Fostul general croat Ante Gotovina, condamnat la 24 de ani de inchisoare pentru crime de razboi

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 13:34 Actualitate | Internaţional

Ante Gotovina, in asteptarea verdictului
Foto: Agerpres/AP
Fostul general croat Ante Gotovina a fost condamnat vineri la 24 de ani de inchisoare de Tribunalul penal international pentru Fosta Iugoslavie, pentru crime de razboi si crime impotriva umanitatii comise in 1995 impotriva sarbilor din Croatia, potrivit AFP. Alaturi de acesta a fost condamnat si liderul militar Mladen Markac, care a primit o pedeapsa de 18 ani de inchisoare, in timp ce un al treilea acuzat, Ivan Cermak, a fost achitat.

"Conduita lui Gotovina a reprezentat o contributie semnificativa la actiunea criminala comuna", a declarat judecatorul Alphons Orie, in fata audientei de la Haga.

Cei trei acuzati au pledat nevinovati.

Ante Gotovina a condus ofensiva militara "Operatiunea furtuna" care a vizat recucerirea republicii Krajina, in sudul Croatiei, ultima zona de rezistenta a sarbilor din Croatia in 1995.

Circa 200.000 de etnici sarbi au fost alungati din Croatia in 1995 si cel putin 150 au fost ucisi.

Gotovina a fost arestat in Insulele Canare in 2005 si transferat la Haga. Arestarea lui Gotovina, in 2005, a dus la proteste de amploare in Croatia, unde este considerat un erou.

Oamenii stransi in Zagreb au huiduit in momentul in care au vazut pe ecranele uriase verdictul.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1771 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Draguta gardianca (Vineri, 15 aprilie 2011, 14:12)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Numai la proces nu era atent generalul :))
    • +1 (5 voturi)    
      M-as lasa arestat de EA... (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:56)

      Dan Mihai [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ..daca sti ce vreau sa zic.
  • +1 (3 voturi)    
    si Ilici? (Vineri, 15 aprilie 2011, 14:48)

    farty [utilizator]

    Croatul a omorat 150 de sarbi si face 18 ani de parnaie. In timp ce Iliescu a omorat zeci de mii de persoane atat la "revolutie" cat si la mineriada, si umbla nestingherit pe strazile Bucurestiului...

    Vrem sa se faca dreptate si in Romania !!!
    • +3 (3 voturi)    
      zeci de mii? (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:49)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui farty

      cum ai ajuns la concluzia asta?
      sunt ultimul om care sa fie fan al lui iliescu, dar cu mistificari din astea nu se rezolva nimic.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:09)

    gigel [anonim]

    foarte bine
    • +1 (1 vot)    
      dar pe criminalii sarbi? (Vineri, 15 aprilie 2011, 23:43)

      Moise [anonim] i-a raspuns lui gigel

      dar pe criminalii sarbi cand ii vor prinde? Sarbii au atacat Croatia, Bosnia si Hetzegovina, Kosovo, practic au vrut sa anihileze pe toti ce nu erau sarbi ( adica rusi)
      • +1 (1 vot)    
        Sarbii au primit deja (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 3:38)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Moise

        Domnu Moise care esti foarte inteligent si imediat iei o concluzie dupa ce te-ai informat bine, nu stiu daca ti-ai dat seama dar pe sarbii i-au capacit bine demult:

        Milan Martić fost demnitar sarb -35 de ani
        Milan Babić fost presedinte RSK 13 ani
        Mile Mrkšić ofiter 20 ani
        Pavle Strugar si Miodrag Jokić generali : 8 si 7 ani (plus altii mai cauta pe internet)

        Si asta numai in cazul cu croatii ca dupa cate stii Slobodan Milošević a primit sentinta.
        Nu zic ca sarbii au fost baietii buni. Toti si-au meritat pedeapsa ca au fost criminali, dar e cam impartiala treaba dupa atata timp.

        Si in plus la final uite cum ramane: i-au scos pe sarbi din croatia? i-au scos desi puteau sa traiasca toti acolo. Le-au luat Kosovo-ul ? Le-au cam luat.
        Deci dupa cum observi cam sarbii sunt ce care au patit-o cel mai rau.
  • -1 (1 vot)    
    Amintiti-va ca... (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:46)

    costica [anonim]

    ...la funerariile lui Franjo Tudjman nu a venit nimeni desi era sef de stat tocmai pentru ca era implicat moral cel putin in asasinate comandate ! Si ca actualul presedinte croat este fostul jurist de la Haga la tarii sale. Fara sa partinesc, cred ca ultimii criminali nationalisti din Europa trebuie sa platesca crimele facute din motive "nationaliste"...si in numele unui "nationalism" ce este denaturare groateasca a nationalismului !