Rusia cere "nu retorica", ci garantii reale ca scutul european antiracheta nu va fi indreptat impotriva sa - Dmitri Rogozin

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 aprilie 2011, 15:56 Actualitate | Internaţional

Modul de operare a interceptorilor
Foto: defense.gov
NATO trebuie sa garanteze ca sistemul de aparare antiracheta din Europa nu va fi in niciun caz indreptat impotriva potentialului strategic rusesc, a declarat joi ambasadorul Rusiei la Alianta nord-atlantica, Dmitri Rogozin, citat de RIA Novosti.

"Avem nevoie de garantii reale, nu de retorica", a precizat Rogozin, cu o zi inainte de reuniunea Consiliului Rusia-NATO la nivel de ministri de externe, din 15 aprilie, la Berlin.

Rogozin, care prezideaza grupul interministerial insarcinat cu cooperarea cu NATO asupra scutului antiracheta, a afirmat ca Rusia spera sa ajunga la un acord asupra "conditiilor concrete de realizare a scutului, care sa impiedice vizarea unuia dintre membrii Consiliului Rusia-NATO, chiar si in cel mai dramatic caz".

Administratia republicana condusa de George W. Bush a propus instalarea in Europa a unor elemente ale scutului antiracheta pentru a preveni eventuale atacuri din Iran sau din Coreea de Nord. Proiectul prevedea instalarea unui radar in Cehia si a unor rachete interceptoare in Polonia.

Simtindu-se amenintata, Rusia si-a exprimat in mai multe randuri ostilitatea fata de acest proiect.

Romania s-a oferit sa gazduiasca elemente ale scutului antiracheta iar acest proiect a fost mentionat in concluziile finale ale summitului NATO de la Lisabona.

Alianta atlantica insista asupra crearii a doua sisteme de aparare antiracheta, coordonate, dar independente. Moscova propune in schimb crearea unui sistem indivizibil care sa integreze dispozitivele celor doua parti.

Recent, Rusia a indicat ca ar dori sa aiba unul dintre cele doua "butoane rosii" care controleaza scutul.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1039 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Garantii? (Joi, 14 aprilie 2011, 16:39)

    BEDE [anonim]

    Adica ar vrea sa inspecteze toate componentele scutului antiracheta si sa aiba planurile pt tot ce va fi inclus in acea instalatie? Altfel, ce garantii ar putea primi ca sa fie ceva valabil?
    Pare penibil sa ceri asaceva. De regula faci ce stii mai bine ca sa contracarezi amenintarile pe care le intrevezi, ca altfel nu prea ai pe ce sa contezi.
  • +5 (5 voturi)    
    scutul este defensiv (Joi, 14 aprilie 2011, 17:02)

    gigel de luxembourg [anonim]

    Asadar, ce fel de garantii vrea rusia? ca scutul va permite totusi ca rachetele rusesti sa atinga tinte din Polonia, Romania sau alte tari ale EU? Cata vreme acest scut este 100% defensiv si nu are valente ofensive orice fel de comentarii asupra scutului nu pot fi decat ofensatoare si belicoase, e ca si cum hotii s-ar plange ca am ridicat gard in jurul curtii.
  • +5 (5 voturi)    
    Gandire sovietica (Joi, 14 aprilie 2011, 17:03)

    bogdan [anonim]

    A te apara, mai ales in Europa, reprezinta o amenintare la adresa Rusiei. Cu alte cuvinte a dori sa fii independent reprezinta o amenintare la adresa statului Rus.
  • +4 (4 voturi)    
    GARANTII DESPRE CE ? (Joi, 14 aprilie 2011, 17:07)

    pointless man [utilizator]

    Un sistem de aparare anti-aerian nu este indreptat impotriva cuiva ci impotriva rachetelor pe care cineva vrea sa ti le arunce in cap.
    Cu astfel de rationamente perverse aburesc rusii lumea de 200 de ani incoace.
  • +4 (4 voturi)    
    @russia (Joi, 14 aprilie 2011, 17:12)

    bogdan192 [anonim]

    Si... cam ce s-ar intampla daca ar fi respectivul scut indreptat impotriva voastra? MAD nu se mai aplica? Sa fim seriosi.
  • -2 (2 voturi)    
    Apararea in cazul asta (Joi, 14 aprilie 2011, 17:35)

    vlad [anonim]

    poate sa fie o amenintare la adresa Rusiei. pentru ca ei semneaza tratate de dezarmare nucleara cu Americanii si asta le reduce capacitatea de raspuns in cazul in care s-ar lua la tranta intre ei. Daca reduc foarte multe armele nucleare si trebuie si sa treaca cu ele de un scut anti rachete atunci doar americanii pot sa foloseasca eficient nuclearele si se renunta la balansul de putere.

    De aici apare nevoia ca rusii sa reinceapa sa se inarmeze ca sa fie siguri ca pot intoarce loviturile sau trebuie ca scutul sa nu poata functiona impotriva lor...

    Cerintele lor, desi par dubioase sunt legitime in contextul in care SUA afirma ca sunt parteneri egali in tratatele START
    • +5 (5 voturi)    
      scutul nu e pt rachete strategice (Joi, 14 aprilie 2011, 17:54)

      DT [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      cu incarcatura nucleara, ci la cele balistice cu raza scurta si medie de actiune si poate fi complesit foarte rapid daca rusii lanseaza simultan mii de rachete.
      Rusia poate oricand sa apese butonul lor nuclear cu sau fara scutul in cauza.
      • -1 (1 vot)    
        Asta afirmi tu (Joi, 14 aprilie 2011, 20:03)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui DT

        Dar tot nu prea pricepi cum sta traba. Asta afirma si SUA. Rusii vor garantii care sa stabileasca exact scopul scutului.

        Evident poate sa fie coplesit cu mii si mii de rachete. Dar cam de curand au semanat START 3 si au maxim voie sa aiba 800 rachete si avioane capabile sa poarte incarcatura nucleara. Deci daca scutul este capabil sa opreasca cele 800 de sisteme de livrare (repet 800 nu mii si mii) rusia nu mai este o amenintare nucleara pentru SUA. Game Over.

        Intelegi nevoia de incredere intre SUA si Rusia?
  • 0 (2 voturi)    
    Rusia cere garantii (Joi, 14 aprilie 2011, 22:15)

    F [anonim]

    Exista cel putin un motiv foarte simplu pentru care Rusia cere garantii referitor la scutul antiracheta . Daca scutul ar fi indreptat impotriva Rusiei , atunci in cazul in care SUA ar ataca Rusia , aceasta din urma nu ar avea posibilitatea sa raspunda atacurilor ( rachetele sale fiind blocate ) , deci forta militara a rusiei se va diminua considerabil . Scutul este defensiv , dar are o importanta strategica deosebit de mare in cazul unui eventual razboi .
    • 0 (0 voturi)    
      Rusia isi bate joc!!! (Marţi, 26 aprilie 2011, 4:15)

      Ale [anonim] i-a raspuns lui F

      Ei isi bat joc cu garantiile astea. Pt ca scutul acesta NATO nu este chiar atat de eficient. Ideea e ca, chiar daca principiile de baza de functionalitate ale unor rachete sunt aproape aceleasi, acestia doi: rusii si americanii au rachete si comune si diferite.
      Un al doilea motiv ca isi bat joc, este faptul ca ei sunt prea constienti ca niciodata nu vor putea fi in conflict cu SUA, ar veni sfarsitul lumii. Pt ca ei isi baga piciorul in realitate in scuturile astea ieftine, pt ca au suporteri reali in Europa ca Italia, Germania, Franta, Polonia, Estonia, Lituania, Letonia, Bulgaria... aceste state sunt la picioarele rusilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Importanta scutului in viitor (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:43)

        F [anonim] i-a raspuns lui Ale

        Daca cele doua mari puteri ar fi in conflict , crezi ca ar veni sf lumii ? E foarte probabil , dar cu siguranta asta nu este o bariera in calea lor . SUA , provoaca foarte multe razboaie pentru resurse naturale . Rusia , probabil vor vrea si ei la un moment dat sa aiba acces la mai multe resurse din intreaga lume ( drept dovada stau acuzele lui Putin referitor la razboiul din Libia ) . Deja rusii s-au cam saturat ca SUA sa invarta lumea pe degete . Un eventual razboi intre cele doua puteri mondiale , dupa parerea mea , este mai aproape ca oricand . Pana la urma este vorba doar de afaceri . Si ambele tari o stiu .