O femeie de 36 de ani, aleasa presedinte in Kosovo

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2011, 20:37 Actualitate | Internaţional

Atifete Jahjaga si Hillary Clinton
Foto: AGERPRES
O femeie, comandant de politie, a fost aleasa presedinte in Kosovo, relateaza agentiile internationale de stiri.  Parlamentul kosovar a ales-o pe Atifete Jahjaga in functia de presedinte punand astfel capat mai multor saptamani de criza politica.

Noul presedinte nu are experienta politica si are 36 de ani, cu doar un an mai mult fata de limita impusa de lege pentru a detine aceasta functie, potrivit Reuters.

"Pe baza votului ... constat ca Atifete Jahjaga a fost aleasa presedinte al Republicii Kosovo", a anuntat in fata deputatilor presedintele Comisiei electorale, Berat Buzhala, in cursul unei sesiuni de urgenta a Parlamentului.

Coalitia la putere in Kosovo si principalul partid de opozitie au convenit miercuri seara sa propuna un candidat comun pentru postul de presedinte pentru a depasi criza politica provocata de invalidarea alegerii lui Behgjet Pacolli.

Partidul Democrat din Kosovo (PDK) si formatiunea partenera la guvernare, Noua Alianta pentru Kosovo (ARK), au ajuns la un acord cu principalul partid de opozitie, Liga Democrata din Kosovo (LDK), datorita medierii amabasadorului SUA la Pristina, Christopher Dell.

Beghjet Pacolli, presedintele Kosovo, a demisionat la sfarsitul lunii martie cu promisiunea de a candida din nou, in urma deciziei Curtii Constitutionale potrivit careia alegerea sa a fost marcata de nereguli.

Curtea a decis ca alegerea lui Pacolli de catre Parlament la 22 februarie a fost marcata de nereguli, dar a tinut sa clarifice ca Pacolli nu a comis nimic ilegal, avand astfel posibilitatea sa candideze din nou.

Kosovo a avut alegeri anticipate in decembrie, dupa ce coalitia anterioara a lui Thaci s-a destramat in urma demisiei fostului presedinte kosovar Fatmir Sejdiu, in septembrie.

Demisia sa a aruncat Kosovo intr-o criza politica, la doar o luna dupa alegerea Cabinetului lui Hashim Thaci.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3170 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    sa speram (Joi, 7 aprilie 2011, 21:13)

    gigi [anonim]

    sper ca intr-o zi sa nu mai fie ceva senzational si femile sa aiba drepturi egale la toate nivelele, sa avem mai multe in posturi de conducere.
  • +1 (3 voturi)    
    cariera militara :) (Joi, 7 aprilie 2011, 21:15)

    io [anonim]

    general la 36 ani?!?
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Joi, 7 aprilie 2011, 21:23)

    un roman [utilizator]

    Presedinte la 36 de ani, se poate dar general de politie la 36 de ani?!

    Parerea mea e ca arata de vreo 46 cel putin, nu ca ar fi de ajuns sa ajungi general.
  • +3 (3 voturi)    
    Imi place titlul! (Joi, 7 aprilie 2011, 22:22)

    daniel [anonim]

    E super tare: "o femeie"! Asta spune tot, nu are importanta numele, ci doar ..."o femeie"!

    Haide, haide...
  • -1 (1 vot)    
    Ilar ... (Joi, 7 aprilie 2011, 23:20)

    Dani.El [utilizator]

    "Republica Kosovo" ... "O femeie comandant de politie" ... "Parlamentul din Kosovo" ... "Partidul democrat din Kosovo" ... "nu are experienta plitica" ... "alegeri in Kosovo" etc.

    ...sau penibil.
  • +2 (2 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 8 aprilie 2011, 0:02)

    nickbv [utilizator]

    asta cu "uite ce orientari occidentale avem ca punem o femeie presedinte" e o super vrajeala.Kosovo e o regiune musulmana unde prin definitie femeile nu sunt egale cu barbatii. La 36 de ani general, arata cat de repede se misca lucrurile pe la ei ca la sfarsit sa fie imaginea ideala pe care sa o arate vestului.
  • +3 (3 voturi)    
    sunt prost? (Vineri, 8 aprilie 2011, 0:07)

    MirceaA [utilizator]

    pai eu stiam ca astia sunt majoritar musulmani. Cum de au pus o femeie ca presedinte?
  • +1 (1 vot)    
    Aici era spilu' (Vineri, 8 aprilie 2011, 1:17)

    unu [anonim]

    "Noul presedinte nu are experienta politica si are 36 de ani, cu doar un an mai mult fata de limita impusa de lege pentru a detine aceasta functie, potrivit Reuters."

    Pai asta ce stie? Nu stie nimic, e chiar de ce aveau nevoie baietii. De o executanta care sa faca ce i se spune si sa nu comenteze nimic.

    Oare de ce nu au pus o fata la pubertate sa conduca "tara"? Era la fel de manipulabila.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa strangem din dinti si sa facem o comparatie (Vineri, 8 aprilie 2011, 9:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ar fi interesant sa citim o comparatie 'de substanta',, facuta de un ziarist autentic, intre calitatile doamnei alese presedinte al Kosovo, si cele ale doamnei Elena Udrea, calitati care le-ar recomanda sa ocupe postul suprem intr-un stat.
    Comparatia trebue sa faca abstractie de apartenenta politica actuala a doamnei Elena Udrea, la PDL. Criticii acerbi ai acesteia -cei din USL, sa srtanga din dinti si faca ipoteza ca doamna Elena Udrea face parte din coalitia lor. De pe aceasta pozitie sa o compare cu doamna aleasa presedinte al Kosovo.
  • +1 (1 vot)    
    comentarii pline de clisee.. (Vineri, 8 aprilie 2011, 16:02)

    ady [anonim]

    Ma intreb daca cei care au lasat comentarii sexiste si "dupa ureche" realizeaza acest lucru...
    1) "arata de vreo 46 cel putin". De ce femeile trebuie sa fie judecate MEREU in primul rand dupa cum arata? (Asta e singurul lucru care conteaza?) Nu puteti depasi limita asta in gandire?
    2) "Ar fi interesant sa citim o comparatie 'de substanta'...intre calitatile doamnei alese presedinte al Kosovo, si cele ale doamnei Elena Udrea". Orice articol "de substanta" e binevenit, dar de ce neaparat comparata cu Udrea? De ce nu cu alt politician, de orice sex/ gen?
    3) "Pai asta ce stie? Nu stie nimic, e chiar de ce aveau nevoie baietii. De o executanta care sa faca ce i se spune si sa nu comenteze nimic." Dar tu cel care comantezi, CE STII? (ai fost acolo vreodata?)
    4) stereotipuri despre musulmani si atitudinea lor fata de femei. Desigur ca sunt multe exemple care se pot aduce aici (gen hijab-ul si imbracamintea conservatoare impusa in multe locuri de musulmani) dar este pana la urma un cliseu. Femeile sunt intr-o pozitie inegala cu barbatii, de facto, in multe religii (inclusiv in cea Ortodoxa) si culturi. Asadar, NU MAI GENERALIZATI si va rog renuntati la ideea ca tara noastra este mult mai progesista din acest punct de vedere. (ex. ponderea reprezentarii femeilor in parlamentul Rom. e similara cu ea din anumite tari islamice/ Romancele muncesc dar nu au neaparat o putere de cumpararea prea mare - inegalitati mari la salarii...si multe alte exemple)
  • 0 (0 voturi)    
    pentru ady (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 0:37)

    nickbv [utilizator]

    prietene, daca tu inca n-ai iesit din Romanica sa vezi lumea din afara de ce faci pe filozoful? De 9 ani lucrez printre oameni din 50 de tari, crestini, musulmani, budisti, hindusi ,albi, galbeni, negri. Musulmanii asiatici de tip Indonesia nu sunt foarte stricti dar cei din Pakistan, si din Orientul Mijlociu sunt foarte stricti, dar bosniecii si albanezii sunt cei mai nebuni din cati exista.
    Tu nu stii cata mandrie au musulmanii din Balcani. Pai femeia aia a fost pusa acolo ca marioneta de ochii Americii ca sa dea ea mana cu Hilary Clinton ca pana la urma fosta Yugoslavie si mai recent Kosovo este investitia americanilor.
    Apropo, sora mea traieste in Bosnia in partea sarbeasca asa ca nu mai comenta despre misoginisme si despre compararea "oamenilor politici"