VIDEO Un activist italian a fost ucis in Gaza, dupa ce fusese rapit​

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 9:10 Actualitate | Internaţional

​Un activist pro-palestinian italian a fost gasit mort in Fasia Gaza, la cateva ore dupa ce fusese rapit, au anuntat surse din securitatea guvernului condus de Hamas, potrivit BBC. Roma a condamnat "moartea barbara" a lui Vittorio Arrigoni, de profesie jurnalist.

Arrigoni, 36 de ani, a fost capturat joi dimineata de grupul radical, care solicita eliberarea liderului sau, arestat luna trecuta. Potrivit surselor Hamas, italianul a fost gasit spanzurat, in urma unor scurgeri de informatii la politie.

Este primul cetatean strain rapit in Gaza in utlimii 4 ani, dupa un jurnalist BBC in 2007.

Gruparea Salafist se afla in conflict cu Hamasul, pe care il considera prea moderat.

Intr-un clip postat pe YouTube, Arrigoni pare ca a fost batut, iar in jurul capului, peste ochi, are lipita o banda neagra. O titrare care apare in clip explica: "Ostaticul italian a intrat pe pamantul nostru pentru a raspandi coruptia". In acelasi video, Italia este numita "statul infidel".

Arrigoni, jurnalist, scriitor si militant, era membru al Miscarii Internationale de Solidaritate si se afla in Gaza de mai multi ani.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1489 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    saracul (Vineri, 15 aprilie 2011, 9:39)

    cristi [anonim]

    rip
    • +8 (10 voturi)    
      O crima oribila, rasista, in numele islamului (Vineri, 15 aprilie 2011, 10:07)

      Cine ne sunt prietenii? [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Gaza e un 'stat in stat', numit 'Hamastan' chiar de ziaristi palestinieni.
      Hamas e o miscare islamista care si-a creat o militie proprie, a atacat Fatah-ul dupa moartea lui Arafat si a preluat puterea in acest teritoriu, profitand de retragerea israeliana. Sute de palestinieni moderati, membri Fatah (partid laic nationalist), au fost executati in plina strada de catre islamistii Hamas.

      Acum Hamas se confrunta cu musulmani si mai extremisti, care considera ca islamistii din Hamas nu sunt indeajuns de violenti si agresivi cu 'infidelii'.
      Pentru ei e suficient sa fii european, crestin sau ateu, nu conteaza ca tii cu palestinienii sau nu, n-are importanta.

      E o crima rasista (alb ucis doar pt ca e alb) savarsita in numele unor credinte de un barbarism abject, izvorate din putul gandirii unui analfabet traitor acum 1.300 de ani printr-un desert din Arabia.

      Treptat, chiar si activistii pro-palestinieni, naivi si manipulati, vor pricepe cu cine au de-a face, ca sunt considerati doar niste instrumente de propaganda si ca vor fi sugrumati la prima ocazie de catre cei care nu vor decat un imens si monstruos 'califat mondial' !
      • +3 (7 voturi)    
        nu a fost hamas (Vineri, 15 aprilie 2011, 10:37)

        SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui Cine ne sunt prietenii?

        e ok ce spui tu. totusi, a fost ucis de cei care sunt anti-Hamas numiti Salafisti. De 4 ani, din 2007 (de cand e hamasul la putere) astfel de incidente nu au mai existat. Chiar hamas-ul a arestat liderul acestor salafisti, cel pe care cereau sa-l elibere hamas-ul. sa nu facem confuzie.

        Sa nu fiu prost inteles, trebuie sa stim exact ce si cine a facut monstruozitatea asta, sa nu dam vina pe cine nu trebuie. Sunt totusi scarbit ca cineva este omorat de oamenii pe care-i apara si ajuta.
      • +5 (7 voturi)    
        Comentariu absolut corect (Vineri, 15 aprilie 2011, 11:19)

        George [anonim] i-a raspuns lui Cine ne sunt prietenii?

        Din nefericire sunt inca destui naivi si ignoranti care se lasa sedusi, din diverse motive, de propaganda islamica. Trist.
      • 0 (0 voturi)    
        Hamas, teroristi da sau ba? (Vineri, 15 aprilie 2011, 23:39)

        Palestina Lacrima Mea Blog [anonim] i-a raspuns lui Cine ne sunt prietenii?

        raspunsul depinde pe cine intrebi.evreii zic da, palestinienii zic nu, sa nu uitam ca Hamas a fost votat democratic si a castigat alegerile, iar ziaristul italian nu a fost ucis de Hams ci de o alta grupare.

        Concluzie: Pacea ar fi raspunsul , si ar fi posibila in acea zona daca Israelul ar renunta la colonizarea Ierusalimului de Est, palestinienii s-au declarat de acord cu un acord de pace dar Israelul continua colonizarile in ciuda avertismenteleor SUA, UE , ONU.
  • +5 (5 voturi)    
    o murit degeaba (Vineri, 15 aprilie 2011, 10:07)

    toro [anonim]

    Europa e incapabila sa faca ceva in privinta asta. Iar ironia este ca Palestina traieste din banii UE. Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.
  • +3 (3 voturi)    
    Ca in fabula ... (Vineri, 15 aprilie 2011, 11:08)

    Dani.El [utilizator]

    E ca in fabula ai cu scorpionul si broasca ... Doar ca aici e vorba de oameni. Sau nu ...

    Concluzia este ca ... sa avem grija pe cine sustinem si pentru cine (merita) sa militam.
  • +3 (5 voturi)    
    TOTI IDEALISTII (Vineri, 15 aprilie 2011, 11:49)

    pointless man [utilizator]

    au patit la fel, cel putin de la Revolutia Franceza incoace (mai are rost sa amintesc de cea bolsevica ?) Nu e suficient sa ai sentimente mai trebuie si minte ca sa observi cind esti luat drept prost iar criminalii profita de tine.
    Mai tineti minte ciurda de activisti (mai mult activiste) care promiteau ca vor sedea pe podurile Bagdadului cu pieptul dezvelit in fata bombardamentelor americane ? Au disparut aproape instantaneu dragile noastre televiziuni de "breaking news" facindu-i uitati urgent. Oare cu cit ii platise Saddam Hussein ? Dar (si mai important) citi erau gata sa moara chiar pe gratis ?
    "Idioti utili" cf. terminologiei NKVD-GPU-KGB... et caetera.
  • +3 (5 voturi)    
    Aviz iubitorilor islamului (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:23)

    T+C [anonim]

    Asta este o buna lectie pentru cei de stinga si iubitorii islamului.

    Cind te duci sa mingii lupii si hienele trebuie luat considerare si faptul ca poti mincat de viu.
  • -2 (2 voturi)    
    eh, voia si el un pic de atentie (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:07)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    Total de acord si sustin comentariul "O crima oribila, rasista, in numele islamului".
    Insa informatiile de ultima ora arata ca fata de care ii "placea" lu' domnul italian tocmai se combinase cu unul care-a plecat hiking la granita Iran-Irak si el s-a gindit, fireste, ca o poate recapata mergind in Gaza la luptat pentru poporul opresat de zionisti. Si eu as fi facut la fel, parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    ultimul comentariu ..? (Duminică, 17 aprilie 2011, 16:05)

    Angie [anonim]

    Baiatul care a scris "eh, voia si el un pic de atentie" nu e foarte diferit de toti cei ce omoara, cu sau fara arme, in realitate sau in imaginar... oameni. Nu il cunosc personal pe Vittorio, dar cunosc unii din prietenii lui. Comentariul cu "putul gandirii unui analfabet... cu referire la Mohammed este si el gresit. Cum gresita este mentalitatea romanilor cu privire la religie : " nu fa asta pentru ca te bate Dumnezeu" ! Eu una cred ca de vina pentru tot este incapacitatea OMULUI de a atinge un ideal al moralitatii, incapacitatea lui de a-si depasii propria conditie umana :) deci : capacitatea omului de a fii si ramane prost. Problema nu este in islam sau crestinism, problema este in cum CITIM si INTERPRETAM noi aceste religii. Si dupa cum se poate deduce logic .. acestea depind in mare parte de IQ... etica, moralitate, umanitate.