votat cu multe plusuri.

        Raspunsul meu in care trimit spre o dovada ca nu e asa - cu minusuri.

        Mi se pare incredibil. Le pui oamenilor dovada in fata si ei se agata de minciuna lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Deci in Ungaria pt cine nu stie, se numesc ... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 20:30)

      UnClujean [anonim] i-a raspuns lui Mihai C.

      romák.
  • +2 (10 voturi)    
    hm?! (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:54)

    Bogdan [anonim]

    de ce ar sustine cineva romii?
    • -4 (8 voturi)    
      . (Vineri, 22 aprilie 2011, 17:44)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Poate pentru ca i se pare incorect ca familii intregi sa fie intimidate si pana la urma obligate sa fuga de acasa pe baza unei perceptii de grup.

      Cum te-ai simti tu daca ai fi un tigan mestesugar care chiar nu fura, si ti-ai lua bataie de la garzile astea doar pentru ca esti tigan? Ia zi - asta e, ghinion, cine te-a pus sa te nasti tigan?
      • +9 (9 voturi)    
        Daca imi aduc bine aminte, (Vineri, 22 aprilie 2011, 21:13)

        giga [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        a fost un caz, pe la Bolintin cred, unde niste tigani au omorit un pusti. Au iesit oamenii si au dat foc la mai multe case; intre ele ramasese una (tot de tigani) in care tiganul statea linistit. Cind l-au intrebat cei de la tv de ce nu au dat foc si casei lui, omu' era nedumerit ' de ce sa dea daca io imi vad de treaba ?'. Cred ca sunt f putini aia care se iau de tigani doar ca sunt tigani; se iau de cei cu comportament 'tiganesc' - pe care il au si multi romani.
        Paste fericit!
  • +1 (11 voturi)    
    antidot... (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:54)

    geo26 [anonim]

    sa fi gasit ungurii antidotul pentru tigani?.....
  • +11 (17 voturi)    
    Dacă evenimentul... (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:57)

    felis_tigris [utilizator]

    ...se producea în România, sărea în sus de fund toate Europa "civilizată": guverne, O.N.G-uri, media etc.
  • +6 (16 voturi)    
    ;) (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:06)

    nevermind [anonim]

    Pe cand antrenamente si in Romania? Avem destule zone numai bune pentru instructzie...
    Transportul, cazarea si mancarea gratis!!!
  • +9 (15 voturi)    
    Sigur. (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:09)

    AlinN [utilizator]

    Si presupun ca in satul acela cei 2350 de locuitori le fura din curte tiganilor. Probabil a auzit militia de dreapta ca in satul acela tiganii sunt harnici, muncesc de rup, nu fura nimic, si daca o tin tot asa ii vor intrece pe unguri in cinste si harnicie, si acum ii ataca de teama sa nu cumva sa se intample asta.
    Felicitari ungurilor pentru ca permit existenta a acestui tip de militie. La noi daca s-ar intampla asa ceva pe cei care ar vrea sa formeze militia sigur politia si justitia i-ar taxa imediat, in schimb pe tigani ii lalaie la nesfarsit si cel mai bun este tiganul de frunte de la noi din tara : Vantu. Din pacate militiile la noi ar trebui sa lupte si impotriva politiei tiganizate si justitiei tiganizate.
  • +11 (19 voturi)    
    deci... (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:10)

    un oarecare [utilizator]

    Intai tiganii din romania erau numiti romi, si tiganii romani erau confundati cu romanii.
    Acum vad ca tiganii de pretutindeni sunt numiti romi!
    Ce se urmareste oameni buni?
    de ce trebuie sa fim noi romanii confundati cu tiganii europei?

    @Hotnews
    1 Ma cenzurati si de data asta?
    2 De ce nu folositi termenul de tigani?
  • +6 (12 voturi)    
    acum... (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:13)

    nimeni [anonim]

    si tiganii din ungaria sunt tot romi?
    De ce se urmareste confuzia intre tiganii de pretutindeni si romani"?
    Rusine presa romana, rusine Hotnews!
    Hai cenzurati-ma!!! Ca opinia nu e corecta dpdv politic!
    • 0 (0 voturi)    
      In Ungaria se numesc ... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 20:29)

      UnClujean [anonim] i-a raspuns lui nimeni

      romák.
  • +6 (18 voturi)    
    pentru ca pot (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:19)

    razvan [anonim]

    ungurii au cojones... spre deosebire de altii.
  • +7 (17 voturi)    
    Eu vreau sa fiu ungur! (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:24)

    emil [anonim]

    Eu vreau sa fiu ungur!
  • +3 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:28)

    geco [anonim]

    Toate astea in timp ce romanii le copiaza muzica, obiceiurile, iar la tv doar emsiuni cu tigani. Sa nu uitam si faptul ca tremura in fata lor mai ceva ca un vibrator...de tasat pietrisul bineinteles.
  • +4 (8 voturi)    
    ai nostri pleaca... (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:30)

    iulianuss [anonim]

    Ai nostri tigani + puradei pleaca in Franta, sa primeasca 300 euro de intoarcere...
  • +6 (16 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:38)

    xmen [anonim]

    Oare de ce ei pot si noi nu?
  • +4 (12 voturi)    
    pe cand si la noi in RO? (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:38)

    Stalin [anonim]

    Oare la noi de ce nu exista astfel de "militii" care sa-i mai 'intimideze" putin pe tigani?
    Asi sponsoriza cu 2% din impozit o astfel de organizatie...
    • +9 (9 voturi)    
      oare? (Vineri, 22 aprilie 2011, 17:54)

      n [anonim] i-a raspuns lui Stalin

      problema e nu sponsorizarea ! ci cine sa faca militia? manelistii? iubitorii de tigani? eu unu as sponsoriza 300 $ lunar asa ceva din propriul buunar plus casa de 300 m patrati gratis sa locuiasca ca sediu:)
      si daca stau si ma gandesc bine poate si un harb de suv sa aiba cu ce trece pe aratura cand ii vaneaza!
      dar sa nu visam! politia e cumparata guvernu la fel din simplu motiv ca banu conduce iar tiganii nostri de 21 ani fura din toata europa si aduna aur sub saltea! ei sunt noi stapani ai romaniei si nu prea mai e ceva de facut!
      dar speranta moare ultima!
      • +8 (8 voturi)    
        Subscriu si eu! (Vineri, 22 aprilie 2011, 21:02)

        Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui n

        Nu stau chiar atat de bine ca tine dar ... as baga si eu macar 100 de euro lunar intr-o astfel de organizatie!
        • +7 (7 voturi)    
          Va sustin. (Vineri, 22 aprilie 2011, 22:55)

          Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

          Si eu as ajuta cu cel putin 100 Euro lunar o asa o organizatie.
  • +1 (9 voturi)    
    Unde fug ? (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:42)

    Noname [anonim]

    Sa fuga inspre vest nu in Romania
    • +3 (3 voturi)    
      geografie (Vineri, 22 aprilie 2011, 22:47)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Noname

      Drumul spre India este spre est, adică prin România...
  • +6 (12 voturi)    
    Nu-i frumos... (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:44)

    bgd [utilizator]

    ...da-i sanatos.

    Stiu ca atitudinea rasista in general e condamnabila, insa in cazul tiganilor in general...nu ma feresc sa o arat. Sigur ca mai sunt si tigani educati, tigani care respecta regulile societatilor din care fac parte....dar acestia sunt prea putini ca sa conteze. Nu cred ca acesti oameni vor putea fi vreodata schimbati in asa fel incat sa devina niste cetateni normali...niste cetateni moderni. Sunt prea inapoiati...din toate p.d.v.
    • +1 (1 vot)    
      mda.. asa e romanu.. (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 11:19)

      Dorelus [anonim] i-a raspuns lui bgd

      doua lucruri uraste romanul pe lume.. rasismul si tiganii :))
  • +3 (13 voturi)    
    tiganiada (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:46)

    Marin [anonim]

    Asta trebuie facut si la noi!
  • -6 (6 voturi)    
    ? (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:52)

    gigi [anonim]

    in ce tara e asta ?
  • +6 (12 voturi)    
    Nu ma mir ... (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:53)

    omul de rand [anonim]

    Ma tem ca si noi ne indreptam spre acest model!

    In Ungaria tiganii au trait foarte bine din ajutoarele sociale, fara sa miste un deget. Sau obisnuit cu aceasta bunastare si au crezut ca aceste lucruri le cuvin din oficiu. In multe cazuri au terorizat si majoritatea, care lucrand din greu, platind taxele si impozitele la stat, contribuind la ajutoarele sociale.
    Din pacate autoritatiile nu prea au facut nimic impotriva tiganilor, nu cumva sa para o discriminare.
    Asa in multe cazuri, civili au fost nevoiti sa se apere si au aparut si extremistii, care au inceput sa imputste tigani (la propriu). Daca autoritatiile isi faceau treba, civilii nu erau foartati sa recurga la aceste fapte. Nu sunt de acord cu ei, dar inteleg de ce au facut.

    Discriminarea este cand nu se aplica legea unor grupuri si nu cand se aplica legea si la minoritati.

    Si la noi in tara tot ma des aud cazuri, ca tiganii terorizeaza o comunitate majoritara, care lucreaza, plateste taxe, din care se platesc ajutoarele sociale si autoritatiile. Si la noi tot mai des aud ca autoritatiile nu protejeaza pe cetatenii care si vad de treba, ci dinpotriva, cu nepasarea lor protejeaza pe cei care incalca legea. Tot mai des vedem la televizor ca majoritate se revolta impotriva minoritatii care nu lucreaza, dar vrea sa traiasca bine. Nu sunt de acord cu ei, dar inteleg de ce sunt nevoiti sa faca acest lucru.
    Daca autoritatiile ar face treaba lor, atunci nu ar fi nevoie de autoaparare, si nici de asemenea grupari paramilitare.

    Nu ma si mira daca si la noi ar aparea asemenea grupari paramilitare. Nu ma si alatura, dar asi intelege de ce au aparut. Nu ma si mira daca ar aparea si la noi politicieni extremisti, care ar transforma acest fenomen in voturi si scaune in parlament.
    • 0 (2 voturi)    
      ce vorbesti nene de justificare (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 0:22)

      ce vrobesti nene? [anonim] i-a raspuns lui omul de rand

      mai draga coeziunea de grup a maghiarilor se
      1. bazeaza pe gasirea intotdeauna a tapului ispasitor,
      2. comparatia frecventa cu celelalte natiuni din jur, si 3. fixarea intotdeauna a altui sialtui scop pentru atingerea "bunastarii'

      deci in ungaria dupa ce au inceput din 1956 maghiarizarea totala a tuturor minoritatilor din ungaria au mai ramas doar tiganii. iar acum aceste trupe paramilitare acceptate de guvern incearca ca si in gongo si in sudan sau somalia sau de ce nu chiar in serbia, sa-i alunge pe romi din ungaria. - cica niste ong-uri le-a pus la dispozitie autocare. stiti ce se va intampla? - le va da foc la case, la proprietatea lor- asta este o tara europeana.

      ia sa vedem ce vrea ungaria - viseaza la o ungarie mare, iar on romania dupa ce au facut presiuni ca HR, CV si MS sa intre in aceeasi regiune de dezvoltare - acum dupa 4 ani nu le mai convine - vor de fapt exact N-V transilvaniei - adica o regiune compusa din BH, SM, CJ, MM, MS, HR, CV.

      si tot asa si tot asa, pana cand va izbucni din nou un conflict.

      iar pentru cei care incearca sa gaseasca justificari la acte nationaliste, extremise, sovine le invit sa viziteze fostele lagare, sa viziteze putin, comuna ip, traznea, moisei, si altele - si acolo a fost justificat totul, toate crimele au fost justificate.

      cum sa justifici alungarea a femeilor si copiilor dintr-o localitate prin actiuni de intimidare cu acordul si complicitatea fortelor de ordine si chiar a ong-urilor???
      • 0 (0 voturi)    
        simplu (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 10:45)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui ce vrobesti nene?

        daca acea comunitate este impotriva regulilor de convietuire civilizata, o izloezi, o alungi, etc! sau pretinzi sa ne resemnam, sa suferim noi ca sa nu sufere acele gunoaie?
  • +1 (7 voturi)    
    romii ? (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    poate ungrii. Asa ar trebui, ca tiganii din fiecare tara sa se numeasca plecind de la numele tarii respective.
    Anglii, francei, italei, germei, etc.
    Altfel, le urez mult succes membrilor vedero si regret ca in Romania oamenii n-au cojones sa-i imite.
  • +2 (10 voturi)    
    Le ofer mancare si bautura. (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:01)

    mircea [anonim]

    Daca vin sa-si faca antrenamentul si in Romania.Avem in jurul localitatii destule terenuri de antrenament ale fostelor unitati militare.Avem si tigani destui.Parlamentarii romani sunt frati cu tiganii.Nu au vrut sa schimbe denumirea acestora in tigan,preferand tot rom pentru batjocorirea natiei romane.
  • +4 (10 voturi)    
    super (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:17)

    je [anonim]

    pe cand si la noi asa ceva ??
  • +7 (11 voturi)    
    Unde a disparut tupeul tiganesc ? (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:17)

    nu sunt rasist dar miroase urat [anonim]

    Armata aceea nu a facut nimic... nimanui ...cu toate acestea constat ca a disparut tupeul tiganesc... in Ungaria !

    Fenomen foarte curios, ca de ex in Romania familiile tiganesti isi apara cu disperare membrii marcanti, in fata oricarei institutii !

    Cu politistii si jandarmii au un dialog sentimental, pe doctori ii coplesesc cu buchete imense de flori, reprezentantii de la primarie si electrica sunt poftiti la masa... ce problema sa aibe armata ungureasca ?

    nu mai inteleg nimic...sa intors Europa pe dos ...!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Tiganu e nomad. (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:20)

    Tiganu [anonim]

    Tiganu (nu rom, nici wiski) tot nomad ramane....
  • +7 (11 voturi)    
    Nu se poate... (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:28)

    Alexandru [anonim]

    Nu se poate asa ceva! E inadmisibil! Revoltator !!!

    Aceste intimidari vor afecta structura sociala a grupului de romi, dezvoltarea emotionala a copiilor lor, va crea angoasa, paranoia si stima de sine scazuta intr-o comunitate si asa extrem de sensibila si fragila.


    Acum, de Sfintele Sarbatori de Paste, propun o noua tema de reflectie: Anxietatea la Tigani.
  • +4 (12 voturi)    
    ce extrema dreapta? (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:31)

    z [anonim]

    oare in vremurile astea toti oamenii care nu accepta sa se lase calcati in picioare in numele unor idei bolnave sunt extremisti? orice om cu coloana vertebrala ar face la fel. ong-urile astea sustinte din bani publici nu fac decat sa promoveze atitudini antieuropene, anticrestine si antisociale(homosexualitatea, avortul) sub numele de "drepturi ale omului". dar evident bietii oameni ce nu accepta distrugerea sistematica a tot ceea ce e civilizatie si societate sunt numiti "intoleranti"(fata de criminalitate?) si "extremisti"(numai o minte bolsevica ar considera extremisti cativa tineri idealisti ce vor sa ajute comunitatea).
  • +5 (11 voturi)    
    ????????? (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:32)

    xpawnrip [utilizator]

    de ce scrieti rromi cu un singur "r" ???
    de ce scrieti "romi" si nu tzigani???
  • -6 (10 voturi)    
    Rasisti (Vineri, 22 aprilie 2011, 17:08)

    MihaiG [utilizator]

    Rasisti si in Ungaria si pe forumul asta. Ati scapat de evrei si acum le-a venit randul tiganilor, nu?

    Cand nu vor mai fi tigani pe cine veti mai injura?
  • -4 (8 voturi)    
    civiliza.... (Vineri, 22 aprilie 2011, 18:22)

    Dumnezero [anonim]

    Vad o multime de oameni bucurosi, sustinand idealuri de civilizatie si europenism in fata acestor activitati impotriva "barbarilor". Voi sunteti la fel de necivilizati, doar ca aveti mai multi bani si ati trecut prin ceva forma de educatie institutionala.

    Daca era vorba de niste emigranti romani acolo, persecutati de "civilizatii" unguri, acum va rostgoleati pe jos in furie si spume.

    Civilizat inseamna sa vezi dincolo de tribul tau si sa practici comportament politicos, cu respect si diplomatie, nu violenta.
    • +4 (8 voturi)    
      ungurimea (Vineri, 22 aprilie 2011, 19:12)

      iotiobag [utilizator] i-a raspuns lui Dumnezero

      aveti spaima asta cu pericolul unguresc.am trait 30 de ani printre unguri si nici astazi nu stiu un cuvant in ungureste(din pacate).cu durere trebuie sa spun ca ungurii sunt mai de comitet decit noi.au si ei prostii lor(tokes si csibi barna) dar nu-i nimic avem si noi pe ai nostri(vadim tudor & comp.).ce s-a intimplat la targu-mures a fost orchestrat de securitatea lui iliescu.chestia cu autonomia este doar o gogorita ca sa tina udmr-ul in picioare.prietenii mei maghiari nu vor autonomie.ei au doar grija zilei de maine cind poate o sa fie concediati si nu o sa aiba bani sa-si plateasca taxele.pun pariu ca daca mergeti in covasna si harghita nimeni nu o sa va trateze rau doar pentru ca vorbiti romaneste.
  • +1 (5 voturi)    
    in mod normal (Vineri, 22 aprilie 2011, 19:08)

    daroc [utilizator]

    In mod normal si in egala masura, politia si justitia ar trebui sa faca doua lucruri, legat de aceasta problema. Unu la mana, sa desfiinteze acele.... militii si forte paramilitare! Intr-un stat democratic n-au ce cauta asemnea organizatii!
    Doi la mana, acceasi politie ar trebuie sa fie mai vigilenta in apararea legii, si cu majoritatea, dar si cu minoritatea. In cazul de fata, minoritatea tiganeasca. Din cate am inteles din diverse surse, de-a lungul timpului, au si tiganii din Ungaria vina lor in crearea acestei situatii, dar si lipsa de reactiea a autoritatilor, a politiei in particular, fata de comportamentele unor tigani, care reusesc sa distruga imaginea publica per ansamblu a unei intregi comunitati.
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 14:43)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui daroc

      "Unu la mana, sa desfiinteze acele.... militii si forte paramilitare! Intr-un stat democratic n-au ce cauta asemnea organizatii! "

      ------------
      Amendment 2 - Right to Bear Arms. Ratified 12/15/1791

      A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed.
      ------------
      Poti sa ghicestii de unde este citata propozita de mai sus?
  • +5 (7 voturi)    
    Minciuna numelui! (Vineri, 22 aprilie 2011, 19:19)

    Mircea [anonim]

    Numele "rrom" este o mare minciuna.
    Singurele surse care sunt date sunt din Wikipedia, enciclopedia libera si mincinoasa.

    La capitolul ce trateaza originea numelui "rrom" Wikipedia nu spune nimic concret, nu vine cu argumente, nu vine cu izvoare, impune direct aceasta denumire.

    Opriti minciuna!
  • 0 (0 voturi)    
    De cit timp sint tziganii in Europa? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:45)

    T+C [anonim]

    I: De cit timp sint tziganii in Europa?
    R: De aproape 1000 de ani.

    I: S-au civilizat desi s-au facut eforturi uriase de a lungul secolelor?
    R: In ce mai mare parte nu.

    I: Exista vreo speranta ca sa civilizeze?

    R: Parerea mea personala este niciodata nu vor fi asimilizati, civilizati, educati si sa fie parte componenta ca oricine altcineva a unei societatii civile intr-o tara.
  • 0 (0 voturi)    
    O mica constatare demna de luat in seama este ca . (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 20:35)

    UnClujean [anonim]

    Inca nu am auzit ca extrema de dreapta din Ungaria sa fie indreptata spre alte minoritati din tara vecina cu exceptia tiganilor. La noi ... ii luam si pe rromi si pe unguri sub acelasi acoperis. Si atunci pun intrebare: de ce nu pot sa traiasca cele doua extreme de dreapta in pace intre ele si sa aiba doar un singur "dusman" comun.
  • 0 (0 voturi)    
    O mica constatare demna de luat in seama este ca . (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 20:35)

    UnClujean [anonim]

    Inca nu am auzit ca extrema de dreapta din Ungaria sa fie indreptata spre alte minoritati din tara vecina cu exceptia tiganilor. La noi ... ii luam si pe rromi si pe unguri sub acelasi acoperis. Si atunci pun intrebare: de ce nu pot sa traiasca cele doua extreme de dreapta in pace intre ele si sa aiba doar un singur "dusman" comun.