"Ungaria e rusinea Europei" - Comentatori germani despre noua Constitutie maghiara

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2011, 15:41 Actualitate | Internaţional

Noua Constitutie a Ungariei, adoptata luni de Parlamentul de la Budapesta, e aspru criticata de o parte a comunitatii internationale pentru "atacul la pluralism", intoleranta la adresa minoritatilor religioase sau sexuale. Comentatori ai televiziunii publice germane, citati de Der Spiegel, au spus dupa momentul votului ca "Ungaria e rusinea Europei".

Criticii se tem ca noua Constitutie va transforma ideologia nationalista, conservatoare a partidului premierului Viktor Orban (de guvernamint) intr-o doctrina de stat care va consolida puterea partidului si ar putea aduce atingere sistemului democratic maghiar.

Ministrul adjunct al Afacerilor Externe al Germaniei, Werner Hoyer, a declarat pentru Der Spiegel ca noua Constitutie este chiar mai ingrijoratoare decit legea mass-media, care a tras Ungaria intr-un scandal international.

"Abia daca mai ramine o urma de pluralism, varietate a opiniilor, castigurile de baza ale unei societati libere. Daca vorbesti cu oameni din Ungaria despre politica, vezi frica, ca in vechea Germanie de Est. In aceasta forma, locul Ungariei nu mai este in UE. E rusinea Europei. Dar Europa nu spune nimic" - astfel a comentat postul public de televiziune ARD votul din Ungaria.

Principalele modificari aduse de noua Constitutie:

- micsorarea puterilor Curtii Constitutionale, prin eliminarea deciziilor privind bugetul si taxele
- stipuleaza obligativitatea statului ungar de a fi responsabil pentru etnicii maghiari din afara tarii
- sporeste puterile presedintelui in privinta numirii conducerii Bancii Centrale
- limiteaza datoria publica
- defineste casatoria drept uniunea dintre un barbat si o femeie
- in preambul face referire la Crestinism
- Guvernul are drept de veto in ceea ce priveste indatorarea consiliilor locale





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

17607 vizualizari

  • +3 (75 voturi)    
    Der Spiegel (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:49)

    piktor [anonim]

    De fapt, din toata povestea asta pe nemti ii doare referirea la crestinism si definirea traditionala a familiei.
    E ceva rusinos sa spui ca ziua e zi si noaptea e noapte...
    • +34 (50 voturi)    
      Fundamentele Europei si ale familiei (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:15)

      Constitutia 'dictatorului' Orban Victor [anonim] i-a raspuns lui piktor

      Prevederile introduse in noua constitutie a ungurilor sunt cele aflate in discutie si in alte state europene. Recent, un ministru francez declara ca regreta ca Franta nu a insistat pentru prezenta in Tratatul de la Lisabona a unei sintagme referitoare la radacinile crestine ale civilizatiei europene.

      Cultura si civilizatia Europei au la baza valorile antichitatii greco-romane, ale religiei crestine si ale iluminismului ateu. Asta e mixul istoric, nu au rost exagerarile si fascismele de stanga sau dreapta, ateiste sau bigote.
      Fara Grecia si Roma antice, fara Isus, fara Revolutia franceza, Europa nu ar fi Europa, am fi un altfel de spatiu cultural, un alt tip de civilizatie.
      asta e un adevar istoric, nu fantasme sau ideologisme.

      Cat despre familie, nici macar nu am fi aici sa discutam daca familia nu ar fi o uniune heterosexuala, intre un barbat si o femeie, protejata juridic si promovata social pentru simplul fapt ca asigura perpetuarea speciei si cresterea/educarea descendentilor.

      Uniuni sexuale pot exista in orice fel, oricum, nu-i pasa nimanui de ce fac 2 barbati si un caine, sau 3 femei si o coada de matura. Cat timp sunt comportamente private, fara exhibitionism, nu au cu ce deranja decat bigotii crestini si fanaticii lui mahomed.
      Dar nu se poate pune egalitate intre protectia social-juridica a familiei heterosexuale si aceea a unui cuplu homosexual. Si in nici un caz nu trebuie facuta o promotie, asa cum nu se admite nici promovarea sau indemnul la suicid colectiv.

      In problema crestinismului si familei, Constitutia Orban (ca asta e, nu e a poporul ungar, e a uunui lider si a unui partid, atat) nu socheaza decat extremistii atei sau cei care doresc distrugerea civilizatiei europene.

      In schimb e foarte discutabil amestecul intre cetatean si etnic, nu e acelasi lucru, constitutia ungara propusa incearca sa-i faca pe toti cetatenii din Ungaria niste 'maghiari', ba chiar se mai baga si pe la vecini dupa niste noi cetateni.

      Ungaria va avea presa proasta in UE !
      • +8 (16 voturi)    
        foarte adevarat (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:29)

        Altair [anonim] i-a raspuns lui Constitutia 'dictatorului' Orban Victor

        as fi curios sa te cunosc sa avem discutii pe diverse teme, mi se pare unul dintre cele mai argumentate si de bun simt comentarii pe care le-am citit pe net in ultimul timp...
      • +2 (16 voturi)    
        iar ne bintuie trecutul..... (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:38)

        serban [anonim] i-a raspuns lui Constitutia 'dictatorului' Orban Victor

        de acord ca crestinismul si toate celelalte mentionate ne definesc spatiul european ... problema este de daca aceste elemente au fost si un factor de progres ( vezi crestinismul si evul mediu ) . de ce trebuie sa ne limitam la aceste elemente ? poate putem defini ceva nou mai apropiat de realitatile secolului XXI si ale societatii moderne .
        particular in cazul ungariei nu stiu la ce altceva ne puteam astepta mai ales la faza cu cei de peste hotare .... poate asa o punem si noi de un guvern fara udmr .... primul din istoria postdecembrista
        • 0 (2 voturi)    
          Aportul Ungariei la civilizatia Europei (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:08)

          Bulan [anonim] i-a raspuns lui serban

          Romania este o tara nepartinitoare la minoritati, mai ales la doua din ele care au atatea lucruri in comun: maghiarii si tiganii. Ambele popoare au fost migratoare, ambele au venit din Asia si ambele au traditii adanci in talharie, violenta, analfabetism, vandalism si furt.
          Daca probabil Europa ne ajuta, am fi oprit si aceste invazii migratoare asa cum am oprit si pe celelalte, dar am fost secatuiti de puteri.
          Daca in trecut germanii se temeau de unguri atat de tare incat scriau pe biserici sa-i apere Dumnezeu de ei, azi si-ar scrie si in frunte sa scape de tigani. Inca un lucru in comun deci.
          Cat despre constitutia maghiara, nu este nimic de mirare, lupul la un moment dat transpira sub blana de oaie si o arunca intr-un fel sau altul.
      • +3 (9 voturi)    
        Dubla masura (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:36)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Constitutia 'dictatorului' Orban Victor

        Judeci lucrurile partinitor, in functie de propriul interes. Spui ca: "in schimb e foarte discutabil amestecul intre cetatean si etnic, nu e acelasi lucru, constitutia ungara propusa incearca sa-i faca pe toti cetatenii din Ungaria niste 'maghiari'". Insa aprobi sa se scrie constitutia ca si cand Ungaria ar fi o natiune formata doar din credinciosi crestini. Asa cum se simt romanii din Ungaria marginalizati de constitutie, tot asa se simt si ateii. E ciudat cum aplici standarde diferite pentru etnie si pentru credinta. De aici se vede intoleranta credinciosilor. Vor sa impuna tuturor "adevarul" lor. Vorbesti despre "extremistii atei". Nu am auzit ca un ateu sa arda pe rug pe cineva pentru ca este credincios, asa cum a facut Inchizitia cu oponentii sai.
        • +2 (8 voturi)    
          partial au dreptate (Miercuri, 20 aprilie 2011, 3:20)

          riri [anonim] i-a raspuns lui Victor

          eu cre ca trebuie precizat in constitutie ca e vorba de o tara de cultura majoritar crestina, de altfel poate ca si unii atei vor sa sarbatoreasca craciunul sau alte sarbatori crestine. Ce s-ar intampla daca in tarile occidentale musulmanii ar cere ca vinerea sa fie zi libera in loc de duminica, cum e obiceiul in tarile de cultura crestina ? Daca te bazezi doar pe idea de laicitate (adica statul e la egala distanta de toate religiile si nu favorizeaza nici una) nu mai exista nici un argument logic ca dulminica sa fie ziua ne-lucratoare, sau ca de exemplu calendarul sa se împarta in saptamâni si nu în decade de 10 zile de exemplu. Pâna la urma de ce am interzice si poligamia ? Daca respectivele neveste sunt majore si de acord si daca tot autorizam si homosexualii sa se insoare, chiar nu vad alt argument decat traditia noastra culturala
          • +2 (2 voturi)    
            Ce spun ziare din Germania si Italia (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:20)

            Presa stangista europeana [anonim] i-a raspuns lui riri

            "Dumnezeu şi patria, mândria naţiunii etnice maghiare, statul definit ca esenţă naţională şi nu ca o republică, mai puţină putere pentru judecătorii constituţionali şi mai multă pentru guvern. Seamănă cu autoritarismul european din anii 1920 şi 1930, dar este vorba despre noua Constituţie a unui membru NATO şi a actualului deţinător al preşedinţiei UE", se alarmează La Repubblica a doua zi după adoptarea noii legi fundamentale a ţării de către Parlamentul maghiar. "Iar UE rămâne mută", regretă cotidianul roman, care consideră că, lăsându-l pe primul ministru Viktor Orbán să facă ce vrea, "Europa se îndepărtează de valorile statului de drept".

            La Repubblica observă că această Constituţie invocă "credinţa şi cultul Coroanei Sfântului Ştefan, simbolul naţional exploatat de regimurile pro-naziste ale lui Ferenc Szálasi [şeful guvernului maghiar în timpul conducerii pro-naziste, între octombrie 1944 şi primăvara lui 1945] şi ale lui Horty [amiralul Miklós Horthy de Nagybánya, regentul Regatului Ungariei între 1920-1944] uitând de aceşti ani criminali". Mândria naţională este considerată ca "o valoare fondatoare. Familia şi Biserica, prioritate protecţiei fătului. Niciun cuvânt despre drepturile minorităţilor, evreilor, romilor şi homosexualilor".

            "Viziunea de a se considera ales printre popoarele Europei a făcut întotdeauna mult rău pe tot continentul", comentează Süddeutsche Zeitung, care se teme de "aroganţa Ungariei". Cotidianul de centru-stânga deplânge faptul că textul "pune patetic în scenă Ungaria ca fiind un popor unic în Europa Centrală".

            "Ungaria se consideră ca fiind reprezentanta tuturor maghiarilor, chiar şi a celor trei milioane care locuiesc în ţările vecine". Prin urmare, UE îi revine rolul de a asigura "democratizarea Constituţiei ungare" şi de a împiedica ca "pateticul naţional să otrăvească Europa Centrală".

            Dupa cum vedeti, Ungaria incepe sa aiba probleme in presa europeana influenta de centru-stanga (sunt ziare citite de milioane de europeni).
        • 0 (2 voturi)    
          caz concret (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:37)

          andrei b [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Eu parca am auzit totusi de persecutia cultelor religioase in timpul regimului comunist. Sunt doar 20 de ani de atunci. E trist si alarmant ca istoria se uita asa de repede.
      • 0 (6 voturi)    
        contra curentului (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:40)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Constitutia 'dictatorului' Orban Victor

        in Europa , astazi, daca nu folosesti harta unora, lumea te crede nauc !
        Orice tara are un traseu de urmat ( de bifat!), foarte clar, iar daca ai cumva tupeu sa-ti spui parerea ( fie si intr-o constitutie!) ...ti-ai dat foc la valiza !
        Sint de admirat toti cei care nu-si uita istoria, toti cei care isi pastreaza ( cu orice pret , pe alocuri ) identitatea.
        Daca "Ungaria e rusinea Europei" , atunci Europa ce vrea sa devina? Un fel de CAP ?
        Daca "Europa" are de gind sa propovaduiasca egalitatea intre catei, ...stim si noi ce e aia haita ! Se pare ca si Ungaria stie ca egalitate intre catei , nu exista , motiv pentru care .. a inceput sa miriie!
      • 0 (6 voturi)    
        Cred ca esti de acord cu Orban.. si NU e bine (Miercuri, 20 aprilie 2011, 9:57)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Constitutia 'dictatorului' Orban Victor

        In primul rand, dreptul la propria religie este un drept fundamental uman. Constitutia unui stat trebuie sa reflecte dreptul fiecarui om de a avea propria religie, Prin urmare, prezenta textelor religioase sau cu tenta spre o anumita religie (fie ea si majoritara intr-un stat), incalca acest drept. Cand lucrezi cu statul, acesta trebuie sa fie o institutie 'prietenoasa' cu toata lumea si nu numai cu cei care au o anumita religie, orientare sexuala sau origine etnica.

        Cultura si civilizatia sunt un produs si un proces in acelasi timp. Daca tot vrei sa te bagi in produsele civilizatiei grecilor sau romanilor stii cu siguranta ca actele sexuale cu persoane de acelasi sex erau larga raspandite, iar femeile erau nici mai mult nici mai putin decat niste obiecte necesare pentru a procrea sau pentru a intari anumite aliante militare, politice sau alte interese.

        Acuma pentru partea cu familia, iti spun exact acelasi lucru pe care l-am spus si studentilor mei: familia este in continuare celula de baza a societatii, insa aceasa celula a evoluat. Daca ea cuprinde acum parinti cu orgini diferite, religii diferite sau parteneri de acelasi sex, asta este de fapt noua familie. Puteti sa ii spuneti Familia 2.0 Daca in anumite state doua femei sau doi barbati pot sa intemeieze o familie, asta nu cred ca ii impiedica pe ceilalti sa isi intemeieze o familie.

        Comparatiile de genul '2 barbati si un caine, 3 femei si o coada de matura' sau faptul ca egalitatea dintre un cuplu heterosexual si unul homosexual este asemanata cu suicidul colectiv... nici nu mai vreau sa comentez, pentru ca este parerea ta personala.

        Amestecul dintre stat si biserica nu este cea mai buna combinatie, iar timpurile pe care le traim acum pot sa iti demonstreze asta foarte simplu. Da o geana prin orientul mijlociu!
        • 0 (4 voturi)    
          Studentii (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:25)

          Ieronim [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Daca spui un adevar simplu (cum ar fi faptul ca o casatorie presupune o uniune intre un barbat si o femeie) esti neprietenos cu homosexualii.
          Daca spui un alt adevar simplu, si anume ca Ungaria este o tara fondata pe principii crestine, esti neprietenos cu ateii sau cu cei de alte religii.
          Sa inteleg ca le spui aceste lucruri studentilor tatai?
        • 0 (2 voturi)    
          consecintele (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:15)

          nemo [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          in legatura cu familia, sa înteleg ca ati accepta poligamia ? In Franta e scandal cu Malienii si Senegalezii care au mai multe neveste (nu oficial), dar efectiv eu nu vad de ce am interzice poligamia daca autorizam casatoriile gay.
          Ce facem, de exemplu, cu cetatenii musulmani din Franta, care au alte sarbatori decat cele crestine (de care tine cont calendarul statului) ? Statul oricum, nici in tari care se afirma ultra laice, nu este la egala distanta de toate religiile. De ce n-am împarti calendarul in decade de 10 zile (cum era la chinezi), in loc de saptamâni, cum e în traditia crestina ? De ce sa nu avem liber vinerea, ca la musulmani sau evrei în loc de duminica ?
      • +2 (2 voturi)    
        Super! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:49)

        Rarisimo [anonim] i-a raspuns lui Constitutia 'dictatorului' Orban Victor

        Super bine atins!

        Felicitari pentru coerenta in gandire!
    • +5 (9 voturi)    
      Ei si ? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 2:54)

      Ozosep [anonim] i-a raspuns lui piktor

      Mare scofala ca s-a scandalizat media germana. Ungurilor,samanta de scandal etnic al Europei, carora li s-a permis orice le-a trecut prin cap ( vezi partidele si gruparile fasciste ,xenofobe si antisemite care sunt tolerate bine merci ), or sa procedeze si acum cum vor muschii lor. Noua Constitutie a Romaniei ar trebui sa treaca pe la Bruxelles ,Congresul american, Congresul Mondial Evreiesc, Marele Rit Scotian , Franta-sora mai mare, Putin ca-i vecinu cu gazu, si cine mai stie pe unde, ca sa poata fi adoptata de Parlamentul Romaniei. Pe unguri ii doare-n pix !
      • +1 (1 vot)    
        bravo (Miercuri, 20 aprilie 2011, 9:39)

        Bope [anonim] i-a raspuns lui Ozosep

        la Congresul american va ajunge textul constitutiei noastre abia dupa ca va fi fezandat si aprobat la Ambasada
      • +1 (1 vot)    
        Ce spun si unii unguri despre Constitutia Orban? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:13)

        Nu toti ungurii voteaza FIDESZ [anonim] i-a raspuns lui Ozosep

        Nepszabadsag:
        Această constituţie este rezultatul unui guvern care deţine legal puterea: cea a dictaturii unei majorităţi parlamentare [Fidesz, partidul primului ministru Viktor Orbán, deţine două treimi din Parlament]. Şi totuşi este atât de anacronică încât trebuie să evocăm un gânditor al secolului al XIX-lea, Tocqueville, pentru a realiza acest fapt: dictatura majorităţii este un pericol viu pentru comunitate.
        Această majoritate confundă "popor" şi "naţiune" şi îl sacrifică pe altarul luptei între puteri. Şi când îi convine, ea pune poporul (adică naţiunea, luată în sensul secolului al XIX-lea) înaintea statului, îl ia drept referinţă, şi construieşte un stat puternic care nu poate face decât bine poporului şi naţiunii, neamului ("oamenilor"). Ea îşi imaginează statul (interesul tuturora) ca o construcţie care poate fi impusă de sus comunităţii de cetăţeni. Ea se desparte de tradiţiile europene şi creează condiţiile pentru o politică autoritară.
        Conform tradiţiilor europene, Constituţia este cadrul definit de comunitatea de cetăţeni pentru a stabili principiile unei vieţi comune. Din moment ce nu trăim într-o epocă revoluţionară, acest cadru nu poate fi definit de o majoritate parlamentară, întrucât esenţa democraţiei este că majoritatea parlamentară se schimbă, în timp ce esenţa Constituţiei este de a fi perenă şi de a servi interesele întregii comunităţi, indiferent de fluctuaţiile politice. Ţările prudente încredinţează această muncă juridică unor deputaţi de tendinţe diferite şi nu o supun unui referendum a cărui valoare este discutabilă.
        Noua Constituţie nu este Constituţia cetăţenilor.
        Este şi o încercare de a ne impune un naţionalism unicolor referindu-se la Coroana Sfântului Ştefan [fondatorul regatului Ungariei la sfârşitul secolul al X-lea] în locul unui patriotism multicolor, atunci când Ungaria face parte din comunitatea europeană, în care statele-naţiuni au cedat locul statelor culturale.
    • +1 (1 vot)    
      oarecum (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:34)

      me [anonim] i-a raspuns lui piktor

      - e normal sa nu fie impusa o religie. oamenii au dreptul de a-si alege religia!
      - homosexualii pot face ce vor . nu mi se pare o problema. o problema mi se pare ce-i drept: dreptul la adoprie, paradele in mijlocu strazii si aparitiile dese la TV. nu mi se pare normal sa le faci reclama!
  • +9 (17 voturi)    
    hehehehe (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:51)

    razvan [anonim]

    am scapat...
  • +4 (58 voturi)    
    Nu vad nimic special (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:51)

    Subsemnatu [anonim]

    ...dar chiar nimic special in constitutia aia a lor. Casatoria doar intre un barbat si o femeie, interzicerea avorturilor, referirea la crestinism in preambul, control fiscal mai strict lasat doar la latitudinea guvernului? Ce e rau in toate astea?
    • -8 (24 voturi)    
      Pentru tine, nimic. (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:11)

      trei.culori [utilizator] i-a raspuns lui Subsemnatu

      Fugi!
    • +6 (18 voturi)    
      ai uitat... (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:25)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Subsemnatu

      si interzicerea sinuciderilor si a divorturilor cuplurilor mondene....si atunci ar fi perfecta pentru tine...
    • -3 (5 voturi)    
      minte drepata (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:28)

      vazatorul [anonim] i-a raspuns lui Subsemnatu

      pai nu vezi pentru ca ai mintea dreapta

      ia s-o fi avut stramba, sa vezi dupaia cum iti zvacnea ochiul de nervi cand auzeai de dumnezeu, de casatorii normale...

      lasand la o parte rautatea lor parca nativa acolo unde se afla ca natiuni conlocuitoare, un mare bravo pentru ei, pentru acest deget ridicat in fata 'valorilor' europene.
  • +3 (45 voturi)    
    Unde? (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:52)

    kinn [anonim]

    Si unde vad astia asa mari grozavii in cele 7 puncte sus-mentionate?
  • +3 (63 voturi)    
    ???? (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:53)

    Serpico [anonim]

    imi cer scuze, dar nu reusesc sa inteleg care e problema cu aceasta Constitutie!!! e prima pe care o vad care contine norme de bun simt elementar, neimputite de "corectitudinea politica"! e mai buna o Constitutie care apara ciudatii, perversii si infractorii, care-si neglijeaza oamenii apartinand aceleiasi etnii si care permite haosul? hai sictir, UE, daca asa se pune problema, si bravo ungurilor!
    • +3 (5 voturi)    
      Germania condamna oficial Ungaria ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:42)

      Hitler ii da peste bot lui Horthy [anonim] i-a raspuns lui Serpico

      "Urmarim noile dezvoltari din Ungaria cu mare atentie si ceva ingrijorare(...) Legea mass media adoptata la inceputul acestui an arata o atitudine referitoare la drepturile omului fundamentale care, in ciuda unor amendamente, e cu greu compatibila cu valorile europene. Grijile noastre fata de aceasta au crescu cu adoptarea noii Constitutii, care inrautateste lucrurile", se arata intr-o declaratie a ministrului adjunct de Externe al Germaniei, Werner Hoyer, scrie EU Observer.
  • +13 (55 voturi)    
    Asa, si care este problema? (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:55)

    Adrian C. [utilizator]

    Mie mi se par foarte bune modificarile,mai ales cele care limiteaza indatorarea. Nu inteleg de ce spune nea neamtzu' ca Ungaria e rusinea Europei.
    • -11 (35 voturi)    
      Pai iata (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:35)

      Semiramidul [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      De ce tu traiesti aici, la marginea lumii civilizate si nu esti in Germania
      • +17 (23 voturi)    
        nu zau? (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:03)

        Serpico [anonim] i-a raspuns lui Semiramidul

        Germania n-a ajuns mare si tare prin corectitudine politica, praleo! daca o mai tin nemtii asa, in cativa ani se vor duce de-a berbeleacul, striviti de puturosi asistati social si de impozite aiurea, plus o atmosfera sociala de nerespirat din cauza extinderii manelismului (da, si la ei!)
        • 0 (4 voturi)    
          :)) (Miercuri, 20 aprilie 2011, 9:42)

          Semiramidul [anonim] i-a raspuns lui Serpico

          De aia imi place mie in Romania: le plangi tu de mila nemtilor, reinventezi tu realitatea (in definitiv de ce ai citi si tu niste date statistice sau niste analize politice pertinente) si injuri sistemul ca in Caragiale.
          Criza ta identitara nu poate fi extrapolata germanilor. Iar lipsa ta de devenire si modelul fascistoid e contraproductiv economico-social si politic in zilele noastre.
          Dar tu urla din batatura ta si injura, apoi termina-ti berea la pet :)) si culca-te suparat...
  • +16 (60 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:00)

    Ionel [anonim]

    Domnule, macar astia au facut ceva. Au spus NU casatoriilor dintre barbati, au incercat sa stabilizeze familiile macar prin cadru legislativ si nu se apleaca pana la pamant in fata musulmanilor, gest care inseamna de fapt renuntarea la crestinism. Am prieteni unguri. Mi-au tradus pasaje din constitutia noua. Afirma respectul pentru alte popoare si religii, dar nu renunta la propriile valori. Sper ca noi romanii, sa urmam aceeasi cale. numai pentru neoliberali este o constitutie aberata. Orice roman, daca ar citi textul fara prejudecati, ar fi de acord cu cele scrise acolo.
  • +2 (50 voturi)    
    asa, si? (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:02)

    Marius [anonim]

    E o constitutie normala, mai ales pe partea cu religia si casatoria. E dreptul lor sa-si defineasca treburile astea. De cand are Germania ceva de zis in privinta asta?

    Daca noi ne-am face o constitutie in care definim casatoria drept barbat+barbat, o sa ne critice sau o sa ne felicite? :)
  • -8 (48 voturi)    
    Nasol (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:03)

    Jean Pericol [utilizator]

    Nu trebuiau sa defineasca casatoria ca uniunea dintre un barbat si o femeie.Casatoria ofera unui cuplu niste drepturi legale (de exemplu, dreptul la mostenire) pe care ar trebui sa le aiba si cuplurile de homosexuali.
    • +11 (37 voturi)    
      aiurea (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:33)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Jean Pericol

      asta e justificarea de serviciu a propagandei homo, ca nu isi pot lasa mosteniri, deci se imoune casatoria aberanta intre doi barbati sau doua femei.
      este o problema falsa, deoarece bunurile patrimoniale, adica averea, pot fi transmise si pe alta cale decat cea succesorala, prin mostenire.
      de exemplu donatie, vanzare-cumparare etc.
      asadar, problema asta se poate rezolva fara sa fie nevoie de o masura aberanta, precum "mariajul" homo.
      este o falsa problema.
      • +1 (5 voturi)    
        mostenire (Miercuri, 20 aprilie 2011, 9:30)

        domino [anonim] i-a raspuns lui nae

        Aici nu este vorba numai de mostenire, ci de pensii de urmas si fonduri de pensie care se transfera numai sotului/sotiei supravietuitor. E mai complicata situatia. Mai incolo vor adopta si copii....
    • +1 (7 voturi)    
      rezolvarea se numeste "testament". (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:43)

      muhahha [anonim] i-a raspuns lui Jean Pericol

      Rezolvarea: testament
      Mai mult se poate citi pe net (in engleza asta am citit:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Will_%28law%29 )
      • +5 (7 voturi)    
        Citeste si niste legislatie romana, pe langa Wiki (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:47)

        DV [utilizator] i-a raspuns lui muhahha

        Nu stiu cum e in Ungaria, dar in Romania dpdv legal te poti sterge cu testamentul undeva daca exista rude ale decedatului in viata, deoarece acelea reprezinta legal mostenitorii indiferent de testament.
        Pe langa drepturile patrimoniale mai sunt in orice caz si altele, spre exemplu dreptul de a lua decizii privind manevre medicale (rezervate legal familiei) si cel de a fi fizic langa cel bolnav, dreptul de a decide intreruperea aparatelor in cazuri de moarte cerebrala (la fel, rezervate familiei), si altele. Astea sa fie lasate la cheremul unei familii de provenienta care poate nu mai are nicio legatura cu cel in cauza, in loc sa ii fie rezervate partenerului sau firesc, poate partener de o viata?
        La astea se adauga si drepturi civile care decurg din statutul de cuplu precum credite comune, impozite diferite si asa mai departe. Pana la urma homosexualii sunt cetateni platitori de taxe ca fiecare si nu e firesc sa aiba mai putine drepturi civile doar pentru ca fac sex altfel decat majoritatea.
        • +1 (5 voturi)    
          Exista o solutie (Miercuri, 20 aprilie 2011, 9:17)

          Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui DV

          Pentru problema creditelor cel putin exista o solutie: conlucrarea dintre un cuplu gay de barbati si unul de femei. Astfel: cei 2 barbati se casatoresc cu cele 2 femei doar pt. a avea acte. Cu aceste acte pot lua credite, pot influenta oprirea aparatelor medicale in caz de moarte celebrala samd

          E posibil sa spui ca solutia propusa este o smecherie, iar eu spun ca tot smecherii sunt si ce incercati voi homosexualii. Nu trebuie sa se legifereze dreptul de a face orice. Ce se intampla cu zoofilii, necrofilii, sau si mai rau cu pedofilii? Trebuie sa fie incluse aceste minoritati in modificarile Constitutiei pe care le doriti voi?
          • 0 (4 voturi)    
            "Solutie"? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:34)

            DV [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

            Asimilarea homosexualitatii cu pedofilia, zoofilia si necrofilia este o eroare logica. Homosexualitatea presupune un o relatie (si/sau act sexual) liber consimtit de doi adulti aflati la varsta discernamantului. Nicuna dintre cele trei mentionate nu presupune asa ceva ci reprezinta acte ilegale datorita acestui "mic amanunt" : neconsensualitatea. Pentru ca unul dintre "participanti" nu are capacitatea de a consimti, ceea ce le face mai degraba asimilabile unui viol, fie el hetero sau oridecare.
            Cat despre "solutia" ta ... noi aici discutam despre drepturi civile pe care statul este firesc sa le ofere egal tuturor cetatenilor sai, nu despre "smecherii" romanesti pentru a obtine in fapt efectul unui drept civil care ar trebui sa fie in mod firesc egal acordat prin insasi calitatea de cetatean platitor de taxe.
  • +20 (42 voturi)    
    De acord si nu e prima oara in Istorie.. (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:04)

    Ungaria a pierdut mult din prestigiu [anonim]

    De cativa ani, Ungaria a intrat intr-o criza puternica a sistemului etatic.
    Statul ungar a fost sabotat de incompetenta guvernarii socialist-liberale, ani in care Ungaria a avut ritmuri de crestere ridicole, de 3-4 ori mai mici decat ale Romaniei sau Slovaciei.
    Va amintiti huliganii care devastau Parlamentul din Budapesta, luptele de strada si incendiile cu baricade?

    Consecinta a fost o radicalizare a electoratului, atras de un discurs extremist, de tip fascist, al gruparii paramilitare Jobik (garda maghiara) sau de tip nationalist al FIDESZ.
    80% din electori au votat cu FIDESZ sau Jobik, practic cu nationalistii sau cu fascistii.

    Orban Viktor e un eurosceptic (in privinta asta e greu sa-l condamni, UE e o imensa birocratie care foloseste marilor puteri, daca Franta sau Germania dau cu pumnul in masa Comisia UE face pe ea si tace, dar aceeasi Comisiei UE nu ezita sa zbiere la Romania sau Ungaria) care vrea sa schimbe fundamental statul ungar inainte sa-si dea seama electorii ca s-ar putea sa nu le placa noul autoritarism.

    Asta e politica actuala in Ungaria, un amestec de autoritarism si nationalism.

    Ungaria se percepe in pericol de 100 de ani, o parte a maghiarimii traieste cu groaza disparitiei si asta se observa des in discursurile politice. La noi o fi normal, ca maghiarii sunt o minoritate, dar e ciudat sa auzi asa ceva la Budapesta.

    Dincolo de Tisa, problemele lui Orban par sa fie tiganii (peste 1 milion, majoritari in multe localitati din nord-est), presa de opozitie, banca centrala si directivele UE.

    Noua Constitutie incearca o maghiarizare generala a intregii natiuni (se face confuzie in mod voluntar intre cetatean ungar si etnic maghiar), presa a intrat sub control prin Legea Presei, banca centrala nu mai este independenta, curtea constitutionala nu mai are drept sa-si dea cu parerea despre legislatia fiscala iar UE e ignorata si chiar 'provocata'.

    Pe de alta parte, Ungaria e stat suveran si are dreptul sa decida asupra Constitutiei !
    • -5 (17 voturi)    
      pai i-a obligat (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:30)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Ungaria a pierdut mult din prestigiu

      Comunitatea Europeana sa devina membri?

      Sa renunte.
      Oricum cu Constitutia respectiva se situeaza in afara criteriilor Comunitatii.

      Nu ca as fi de acord cu casatorii intre poponari

      astia din vest sint mai perversi si isi cam impun si criteriile mai deocheate. nobody s perfect
  • +3 (25 voturi)    
    chiar asa... (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:04)

    un oarecare [utilizator]

    UE... nimic? sau asta e "trendul" acum si ne prindem noi mai greu.



    daca ne intoarcem la anii 30~40 macar sa stim si noi.
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Miercuri, 20 aprilie 2011, 2:26)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Ia teme-te tu putin ca te intorci in anii '30-'40!! Hai ca-ti spun eu un secret: din punct de vedere al evolutiei economice suntem intr-o criza comparabila. Din punct de vedere politic nu-ti inteleg teama. Sau tu...
  • -3 (57 voturi)    
    Toata stima (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:06)

    florin [anonim]

    Nu credeam vreodata sa ajung sa spun asta. Cinste voua, maghiari. Voi nu va lasati calcati in picioare neamul, tara si religia. Sunteti un exemplu in aceasta Europa somdomita. Ungaria, un dusman vrednic de admiratie.
  • +8 (52 voturi)    
    Bravo Orban (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:07)

    noua constitutie [anonim]

    Foarte bune modificarile !
  • -4 (44 voturi)    
    ??? (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:12)

    ion [anonim]

    lumea mai are nevoie si de niste limite,ce s-ar intampla peste generatii de incurajare a homosexualitatii daca jumatate din casatorii ar fi intre pers de acelasi sex? lumea nu trebuie sa se schimbe chiar asa mult ,oricum s-a schimbat destul,trebuie sa mai revenim cat de cat la vechile valori. UE e cel mai mare rau existent in lume,alaturi de SUA,prea mare dorinta de schimbare,toate tarile trebuie sa se alinieze dorintelor lor,indiferent de istoria pe care au avut-o,asta mai e democratie? saa impui democratie intr-o tara care nu s-a dorit asta(ex libia) deja nu mai e democratie,iar mai in amanunt democratia in sine e praf in ochi. Bravo ungariei pt curaj,sa l-e dea la cioc nemtilor,frantuzilor si italienilor.
  • -29 (43 voturi)    
    credeam ca doar romanii s-au lasat prostiti (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:13)

    Bogdan [anonim]

    dar uite si ungurii, pe care ii credeam mai luminati, au ales tot un Basescu, disperat sa reformeze statul de l-a luat naiba.... Cred ca prostia si prosteala a capatat de fapt o anvergura internationala: vezi Sarkozy, Berlusconi s.a.m.d.
    • +17 (21 voturi)    
      pai si ce (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:33)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ti se pare ca statul roman mergea bine si l-a defectat Basescu?

      poate va mergea voua pesedeii si peneleii dar noua astora fara piine de la stat nu .
  • +18 (28 voturi)    
    .....Constitutia Ungariei (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:13)

    freemistake [anonim]

    Acum....nu iau apararea Ungariei....
    dar daca va uitati atent la ce s-a intamplat in criza financiara in lume si de unde a pornit aceasta criza....nu e o idee rea ca asupra Bancii Nationale..sa existe un control mai mare al statutului...
    Pun o intrebare retorica:
    Daca Banca Nationala a Romaniei ar fi emis reguli mai restrictive cu privire la regleemntararile de functionarea bancilor comerciale in Romania, oare mai era populatia Romaniei la fel de indatorata la banci ca azi?

    In rest....masuri populiste luate de Orban ...bagate in Constitutie....ca sa isi asigure si sa isi consolideze puterea....
    Si cand ma gandesc ca unii zic de Base ...ca are tendinte de dicator......pai BAse e o gluma...pe langa Orban.
    Recomand cititorilor sa citeasca toate informatiile de pe agentiile de stiri....printre randuri....si sa incerce sa vada cine sunt cei care arunca respectivul articol pe media....
    In rest...nimic nou sub soare!
    BAfta!
    • +10 (12 voturi)    
      Pai si cine i-a pus pe concetatenii nostri (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:00)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui freemistake

      ... sa-si ia credite. De responsabilitate personala ati auzit ? Daca banca da imprumut neperformant (cui nu trebuie) sa-si asume pierderile.
      • +3 (5 voturi)    
        Corect! (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:29)

        iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui it_s__not_news

        Lenea si prostia se plateste. Cine nu beleste bine ochii, beleste stremeleagul la urma.
      • +2 (2 voturi)    
        nu e chiar asa (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:03)

        stan patitul [anonim] i-a raspuns lui it_s__not_news

        Bancile au o pozitie dominanta. Toate contractele cuprindeau clauze defavorizante pentru omul de rand. Nu aveai de unde alege. Nu exista piata libera aici. De ce nu poti lua un credit direct de la o banca din Germania, unde dobanda e mai mica? Asta nu mai e in piata comuna?

        Sigur ca exista si prostia omeneasca, iei 500 credit cu buletinul pentru televizor si platesti 1000. Si nu numai un credit..
    • +14 (14 voturi)    
      ...si BNR (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:03)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui freemistake

      ehe, sa vezi tepe si hotii daca BNR era mai sub controlul parlamentului! Politica mai restrictiva, zici? Ce restrictiva ca faceau domnii parlamentari o hora cu banii din rezerva si cu tiparnita de aveam acu' inflatia 1000%! BNR a facut greseli dar nici nu se compara cu dezastrul generalizat care ne astepta in acesti 20 de ani daca aveau politrucii acces si la acest cascaval :)
      • 0 (0 voturi)    
        BNR-ul s-a descurcat... (Luni, 25 aprilie 2011, 21:29)

        L&L [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        ... pana acum. Sper sa se gaseasca un inlocuitor de clasa (nu clasa politica) pentru Isarescu.
        Aici cred ca ungurii nu au gandit-o cu "dar daca..." in cap. Daca ajung socialisti la putere, s-ar putea sa regrete articolul acela.
    • +6 (6 voturi)    
      controlul statului asupra BNR? (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:53)

      xy [anonim] i-a raspuns lui freemistake

      si eventual sa fie schimbat politic guvernatorul la fiecare alegeri, un politruc PSD analfabet economic schimbat cu un politruc PDL la fel de analfabet si asa mai departe?
      pai daca statul avea control asupra BNR in anii de duduiala economica, sa vezi ce repede majora BNR-PNL-PSD gradul de indatorare la 90%... ca nu cumva sa limiteze romanilor dornici de credite "dreptul la o viata mai buna"!
    • -1 (5 voturi)    
      imi place cum gandesti!felicitari... (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:02)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui freemistake

      in Ungaria 2 din 3 cetateni muncesc la straini !avand o datorie externa dincolo de imaginabil ,Ungaria s-a prabusit financiar acum 20 de ani si acum incearca printrun patriot ca Orban sa se ridice din noroi!socialistii de fapt comunisti cosmeztizati,exact ca USL de la noi ,au dus o politica lipsita de raspundere ,ca orice socialisti care se respecta!se stie ca risipa banului public , inclusiv coruptia ating in perioadele de dominatie socialista cote majore...
      mu e vorba doar de creditarea fara discernamant ,e vorba de impozitarea de catre stat a capitalului bancar pana la limita de a nu isi permite nici uleiul din opait!
  • +13 (37 voturi)    
    Pare-se ca ... (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:14)

    Marse [anonim]

    ... in lumea de azi "de bun simtz" = "ultraconservator", "totalitar" etc ...

    Nu vad nici un atac la democratie in noua constitutie, doar se pune o limita decenta intre "ce este Ungaria" si "ce nu este Ungaria" . Probabil ca si Polonia va adopta o astfel de constitutie dupa ce dreapta poloneza va prelua guvernarea si nu cred ca va fi singura .
  • -6 (28 voturi)    
    de viitor (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:16)

    un cetatean [anonim]

    Ce a facut Orban in Ungaria cred ca i-ar place si lui Base. Poate de aceea studiaza proiectul noii constitutii a Rmaniei, la Covasna.
  • +6 (30 voturi)    
    eu nu vad nimic rau din modificari (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:19)

    goreny [utilizator]

    tare mie frica ca e un tam-tam ca si cu legea mass-media:)
  • +14 (36 voturi)    
    germanii exagereaza (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:19)

    toto [anonim]

    pai vad ca se incearca, in primul rand, sa se reduca gradul de indatorare a statului. probabil asta supara pe cei mai multi, ca ungurii nu se mai pun la dispozitia si bunul plac al institutiilor financiare internationale.
    -intoleranta religioasa doar pt ca se face referire la crestinism?
    -discriminare sexuala pt ca nu se pot casatori homosexualii?asta era si in constitutia veche din cate stiu si este si in legea familiei de la noi.
    -obligativitatea statului maghiar pt a fi responsabil pt ungurii din afara statului? stiu ca asta ne deranjeaza pe noi, dar si statul roman ar trebui sa fie responsabil pt romanii din Balcani si tarile din fostul URSS.
  • +5 (39 voturi)    
    Definiţia căsătoriei şi mărturisirea credinţei str (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:23)

    Anca [anonim]

    Bravo lor. O aşa constituţie ne-ar trebui şi nouă!
    • +6 (18 voturi)    
      ... (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:48)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      zici asta...dar apoi tipi ca e dictatura acum cu basescu. cine va mai intelege?
  • +1 (37 voturi)    
    constitutie (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:25)

    ki [anonim]

    Eu mi-as dori si la noi o constitutie in care sa se faca referire la crestinism, casatoria sa fie intre barbat si femeie definita, etc. Intrebarea este daca ne bazam pe valorile asa zisei democratii, care uite unde a adus lumea de azi, sau avem curaj sa cerem valori mai serioase, profunde.
    • +1 (3 voturi)    
      ?? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ki

      Unde a adus lumea? Sunt chiar curios. La cea mai prospera societate din istorie? Pentru ca societatea occidentala chiar este cea mai prospera cunoscuta vreodata. La cea mai umana societate din istorie? Cei care injurati societatea de acum, priviti un pic alternativele din trecut si cam pe unde ne duce fundamentalismul religios.
  • 0 (24 voturi)    
    fsfsfs (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:25)

    aadfa [anonim]

    Pai in afara de referinta la Crestinim care e interpretabila in general si la definitia casatoriei care e interpretabila intr-o UE care e in general contra naturii :), restul par OK.
  • +3 (19 voturi)    
    acest om are dreptate (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:26)

    kalu [anonim]

    in sfarsit si-au dat seama si nemtii !!!
  • +6 (30 voturi)    
    Bravo lor! (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:32)

    Dan Petre [anonim]

    La naiba cu corectitudinea politica!
  • +10 (40 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:34)

    Un Guru [anonim]

    Felicitari Ungaria ! Asa cum v-ati opus in 1959 URSS , va doresc sa va opuneti si UE. Este singura sansa a unui popor demn de a rezista (cat se mai poate) atacului furibund al globalismului intolerant al normalitatii in numele tolerantei anormalului si firescului.
    Nu vad nimic rusinos in aceasta constitutie !
    Toleranta prost inteleasa (pornografie, droguri, stimularea excesiva a homosexualitatii ce distruge fiinta umana - vezi ce spune medicina chineza-taoista - de 7.000 de ani !) sunt "normale" si nerusinarea a ajuns standard.
    Felicitari Ungaria si HotNews daca va publica acest comentariu.
    • +2 (4 voturi)    
      nu spiegel ci ard (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:54)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Un Guru

      citeste cu atentie: e vorba de comentatorii TV citati de reviste "der Spiegel".

      cele comentate de hotnews au fost spuse pe canalul 1 al televiziunii germane ( ARD).

      e greu sa fii atent,nu?
  • -11 (15 voturi)    
    Nimic despre Ungaria Mare (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:54)

    Koczka [anonim]

    !?
  • +13 (23 voturi)    
    pentru un jurnalism de calitate la Hotnews (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:55)

    eu100 [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce tin unii editori de la Hotnews sa se faca de ras. Eu stimez Hotnews, in general, dar uneori articolele sunt pur si simplu superficiale, alteori tendentioase. imi pare rau, dar jurnalismul adevarat inseamna raportarea faptelor asa cum sunt ele, si nu pledoarii ideologice ori insumari superficiale cum e cea mai de sus.

    Domnilor si doamnelor dragi de la Hotnews - si dragi, fara ironie - sa faci titlu de articol major din parerile unui ziarist de la un organ de presa cu ideologie clara de stanga, precum Der Spiegel, este inevitabil tendentios. Asta este ca si cum am cita Pravda despre politica SUA. O revista a presei adevarata ar trebui sa acopere surse de orientari diferite, pentru o analiza mai serioasa. De ce nu citati din Frankfurter Allgemeine? Hotnews, ca un agregator de stiri ce este, ar trebui sa aiba o etica jurnalistica mai inalta decat atat. Sau cel putin adaugati: stanga din Germania critica etc... Ca sa fim clar.

    Dar, oricum, tipul asta de articole sunt superficiale. La fel a fost si cu asa-zisa declaratie a lui Orban, cand Hotnews a cazut in plasa demagogie ieftine a lui ponta & co., pentru ca nu a verificat stirea - cee ace este prima cerinta a jurnalismului de calitate. Hotnews ar fi trebuit sa fie prima sursa care sa demasce demagogia ieftina - si nu prima sursa care sa o preia.

    Hotnews are potential;ul de a fi o sursa jurnalistica de prim rang - insa nu este inca la acel nivel. Depinde de voi - si de noi. Semnat - uin cititor fidel, dar dezamagit.
    • +12 (18 voturi)    
      foarte frumos si direct spus (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:22)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui eu100

      Nu imi explic atitudinea asta decat eventual prin faptul ca opinia "externa" rezoneaza cu parerea proprie a autorului articolelor.

      Vreau sa mai adaug tot legat de asta si atitudinea ambigua si duplicitara, atat a contestatarilor constitutiei maghiare cat si a celor care se raliaza opiniilor respective. In mod oficial scandaloase sunt referirile la nationalism si politica economica protectionista, in realitate insa ceea ce enerveaza la culme pe acesti domni este asumarea crestina.
      • +1 (3 voturi)    
        scuze (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:31)

        ofelia [anonim] i-a raspuns lui daniel

        pentru interventie dar nu este vorba de "constitutia maghiara", ci de Constitutia Ungariei (ungara).
    • +1 (11 voturi)    
      Cine este tendentios ? (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:35)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui eu100

      Ceea ce faci tu nu este tendentios ? De ce nu spui ca si "Amnesty International", "Helsinki Committee for Human Rights" etc. atrag atentia ca se ameninta "libertatea, democratia, egalitatea, non-discriminarea si respectul pentru drepturile fundamentale" ale omului.
      ( http://www.alde.eu/press/press-and-release-news/press-release/article/new-hungarian-constitution-threatens-european-values-37350/ )
      ( http://www.neurope.eu/articles/EU-asked-to-intervene-in-worrying-Hungarian-constitution/105787.php )
      ( http://www.politics.hu/20110418/amnesty-international-raises-concerns-over-draft-constitution )
      ( http://www.euractiv.com/en/future-eu/new-hungarian-constitution-slithers-eu-hearing-news-503641 )
      ( http://uk.news.yahoo.com/22/20110415/tts-uk-hungary-constitution-ca02f96.html )
      • +1 (13 voturi)    
        :| (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:25)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        Te referi la acele organizatii - varf de lance ale gheilor, nu? Ca asta e agenda CURenta a Amnesty Int si HELLsinki Committee. E clar.
    • +6 (8 voturi)    
      corect (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:40)

      nae [anonim] i-a raspuns lui eu100

      exact, titlul articolului surprinde doar o fateta a problemei si este prezentata eronat, cu sugestia generalizatoare ca apartine mass-mediei germane.

      ca si cum as cita in Polonia un titlu de la emisiunile lui Gadea: :Dl profesor Voiculescu si solutiile pentru iesirea din criza".
      si as titra in HotNews.pl : "Mediul economic din Romania mizeaza pe solutia Voiculescu".
    • -1 (13 voturi)    
      Propaganda subtila (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:32)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui eu100

      Hotnews face o propaganda discreta ideilor de baza ale francmasoneriei:
      - secularism agresiv
      - criminalizarea patriotismului
      - metisaj fortzat
      Apreciez ideea site-ului dar mi-e teama ca au o agenda ascunsa.
  • 0 (8 voturi)    
    germania are de comentat... (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:03)

    gica pentru [utilizator]

    atunci cand interesele economice ii sunt puse in pericol. o meteahna proprie marilor puteri.
    oricum pozitia e ocupata cu maxim de puncte de Franta.
    • +7 (11 voturi)    
      completare (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:02)

      gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui gica pentru

      oricum pozitia de "rusine a Europei" e ocupata cu maxim de puncte de Franta, la momentul actual.
  • +6 (26 voturi)    
    Onoare (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:19)

    Mahdy [anonim]

    1. Nu pot fi de acord cu "obligativitatea statului ungar de a fi responsabil pentru etnicii maghiari din afara tarii". Aceasta prevedere deschide cutia naționalismului și a conflictelor etnice.
    Vezi cazul cu manifestările naționaliste și iredentiste maghiare, de la noi din ultima perioada.

    2. Ce este degradant sau iresponsabil prin limitarea datoriei publice? Dimpotriva, este o măsura raționala și care aduce independenta economica si politica tari.

    3. Pentru faptul ca își afirma identitatea religioasa creștina într-o lume a melanjului religios, într-o societate fără valori și principii morale, trebuie felicitați și incurajați. Nu le este rușine sa se manifeste ca și CREȘTINI. Ar trebui sa luam și noi exemplu
    Iar pentru faptul ca definesc "căsătoria drept uniunea dintre un bărbat și o femeie" Felicitări !
    Din păcate au ajuns rarități aceste manifestări de normalitate și de atitudine morala și creștina .
    Dar noi care ne intitulam ca popor nascut creștin, ce facem??? Acceptam toata mizeria si scursura morala a occidentului doar pentru a face pe plac mai marilor lumi sau pentru ca pare a fi la moda. Sa ne fie rusine.
    Fără o politica care sa aibă principii și valori creștine vom dispărea ca nație .
    • +3 (15 voturi)    
      valori crestine (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:41)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui Mahdy

      Sa nu uitam ca si vechiul testament tine de valorile crestine, ce valori sunt astea cand dzeu iti cere sa iti omori propriul baiat, cand dzeu s-a suparat si a omorat toti oamenii printr-un potop si cate si mai cate; raspunsul este desigur: acestea sunt metafore, dar ar tb sa le luam pe toate ca metafore incluzand invierea, nasterea virgina si apoi tot felul de minuni care le fac sfintii.

      Care sunt valorile crestine cand singura carte oamenii au avut voie sa citeasca/stie timp de 1300-1400 de ani a fost evanghelia/bibila. Progresul in stiinta a aparut odata cu reformarea bisericii si aparitia statelor seculare. Cei care incercau sa formuleze terorii stiintifice erau arsi pe rug (Bruno), inchisi pe viata (Galileo)...

      Ajung si la valorile noastre crestine, biserica ortodoxa inainte de reforma lui Cuza avea un sfert din pamantul tarii cand taranii mureau de foame iar banii de la BOR se duceau la biserica de la Ierusalem , avea sclavi tigani, femeile nu aveau voie sa zica nimic in biserica...Ce valori crestine sunt sa le explic baiatului meu: mituri/povesti, pupat cadavre imbalsamate cu mir, ignoranta?

      sunt atatea state din vest (Suedia, Islanda 80-85% din populatie nu au nici o religie), chiar au standardele morale atat de jos? Nu cred, dimpotriva.
      • 0 (4 voturi)    
        evanghelia/biblia (Miercuri, 20 aprilie 2011, 7:32)

        las-o balta [anonim] i-a raspuns lui Valentin

        Las-o balta cu biblia/evanghelia,este un domeniu prea greu pentru existenta ta.Incearca sa intelegi de ce zice Mourinho ca Barca este un produs finit.
    • +5 (5 voturi)    
      diferentiere (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:45)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Mahdy

      sa nu uitam ca noi suntem ortodocsi iar ungurii sunt protestanti . deci avem oarece diferente poate chiar semnificative . mai departe nu comentez .
  • +6 (14 voturi)    
    vad o groaza de voturi negative (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:34)

    andrei1245 [utilizator]

    la articole care sustin ca notiunea de casatorie este intre un barbat si o femeie.

    chiar asa de multi sa fie curiosii?
    • -1 (11 voturi)    
      atat te duce capul (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:06)

      lb [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      daca atat intelegi tu din discutia asta, da.
    • +3 (5 voturi)    
      hahahahaha! (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:55)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      curiosi? e tare asta, o s-o tin minte!
  • +3 (13 voturi)    
    :) (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:55)

    corina [anonim]

    Bravo lor! Iata o constitutie sanatoasa.
  • +1 (19 voturi)    
    Libertatea de constiinta directionata de constitut (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:55)

    Victor [anonim]

    Constitutia unei tari nu are voie sa sa fie discriminatorie cu nici un cetatean. Intr-o tara exista si cetateni atei. Ce ar spune credinciosii daca in constitutie ar scrie si versiunea ateilor: "Dumnezeu nu exista insa nu se interzice nimanui sa creada in El ?" Asta ca sa aiba si ateii un "drept la replica". Asa este corect.
    Credinta in Dumnezeu nu poate si nu este permis sa fie impusa prin legi, intr-o societate care respecta drepturile omului. "Libertatea de constiinta" este garantata de Carta Dreptutilor Fundamentale a Uniunii Europene. "Libertatea de constiinta" directionata de constitutie nu mai este libertate. Este o poarta deschisa spre abuzuri.
    • +6 (12 voturi)    
      atentie (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:33)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Victor

      faci o confuzie, voita sau nu.
      nu se stipuleaza nicaieri ca cetatenii maghiari sunt obligati sa contribuie la fondul de pensii si, totodata, sa creada neaparat in Dumnezeu.
      libertatea religioasa este absolut libera, ateismul este permis, nimeni nu obliga pe nimeni la nimic.
      mentiunea religioasa din constitutia ungara aminteste, doar, ca valorile societatii maghiare sunt comune cu cele ale crestinismului..
      nu este nimic rau sa stipulezi in constitutie, cu valoare de statement, ca harnicia, munca, intelegerea intre oameni si ce mai prevede crestinismul sunt valorile in care crede si pe care se cladeste o societate.

      sau, poate era mai bine sa fie lasate niste porti deschise spre toleranta imbecila fata de alte culturi.
      precum fenomenul "bache bazi" din Afganistan, de exemplu:
      http://www.youtube.com/watch?v=n9dx2pTD9ZA&feature=related
      • -2 (12 voturi)    
        Manipulezi prin omisiune (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:16)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui nae

        Nu fac nici o confuzie. Tu incerci sa induci lumea in eroare prin omisiune. Vorbesti doar despre "harnicie", "munca" si "intelegerea intre oameni" cand te referi la valorile crestinismului. Le omiti pe cele care sunt divergente cu cele ale ateilor.
        Spui ca: "mentiunea religioasa din constitutia ungara aminteste, doar, ca valorile societatii maghiare sunt comune cu cele ale crestinismului". Si un ateu face parte din societatea maghiara. Daca se accepta in constitutie ca valorile crestinismului sunt corecte atunci aceasta deschide poarta unor legi care incalca drepturile ateilor. Un ateu are divergente serioase cu crestinismul care incearca sa ii ingradeasca unele drepturi cum ar fi, de exemplu, dreptul la o moarte decenta in cazul unei boli incurabile care ii provoaca dureri insuportabile in ultima ei faza. Biserica se opune legiferarii eutanasiei voluntare (ceruta si acceptata de cel in cauza). "Valorile crestine" spun ca Dumnezeu i-a dat omului viata si el este singurul care i-o poate lua. Ateul nu este de acord cu aceasta afirmatie si doreste sa fie stapanul propriului destin. Exista multe alte exemple de acest fel. De aceea nu este permis sa se favorizeze o parte a cetatenilor in detrimentul altor cetateni prin impunerea valorilor crestine intregii societati, prin legitimarea lor in constitutie.
        • +6 (10 voturi)    
          hotul striga hotii (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:57)

          nae [anonim] i-a raspuns lui Victor

          comiti exact ceea ce ma acuzi pe mine ca fac.
          adica, manipulezi.
          dar, in cazul tau, omisiunea nu stiu daca este intentionata, sau generata de necunoastere.
          adica: in cazul ales de tine, refuzul eutanasierii nu se bazeaza pe doctrina crestina, ci este fundamentat de crezul sau juramantul lui Hipocrate.
          asta a fost, se zice, un medic din grecia antica, fara nici o legatura cu crestinismul.

          in rest, nu stiu cu ce valori ale crestinismului intra in conflict morala unui ateu de bun simt.
          si mai este o observatie: sa nu confundam pretentiile cu drepturile.
          nu orice moft aberant merita titulatura si statutul de "drept".



          .
          • -2 (4 voturi)    
            Manipulezi din nou (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:44)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui nae

            Manipulezi din nou. Nu este necesar ca aplicarea eutanasiei sa fie facuta de medici. Poate fi pusa in aplicare de personal special pregatit si autorizat de catre stat. Biserica este cea care se impotriveste eutanasiei voluntare spunand ca Dumnezeu a dat viata si doar El o poate lua. Tocmai ti-am raspuns si la nedumerirea: "nu stiu cu ce valori ale crestinismului intra in conflict morala unui ateu de bun simt". Mai am multe alte exemple la o adica.
          • -3 (3 voturi)    
            Manipulezi din nou (Marţi, 19 aprilie 2011, 23:11)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui nae

            Manipulezi din nou. Nu este necesar ca aplicarea eutanasiei sa fie facuta de medici. Poate fi pusa in aplicare de personal special pregatit si autorizat de catre stat. Biserica este cea care se impotriveste eutanasiei voluntare spunand ca Dumnezeu a dat viata si doar El o poate lua. Tocmai ti-am raspuns si la nedumerirea: "nu stiu cu ce valori ale crestinismului intra in conflict morala unui ateu de bun simt". Mai am multe alte exemple la o adica.
            • +3 (3 voturi)    
              tii cu ursul (Miercuri, 20 aprilie 2011, 0:14)

              nae [anonim] i-a raspuns lui Victor

              deci, tu pui in balanta, pe de o parte, necesitatea sociala stringenta a sinuciderii asistate, aparitia nestingherita a unor SRL-uri specializate pe eutanasiere, iar, pe de cealalta parte, afirmarea explicita a atasamentului fata de niste valori profund umane, cuprinse in doctrina crestina.

              iar balanta se inclina inspre eutanasiere.
              esti si morbid si umfli nejustificat un exemplu de nisa.
              si, oricum, conservatorismul, in general, care poate caracteriza si principiile crestine, nu a impiedicat tari ca Albania, de exemplu, sa permita practica asta.
              valorile crestine resping, de exemplu, si pedofilia si incestul, alaturi de furt, sau crima.

              in conditiile astea, cred ca aritmetica bunului simt da un rezultat in favoarea includerii in constitutie a atasamentului fata de crestinism, ca sursa a valorilor care au modelat lumea in bine.

              restul sunt exceptii neglijabile, care, ridicate la rang de regula, ar produce si mai mult rau pe ansamblu, prin trimiterea in plan secundar a unor valori esentiale.
              • -1 (1 vot)    
                Indoctrinat si pervers (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:34)

                Victor [anonim] i-a raspuns lui nae

                Ti-am dat un singur exemplu in care este evident ca se incalca drepturile omului. Am multe altele insa nu mai sunt dispus sa iti raspund deoarece pierd vremea cu tine. Se vede clar ca tu nu raspunzi la argumente ci manipulezi conversatia punandu-mi in gura lucrurui pe care eu nu le-am spus ("NECESITATEA SOCIALA STRINGENTA a sinuciderii asistate, APARITIA NESTINGHERITA a unor SRL-uri specializate pe eutanasiere"). Se pare ca pe langa faptul ca esti indoctrinat mai esti si pervers. Dar nu esti primul indoctrinat pervers pe care il cunosc. Tocmai de aceea este nevoie ca cei care cred in drepturile omului sa ia pozitie. Din raspunsurile mele de pana acum se poate vedea pozitia mea.
                • 0 (0 voturi)    
                  limitat si manelistic (Miercuri, 20 aprilie 2011, 20:14)

                  nae [anonim] i-a raspuns lui Victor

                  limitata si manelistica, asa imi pare argumentatia ta.
                  de ce limitata? pentru ca nu realizezi ca rezultatul final intr-o problema sociala se obtine dupa cantarirea tuturor plusurilor si minusurilor.
                  asadar, mentionarea valorilor crestine in constitutia maghiara are mai multe efecte, care trebuie privite in ansamblu, in aritmetica lor argumentativa.
                  mai clar, opozitia fata de eutanasiere (o chestiune de detaliu msocial, tragic, dar tot detaliu) nu anulazeaza beneficiile generale si incontestabile ale repozitionarii si reconfirmarii formale ale unor valori.
                  tot dovada de limitare mi se pare si faptul ca nu realizezi ca societatile contemporane par sa aiba mai multa nevoie de recursul la cinste, intelegere, rabdare, decat de o liberalizare a unei proceduri dramatice.
                  vezi prea ingust.
                  si de ce manelistica? pentru ca doar la taximetristii manelisti am auzit cum se striga "ba, perversule, mi-au luat clientul!".
              • -1 (1 vot)    
                Indoctrinat si pervers (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:47)

                Victor [anonim] i-a raspuns lui nae

                Ti-am dat un singur exemplu in care este evident ca se incalca drepturile omului. Am multe altele insa nu mai sunt dispus sa iti raspund deoarece pierd vremea cu tine. Se vede clar ca tu nu raspunzi la argumente ci manipulezi conversatia punandu-mi in gura lucrurui pe care eu nu le-am spus ("NECESITATEA SOCIALA STRINGENTA a sinuciderii asistate, APARITIA NESTINGHERITA a unor SRL-uri specializate pe eutanasiere"). Se pare ca pe langa faptul ca esti indoctrinat mai esti si pervers. Dar nu esti primul indoctrinat pervers pe care il cunosc. Tocmai de aceea este nevoie ca cei care cred in drepturile omului sa ia pozitie. Din raspunsurile mele de pana acum se poate vedea pozitia mea.
        • +4 (4 voturi)    
          Eutanasierea (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:38)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          Ai mare dreptate privind drepturile oamenilor. Dar te-ai cam incins si-ai scris eutanasiere voluntara. Si imediat m-am gindit la eutanasierea involuntara si am bufnit in ris de unul singur. Acum sa nu te incingi si mai tare, ca toti am facut gafe.
          • -1 (1 vot)    
            Voluntary euthanasia (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:17)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            http://en.wikipedia.org/wiki/Euthanasia#Voluntary_euthanasia
          • -1 (1 vot)    
            Eutanasia voluntara si biserica (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:06)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            Eutanasia poate fi de 3 feluri:
            1. Eutanasia voluntara - facuta cu consimtamantul pacientului. Este legalizata in Elvetia, Olanda, Belgia, Luxemburg, si statele Oregon si Washington din SUA.
            2. Eutanasia non-voluntara - consimtamantul pacientului nu este disponibil (este acceptata doar in Olanda si se refera la eutanasierea unor nou-nascuti cu probleme medicale FOARTE grave si incurabile).
            3. Eutanasia involuntara - facuta impotriva vointei pacientului. Este o crima.

            http://en.wikipedia.org/wiki/Euthanasia#Voluntary_euthanasia

            Deoarece eutanasia involuntara este o crima iar cea non-voluntara este foarte controversata, am specificat ca ma refer la eutanasia voluntara, care este un drept al omului (dreptul de a fi stapanul propriului destin). Numai cine a vazut suferintele unui bolnav de cancer in faza terminala poate sa inteleaga de ce legalizarea eutanasiei involuntare nu este un moft ci este o necesitate. Biserica se impotriveste legalizarii eutanasiei voluntare spunand ca Dumnezeu a dat viata si doar El o poate lua. Nu are insa dreptul sa o interzica si celor care nu cred in Dumnezeu. Legalizarea eutanasiei voluntare face ca ea sa devina o OPTIUNE si nu o obligatie. Crestinii nu sunt obligati sa recurga la ea dar nu pot interzice ateilor acest lucru, fara sa incalce drepturile omului. Introducerea crestinismului in constitutie blocheaza adoptarea legii eutanasiei voluntare. Este doar un exemplu (sunt multe altele) de ce valorile crestine nu trebuie mentionate in constitutie.
  • -2 (12 voturi)    
    constitutia (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:03)

    adriana [anonim]

    noua constitutie ungara este discriminatorie si imorala.
    este o intoarcere in epoca intunecata medievala.
    • +1 (5 voturi)    
      poate de folos a aminti (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:19)

      ce-i mana pe nemti? [anonim] i-a raspuns lui adriana

      ca Germania nu uita de o imputernicire a guvernului de catre parlament, deosebita si malefica din cale afara, caci au existat in mai multe randuri in ciuda neconsitutionalitatii lor, si anume cea numita "Gesetz zur Behebung der Not von Volk und Reich" din 24. martie 1933. Urmarile - ma refer strict la cele de uz intern - ar trebui sa fie cunoscute si o posibila replicare (cu o majoritate constitutionala schimbi intai Constitutia spre a salva aparentele de constitutionalitate) in sanul unei comunitati europene cu criteriile si aspiratiile ei, trebuie sa dea de gandit.
      Chiar daca Ungaria si-ar dori intoarcerea in istorie la acum 1 000 de ani, restul Europei cauta solutii pentru viitor.
  • -4 (14 voturi)    
    trist (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:03)

    wasile [anonim]

    sunt trist cand vad multitudinea de atitudini aprobatoare la adresa modificarilor constitutiei ungare. poate ca nu suntem nici noi, romanii, atat de departe de un regimurile din tarile islamice.
  • 0 (12 voturi)    
    Cine e Werner Hoyer ? (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:34)

    hoier [anonim]

    Este subalternul lui Guido Westerwelle http://en.wikipedia.org/wiki/Westerwelle , care e homo pe fatza, si se afiseaza cu partenera (partenerul ?) in public. Asta da, as putea spune o rusine pentru Germania si pt Europa !
    Vor urma si alte condamnari ale Ungariei, daca opinia publica din alte tari nu va forta politicienii proprii sa adopte masuri similare. Astia din coalitia satanista mor cand iese cate unul din rand si are curajul sa spuna ca imparatul n-are haine...
  • +4 (10 voturi)    
    constitutie (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:40)

    Guest [anonim]

    Nu vad absolut nimic neregula la noua constitutie. Am citit actul in limba maghiara si nu am gasit nimic ce ar fi putut creea asemenea valva in jurul lui.
  • +3 (9 voturi)    
    Westerwelle (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:07)

    tot hoier [anonim]

    Am uitat sa mai subliniez ca Westerwelle, seful lui Hoyer la care acesta din urma a marcat brownie points (pupinc..ism) prin interviul de fatza, isi plimba partenerul (Michael Mronz) precum si pe asociatul lui fratisu in delegatii oficiale. Alo, toarsu' ... de conflict de interese ati auzit ? La noi astia inapoiatii din Europa de Est urla presa la Botis sa-si dea demisia pentru mai putin. Asa ca mars cu moralismul vostru 'European' pe care vreti sa-l aplicam numai noi astia nou intratii.
    • +1 (7 voturi)    
      Manipulare (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:20)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui tot hoier

      De ce nu spui ca si "Amnesty International", "Helsinki Committee for Human Rights" etc. atrag atentia ca se ameninta "libertatea, democratia, egalitatea, non-discriminarea si respectul pentru drepturile fundamentale" ale omului.
      ( http://www.alde.eu/press/press-and-release-news/press-release/article/new-hungarian-constitution-threatens-european-values-37350/ )
      ( http://www.neurope.eu/articles/EU-asked-to-intervene-in-worrying-Hungarian-constitution/105787.php )
      ( http://www.politics.hu/20110418/amnesty-international-raises-concerns-over-draft-constitution )
      ( http://www.euractiv.com/en/future-eu/new-hungarian-constitution-slithers-eu-hearing-news-503641 )
      ( http://uk.news.yahoo.com/22/20110415/tts-uk-hungary-constitution-ca02f96.html )
      • -1 (7 voturi)    
        s-a lamurit (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:57)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        alea sunt organizatii care sustin perversitatile, infractionalitatea, etc! nu le mai pomeni ca provoaca minimum greata!
        • +1 (3 voturi)    
          Si Consiliul Europei o condamna (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:13)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Consiliul Europei, prin intermediul Comisiei de la Venetia, a criticat la randul sau adoptarea Constitutiei.
          ( http://ziareultimaora.com/stiri/constitutia-ungariei-criticata-dur-de-germania-incalca-valorile-europene/ )
          • +1 (1 vot)    
            si? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:39)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Victor

            a zis cineva ca acest Consiliu e vreo organizatie de bun simt?
  • -1 (11 voturi)    
    NORMALITATE=INTOLERANTA (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:08)

    coco04 [utilizator]

    1.E o chestie foarte periculoasa obligatia statului de a apara etnicii din alte state.Ce se intampla daca parintii sunt de etnii diferite? De care etnic esti?Dupa parerea mea,daca nu-ti convine ceva ca etnic maghiar,du-te in Ungaria!
    Cum poate sa fie un stat "responsabil" de ceva de pe teritoriul altui stat?Asta poate sa stea la baza pretextelor unor razboaie viitoare.

    2.Nu sunt homosexual,sunt casatorit si am doi copii.Din pacate multi nu inteleg ce sunt drepturile fundamentale.Am fost abuzat la viata mea si am invatat sa ma bucur de libertate si sa ii las pe altii in pace sa-si traiasca viata cum vor.Ce se va intampla daca homosexualii declara razboi heterosexualilor,castiga razboiul si apoi ii obliga pe heterosexuali la "normalitatea" lor?
    Atata timp cat nu sunt puse in discutie drepturile tale,vrei ssa hotarasti drepturile altora.Simti pamant tare sub picioare dar si pamantul tau se poate inmuia.

    3.Nu ma mai plictisiti cu crestinismul.Cum incalca cineva legea,hop si religia.El nu e rau dar ..."asa l-a facut Dumnezeu".
    Eu sunt ateu dar si ateismul e o "religie".Cred in om,in lege si in liberul arbitru.
    Apropo de crestinism,a se vedea cruciadele si scopul lor "nobil".

    4.Chestia cu indatorarea mi se pare buna.Unii primari habar nu au de cunostinte financiare,se imprumuta bezmetic si apoi...trebuie sa mareasca taxele.Oricand si oricum caci "exista datorii de platit".

    5.Si chestia cu Curtea Constitutionala mi se pare buna.Traim in REALITATE nu in afara ei.
    Drepturile banesti trebuie sa aiba corespondent in realitate.
  • -6 (6 voturi)    
    Ungaria e rusinea Europei ? (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:26)

    cititor [anonim]

    Pai daca e asa de ce majoritatea tarilor europene, si nu numai, ii tine brate si ii apreciaza in mod deosebit dandui de exemplu pozitiv si cautandu-le in coarne indiferent de ce fac si ce atitudini au fata de vecini.
    Oare ce ii face sa fie asa de duplicitari? De ce le e frica de ei?
  • +2 (16 voturi)    
    Rusinea (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Erorile mari ale constitutiei ungare sint:
    1. Referirea la o religie (cea majoritara) este o eroare profunda, in orice constitutie, intrucit incalca principiul separarii politicii de religie. Dupa atitea secole politico-religioase te-ai astepta ca tarile europene sa fi inteles definitiv necesitatea separarii.
    2. Limitarea datoriei publice prin constitutie e o ineptie. Caci inoculeaza in legea de baza a tarii temeri legate de bunul simt al guvernarii si chiar pesimism privind viitorul tarii respective. Limitarea datoriei publice ar fi putut face insa obiectul unei alte legi, cu multe articole si reguli, care n-au cum sa-si gaseasca locul in constitutie.
    3. Casatoria dintre un barbat si o femeie este folosita in constitutia ungara cu scop evident sfidator la adresa altor legislatii europene, si implicit lezeaza demnitatea homosexualilor, a hermafroditilor, etc., care sint cetateni egali in drepturi cu majoritatea. In loc sa semene discriminare fata de minoritati sexuale, o constitutie generoasa face referire la principiul ocrotirii familiei de catre stat.
    4. Dreptul de veto in ceea ce priveste indatorarea consiliilor locale este iarasi o superficialitate. Pentru ca legea fundamentala organizeaza structura politica a tarii pe baza unor principii. Constitutia nu e inventata ca sa inlocuiasca alte legi sau sa se substituie institutiilor statului; constitutia nu e chemata sa prevada si sa gaseasca solutii privind problemele economice ale tarii.

    Ca atare, trebuie sa corectam titlul: constitutia Ungariei este rusinoasa raportata la cultura straveche si rafinata a Ungariei, si implicit a Europei. Dar Ungaria, ca oricare alta tara, nu va putea fi niciodata rusinea Europei, pentru simplul fapt ca Europa si-a pierdut de mult rusinea.
    • -2 (2 voturi)    
      da de ce???? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:24)

      misu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      ca in orice lucru facut de oameni , sunt si lucruri bune si rele.
      - da e o prostie cu implicarea statului in religie, vezi cruciadele, turnurile gemene , sau comunismul ateu--- toate forme de extremism religios.... (da!!! si ateismul este o religie... :))
      -insa desi chiar nu am o problema cu homosexualii ( desi m-as baga la un three some cu 2 lesbiene) dar sa nu uitam exemplul Spartei, cand baietii erau dusi de mici la instructie, unde nu avea vizite conjugale si erau transformati in gay de cei mai mari, care nici ei nu aveau de f...t nimik, motiv pentru care a scazut natalitatea, ca nu li se mai scula cioromirla baietilor cand vedeau fetitele si le placea numa pe la spate... si fetele, se iubeau cu castravetii de nume... ati uitat de insula Lesbos???? de unde si vine numele de lesbiene????
      cat despre limitarile impuse, cum ca :
      ,,2. Limitarea datoriei publice prin constitutie e o ineptie. Caci inoculeaza in legea de baza a tarii temeri legate de bunul simt al guvernarii si chiar pesimism privind viitorul tarii respective. Limitarea datoriei publice ar fi putut face insa obiectul unei alte legi, cu multe articole si reguli, care n-au cum sa-si gaseasca locul in constitutie.
      4. Dreptul de veto in ceea ce priveste indatorarea consiliilor locale este iarasi o superficialitate. Pentru ca legea fundamentala organizeaza structura politica a tarii pe baza unor principii. Constitutia nu e inventata ca sa inlocuiasca alte legi sau sa se substituie institutiilor statului; constitutia nu e chemata sa prevada si sa gaseasca solutii privind problemele economice ale tarii.''

      ........ ni se inoculeaza temeri,,bla, bla,,..... pai fratilor, asta e concluzia trasa, ca totu e pe smen , astia suntem si tre sa fie in constitutie ca suntem toti de cacat si ca tre sa fie neste legi f.f. restrictive... de fapt in constitutie, ca asta se modifica mai greu, iar legea in 2 timpi si doua miscari
  • +1 (13 voturi)    
    Der Spiegel e de Stanga !!!!! (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:42)

    john3 [anonim]

    sa moara pe limba lor secularistii...

    noapte buna!
  • 0 (14 voturi)    
    crestinism (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:57)

    alex [anonim]

    ma mir ca atat lume defineste crestinismul ca o mare chestie. da-ti-mi si mie un argument ca exista dumnezeu. daca voi va bazati alegerile pe misticism imi pare sincer rau pentru voi.
    • 0 (6 voturi)    
      M-am gindit mult si (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:26)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ... n-am gasit nici un argument. Evident ai dreptate. M-ai convins si-ti sint recunoscator. Intrebarea ta a fost teribila. Nu mi-a trecut prin cap niciodata ... Imi vine sa zimbesc acum cind imi dau seama cit de simplu era ...
    • +2 (2 voturi)    
      si eu ma mir (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:36)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui alex

      cat de ignorant poti fi. Dovezi sunt tone, trebuie doar sa deschizi ochii. Uite un site pt incepatori, poti sa incepi cautarea ta existentiala sincera si nepartinitoare: http://www.godandscience.org/apologetics/answers.html
      • -1 (1 vot)    
        Nu cred ca dezbaterea (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:48)

        Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        privind existenta lui Dumnezeu isi are rostul aici. In fond e vorba despre crestinism. Care e o religie. Ca si islamismul, budismul etc. Cat despre asa zisele "valori crestine", expresia asta e aberanta. Aceste valori au fost adoptate de oscietatile umane cu mult inainte de aparitia crestinismului, din necesitate. Si aceste valori nu sunt o proprietate exclusiva a religiei crestine. In acest context, notiunea de valor icrestine e goala. Si cred ca nici macar ateii nu contesta existenta lui Dumnezeu. Ci doar "arestarea" Lui de catre o religie sau alta, care se proclama detinatoarea Adevarului Absolut. Astfel de pretentii duc la intoleranta. Si stim cu totii la ce duce intoleranta.
  • +1 (5 voturi)    
    Curat constitutional (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:29)

    Luther M. [anonim]

    Nu am citit nimic despre aceasta problema , nici macar articolul , doar titlul si alte titluri referitoare la subiect , dar mi se pare o dovada de ipocrizie crasa din partea nemtilor si tuturor membrilor fondatori ai UE ca abia dupa votul Parlamentului maghiar au pareri si critici in mod public sau cel putin asa apar in presa noastra .
  • +1 (7 voturi)    
    Felicitari, Ungaria! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 2:21)

    Mitica [anonim]

    Masurile luate de guvernul maghiar sunt de bun simt etic, crestin, national sau logic. Nu uitati faptul ca una dintre mai vechile masuri de criza a fost supraimpozitarea bancile particulare si nu taieri de salarii de o maniera atat de drastica precum in Romania. Ungurii, spre deosebire de noi, nu se lasa calcati in picioare!!! Mai ganditi-va!
  • +1 (7 voturi)    
    Atentie la Ungaria ! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 7:53)

    Je me souviens [anonim]

    Este prima data in viata cand ungurii imi sunt simpatici.
    De admirat. Sa le fie rusine pervertitilor occidentali care
    incearca sa impuna tuturor legi impotriva firii si sa stearga identitatea,traditiile si istoria tarilor europene.
    UE este profetul mincinos in forma de organizare politica prin care se va alege praful de acest continent,
    bastion al credintei in Iisus Hristos.
    Nu dupa mult timp...Caii troieni sunt deja in curtea ei,asteapta doar sa deschida portile...
    Sa vedem "corectiile" care se vor aplica ungurilor sub diferite forme...
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo Ungaria! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 8:23)

    DL1210 [anonim]

    In sfarsit cineva ia atitudine in fata "valorilor" europene...este un inceput bun insa intotdeauna vor fi voci ale unor tari care isi permit orice,sunt sceptic ca aceasta "actiune" va rezista...insa este o voce care striga din multime si speram ca vor fi si altele la fel...
  • -1 (3 voturi)    
    Sămânţă de scandal (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:11)

    Mitică [anonim]

    Eu nu pricep o chestie - "obligativitatea statului ungar de a fi responsabil pentru etnicii maghiari din afara tarii". Ce inseamna asta, concret? Este responsabil, şi?

    Responsabil este statul care găzduieşte şi tolerează etnicii respectivi. Ei pot avea, cel mult, opinii, în rest nu văd ce responsabilităţi şi drepturi are un stat asupra cetăţenilor altui stat. Băieţii ăştia iar vor tămbălău...
  • +2 (4 voturi)    
    Bucurie mare (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:12)

    johnny [anonim]

    Era clar ca orice prevedere care are legatura cu homosexualii si nu-i avantajeaza o sa ii incante pe romani. Nu comentez, ca e lipsit de sens.
    Partea cu crestinismul introdusa in Constitutie e o stupizenie. Nu esti crestin pt ca scrie in Constitutie, ci pt ca in asta crezi. Dar da bine la public sa scrii asta acolo.
    Despre etnicii maghiari din alte state, evident treaba e o mare porcarie, dar normala din partea unui partid care e in fond extremist.
    Din pacate, daca luate separat, chestiile astea sa zicem ca nu deranjeaza, impreuna reprezinta exact ideologia unui partid extremist, cu posibile ambitii teritoriale. Cei care aplauda "palma" data de maghiarii eroici valorilor UE (nu ca in Romania s-ar cunoaste foarte multe despre valorile astea), ar trebui sa se gandeasca si care va fi politica viitoare a statului asta maghiar asa demn de lauda fata de Romania. In mod normal, un partid cu ideologia asta ar trebui sa considere Rom ca inamicul public nr. 1...vom vedea.
    Si in legatura cu valorile europene care merita o palma, va place sa mergeti in Europa fara viza, cu buletinul, sa munciti acolo, sa castigati bani? Asta e un efect al valorilor astea europene de 2 lei, dar mai conteaza? Homosexualii si musulmanii, aia sunt importanti...
    Inca o chestie - poate ar trebui sa va amintiti ca Germania este principalul investitor strain in Ungaria, ca guvernul Orban a confiscat pensiile private si ca in momentul de fata Ungaria e aproape falimentara ca stat (da, sub guvernul asta de mega crestini curajosi). A propos, denumiri ca Ip, Traznea, Crucile cu sageti, va suna cunoscute astora extaziati de Marele Vecin maghiar?
    • +1 (3 voturi)    
      Esti penibil si ingust la minte (Miercuri, 20 aprilie 2011, 15:14)

      UnClujean [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Sincer nu doresc sa dezbat cu tine opinia ta, dar imi permit sa te atac, da citeste bine, sa te atac la intoleranta, incultura pe care o reprezinti prin randurile asternute care te reprezinta si te-as lua de urechi si sa te duc fortat sa mai inveti istorie nu cretinisme istorice stereotipe. Citind a doua oara comentariul tau mi-am dat seama ca esti incult si rauvoitor. Ar trebui sa ma cobor la nivelul tau, dar ... n o fac. Iti doresc oricum o zi minunata si sa-ti iei jos ochelarii de cal. Te rog frumos.
    • -1 (1 vot)    
      Istoria (Miercuri, 20 aprilie 2011, 20:29)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Domnii în cauză nu prea cunosc istorie. Şi pe mine mă îngrijorează aprobarea unor măsuri cu caracter totalitar.

      Domnii de la Budapesta, pe de altă parte, ne dovedesc într-una că sunt fosilizaţi în epoci istorice şi isterice demult apuse. Atitudinea României faţă de Basarabia este cu mult mai elegantă, chiar dacă unii dintre noi au nostalgii asemănătoare - aici dau un mare plus diplomaţiei române.

      Eu cred în valorile Europei chiar dacă nu pic în cap după libertinajul occidental - totuşi, este un rău mai mic decât agresivitatea unui regim totalitar.

      Nu sunt ateu, nu sunt homosexual, sunt ortodox şi îmi place această religie - cu plusurile şi cu minusurile ei - totuşi, accept că alţi oameni au alte opinii, religii orientări, convingeri etc. şi chiar îmi place să trăiesc într-o societate în care oamenii sunt lăsaţi în pace să gândească diferit şi să spună ce vor, atâta vreme cât sunt paşnici, decenţi şi respectă legile acestei ţări. Dacă am gândi toţi la fel, nu am mai avea ce să aflăm şi să învăţăm unii de la alţii...

      Celor care iubesc impunerea creştinismului cu forţa, le amintesc că Isus Hristos a fost în primul rând un non violent, iar creştinismul ar trebui să fie o religie a toleranţei, inclusiv faţă de cei altfel decât noi. Vine Paştele, domilor, mai reflectaţi puţin asupra noţiunii de creştin...
      • +1 (1 vot)    
        Fii pe pace... (Joi, 21 aprilie 2011, 2:51)

        Je me souviens [anonim] i-a raspuns lui Mitică

        ...insa in curand nu vei mai avea pace, te vor lua si pe tine la defilare si nu vei mai avea voie sa gandesti diferit ! Ai auzit de Political correctness ?
        La langue de bois.
  • 0 (0 voturi)    
    Explicatia (Joi, 21 aprilie 2011, 10:12)

    gheorghe [anonim]

    priviti harta asta si dati zoom pe europa:
    http://www.targetmap.com/viewer.aspx?reportId=3073

    acolo e explicatia