Portretul tanarului Gaddafi: Un nebun care ii detesta pe "britanicii urati" si care a baut continutul bolului pentru spalat mainile la o cina oficiala

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2011, 18:06 Actualitate | Internaţional

Diplomati britanici de varf si ofiteri MI6 au petrecut aproape doua saptamani chestionandu-l pe fostul ministru de Externe libian, Moussa Koussa, in speranta ca unele informatii ar putea dezvalui strategia de razboi a colonelului Gaddafi. Dar informatii cruciale despre cum gandeste liderul libian se regasesc intr-un studiu de 226 de pagini despre acesta, scris cu 30 de ani in urma, relateaza MailOnline.

Publicatia a descoperit disertatia, intitulata "Liderul politic si originea sa sociala, Muammar Gaddafi, liderul libian", scrisa de Koussa in timp ce studia la Universitatea din Michigan, in Statele Unite in anii '70. Documentul ingropat in arhiva colegiului pana acum este bazat pe o serie de interviuri cu Gaddafii.

Acestea dezvaluie informatii vitale despre sursa urii pe care dictatorul libian o resimte fata de Occident si in special fata de britanici, facand legatura intre aceasta animozitate si o vizita a liderului libian la Londra in anii '60, unde fusese trimis sa isi incheie instructia militara. Potrivit lucrarii, in timpul sederii de patru luni in Anglia, Gaddafi a fost insultat de ofiterii armatei britanice, pe care i-a acuzat ca il "oprimau" zilnic.

Informatiile secrete ulterioare ale Arhivei Nationale mai arata ca in perioada in care a preluat puterea, in 1969, Gaddafi era considerat de Guvernul britanic ca fiind nebun, idiot, profetic si o amenintare reala pentru securitatea regiunii.

Documentele dezvaluie, de asemenea, ca modul in care Gaddafi se comporta in timpul mesei cu ocazia dineurilor oficiale era absolut stanjenitor.

"La summitul de la Rabat din decembrie, a baut continutul bolului pentru spalat mainile la o cina oficiala deoarece nu stia la ce serveste acesta si a reusit sa aiba schimburi de replici acide atat cu regele Faisal (al Arabiei Saudite) cat si cu presedintele Boumedienne (al Algeriei)", arata documentele.

Aceleasi documente mai mentioneaza ca Gaddafi devenise un fel de sex simbol pentru tinerele din Sri Lanka.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4684 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    sfat (Duminică, 10 aprilie 2011, 19:07)

    panaite [utilizator]

    Incetati psyops in Romania, maine veti plange in pumni cand se va intoartce propaganda impotriva tarii noastre !
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 10 aprilie 2011, 20:06)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui panaite

      Asa-i panaite, Coreea de Nord si Libia sunt raiul pe pamant.
      • -5 (9 voturi)    
        Libia e raiul african (Duminică, 10 aprilie 2011, 22:24)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Opposite

        Tara cu cel mai mare nivel de trai dintr-un continent mizer. Ceea ce Elvetia si Norvegia sunt pt. Europa, Libia e pt. Africa.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Luni, 11 aprilie 2011, 10:35)

          Opposite [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          Probabil de asta s-au revoltat saracii bogati libieni, de bine ce le era. Poate de asta a cazut si comunismul. Ca s-o ducem la fel de rau ca cei din Occident.

          Greu cu bunul simt pe internet in zilele noastre.
    • +7 (7 voturi)    
      documente PCR (Duminică, 10 aprilie 2011, 20:47)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui panaite

      daca le-ar studia pe alea din arhivele romanesti ar afla mult mai multe despre el
    • +1 (1 vot)    
      mai bine taceai (Duminică, 10 aprilie 2011, 23:21)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui panaite

      daca nu ai argumente sau daca nu esti capabil sa spui ceva inteligent mai bine taci; e mult mai constructiv asa

      articolul e interesant si prezinta punctul de vedere de acum ceva vreme a ministrului libian (sigur tu nu te-ai obosit sa-l citesti inainte de a incepe sa latri) ... poti sa-l accepti sau sa-l ignori, dar tu alegi sa te panichezi gratuit
    • +1 (1 vot)    
      psyops (Luni, 11 aprilie 2011, 8:35)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui panaite

      Psychological Operations (PSYOP) and Psychological Warfare (PSYWAR),
      http://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_warfare
  • -6 (10 voturi)    
    Nu este adevarat (Duminică, 10 aprilie 2011, 21:02)

    dezinformati cititorii [anonim]

    Baietii colonelului Gaddafi au primit o educatie aleasa, in care s-a investit foarte mult. Intoxicarile au rolul de a demoniza conducatorii popoarelor care sunt calcate in picioare din ambitiile politice ale imoralilor stapani ai lumii. Nu ne luati de prosti. Am fost obligati sa ascultam si toata mizeria si uriasa minciuna pe care presa post/decembrista a lansat-o la adresa ceausestilor. S-a cam spart ulciorul, in mai multe locuri.
    • +5 (7 voturi)    
      ia sa vedem (Duminică, 10 aprilie 2011, 23:31)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui dezinformati cititorii

      - unul dintre copii lui gadaffi a ajuns fotbalist in italia, unde era cunoscut mai ales datorita stilului de viata excentric decat prestatiei din teren (unde era educatia aia aleasa ??)

      - altul si-a batut angajatii , tot libieni si aia intr-un hotel prin elvetia (educatie foarte aleasa)... aia au depus plangere la politie impotriva lui ... politia l-a arestat pe golan ceea ce a dus la inrautatirea considerabila a relatiilor dintre cele doua state

      - taticul lor a ordonat aruncarea in aer a unui avion plin cu civili deasupra Marii Britanii (oare ce mai conta daca a baut sau nu apa de nu stiu unde sau daca ii considera pe britanici urati)

      - ceausescu a ordonat sa se traga in manifestanti

      ...dar e asa ca tine, toti cei de mai sus sunt niste ingerasi si niste oameni de bine...
      • -3 (3 voturi)    
        oooo (Luni, 11 aprilie 2011, 8:25)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        si toate astea le-ai aflat din mai multe surse, sau doar din una?
    • +4 (4 voturi)    
      mai citeste odata articolul... (Luni, 11 aprilie 2011, 1:15)

      castro [anonim] i-a raspuns lui dezinformati cititorii

      ...si dupa aia poti sa vorbesti despre "intoxicari'".
      Era vorba de un document din anii '70 despre "tanarul Gaddafi" de pe vremea aia si nu despre baietii lui.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 10 aprilie 2011, 23:09)

    anonim [anonim]

    Gaddafi era considerat de Guvernul britanic ... si o amenintare reala pentru securitatea regiunii.
    _______________________

    Asa a si fost. Dupa ce in 1969 Gaddafi l-a dtronat pe Idris, i-a invitat pe englezi sa paraseasca baza militara de la Wheelus de langa Tripoli.

    Wheelus Air base, Tripoli, Libya
    http://www.youtube.com/watch?v=k_TEelPBX8U
  • -2 (2 voturi)    
    Mda...britanicii l-au caracterizat prost... (Luni, 11 aprilie 2011, 9:02)

    Claude [anonim]

    ... in schimb americanii l-au acceptat asa terorist cum era, italienii l-au pupat in fund, francezii s-au gudurat pe linga el..... Probabil stiau de faza cu bolul de la englezi si i l-au luat din fata....