VIDEO Libia: Orasul Misrata, bombardat din nou de trupele guvernamentale. HRW acuza fortele lui Gaddafi ca folosesc bombe cu fragmentatie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 16:34 Actualitate | Internaţional

Orasul Misrata, bombardat de fortele lui Gaddafi
Foto: Captura YouTube
Fortele loiale liderului libian Muammar Gaddafi au bombardat, sambata dimineata, orasul de coasta Misrata, cu cel putin 100 de rachete de tip Grad, a declarat un purtator de cuvant al rebelilor, citat de Reuters. Totodata, fortele pro-Gaddafi sunt acuzate de organizatiile ce militeaza pentru respectarea drepturilor omului ca folosesc bombe cu fragmentatie in luptele cu rebelii.

Misrata, al treilea oras al tarii si ultimul mare bastion al rebelilor in vestul Libiei, se afla sub asediu de peste sase saptamani.

"Au tras cu rachete Grad asupra unei zone industriale in aceasta dimineata, cel putin 100 de rachete au fost trase. (...) Stim ca fabrica de lactate de acolo a fost avariata", a declarat pentru Reuters, prin telefon, Abdelbasset Abu Mzereiq.

Zona industriala se afla in estul orasului, aproape de port, unde mii de migranti s-au refugiat si asteapta sa fie evacuati.

Organizatia Internationala pentru Migratie (OIM) a anuntat ca un vapor de salvare se indreapta spre Misrata, pentru a incepe evacuarea refugiatilor, multi dintre acestia aflati "intr-o stare extrem de proasta".

Rebelii spun ca situatia se deterioreaza pe zi ce trece. "Fortele lui Gaddafi si-au concentrat bombardamentele in acea zona in ultimele zile pentru ca vor sa alunge navele care vin cu ajutoare sau pentru a evacua refugiatii", a spus Abu Mzereiq.

De asemenea, organizatia Human Rights Watch (HRW), care militeaza pentru respectarea drepturilor omului in lume, a anuntat ca detine dovezi ca fortele lui Gaddafi au folosit bombe cu fragmentatie in zonele locuite de civili, la Misrata. HRW a publicat fotografii cu resturi ale unor astfel de bombe, ce sunt interzise in peste 100 de tari. Un oficial din guvernul libian a negat acuzatiile.



Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

2530 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    bombe cu fragmentatie (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 17:09)

    GI Joe [anonim]

    si SUA a folosit in Irak, si Israelul in Gaza si nimeni nu s-a luat de ele cu toatea ca au murit oameni nevinovati...

    Gadafi isi bombardeaza propriul popor, iar rebelii sunt ""ajutati"" de catre UK, Franta, Canada , SUA dar cu toate astea are sanse mari sa scape pt ca are mercenari platiti cu 3000 dolari/luna
    • +2 (2 voturi)    
      wrong (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 20:22)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui GI Joe

      Ii plateste cu 1000$ pe zi. Dar doar in zilele "bune" :)
    • -1 (5 voturi)    
      si SUA sau Israel folosesc asa mijloace de lupta (Duminică, 17 aprilie 2011, 6:03)

      Nikolai_Molotov [utilizator] i-a raspuns lui GI Joe

      S.U.A. & Israel folosesc sisteme de lupta ne-conventionale si tehnici subversive de rasturnare a opozantilor pe teatrele de lupta pe care le duc pentru cucerirea altor tari suverane. Asadar, bine spus... organizatiile astea, sau mai bine asa-zise ONG, primesc finantare din partea S.U.A. & Israel, asadar ei sunt buni, altii sunt rai, logic si simplu de inferat acest mecanism.
  • 0 (18 voturi)    
    Pai trebuie facut ceva. (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 17:10)

    AlinN [anonim]

    Devine evident ca nu se mai poate tolera folosirea de arme de distrugere in masa contra populatiei proprii, deci NATO ar trebui sa intervina terestru pentru apararea populatiei libiene nevinovate.
    • +5 (7 voturi)    
      Asa este (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 19:28)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Dpdv moral aveti dreptate. Din pacate insa razboiul si politica nu au nimic in comun cu moralitatea.
    • -5 (13 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 19:47)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      da, stiu, era o ironie, caci asta se urmareste prin zvonurile astea neconfirmate, ca sa dea legitimitate invaziei terestre a Libiei e catre SUA, UK, Franta.
      Toti ti-au dat minsuri, caci nu au inteles ironia :)
    • -1 (3 voturi)    
      palavre pe forum!!! (Duminică, 17 aprilie 2011, 7:13)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Arme de distrugere in masa sunt atomicele, bacterio, chimic etc, NU bombele cu fragmentaie,minele etc. Deci prima zbarca, dle expert.! Bombele se arunca din avioanele pe care Libia nu le mai are. A doua zbarca dle expert ! PS. In desertul Libiei exista MILIOANE de mine din al doilea rzaboi mondial despre care " umanitarii" petrolului nu vorbesc.
  • 0 (20 voturi)    
    bombe cu fragmentatie (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 17:14)

    panfil flecaru [anonim]

    adica ...clusters bombs..
    nu'i bai. fura legale in serbia si koshova.
    e drept, nu picau dela gaddafi.
    memorie scurta, viata lunga :-)
    • +4 (8 voturi)    
      memorie scurtă (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 19:12)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Bombele cu fragmentaţie au fost interzise abia în 2008.
      • -3 (5 voturi)    
        bomba? (Duminică, 17 aprilie 2011, 7:15)

        curios [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        bomba nu se arunca din avioane???adica acelea distruse de NATO?
    • +3 (7 voturi)    
      frate.. (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 19:29)

      aa [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      frate ia niste cursuri de scriere ca n-am inteles nimic din ce ai scris
      • -2 (4 voturi)    
        frate, frate, dar baranza e pe bani (Duminică, 17 aprilie 2011, 8:02)

        b^b^ [anonim] i-a raspuns lui aa

        ce-ai zice matale de niscai lectii de citit !?
        ce te deranjeaza, folosirea apostrofului ?
        sau si ala a fost interzis...
        deci, sa vorbesc ca si tine, eu detin limba romana f.bine. :-)
        si, ca sa raspund si celui cu interzisul, ce legatura are cu moralitatea faptului ? legal su ba, au omorat copii prin scolile sarbesti.
        in serbia au fost folosite si bombe spoite cu uraniu. tot legal.
        deci, cum au fost interzise, prin decret ?:-)
        a semnat libia acordul ala ?
        caci, si minele de pamant sunt interzise, dar americanii n'au semnat...
        si bomba atomica e interzisa, dar numai pentru unii.
    • +3 (3 voturi)    
      parca e o mica diferenta (Duminică, 17 aprilie 2011, 10:23)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Tata Gaddafi isi bombardeaza proprii cetateni. Femeia aia cu trei pusti de pe vapor nu prea arata a "luptator Al-Quaida", nici fabrica de lapte a obiectiv militar. Da' ma rog daca asa intelege iubitul conducator sa-i intoarca dragostea poporului sau ....
      • -1 (3 voturi)    
        Dianora incurca lumea (Duminică, 17 aprilie 2011, 14:23)

        George [anonim] i-a raspuns lui Dianora

        Oameni precum Dianora devoreaza stirile fara a le trece prin filtrul ratiunii.
        Pentru Dianora este mai importanta imaginea unei femei cu trei copii decat interventia nelegitima intr-o tara suverana sau sprijinirea unor rebeli.
  • 0 (2 voturi)    
    diferenta, indiferenta (Duminică, 17 aprilie 2011, 12:15)

    panfilache [anonim]

    alianta de ocazie a inceput impunerea unui spatiu mai curat, de gaddafi, cateva saptamani in urma.
    interesant cum clusterele/fragmentele s'au descoperit abia acuma. ca de- atunci, bombardeaza numai unii.
    poate sarco si aliatii stiu mai bine de unde, pana unde, cum si in ce fel....
  • -3 (3 voturi)    
    poate teroristii,pardon ,,rebelii''.. (Duminică, 17 aprilie 2011, 12:22)

    danarad [anonim]

    vor sa cultive, plante modificate genetic,si Gaddafi se opune,ca si U.E..:))
  • -2 (2 voturi)    
    Hmm (Duminică, 17 aprilie 2011, 13:50)

    D-man [anonim]

    Si gadafi asta ce zice in apararea lui ? De unde sa stiu eu ca e adevar in reportajul asta si nu o propaganda mincinoasa ?