Un fost magnat australian a dezvaluit secretele site-urilor de poker pentru FBI, pentru a scapa de inchisoare

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 10:08 Actualitate | Internaţional

Jucatorii de poker se grabesc sa isi retraga banii de pe cele mai mari site-uri de poker din lume, in urma actiunii de amploare a FBI impotriva acestora, cunoscuta ca "vinerea neagra". FBI a anuntat vineri ca a pus sub acuzare 11 persoane, inclusiv fondatorii principalelor companii de poker pe internet din SUA, pentru frauda bancara, spalare de bani si pariuri ilegale. In urma actiunii, site-urile PokerStars, Full Tilt Poker si Absolute Poker au fost inchise pe teritoriul SUA. Cel care a furnizat informatii autoritatilor americane este australianul Daniel Tzvetkoff, un magnat cu afaceri online, arestat anul trecut, riscand o pedeapsa de 75 de ani in inchisoare, relateaza Sidney Morning Herald.

Tzvetkoff, in varsta de 28 de ani, avea o avere estimata in 2008 la 80 milioane de dolari. El a fost arestat in aprilie 2010, in timp ce se afla la o conferinta despre plati pe internet, acuzat ca a orchestrat o actiune de spalare de bani in valoare de 540 de milioane de dolari. La acel moment, Tzvetkoff se declarase in faliment, dar autoritatile il suspectau ca are 100 milioane de dolari ascunsi.

Autoritatile au primit informatii despre Tzvetkoff tocmai de la gigantii pokerului online. Acestia lucrasera cu australianul, care insa ar fi furat de la ei zeci de milioane de dolari.

In iunie insa, Tzvetkoff, care pana atunci riscase o pedeapsa de 75 de ani in inchisoare, a fost eliberat in mod misterios din inchisoare fara audieri pentru cautiune. Motivul, potrivit publicatiei australiene, este colaborarea  cu autoritatile.

Cei 11 risca acum 30 de ani in inchisoare.

Cand a fost arestat, Tzvetkoff a fost acuzat ca a creat un sistem ilegal care permitea site-urilor de poker din afara SUA sa accepte miliarde de la jucatorii americani, in timp ce ascundea de unde provenea venitul, folosind companii false si conturi offshore. In prezent, nu se stie unde se afla Tzvetkoff.

Full Tilt Poker a declarat intr-un comunicat ca pokerul online, "un joc de pricepere", este legal in SUA, insa a suspendat jocul cu "bani reali" in SUA pana la elucidarea cazului. PokerStars a avut comentarii asemanatoare si a asigurat utilizatorii ca platile lor sunt in siguranta. Directorul executiv al Poker Players Alliance a facut o declaratie pe YouTube, in care a afirmat ca actiunea FBI este o "declaratie de razboi impotriva pokerului si celor care il joaca".


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

20377 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    aha, (Luni, 18 aprilie 2011, 10:41)

    noi [anonim]

    si totusi, nu am inteles ce vrea sa spuna articolul, ca fura bani jucatorilor sau ca insala statul USA la bani si uni se oftica ?
    • +15 (19 voturi)    
      .... (Luni, 18 aprilie 2011, 11:23)

      vali [anonim] i-a raspuns lui noi

      cred ca se axeaza pe faptul ca s-au folosit aceste siteuri de poker pt a spala banii altora... la asta face referire.
    • -4 (8 voturi)    
      USA tara libertatii - what a joke (Marţi, 19 aprilie 2011, 1:55)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui noi

      E foarte simplu.... sunt ofticati ca aceste companii online fac sute de milioane si nu platesc impozit in US pentru ca sunt inregistrate in tari ca: Curacao, Costa Rica, Antigua unde au toate taxele achitate (mult mai putin, bineanteles).

      Romania, Germania, Franta, Italia, etc... nu interzic propriei populatii sa foloseasca aceste site-uri cu toate ca nu primesc un ban de la aceste companii.

      Ori sa interzicem: google, itunes, ebay in toate tarile unde aceste companii nu platesc taxe... corect?

      NU inteleg de ce US poate bloca un domeniu .com

      Asa ca evitati sa cumparati domenii .com folosind registers din state... folositi provideri europeni.
      • +2 (6 voturi)    
        nu doar atat (Marţi, 19 aprilie 2011, 4:39)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Costin

        nu doar ca nu ia taxe SUA de la ei, Pe langa asta le face serioasa concurenta cazinourilor din Vegas de unde se ia taxa. Si in propaganda lor zic ca "gamblingul"(desi multe tribunale au recunoscut ca e joc de skill) ii predispune la "child abuse". Cu alte cuvinte daca joci poker pe net esti predispus sa te duci sa iti bati copilul. Desigur,daca joci live in cazino la Vegas nu esti predispus...propaganda a unei mari puteri.
      • +7 (7 voturi)    
        poker online (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:06)

        NicuG [anonim] i-a raspuns lui Costin

        Nu ai inteles! Cei mai multi dintre jucatori joaca cinstit. Pierd sau cistiga jucind cinstit. Dar, vine unul cu bani obtinuti din drogruri, prostitutie sau alte afaceri ilegale si "joaca" chipurile poker pe un site. Si uite asa omul isi cistiga banii pe care-i avea si pe care nu putea sa-i foloseasca ca erau ilegal obtinuti. Asta se cheama spalare de bani si este ilegala oriunde.
  • -15 (19 voturi)    
    pai asta e frauda, (Luni, 18 aprilie 2011, 11:11)

    alex [anonim]

    inchiderea site-urilor si milioanele de euro care erau in desfasurare si care nu se vor mai recupera niciodata. FBI avea nevoie de niste "subventii" :)). Frumos!
  • +4 (8 voturi)    
    poker in romania (Luni, 18 aprilie 2011, 11:53)

    vasilian georgescu [anonim]

    La noi firmele de on -line nu sunt impozitate de loc iar anul trecut au plecat din tara neimpozitati 500milioane de euro. Mai departe.... No Coment....
    • +2 (2 voturi)    
      pai? (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:36)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui vasilian georgescu

      pai siteul este impozitat in locatia sa,unele sunt chiar in locatii UE, nu stiu daca e normal sa fie impozitat siteul si in Romania daca deja e impozitat altundeva.
  • +12 (12 voturi)    
    Familia mafiotă Gambino... (Luni, 18 aprilie 2011, 12:02)

    Dr. M [anonim]

    Pentru a evita legislaţia americană extrem de dură majoritatea site-urilor de gambling şi-au mutat serverele în San Jose , Costa Rica. Ce nu se spune în articol este faptul că majoritatea site-urilor de aceste gen sunt controlate de familia Gambino care este una din cele 5 familii mafiote din New York. Se estimează faptul că downtime-ul (adică indisponibilitatea tehnică) produce pierderi de circa 3 milioane USD ,per site şi per zi.
  • -10 (14 voturi)    
    Cum se spala banii? (Luni, 18 aprilie 2011, 13:59)

    gogu [anonim]

    Cine imi explica cum se spala banii pe un site de poker? Adica am vandut si eu niste coca si am 10 mii de parai de spalat. Ce fac? Ii joc la poker? Cine imi garanteaza ca din 10 mii jucati imi vin inapoi 8 mii? Daca nu-mi poate garanta nimeni, atunci mai bine ii joc la 6/49.
    • +9 (13 voturi)    
      Spălare de bani (Luni, 18 aprilie 2011, 14:32)

      Wasile [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Nope, nu asta înseamnă spălare de bani.
      Tu ai 10.000 USD scoși din droguri. Nu ai cum să-i justifici, așa încât declari că i-ai câștigat la poker pe un site. Site-ul te susține și zice că așa este. Problem solved - acum ai 10.000 USD curați ca lacrima.
    • +3 (5 voturi)    
      joci cu persoane pe care le cunosti (Luni, 18 aprilie 2011, 14:36)

      v [anonim] i-a raspuns lui gogu

      iti alegi 3 persoane x,y,z si joci impotriva lor avand grija sa si pierzi:)
      x,y,z sunt oameni de-ai tai evident.
      Cred ca asta ar putea fi o varianta de a plati si salarii:)
      • +9 (11 voturi)    
        N-aveti treaba cu subiectul! (Luni, 18 aprilie 2011, 15:29)

        ready4war [utilizator] i-a raspuns lui v

        Cati dintre voi au jucat pe Full tilt sau Poker stars?
        Dupa schema pe care o explicati voi- fiscul i-ar prinde imediat, pentru ca nu ar putea declara(adica justifica) de unde au banii pe care i-au introdus in joc.
        Nu merge nici faza cu delaratul ca ia castigat banii la poker- pt ca imediat site-ul ar trebui sa justifice la ce turneu anume(fiecare turneu are un ID de vreo 16 caractere asemenea unui cnp) iar atunci site-ul de poker ar avea probleme si mai mari ca nu ar putea justifica niste bani.

        Problema care a fost aici- americanii nu au voie sa parieze pe internet, din 2006, iar pe siteurile de poker gasesti foarte multi americani care, la fel ca si noi, platesc bani ca sa participe la un turneu. Pt a nu-si pierde clientii americani, aceste firme au deschis conturi carora le-au declarat alta destiantie decat cea oficiala, iar platile care se faceau in aceste conturi de catre americani erau cu scopuri gen 'comisioane'la nu stiu ce, 'donatii 'pentru spatii verzi' . Unele banci au stiut, altele nu. De aceea sunt 11, : 5 de la site-urile de poker si 6 de la banci( fiecare avea desemnat un fraier de serviciu care sa ia asupra lui vina sa scape cat mai usor.).
    • +3 (3 voturi)    
      Ca la noi la cazinouri (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:47)

      Jaros [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Se fac mese private; il ei pe gigi colegu tau si il pui sa bage in joc 10.000, el ridica miza si se arunca pa ultima carte mereu... astfel iti transfera 8.000 si gazda isi retine 2.000 partea ei. Pe Gigi colegu nu il intreaba nimeni de unde a pierdut 10.000 si tu ai acte in regula pe cele 8.000...totulse face doar cu acordul dealer-ului, cel ce tine masa de joc.