Un politician din extrema-stanga germana, prins in timp ce fura hartie igienica din toaleta Primariei din Stralsund

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 15:10 Actualitate | Internaţional

Un politician german a fost prins in flagrant dupa ce furase doua suluri de hartie igienica din toaleta Primariei unui oras din nordul tarii, au anuntat oficialii, citati de AFP. Frank-Michael John (24 de ani) a fost surprins cu produsele furate in urma unei operatiuni organizate de femeile de serviciu.

Femeile de serviciu au devenit suspicioase dupa disparitia, in cateva zile, a peste 200 de suluri de hartie igienica de la toaleta barbatilor din cadrul Primariei din Stralsund. Joi, ele au stat la panda si l-au surprins pe Frank-Michael John in timp ce iesea din toaleta cu un sul de hartie in mana si cu unul ascuns in sacul de spate.

"Anchetam in prezent furtul unor produse cu valoare mica", a declarat procurorul Ralf Lechte. El a adaugat ca valoarea obiectelor furate este putin probabil sa depaseasca cateva sute de euro.

"In functie de identitatea autorului si de antecedentele sale, vom decide daca il punem sub acuzare", a afirmat Lechte.

AFP a precizat ca Frank-Michael John este membru al partidului de extrema-stanga Die Linke si consilier regional in Stralsund.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2026 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Poate nemtii se inseala legat de identitate ... (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:25)

    oare [anonim]

    Sigur nu era Crin?
  • +12 (12 voturi)    
    Deh.... (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:36)

    oki [anonim]

    asa-s astia de stanga, nu se simt bine pana nu fura ceva, chiar si hartie igienica !
    • 0 (2 voturi)    
      culoarea politica si furatul (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:52)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui oki

      ... de parca aia de centru sau aia de dreapta nu fura :)

      Furatul si minciuna in politica nu au absolut nici o culoare. Iar asta e valabil in orice tara, nu numai Romania
      • 0 (2 voturi)    
        fura toti (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:27)

        gerulla [anonim] i-a raspuns lui dromihete

        dar nu hartie igienica.
        aia de dreapta sunt ceva mai instariti.
        politica de dreapta e pentru oameni instariti, altunde decat in ro.
        numai in ro, miliardarii de tranzitie sunt de stanga. ba si pe acilea, cate un felix sau un paturiciu, se mai lauda ca ia cu dreapta. :-)
        deci, mai draga, ei nu fura hartie igienica. e jenant pentru oamenii cu dare de mana
        si ca veni vorba de mana, or avea si ei mana lunga, dar nu apuca cu ea. fura cu pixu. acolo e malaiu' vartos.
    • 0 (0 voturi)    
      incredibil (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:35)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui oki

      bah frate astia ii prind si pe aia ce fura hartie igienica :))) ai dreq nemti :)))
      va dati seama ce ar insemna asta la noi? ar fi de rasu curcilor la noi sa fie prins furand hartie igienica :)) va dati seama ce bascalie ar face restul politicienilor de pacaliciul ala :))
      auzi ce chestie sa fii prins furand hartie igienica...
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 15 aprilie 2011, 19:28)

        florinelul [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

        dar prins furand un bideu din biroul de senator / deputat?
  • +9 (11 voturi)    
    Dovada (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:49)

    V.R. [anonim]

    Inca o dovada ca comunistii si oamenii de stanga stiu un singur lucru: sa fure de la altii.
  • +9 (9 voturi)    
    Sigur! (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:54)

    Sakura [utilizator]

    Dacă era Crin, nu-l prindeau la locul de muncă.
  • -4 (6 voturi)    
    super stirea zilei (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:59)

    anamaria [anonim]

    nu inteleg ce rost are mediatizarea acestui furt. Aceasta este o stire? La care din criterii raspunde pentru a fi o stire? Cu ce ramane cititorul stirii dupa ce o parcurge? Eventual cu multumirea ca nu toti hotii s-au stabilit in Romania sau provin de aici. Sau cu admiratia pentru initiativa femeilor de serviciu? Pacat hotnews de voi, coborati stacheta si va descalificati din ce in ce mai des.
    • +3 (3 voturi)    
      ca sa intelegi (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:16)

      dan [anonim] i-a raspuns lui anamaria

      articolul este o morala : daca la noi se fura miliarde de euro de catre foarte multi si nu ai prinde nimeni(sic!), la nemti sunt prinsi chiar si pentru sume modice..intelegi ?

      PS : nu sunt convins ca asta a fost ideea autorului aritcolului
      • -3 (3 voturi)    
        asa da (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:04)

        anamaria [anonim] i-a raspuns lui dan

        sunt de acord ca este o stire daca imi transmite faptul ca in Germania si femeile de serviciu sunt vigilente si combat furtul
    • 0 (2 voturi)    
      Paaaaai ... ia fi atent ce spune stirea: (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:16)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui anamaria

      Caaaa ...si in Germania se intampla. Da, dar nu fura orice neamt, ci un politician! Si nu orice politician, ci unul de stanga. Extema stanga (comunist, cu alte cuvinte, ca cei de mai la stanga sunt deja teroristi)!!! Si fiti atent ce fura: hartie igienica! Adicaaaa ... nu tu un Petrom, o flota, ceva ... Vedeti ce inapoiati sunt nemtii?
      • 0 (2 voturi)    
        asa da (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:02)

        anamaria [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

        din acest punct de vedere sunt de acord ca stirea este deosebita: ma informeaza si imi aduce aminte ca numai la noi se fura serios, in rest sunt amatori
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:21)

      oare [anonim] i-a raspuns lui anamaria

      din cand in cand mai merita sa vezi si partea fan a lucrurilor in nebunia asta, nu este can-can asta ... este un exemplu pur si simplu de politician, e drept - minor, care fura hartie igienica, atat.
      orice paralela ramane la latitudinea fiecarui cititor. admiratie, multumire, etc ... eu personal nu m-am gandit la toate astea...:), te-ai gandit prea departe, am luat o stire ca atare despre un om mic, pseudo-politician, care fura hartie igienica, intr-o tara superdezvoltata. pur si simplu este un exemplu care ne aminteste ce inseamna omul.

      defineste criteriile pentru stirile dorite de tine ...
      • -2 (2 voturi)    
        criteriile (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:59)

        anamaria [anonim] i-a raspuns lui oare

        stirilor dorite de mine se afla in toate cursurile de jurnalism, fiind obligatoriu ca ele sa contribuie la informarea mea.
        Nu cred ca sunt mai informata afland ca un politician de stanga, eu ma plasez la dreapta, din Germania a fost prins de femeile de serviciu la furat hartie igienica.
        Daca privim in jurul nostru, constatam ca la modul general exista o tendinta catre derizoriu.
        Si ca sa intru si eu in jocul acesta - imi pare rau pentru politician, chiar daca a furat doar doua suluri, le va plati pe toate 200 care au fost subtilizate.
  • +4 (4 voturi)    
    nu a furat , a luat (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:08)

    gaga [anonim]

    e de extrema stanga, nu ? bietul baiat nu a facut decat sa isi ia si el, dupa nevoi.
  • +3 (3 voturi)    
    Vremuri cacacioase (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:28)

    Cacaciosu' [anonim]

    Tovarasi, Hans este un vizionar si nu un hotz. Vin vremuri cacacioase si omul prevazator se alimenteaza cu kurpapir ;)