Topul celor mai bune 50 de restaurante din lume: Cel mai bine se mananca la Copenhaga

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2011, 14:32 Actualitate | Internaţional

Noma, cel mai bun restaurant din lume
Foto: Reuters
Restaurantul danez "Noma" ocupa prima pozitie in clasamentul pe 2011 al celor mai bune restaurante din lume, realizat de S. Pellegrino. Noma a fost ales pentru ingenioasa alegere a ingredientelor, executia impecabila si atmosfera fantastica, scrie Guardian.co.uk, adaugand ca, desi multi au incercat sa copieze "reteta" Noma, multi au dat gres.

Podiumul este completat de doua restaurante spaniole - El Celler de Can Roca din Girona si Mugaritz din San Sebastian. In mod surprinzator, cel mai bine clasat restaurant francez ocupa abia locul 9 in top - este vorba despre localul parizian Le Chateaubriand.

In top 10 se mai regasesc restaurante din Italia (Osteria Francescana din Modena, locul 4), Marea Britanie (The Fat Duck din Bray, locul 5), Statele Unite (Alinea din Chicago, pe locul 6), Brazilia (D.O.M. din São Paolo, pe locul 7), din nou Spania (Arzak din San Sebastián, locul 8) si iarasi Statele Unite (Per Se din New York, locul 10).

Niciun restaurant romanesc nu figureaza printre primele 50 din lume.


Citeste mai multe despre   











3592 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Depinde cine face clasamentul (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:42)

    Bogdan [anonim]

    Fiind facut de italieni e normal sa nu apara restaurante frantuzesti dar apar pizzerii din Italia. Daca il fac francezii apar bistrou-ri dar nici un restaurant din Italia. Fiid la modul propriu o chestiune de gust fiecare poate avea propriul clasament la fel de valabil ca oricare altul. Mie imi plac micii La Cocosatu' . La mine e pe primul loc.
    • 0 (0 voturi)    
      La Cocosatu (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:58)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Si mie imi placeau dar ultima oara cand am fost acum o luna nu mai aveau niciun gust!
      • 0 (0 voturi)    
        mici (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:44)

        make [anonim] i-a raspuns lui Alex

        pai, pe individul asta "cocosat" nu-l vedea nimeni de la ANAF? sau spaga a crescut in detrimentul calitatii? omul vinde acum,MDM sarat la pret de mici , ca are brand si ramanche e fraieru'!
      • 0 (0 voturi)    
        2 proverbe romanesti... (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:56)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        din sfera gastronomica se potrivesc comentariului tau: unul e cu comparatul merelor cu perelor, celalat este despre sofran.
  • +3 (3 voturi)    
    Curios (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:59)

    Loco [anonim]

    De exemplu pe tripadvisor, un site exceptional unde gasesti impresii foarte pertinente despre aproape orice hotel/destinatie turistica zice ca Le Chateaubriand ar fi pe locul 1000 din 6000 de restaurante in Paris.
    Pe de alta parte , cind zici ca maninci cel mai bine cred ca trebuie sa faci intotdeauna raportare la cost. Una este sa maninci bine cu 20 de euro si alta sa maninci mai bine cu 500, nu?
  • +1 (1 vot)    
    comentarii corecte (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:31)

    James Cook [anonim]

    Articolul nu este bine documentat.Deci este inutil.O stire inutila care nici macar la cultura generala sau curiozitati nu o putem trece ptr ca nu avem elementele de analiza.
    Gastronomia romaneasca???Cine a auzit de ea? Numiti macar un fel de macare romaneasca de renume.Numai 1.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:08)

    bors cu miere [utilizator]

    restaurantele sunt pentru snobi...
  • +1 (1 vot)    
    Asta e parerea lor (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:17)

    Andradda [utilizator]

    A celor de la S. pellegrino.
    Alte firme care se ocuzpa cu asa ceva, au alt top.

    de exemplu, prea putini stiu ca nu exista bucatar care are una, doua sau trei stele, asa cum le place lor sa se prezinte.
    Stelele respective se dau pe intreaga bucatarie, pe intreg personalul din bucatarie, iar ele nu apartin bucatarului, chiar daca el este sef.
    Dar ei se impopotoneaza singuri, cu de la sine putere, cu acele stele.
  • 0 (0 voturi)    
    of (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:17)

    gigi [anonim]

    The S.Pellegrino World’s 50 Best Restaurants list is compiled from the votes of the "World’s 50 Best Restaurants Academy", a group established to make the ranking.[1] The world is divided into regions, with a chairperson in each region appointed for their knowledge of their part of the restaurant world. These chairs each selected a voting panel, who can cast a total of 4,030 votes.
    There is no list of nominees; each member of the international voting panel votes for their own personal choice of 5 restaurants. To ensure that there are winners from many regions, they may vote for up to two restaurants in their own region, the remaining votes must be cast outside their home region. Nobody is allowed to vote for their own restaurant and voters must have eaten in the restaurants they nominate within the past 18 months, although it is not possible to ensure that they have.
    Contrary to popular belief, the restaurants selected do not have to meet any criteria like popular belief ascribes to the Michelin or other guides. This has allowed restaurants like Momofuku Ssam Bar, Extebarri and St John to hold their own among the molecular and traditional cuisines of restaurants like The Fat Duck to Les Ambassadeurs.

    Desteptaciune romanesca...
  • -1 (1 vot)    
    irelevant (Marţi, 19 aprilie 2011, 23:52)

    trump [anonim]

    "Niciun restaurant romanesc nu figureaza printre primele 50 din lume."

    irelevant. ce conteaza ca ai in Chicago un restaurant super tare cand toata tara mananca la McDonalds excremente. la fel si UK. Italia si Spania hai sa zicem ca au mancare buna in general si merita sa fie in top....
  • -1 (1 vot)    
    Interior (Duminică, 24 aprilie 2011, 19:44)

    Margareta Torok [anonim]

    Daca e cel mai bun din lume, cum de nu au bani sa-l restaureze? Mi se pare mie ca stâlpii sunt cam jigariti si stau sa se desfaca si sa se pravale peste mese?!