Doua femei ce purtau valul islamic, arestate in timpul unui protest in fata Catedralei Notre Dame din Paris

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2011, 16:09 Actualitate | Internaţional

Legea anti-burqa a intrat in vigoare
Foto: Agerpres
​Politistii francezi au arestat, luni dimineata, doua femei ce purtau valul islamic, in timp ce protestau in fata Catedralei Notre Dame din Paris impotriva legii anti-burqa, relateaza Telegraph. Retinerea celor doua femei a avut loc la doar cateva ore dupa ce legea ce interzice purtarea vestmantului in locuri publice din Franta intrase in vigoare.

Impreuna cu cele doua femei, au mai fost arestati si alti manifestanti.

Ziaristii prezenti la fata locului au declarat ca arestarile s-au produs dupa ce politistii au intervenit pentru a imprastia demonstrantii, care nu aveau autorizatie.

Sambata, politistii din Paris au arestat 59 de persoane, inclusiv 19 femei care purtau val, in timp ce protestau impotriva noii legi.

Politia franceza a anuntat recent ca va impune "cu prudenta" aplicarea noii legi, de teama ca ar putea provoca violente. Oficialii se tem ca extremistii musulmani vor profita de implementarea noii legi pentru a ataca ofiterii de politie.

Politistii au fost avertizati sa nu aresteze femei in moschei sau in apropierea acestora.

Legea ce interzice purtarea valului islamic in locuri publice a intrat in vigoare incepand de luni in Franta, aceasta devenind a doua tara europeana dupa Belgia care aplica o astfel de interdictie. Se estimeaza ca legea, adoptata de Parlamentul de la Paris pe 11 octombrie 2010 dupa o dezbatere furtunoasa, va afecta aproximativ 2.000 de femei musulmane care poarta niqab-ul, valul care acopera fata, sau burqa, costumul intreg care este prevazut cu o plasa in dreptul ochilor, din aproximativ 5 milioane de musulmani care locuiesc in Franta.

Legea defineste spatiile publice, in mare, ca orice incinta sau teren deschis publicului larg, cum ar fi magazine, cinematografe, restaurante, piete, precum si cladiri guvernamentale.

Potrivit legii, pedeapsa pentru purtarea valului islamic este 150 de euro sau cursuri despre valorile cetateniei franceze. Totodata, oricine forteaza o alta persoana prin amenintari, violenta sau abuz de putere sa isi acopere chipul va fi inchis timp de un an si amendat cu 30.000 de euro.

Franta este a doua tara europeana, dupa Belgia, care interzice burqa si niqab-ul.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4730 vizualizari

  • +48 (48 voturi)    
    Curios (Luni, 11 aprilie 2011, 16:16)

    x [anonim]

    Musulmanii (si nu numai ei) vor drepturi peste tot.
    Se pling ca sint discriminati, ca se atenteaza la cutumele lor.
    (Unii) Vor geamii peste tot, dar la ei nu ai voie sa mai construiesti edificii crestine (ia incearca, si ai sa vezi ce patesti!).
    La ei, in tarile lor, nu ai voie sa bei alcool, sa te uiti asa-zis insistent la femei, si alte si alte interdictii, precum ca ar fi agresati (asa ti se spune cind calatoresti la ei).

    Morala: fiecare sa'i respecte pe bastinasi, ca sa fie respectat si la el acasa.
  • +42 (48 voturi)    
    Bravo (Luni, 11 aprilie 2011, 16:17)

    drak latinu [utilizator]

    Cu i nu i convine in europa sa plece la ei acasa !! Aici bat si apropouri despre rasele de la noi !!!
  • +32 (32 voturi)    
    libertatea musulmanilor nu e doar intr-un sens (Luni, 11 aprilie 2011, 16:29)

    Bogdan [anonim]

    Nu cred ca francezii se simteau liberi cand vedeau stafiile alea la ei in tara, pe motiv ca asa-i traditia. N-au decat sa umble in Orient cum vor...
    P.S.
    Acum cateva zeci de ani Franta a fost nevoita sa dea o lege impotriva unor populatii din Africa, unde exista o traditie groaznica: fetitele erau cusute cu sarma la nastere in zona genitala pentru ca viitori barbati sa fie siguri de virginitatea acestora. Evident multe mureau in timpul procesului. Dupa cateva cazuri in Franta parlamentarii lor s-au mobilizat si au dat lege care sa-i pedepseasca aspru pe cei care practicau traditia. E adevarat insa ca asa le-a incalcat libertatea ...nuu?
    • +6 (8 voturi)    
      deci (Luni, 11 aprilie 2011, 19:11)

      corector [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      fetiţele nu erau cusute cu sârmă ci cu aţă. Nu era o populaţie oarecare din Africa ci este vorba despre islam care la africani ia nişte cote patologice (oare de ce?). Tradiţia musulmană cere această mutilare. În ţările mai aproape de valorile europene (Liban) practica se rezumă doar la atingerea respectivelor părţi ale fetei cu un fel de cuţit bont (totul s-a transformat într-un formalism inofensiv). Însă în ţările unde viaţa unei femei e mai puţin preţuită decât cea a unui câine (toată Africa subsahariană), practica aceasta a mutilării (excizia clitorisului coroborată cu infibularea - cusutul la care se referă antevorbitorul meu) este şi acum norma.

      Ăsta e islamul. Astea le sunt tradiţiile. Astea le sunt valorile.
    • -2 (2 voturi)    
      sa coasem frumos (Luni, 11 aprilie 2011, 19:46)

      wikipist [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      http://en.wikipedia.org/wiki/Female_genital_cutting

      "Religious texts prescribing female circumcision are the Islamic Hadith, and the fiqh manual 'Umdat as-Salik wa 'Uddat an-Nasik, an expansion of the Sharia Islamic law—based directly on the Quran and Sunnah—that complements Sharia with evolving rulings/interpretations of Islamic jurists."
      • +1 (1 vot)    
        documenteaza-te mai mult (Marţi, 12 aprilie 2011, 2:31)

        yeezy [anonim] i-a raspuns lui wikipist

        Al-Azhar Supreme Council of Islamic Research, the highest religious authority in Egypt, issued a statement saying FGM/C has no basis in core Islamic law or any of its partial provisions and that it is harmful and should not be practiced."

        Coptic Pope Shenouda, the leader of Egypt's minority Christian community, said that neither the Qur'an nor the Bible demand or mention female circumcision.
  • +25 (27 voturi)    
    Libertate in islam? (Luni, 11 aprilie 2011, 16:39)

    Filip [anonim]

    Pun pariu pe ce vreti voi ca acele 2 femei cu burqa au fost aduse acolo de proprietarii, pardon, de sotii lor.
  • +17 (19 voturi)    
    Iata! (Luni, 11 aprilie 2011, 16:40)

    George [anonim]

    Iata model de "justitie" islamica medievala ----> http://www.crimetime.ro/politie/justitie-medievala-in-secolul-21-o-femeie-a-fost-biciuita-in-fata-multimii-pentru-ca-a-avut-o-aventura.html
    Acum mai fac scandal si mascatele alea... Pentru ce?
    • +18 (20 voturi)    
      hmmm (Luni, 11 aprilie 2011, 16:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui George

      pai normal ca fac...
      ori sunt atat de bine indoctrinate ca ele chiar cred ca sunt niste unelte in mainile barbatilor.
      ori vine "proprietaru" (vb. unui comentariu de mai sus) si le duce la protest (de buna voie si nesilite de nimeni ;) )
      • +1 (3 voturi)    
        Corecta observatia (Luni, 11 aprilie 2011, 17:11)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui me

        Cam la fel procedeaza si romanii cand privesc "proprietarii lor" d-alde Becali, Columbeanu, dand spectacole...
        Ii privesc de buna voie...prin burqa...!
        • +2 (2 voturi)    
          se mai poate interzice... (Luni, 11 aprilie 2011, 18:50)

          danarad [anonim] i-a raspuns lui Dan

          ...gaura cheii...pt. unul, din cei de mai sus..:))
  • +8 (8 voturi)    
    Parerea mea (Luni, 11 aprilie 2011, 17:24)

    Vlad-I [utilizator]

    "un nebun arunca o piatra in lac si 10 invatati sar sa o scoata"

    Uite cum isi pierde civilizatia timpul cu nebunii astia, in loc sa duca lumea la un nivel superior de tehnologie.

    Sa consumi timpul societatii cu dezbateri sterile este o crima, o frana pt. dezvoltare, Afara cu aceste elemente din europa !
  • +6 (6 voturi)    
    cutuma (Luni, 11 aprilie 2011, 18:47)

    stamate [anonim]

    Exista o vorba veche care suna in felul urmator ,,la Roma trebuie sa te porti ca romanii"
  • -6 (10 voturi)    
    Nu vede nimeni abuzul ?! (Luni, 11 aprilie 2011, 19:41)

    Petronius. [anonim]

    Pedepasa pentru purtarea valului este amenda, nu arestul. Politistii care aresteaza fac un abuz, deoarece legea nu prevede asa ceva.

    In zilele urmaotare vom auzii din nou despre "tinerii de la periferii" (un eufemism pentru magrebieni) care incendiaza masini si lapideaza pompieri.
    • +7 (7 voturi)    
      se pare ca au dreptul (Luni, 11 aprilie 2011, 21:12)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui Petronius.

      problema e ca daca refuza sa dea jos burqa ca sa i se vada fata identitatea ei nu poate fi stabilita drept care politistii au un motiv valabil ca s-o duca la comisariat.
  • -7 (9 voturi)    
    Nu sint de acord (Luni, 11 aprilie 2011, 21:30)

    Maria [anonim]

    Si eu port val de fata ca femeie crestina si nu sint deloc de acord cu aceasta lege. Nu este treaba statului cum aleg eu sa ma imbrac.
    • +3 (5 voturi)    
      ba e (Luni, 11 aprilie 2011, 23:35)

      rico [anonim] i-a raspuns lui Maria

      intr-o anumita masura : daca eu sunt adept al nudismului nu inseamna ca ma pot plimba asa si in oras. Daca ar fi asa exhibitionistii nu ar putea fi condamnati. Mai ales daca esti barbat si mergi mascat pe strada sau chiar daca te plimbi pe jos cu o casca de motociclist care-ti acopera fata risti sa ai probleme daca te vede un politist.
      Astea sunt moravurile societatii in care traim, fiecare individ e recunoscut si identificat de ceilalti in special dupa fata sa. Daca nu le convine islamistilor, sa ceara azil politic in afganistan, ce pot sa le zic.
      • -4 (4 voturi)    
        Nu e (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:44)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui rico

        Pentru ca legile despre care tu vorbesti, sint bazate pe notiunea ca poti sa fi imbracat dar nu dezbracat. Este o mare diferenta! Sa-ti arati corpul in public este impotriva bunului simt. Dar cind te acoperi nu stingheresti pe nimeni.

        Nu exista nici o lege (dupa cit stiu e) ca trebuie sa fi "identifiata" de alti oameni pe strada. Daca era asa, atunci oricine poate sa-ti ceara actele la orice timp, nu?

        La ultima instanta, cred ca arata degenerarea societatii moderne. Adica poti sa te dezbraci cum vrei, dar nu poti sa te imbraci. Poti sa fi egala. Dar nu poti sa fi supusa. Dumnezeu o sa ii pedeseasca pe francezi.
        • +1 (1 vot)    
          nu e lege, (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:20)

          hash [anonim] i-a raspuns lui Maria

          dar va fi, daca va fi nevoie.

          nu ma simt in siguranta cu 'ninja' pe langa mine.

          vreau sa ma pot apara din vreme, si daca nu pot, vreau ca o camera de supraveghere sa ma ajute sa descopar raufacatorul.
          • -1 (1 vot)    
            Nu va fi (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:29)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui hash

            Romania este o tara credincioasa crestina. Asa a fost timp de 2000 mii de ani. Incercati voi sa faceti legea impotriva aceastui principui si o sa vedeti ce se va intimpla.
          • -1 (1 vot)    
            Nu o sa fie :) (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:31)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui hash

            Romania este o tara credincioasa crestina. Asa a fost timp de 2000 mii de ani. Incercati voi sa faceti legea impotriva aceastui principiu si o sa vedeti ce se va intimpla.
        • +1 (1 vot)    
          legea (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:56)

          rico [anonim] i-a raspuns lui Maria

          pai tocmai asta spune legea, ca nu ai voie sa-ti ascunzi fata in locurile publice, oricum nu le obliga nimeni sa traiasca in Franta, sunt sigur ca in Afganistan vor fi bine primite.
          • 0 (0 voturi)    
            Legea lui Dumnezeu (Marţi, 12 aprilie 2011, 18:05)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui rico

            este asupra legile oamenilor. Probema principala este ca se asuma ca femeia si barbatul sint egali. Daca era o lege care interzice barbatilor sa se ascunda in public, eu nu as fi vazut nici o problema.

            Dar in credinta crestina, femeia poarta valul ca sa arate supunerea fata de barbatului sau. Sa incerci sa interzici acest lucuru, sa egalezi statului femei cul cel al barbatului este impotriva vointei lui Dumnezeu. egile religioase trebuie sa aiba prioritate fata de legile statului.
            • 0 (0 voturi)    
              Ce fel de crestina esti? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 11:37)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maria

              Esti musulmana dar nu vrei sa recunosti! De ce?In Biblie spuna ca femeia trebuie sa-si acopere capul in biserica. Nu sa-si ascunda fata. Tu cefaci aici? Incerci sa ne pacalesti? Nu tine!Mai citim si noi Biblia.
              • -1 (1 vot)    
                Crestina ortodoxa (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:30)

                Maria [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

                lol.

                Biblia nu se citeste. Se studiaza. Ca sa intelegi ce scrie in corinteni, trebuie sa stii ca femeile pe timpul acesta nu erau permise in biserica, se rugau acasa. Paul a spus ca femeile pot sa se roage in biserica doar daca poarta valul ca sa arate supunere la barbatul lor. Biserica fiind un spatiu public asta bineinteles se aplica la toate spatiile publice. Ati inteles?

                In Grecia in acel timp parul era simbolul de frumusete la femei. Deci femeile trebuiau sa isi ascunda frumusetea in spatiul public. Asta pentru ca erau supuse la barbatul lor.

                Astazi fata este simbolul de frumusete. Deci acopar fata ca sa arat ca nu pretind la egalitate.
                • 0 (0 voturi)    
                  pentru Maria (Miercuri, 13 aprilie 2011, 19:00)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maria

                  Ai mult tupeu! Spui prostii cu atata insistenta incat unii mai slabi de inger te-ar putea crede.Biblia o studiez, nu ca tine care o rasfoiesti. Nu-ti vci demonta toate tampeniile pe care le-ai scris ca nu are rost " sa arunc margaritare inaintea porcilor" ( de unde e citatul?).
                  Voi demonta doar prima ta minciuna. De Anania si Safira ai auzit? Unde a murit Safira? Acasa sau in biserica?
      • -3 (3 voturi)    
        Nu e (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:45)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui rico

        Pentru ca legile despre care tu vorbesti, sint bazate pe notiunea ca poti sa fi imbracat dar nu dezbracat. Este o mare diferenta! Sa-ti arati corpul in public este impotriva bunului simt. Dar cind te acoperi nu stingheresti pe nimeni.



        Nu exista nici o lege (dupa cit stiu e) ca trebuie sa fi "identifiata" de alti oameni pe strada. Daca era asa, atunci oricine poate sa-ti ceara actele la orice timp, nu?



        La ultima instanta, cred ca arata degenerarea societatii moderne. Adica poti sa te dezbraci cum vrei, dar nu poti sa te imbraci. Poti sa fi egala. Dar nu poti sa fi supusa. Dumnezeu o sa ii pedeseasca pe francezi.
    • +3 (3 voturi)    
      Eu sunt (Marţi, 12 aprilie 2011, 12:26)

      roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui Maria

      Nu o fi treaba statului, dar este treaba cetatenilor!

      Eu inteleg ca v-a tampit religia de tot, dar asta nu inseamna sa mai influentati si pe altii. Crestini, musulmani, budisti, nudisti, toti o apa si-un pamant. Dar parca i-as prefera p-astia din urma, ca nu-s fanatici :D
  • +3 (5 voturi)    
    Dar la noi? (Luni, 11 aprilie 2011, 22:00)

    adrian88000 [utilizator]

    Ati auzit de ginecologul islamist care a refuzat sa acorde asistenta medicala, fiid de garda, unei gravide? Zice ca religia lui ii interzice? Ce facem cu astia?
    Avem lipsa de medici, e adevarat. Dar angajam orice dement? Cum sa procedam? Sa-i botezam si apoi sa-i angajam?
    • 0 (0 voturi)    
      medicii.. (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:11)

      hash [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      .. sunt cate unii destul de religiosi (mistici), cred ca pentru ca inca nu-si inteleg meseria si o pun pe seama supranaturalului. oricat de surprinzator ar parea, la oameni cu atata scoala.
  • -7 (9 voturi)    
    Hmmm (Luni, 11 aprilie 2011, 22:24)

    Chianti [anonim]

    Oare de cind am devenit noi romanii atat de superficiali incit sa avem pretentia ca le cunoastem pe toate si dam noi verdicte ca niste bivoli incaltati? Dc ar veni cineva sa va interzica gratarele cu care ati poluat omenirea, v-ati ataca nevoie mare ca vi se restringe libertatea. La fel dc cineva ar atenta la "traditia" de a sacrifica porcu' de craciun, un alt alibi sa mai bagati burta in draci si sa peiorati aberatii despre ce nu stiti sau intelege.

    Femeile acelea isi practica traditiile, bune sau rele cum sunt ele. Cita vreme e consimtit, este treaba exclusiv a lor cum se imbraca in locurile publice. Jumatate din voi ar trebui sa le interziceti pitipoancelor voastre sa rupa scarile la mall-uri imbracate ca niste tzoampe de duzina inainte sa exprimati o opinie, evident impartiala ca tot romanul, despre obiceiurile altora. Si poate intre timp renuntati la scuipatul semintelor in public sau claxonatul ca niste dementi in traficul bucurestean (monstre ele civilizatiei europene) inainte de a vb de niste biete femei puse de niste cretini francezi sa se poarte asa cum isi doresc musiu Sarcozy si toata liota de "intelectuali" francezi de bodega.
    • +4 (6 voturi)    
      Chiar asa?! (Luni, 11 aprilie 2011, 22:49)

      dar [anonim] i-a raspuns lui Chianti

      In primul rand,se spune "mostre",nu "monstre"...Apoi,am si eu o curiozitate:traiti cumva in Franta ca sa afirmati toate acestea?Eu traiesc de ceva timp aici si va spun sincer ca era timpul sa interzica aparitia pe strada a acestor "fantome",care nu fac altceva decat sa provoace indignare si revolta din partea populatiei indigene,care s-a saturat sa tot plateasca asistenta sociala [editat de moderator].Un lucru e clar:LOCUL LOR NU E IN EUROPA!!!Sa stea la ei acasa daca vor burka sau alte mizerii din astea primitive.
      • -4 (4 voturi)    
        Burqa este o traditie Europeana (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:54)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui dar

        Purtarea valului de fata (tegidion) a inceput in Grecia in perioada Hellenistica. Cu macar o mie de ani inainte de Islam. Deci este o traditie europeana.

        Si pashtuni din Afghanistan sint europei. Ei sint urmasii soldatilor lui Alexandru cel mare. Si ei au mentinut aceasta traditie pe care noi in Europa o am pierdut. Mai du-te si tu la o biblioteca. lol
        • +1 (1 vot)    
          asa, si? (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:17)

          hash [anonim] i-a raspuns lui Maria

          si arderea pe rug, era o traditie europeana.

          ia sa mai vedem, in ce mai avem traditii: spanzuratoarea, ghilotina (miamm!), casatoriile puse la cale de parinti, votul exclusiv masculin (hi-hi), turnirurile, vanatoarea de placere ..

          traditii faine, milenare, facatoare de bine.

          tot ce e vechi e bun, prin definitie, si trebuie sa cadem in fund ca e multimilenar.
          • -1 (1 vot)    
            Bineinteles (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:41)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui hash

            Aici vorbim despre conflictul intre lumea moderna si lumea traditionala. Tu esti impotriva traditiei - eu sint pro.

            Dar Romania este o tara traditionala. Daca nu iti convine poti sa te duci in Franta. :)
        • +1 (1 vot)    
          si ce (Marţi, 12 aprilie 2011, 17:31)

          angus [anonim] i-a raspuns lui Maria

          pai si pederastia se practica in grecia antica. Ce vrei sa ma indemni acum sa ma apuc si de asta ?
          • -1 (1 vot)    
            Nu aici (Marţi, 12 aprilie 2011, 17:59)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui angus

            Pederastia nu este traditie in Romania. Daca alti vor sa o practice este treaba lor.
            • +1 (1 vot)    
              te contrazici (Marţi, 12 aprilie 2011, 18:14)

              angus [anonim] i-a raspuns lui Maria

              Atunci cum poti sa spui ca burqa e o traditie europeana ?
              Nici burqa, nici niqab nu sunt traditii nici ale frantei, nici ale romaniei. In plus de asta aceste practici sunt respinse de majoritatea oamenilor din aceste tari.
              Daca o chestie se practica la o anumita epoca intr-un anumit loc in europa, asta nu inseamna ca o putem numi "traditie europeana", altfel si canibalismul e o traditie europeana.
              • -1 (1 vot)    
                Nu e asa (Miercuri, 13 aprilie 2011, 0:16)

                Maria [anonim] i-a raspuns lui angus

                Are de a face cu spatii culturale. O tara poate apartine mai multe spatii culturale. Civilizatia Europei este in mare parte bazata pe cultura Greceasca. Deci bineinteles ca niqabul/burqa face parte din civilizatia Europei atit in Romania cit in Franta sau alte tari.

                Pederastia apartine zonului sotadic (http://en.wikipedia.org/wiki/Sotadic_zone) care este un alt spatiu cultural.

                Poti sa compari cu situatia Romaniei, care face parte si din zona culturala slavica, zona balcanica si zona central europeana.

                Traditiile nu se schimba nici-o data. Sint doar exprimate in forme diferite. In Europa traditia a fost intotdeauna ca femeia sa fie supusa barbatului. Asta se schimba doar daca poporul insus dispare si este inlocuit cu alt popor. Deci sa fii impotria niqabului/burqei este sa fii impotriva fundamentele culturei europene. Este asa cum romani ar fi fost impotriva pastoralismului. Majoritatea romanilor nu mai sint oieri, dar tot exprimam aceasta cultura in 1000 de lucruri pe care le facem zilnic.
                • 0 (0 voturi)    
                  Maria! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 11:44)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maria

                  Nu te mai chinui zadarnic sa sucesti , sa rasucesrti si sa rastalmacesti adevarul. Ai devenit penibila cu "argumentele" tale si cu insistenta ta de a spune prostii.
    • +5 (9 voturi)    
      Pentru Chianti (Luni, 11 aprilie 2011, 23:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

      Ai o greseala de logica. Incerc sa ti-o explic. Tu spui:
      "Dc ar veni cineva sa va interzica gratarele cu care ati poluat omenirea, v-ati ataca nevoie mare ca vi se restringe libertatea.".
      Da asa am spune!! Daca vine un strain la mine in tara si inceraca sa imi interzica mie ceva , pentruca lui nu-i place acel lucru, cred ca l-as trimite la plimbare. Departe. In tara lui.Dar daca eu, sau altul ca mine , ar merge in Germania ( de exemplu) si acolo mi s-ar interzice sa fac gratar , pentruca asa este legea, obiceiul , cutuma, etc. in Germania , m-as supune. E de bun simt ca intr-o tara straina sa te comporti dupa regulile acelei tari. Ai ceva imp[otriva?
    • +4 (4 voturi)    
      daca nu le convine (Marţi, 12 aprilie 2011, 1:57)

      oscar [anonim] i-a raspuns lui Chianti

      islamistilor in franta, sa se care. Oricum nu cred ca Franta are de pierdut daca pleaca acesti indivizi care nu lucreaza si traiesc din ajutorul social.
      Uita-te un pic la ce se întâmpla cu crestinii în tarile musulmane, atentatele anti-crestine din egipt etc.
      Daca vrei dupa aia putem sa discutam despre reciprocitate
  • +7 (7 voturi)    
    casa mea, regula mea (Luni, 11 aprilie 2011, 23:17)

    eu [anonim]

    daca vii la mine in casa respecti regulile mele. daca mulsulmanii vor sa vina intr-o tara straina sa respecte regulile , legile si traditiile. daca nu le convina sa se intoarca in orientul lor arabesc . crestinii sau alte religii nu au nici o libertate daca merg acolo, nici nu se pune problema sa faci ce vrei, e dictatura islamului.
    asa si la noi in europa, sa ne respecte. nu le convine - viteza !
  • +3 (3 voturi)    
    e un.. (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:00)

    hash [anonim]

    .. precedent bun.

    oamenii acestia nu inteleg decat de constrangeri. ii vom civiliza cu forta. ca pe vremuri.

    foarte bun precedent.
    • -4 (4 voturi)    
      Care civilizatie? (Marţi, 12 aprilie 2011, 12:01)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui hash

      Se isi lase femeile la prostitutie asa cum fac romani? Sa iasa dezbracate pe strada cum fac fetele noastre? Sa aiba relati cu straini? Nu iti este rusine?

      Eu port burqa. Si sint crestina. O port pentru ca imi este RUSINE sa spun ca sint romanca (daca nu am burqa) sa creada lumea ca sint prostituata venita din Est.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:09)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Maria

        e ok, tu nu stii sa iti afirmi romanitatea si sa fii mandra de asta.

        ce vezi este consecinta lipsei de educatie.

        tu poti sa porti ce vrei, poti sa gandesti ce vrei, sa spui ce vrei .. atat timp cat nu imi incalci mie libertatea.

        din momentul cand incerci sa iti impui valorile impotriva a ceea ce socotesc eu ca este normal, am dreptul sa imi opun parerea rationala impotriva unor fantasmagorii sau deviante de comportament care _nu ma reprezinta_.

        e un exercitiu de democratie bun (apropos, ideile nu sunt ale mele, dar le sprijin)
        • -1 (1 vot)    
          lol (Marţi, 12 aprilie 2011, 16:39)

          maria [anonim] i-a raspuns lui hash

          Democratia este o superstitie. Nu toti sintem la fel. Deci nu toti putem avea acelasi drepturi sau aceasi libertate. Este o aberatie. Pentru ca atnuci ar ajungem la o societate unde "libertatea" unui om constant se loveste de libertatea alt cuiva.

          Intr-o societate de acest fel (democratic-degenerata) ajungem la "speech laws" unde nimeni nu poate spune ce vrea pentru ca risca infringerea libertati altuia de a nu auzi chesti socante.
      • +1 (1 vot)    
        :) burqa ca alternativa la prostitutie (Marţi, 12 aprilie 2011, 17:19)

        nemo [anonim] i-a raspuns lui Maria

        traiesti intr-un unvers destul de limitat : ca femeie nu poti fi decât c**** sau cu burqa in cap. Eu locuiesc in occident si am prietene românce care sunt doctorite, avocate, profesoare sau chiar salariate pe posturi mai joase dar nici una nu se prostitueaza. Evident ca exista prostituate dar n-o sa combati acest fenomen cu solutii patologice de genul asta.
        Inca ceva, in Franta de altfel sunt si destule prostituate din maghreb si tari africane musulmane
        • -1 (1 vot)    
          :) (Marţi, 12 aprilie 2011, 17:58)

          Maria [anonim] i-a raspuns lui nemo

          Si daca nu sint prostituate de ce nu poarta valul? Ce motiv poate avea o femeie onorabila sa nu se acopere in spatiul public?

          In ultimul rand nu conteaza ce educatie au sa cu ce se ocupa. Romancele au reputatie de prostituate. Ori pot schimba acest stereotip sau pot sa il incurajeze.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu trebe arestati (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:56)

    Florin [anonim]

    Doar expulzati. Acum au experienta de la tziganii din Romania.
  • -1 (1 vot)    
    Dupa cum ma asteptam (Marţi, 12 aprilie 2011, 22:23)

    Chianti [anonim]

    Bizonii romani au aparut cu celebrul argument "sa se duca la ei in tara". Si cine spune asta? Alti imigranti.

    Ce sa isi puna bizonul roman intrebari, dc este moral sa-i impui unui om comportamente care tin exclusiv de viata privata (de genul ce sa manince, ce sa imbrace, in ce sa creada etc). Bizonul roman stie sa comenteze ca un Moromete in poiana lui Iocan: dand el verdicte irefutabile.

    Sa-si puna cineva problema ca poate un francez sadea trece la islam (apropos, faceti confuzie intre islam si islamism!) si vrea sa-l practice cum vrea el. Nope, nu poate, pt ca vine francezul sadea nascut la Vascauti si-i spune: ba p-a ma'tii, sa faci asta la tine acasa in afara Europei.

    Bizonul roman nu are afinitati pt idei si libertati. El are afinitati pt verdicte si pt celebra, de acum, "bine v-a facut".

    Si acum propun sa strigam cu totii pe Hotnews "afara, afara, cu ungurii din tara"!