VIDEO Case, masini si resturi de materiale din Japonia se indreapta spre Coasta de Vest a Statelor Unite

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2011, 11:07 Actualitate | Internaţional

Case, masini, resturi de materiale si gunoaie, maturate de valul tsunami care a urmat devastatorului cutremur care a lovit Japonia la 11 martie, se indreapta spre coastele de vest ale Statelor Unite, relateaza ABC. Oamenii de stiinta prognozeaza ca resturile, care includ si ramasite umane, ar putea ajunge in aproximativ un an pe tarmurile statelor Washington, Oregon si California.

Potrivit ABC, resturile ce sunt purtate in prezent de apa includ case intregi, masini si cantitati enorme de gunoaie.

Presa japoneza a scris ca valul tsunami a dus in ocean peste 200.000 de imobile, dar si mii de oameni, masini, barci si diferite gunoaie.

Oamenii de stiinta afirma ca primele gunoaie provenite din Japonia urmeaza sa ajunga pe Coasta de Vest in circa un an, dupa ce sunt purtate de curent spre statele Washington, Oregon si  California. "Apoi, resturile se vor indrepta spre Hawaii si din nou inapoi, spre Asia, circuland in asa-numitul North Pacific Gyre", a declarat oceanograful Curtis Ebbesmeyer.

Expertii se tem ca gunoaiele vor avea un "impact major" pentru plajele de pe Coasta de Vest, mai ales ca unele dintre resturi sunt contaminate radioactiv, provenind de la centrala nucleara de la Fukushima.



Citeste mai multe despre   





















9383 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    pffuii... ce am ratat (Luni, 11 aprilie 2011, 11:23)

    eu [anonim]

    daca ajungeau in Romania ieseam si noi din criza... tot americanii sunt norocosii... vb aia.. ban la ban trage
    • +2 (8 voturi)    
      exceptand... (Luni, 11 aprilie 2011, 11:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui eu

      faptul ca e cam macabru comentariul ta, e de-a dreptul tare :P
  • -3 (5 voturi)    
    bun (Luni, 11 aprilie 2011, 12:25)

    da bun comentaria [anonim]

    bun bun bun bun bun comenatariu :))
  • -2 (8 voturi)    
    COMENTARII DESPRE NIMIC (Luni, 11 aprilie 2011, 12:43)

    pointless man [utilizator]

    La fel ca si articolul.

    Hotnews ! Cazi in capcana tabloidismului.

    PACAT !
  • -2 (2 voturi)    
    washington? (Luni, 11 aprilie 2011, 17:53)

    cristi [anonim]

    ???
    • +3 (3 voturi)    
      da Washington (Luni, 11 aprilie 2011, 18:42)

      jools [anonim] i-a raspuns lui cristi

      este primul stat de sub Canada pe partea vestica. orasul Washington este intradevar mai departe
      • 0 (2 voturi)    
        Washington (Luni, 11 aprilie 2011, 19:44)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui jools

        Capitala USA este Washington D.C. (District of Columbia).
        • +2 (2 voturi)    
          Washington (Marţi, 12 aprilie 2011, 7:44)

          gophren [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Iar capitala statului Washington e Seattle, nu prea v-ati uitat la seria Twilight...
        • +2 (2 voturi)    
          Da (Marţi, 12 aprilie 2011, 9:16)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

          Si capitala statului Washington e Olympia, iar orasul cel mai mare e Seattle. In Redmond, WA isi are sediul principal Microsoft.