Japonezii au inapoiat autoritatilor sute de mii de euro si seifuri descoperite in ruine, desi legea nu ii obliga sa faca acest lucru

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 12:52 Actualitate | Internaţional

Zeci de milioane de yeni (sute de mii de euro) si seifuri descoperite in ruinele din nord-estul Japoniei, dupa tsunamiul gigant din 11 martie, au fost inmanate politiei, care va avea greaua sarcina de a incerca sa identifice proprietarii de drept, relateaza AFP.

"Bani lichizi si alte obiecte de valoare sunt aduse in mod constant la posturile locale de politie" de supravietuitori si de echipele de salvare, a declarat un purtator de cuvant al politiei din Miyagi, una dintre prefecturile cele mai afectate de catastrofa.

El a adaugat ca este dificil de estimat suma de bani, dar, potrivit agentiei de presa Kyodo, "zeci de milioane de yeni", bani lichizi, se afla in posesia autoritatilor din Miyagi si din prefectura vecina Iwate.

Potrivit legii japoneze, banii lichizi sau obiectele gasite pot fi pastrate, daca proprietarul nu revendica nimic in termen de trei luni.

Seful institutului japonez de prevenire a dezastrelor, Takehiko Yamamura, a cerut autoritatilor sa prelungeasca aceasta perioada legala pentru regiunea devastata din Tohoku si sa dea posibilitatea politistilor sa deschida seifurile, pentru a incerca sa identifice proprietarii.

Recent, un barbat de 69 de ani s-a prezentat la postul de politie din Ishinomaki cu un sac negru pe care il gasise in interiorul casei sale, dupa trecerea unui val tsunami, potrivit Kyodo News.

Sacul continea 100.000 de yeni (800 euro) si un permis de conducere pe numele unei femei. "Din fericire, supravietuise", a declarat sexagenarul care a renuntat la dreptul sau.

Politia din Miyagi estimeaza la cel putin 10% numarul de cazuri in care banii au putut fi inapoiati proprietarilor. "In absenta documentelor, este imposibil sa-i identifici", a explicat un politist.

Japonia este cunoscuta pentru nivelul ridicat de securitate din marile aglomerari urbane si pentru cinstea majoritatii locuitorilor, care au obiceiul de a inapoia autoritatilor portofelele sau gentile gasite in mijloacele de transport sau in locurile publice.

Totusi, cateva vazuri de furturi au fost semnalate in zonele devastate de cutremure si tsunami, parasite de locuitori.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4643 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Normal ca au inapoiat banii... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:06)

    bgd [utilizator]

    Ei sunt oameni civilizati, uniti...un adevarat popor. Prin aceasta stransa legatura au reusit sa-si recladeasca tara si sa o aduca sus, si vor reusi din nou...nu am nici un dubiu.
    Sunt un exemplu pentru noi toti...
    • -13 (15 voturi)    
      Hmmm (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:36)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Legea te OBLIGA se returnezi bani,bunuri,etc gasite....daca nu,poti fi considerat(in fata legii) ca hot.Asa ca mai moale cu dezinformari gen:"...desi legea nu ii obliga sa faca acest lucru".
      • +10 (10 voturi)    
        legea (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:42)

        mt [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        legea romana te obliga dar degeaba. legea japoneza nu te obliga dar exista legea bunului simt care la noi nu exista, la ei este o arta.
        • -1 (1 vot)    
          Si bunul simt din ce cauza dispare (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 21:01)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui mt

          in Romania? Cine da tonul?
      • +10 (10 voturi)    
        aha (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:37)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Şi în România legea te OBLIGĂ să duci la Poliţie bunurile de valoare găsite pe stradă. Şi totuşi lucrurile stau puţin altfel decât în Japonia. Dacă crezi că este din cauza legii, dormi în pace.
      • +3 (3 voturi)    
        Hmmmmm... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:48)

        Titel [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        E vorba de legea din Japonia....
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Duminică, 10 aprilie 2011, 0:50)

      kensai [anonim] i-a raspuns lui bgd

      In 2006 am lucrat intr-o banca in Tokyo - ai dreptate, se vor ridica din nou!
      Am plecat cu lacrimi in ochi de acolo, civilizatia si cultura japoneza este absolut incredibila!
      In Shibuya sau Shinjuku - chiar la ore de varf - nu m-am simtit niciodata strivit ca in alte aglomeratii, din Europa sau aiurea - inclusiv nacajitul nostru de Bucuresti....
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:17)

    pamfletaru [utilizator]

    Dar si romanii ar face acelasi lucru... Aveti indoieli?
    • +10 (10 voturi)    
      Chiar si romanii pot face asta! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:11)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Nu mai departe de saptamana trecuta, un vecin a pierdut portofelul cu toate actele si 400 Ron in el.A doua zi, a venit un tanar la usa si ia dat portofelul si toti banii inapoi.Vecinul meu ia dat cateva sticle de vin si 2 milioane(din banii din portofel).Baiatul a venit cu autobuzul si stam intr-o zona un pic in afara Bucurestiului.Nici macar taxi-ul nu la luat.Este adevarat si pot confirma oricand!In concluzie, nu descosiderati atat calitatea morala a romanilor.Nu toti sunt(em) la fel.Poate si saracia ne forteaza limitele,cateodata.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 10 aprilie 2011, 12:51)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        si eu as face la fel in cazul spus de tine... dar cand e vorba de clica asta de hoti care se numeste statul roman, te rog sa ma crezi ca nu as da nici macar o centima.
    • +1 (1 vot)    
      da (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:46)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      de fapt, certitudini
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:57)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      nu am indoieli, ci o indoiala totala, de 180 grade
  • -1 (11 voturi)    
    Cele cateva cazuri de furturi... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:29)

    mamaika [anonim]

    ...se datoreaza celor cativa cetateni romani ce se aflau prin zona, la produs...
  • +4 (4 voturi)    
    Un popor de exceptie.... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:47)

    Rescatorul [anonim]

    Poate ii primim noi in Romania, pentru ca se pare ca arhipelagul lor este pe cale de disparitie. Probabil ca, in acest mod, vom scapa de puturosi, ingalati, hoti si nemernici.
  • 0 (0 voturi)    
    No comment!Sunt prea multe de spus.... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:04)

    Cosmin [anonim]

    ...........
  • -7 (7 voturi)    
    cine cauta gaseste (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:20)

    cautatorii de comori [anonim]

    Au inapoiat doar ce era "subtire". "Gross-ul", l-au pastrat. Asa ar proceda si romanii. Pestele ala mic il arunca inapoi in balta. Ce e mare, vine cu noi.
  • +1 (1 vot)    
    oare (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 17:06)

    corina [anonim]

    sunt oameni cu adevarat, sau sunt de pe alta planeta?
  • +4 (4 voturi)    
    o sugestie (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:08)

    Laurentiu [anonim]

    Iata cum straluceste ortodoxia pe langa budistii sau ateii japonezi.
  • 0 (0 voturi)    
    e-mail primit de la un prieten din japonia... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 20:33)

    ciprikus [utilizator]

    Helio Naka
    Helio Naka1:46pm Apr 9th
    Hi !! ma friendH R U ? Here all come back to normal!!!some earthquakes come & go ,the news speak too much,off course we are have to be preparate to some bad but the live have to continue right??!! Ma work be hurt after the Fukushima problem and many companys stop coz dont have some parts to complete the process to finish (like Toyota)bcz many tht parts come from Sendai or Fukushima area,Like i´m say b4re to U here (Nagoya )the live back to normal,Hope u and ur family have a great weekend!!! And thank´s again 4 u be ma friend !!!
    • 0 (0 voturi)    
      DE UNDE ..... (Duminică, 10 aprilie 2011, 9:07)

      HA...ponezu' [anonim] i-a raspuns lui ciprikus

      scria acel " Haponez" in SLANG ? a stat in Jamaica.
  • +1 (1 vot)    
    Si in Romania..... (Duminică, 10 aprilie 2011, 9:04)

    Pierdutu' [anonim]

    sa intamplat ....un caz f. fericit mie insumi.
    In Mun. BUZAU , in fata unui liceu de langa gara, ( nu i stiu numele ) am parcat masina si m am dus la un prieten vis a vis. Am stat cam o ora. Am vrut sa i arat o fotografie din portofel, si nu mi l mai gaseam . I am zis ca ma duc in masina sa l iau, probabil ca l uitasem acola. Am intrat in masina si am inceput sa l caut, dar nu l am gasit. Dupa 2 - 3 minute sa apropiat de mine un tanar in jur de 20 ani si mi a inmanat portofelul spunandu mi, daca este ceea ce caut. Am ramas tablou,... si i am spus ca este exact ceea ce cautam.. L am deschis si inauntru nimic nu era atins, 1500 dolari, 7 - 800 marci si toate actele. Mi a spus ca l a gasit langa portiera si m a asteptat timp de o ora sa mi l inmaneze,.... Ce om.... Dumnezeu sa l binecuvintize . God bless. Unde ... Da... in ROMANiA, In BUZAU. Sant oameni si oameni.
    Da... se mai intampla MINUNI.
    • 0 (0 voturi)    
      Bucuresti (Duminică, 10 aprilie 2011, 20:59)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Pierdutu'

      Mi-am uitat vara trecuta telefonul mobil pe banca in parcul Eroilor din Bucuresti.

      Un cuplu tanar l-a gasit, au apelat ultimul numar de telefon din lista de apeluri de pe el, anuntandu-ma ca l-au gasit, apoi l-au predat gardianului ce pazea parcul. De acolo l-am si recuperat.

      Poate nu pare mare lucru, insa aveam pe el un credit de 360 de euro. Deci si romanii pot face asta. Si noi suntem oameni civilizati, in esenta. Din pacate, sunt si multe "gunoaie" printre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 10 aprilie 2011, 11:19)

    titi [anonim]

    incredibili oameni japonezii...

    o intrebare pentru autor - ce inseamna "vazuri" (ultimul paragraf)?
  • +1 (1 vot)    
    adevarata civilizatie.. (Duminică, 10 aprilie 2011, 13:36)

    danarad [anonim]

    adevarat,Japonezii dau lectii de civilizatie,care e in contradictie cu cea europeana,implicata in multe razboaie pt,,furtul ''unor zacaminte,ultimul caz ;Libia..