Masacru in Coasta de Fildes: 1.000 de civili gasiti morti intr-un singur oras / Fortele franceze au preluat controlul asupa principalului aeroport al tarii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 3 aprilie 2011, 16:05 Actualitate | Internaţional

Masacru in Coasta de Fildes
Foto: Reuters
In jur de 1.000 de civili au fost gasiti morti duminica in orasul Duekoue din vestul Coastei de Fildes, au anuntat reprezentantii Crucii Rosii, scrie Daily Mail. Nu se stie deocamdata cine sunt responsabilii pentru masacru, insa regiunea in care acesta s-a produs este controlata de fortele fidele lui Alassane Ouattara, care a castigat scrutinul prezidential de la sfarsitul anului trecut in Coasta de Fildes, insa a fost impiedicat sa preia conducerea tarii de presedintele in functie, Laurent Gbagbo, care a refuzat sa recunoasca rezultatele alegerilor. Ouattara este sustinut si de comunitatea internationala, care a lansat apeluri catre Laurent Gbagbo sa ii predea acestuia puterea. Alassane Ouattara a negat orice legatura cu masacrul produs la Duekoue, potrivit AFP.

Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, a lansat, duminica dupa-amiaza, un nou apel pentru oprirea violentelor si i-a cerut lui Alessane Ouattara, presedintele recunoscut de comunitatea internationala, sa ii identifice pe autorii masacrului.

Intre timp, la Abidjan, capitala economica a tarii, Laurent Gbagbo refuza sa predea stafeta la conducerea tarii si s-a baricadat in palatul prezidential, in vreme ce luptele de strada continua. La Abidjan este asteptat un asalt puternic al fortelor pro-Ouattara asupra palatului prezidential ocupat de Laurent Gbagbo.

Fortele speciale franceze Licorne au preluat controlul asupra aeroportului din Abidjan, cel mai important din Coasta de Fildes, asigurand continuarea zborurilor comerciale si plecarea din tara a cetatenilor straini.

Peste 1.600 de cetateni straini aflati in Coasta de Fildes, dintre care 800 de francezi, s-au refugiat intr-o tabara a trupelor franceze.

Televiziunea de stat, controlata de tabara lui Laurent Gbagbo, a difuzat, duminica, mesaje violente impotriva Frantei: "Genocidul este pregatit in Coasta de Fildes de oamenii presedintelui francez Nicolas Sarkozy. Ivorieni, iesiti si ocupati strazile. Armata franceza a ocupat aeroportul din Abidjan, suntem in pericol", au fost cateva dintre mesajele difuzate de televiziunea ivoriana.

Bilantul violentelor este neclar. Daca ieri, Crucea Rosie estima numarul victimelor la 800, astazi, acesta a crescut la 1.300, insa in realitate, este posibil sa fie mult mai mare.

Din datele reprezentantilor ONU, in jur de 123 de mii de ivorieni au parasit tara in ultimele luni alegand sa plece in Liberia, iar alti 5.000 s-au indreptat spre Ghana.

Presedintele ivorian Laurent Gbagbo trebuie "sa se retraga imediat de la putere", pentru ca, in caz contrar, risca sa isi conduca tara spre anarhie, a declarat, duminica, secretarul de stat american Hillary Clinton, la o zi dupa ce ministrul francez de Externe, Alain Juppé, afirmase ca Laurent Gbagbo "isi traieste ultimele zile ca presedinte al Coastei de Fildes".


  • Cum a inceput criza ivoriana

Criza din Coasta de Fildes a inceput in noiembrie anul trecut, dupa alegerile prezidentiale care i-au avut ca "finalisti" pe actualul presedinte Laurent Gbagbo si pe fostul premier Alassane Ouattara. Ambii candidati s-au acuzat reciproc de faptul ca i-ar fi impiedicat pe locuitorii anumitor regiuni sa mearga la urne.

Pe 2 decembrie, Comisia electorala a anuntat victoria lui Alassane Ouattara in alegeri, cu un scor electoral de 54,1%, insa rezultatele scrutinului nu au fost recunoscute de Consiliul Constitutional al tarii, controlat de presedintele in functie Gbagbo.

In cele din urma, Consiliul Constitutional a proclamat victoria lui Laurent Gbagbo in alegeri, in timp ce secretarul general al ONU, Franta si Statele Unite il felicitau pe Alassane Ouattara si ii cereau lui Gbagbo sa predea stafeta la conducerea Coastei de Fildes.

Violentele in Coasta de Fildes au izbucnit la mijlocul lunii decembrie, dupa ce Laurent Gbagbo a fost reinvestit ca presedinte pentru un nou mandat, in ciuda rezultatelor scrutinului prezidential si a presiunilor internationale.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5071 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Probleme de negrii (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:15)

    Vlad-I [utilizator]

    Sunt tari care nu vor putea sa iasa aproape niciodata din noroi singure, media calitatii indivizilor care le compun este letala. Este ca si cand cineva s-ar astepta ca o satra de tigani pe o insula sa creeze un tip de societate moderna, este ceva putin probabil, si puscariasii isi creaza o lume cu regulile lor in puscarie, dar, este o lume de nebuni pt. nebuni. Calitatea umana proasta isi spune cuvantul.

    O echipa slaba are rezultate slabe, o tara sau entitate cu indivizi slabi ce rezultate sa aibe pe termen scurt sau mediu?
    • +2 (2 voturi)    
      si cu atat mai mult (Luni, 4 aprilie 2011, 10:22)

      George [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Avand in vedere tot ce ai scris mai sus, ar fi foarte bine ca marile puteri mondiale sa se abtina total in a mai vinde sau introduce arme pe astfel de teritorii. Ar fi si mai bine daca s-ar abtine cu influentele in scopuri materiale si ar propaga o politica de dezvoltare.

      Nu exista calitate umana proasta sau buna, exista transformare. Gandeste-te in erele trecute cate maceluri se faceau si cam ce presupunea viata. Compara cu ce avem acum in tarile in regula. Din pacate unii se transforma mai incet.
    • -1 (1 vot)    
      Vrei exemple? (Luni, 4 aprilie 2011, 12:39)

      djaghah [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      SUA, Australia si 'or mai fi si altele. E vorba doar de timp si sa ii si lase cineva in pace.

      Pe de alta parte, tarile civilizate (ca Romania) iau calea inversa.. asta cum o mai opresti?
  • +2 (10 voturi)    
    si e vorba de ce (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:16)

    Constantin89 [utilizator]

    e vorbade cetateni francezi si de o fosta colonio presupun,dar care nu mai are resurse...astfel 0 motive de interventie..in libia au fost vorbade cativa zeci de morti si auvorbit despre un masacru..aici la 1000 ai doare in scobitoare
  • +3 (3 voturi)    
    Douekoue (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:29)

    eugen mutica [anonim]

    e o nebunie ce se intampla acolo...intamplator am stat o perioada la vreo cativa km de douekoue si pot sa spun ca sunt nebuni cu totul,ii manipuleaza pe amaratii aia cum vor.din nefericire,vor mai muri mult mai multi in tara aia,pana se vor opri macelurile.E vorba de cacao si cafea,care inseamna milioane de dolari.
  • -1 (5 voturi)    
    en avan sarko (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:43)

    radu [anonim]

    1-0 cu Libia pentru sarko,
    2-0 cu Coasta de Fide penrtu sarko
    Ce urmeaza ?
    • -2 (4 voturi)    
      scor (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:14)

      enzo [anonim] i-a raspuns lui radu

      2-1 dupa intalnirea cu Carla
      2-2 dupa cea cu Licuriciul
      2-3 dupa Base :d
  • +6 (8 voturi)    
    tari independente,tari dependente si demi-tari (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:53)

    Eneas [anonim]

    un caz clasic cand stapanul francez s-a suparat pe valetul negru pentru ca il perie si pe stapanul american si sau chinez ! stapanul francez a hotarat sa il schimbe pe valetul negru cu alt valet negru /ca nu e tot ivorian,ca vine dintro tara vecina ,nu mai conteaza !ca piesa de schimb cu acelasi producator si furnizor ,este intersansabila si aceasta marioneta batrana si trista de Ouatarra!
    ati inteles ca independenta acestor state africane este o gluma sinistra ,ca societatile tribale nu se pot organiza in state ,e simplu ,e o problema de fizica ,este forta centrifuga care te scoate din decor =forta centripeta-natiunea si centralizarea- este aceea care te tine sa nu iesi in decor!

    !si la noi sunt idioti pana in varful puterii care considera ca descentralizarea ,revenirea la provinciile istoriece este tot ce lipseste Romaniei !vor vedea urmasii loc cat de cretini au fost parintii !
    • -1 (5 voturi)    
      vai vai ... (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:04)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      De aia Germania e federala shi le merge bine. De aia US este federala shi le merge bine. De aia Canada, Australia, Elvetia sunt federale shi le merge bine.
      • +1 (7 voturi)    
        esti Toba de carte ! (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:13)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui toro

        din cauza ca SUA este atat de federala ,cand Sudul a vrut sa se desprinda ,Nordul l-a atacat (razboiul civil 1861-1865),de liber ce era Sudul!
        Elvetia are vreo 3 limbi oficiale si nici ei nu mai stiu cate dialecte ! tarilor insirate de tine sunt dezvoltari istorice -evolutii ,nu involutii
        dar cred ca esti unul si acelasi frate dupa bunica cu wolfy ,cu diddlyjo si cu alti nedormiti din haifa !lasa-ne.....uita-ne...e mai bine pentru tenul tau....
    • -1 (5 voturi)    
      da, si noua ne lipseste o mana (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:30)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      puternica care (sic!) sa centralizeze si mai mult lucrurile in tara, ca mosnegii comunisti ca tine sa mai poata trage inca o piele de pe popor?

      Si ne mai ipseste cineva sa dezvolte o aplicatie (pe calculator evident, suntem moderni, nu?) ca toata lumea sa manance exact ce se dicteaza de la centru?

      Ei, aproape am uitat, in curand trebuie sa primim ordinele cu ce avem voie sa citim, si ce avem voie sa intelegem, ca doar nu toate scarbele au dreptul sa gandeasca, doar cei de la putere si slugile lor moscovite?

      Si da, revenirea la provinciile istorice ar asigura ca puterea centrala nu mai jefuieste (cu neobrazare capatata de la comunisti) zona mea natala, deci, as fi de acrod cu ochii inchisi, doar sa nu mai trebuiasca sa finantez lenea, furtul, nesimtirea si iresponsabilitatea altora.

      Si iar iti dau dreptate, urmasii nostii vor vedea cat de cretini am fost noi. Pentru ca acceptam o "sleahta de janghinosi bolsevici" pe post de politicieni si conducatori ai tarii si pe slugile lor cu limbi maro care posteaza pe forumuri si portaluri de stiri propaganda bolsevica de doi bani.
      • 0 (4 voturi)    
        ai spus cuvantul cheie=zona natala !!! (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:56)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui WolfyTM

        dar tu Wolfy esti de pe valea Iordanului,ce treaba ai tu prin Romania?daca erai roman-dar nu esti- te intrebam =si zii asa, tarane, petecul tau natal il vrei descentralizat? dar nu te intreb,ca nu esti de pe aici ....ai gasit si tu un motiv sa bati campii
  • +1 (3 voturi)    
    "cheile" care pot explica tragedia.... (Duminică, 3 aprilie 2011, 17:31)

    lucid [anonim]

    ....din Coasta fildesului: razboi civil nord musulman (Qattara) - sud crestin (Gbagbo). Noua aliantza neo-colonialista sarko-obama ii sprijina pe musulmani ca posibila compensatzie pentru pozitzia lor in lumea araba. Exact ca in Kosovo contra-balansand viitoarele ocupatzii din Afganistan si Irak. Se joaca cu focul dar pretzul de sange il platesc nevinovatzi ca acesti o mie masacratzi in Ivory Coast.
  • 0 (6 voturi)    
    ah, daca macelul ar fi fost in Israel... (Duminică, 3 aprilie 2011, 17:38)

    diddlyjo [utilizator]

    ar fi gemut forumul de acuze la adresa evreilor si a americanilor. asa, ca prin minune, nimeni nu-i condamna pe francezi ca au ocupat aeroportul, nimeni nu zice mai nimic.
    • -1 (3 voturi)    
      daca esti pro-american ai rabdare,daca esti pro- (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:05)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      israelian, te pripesti!
    • -3 (3 voturi)    
      da, buna interventie (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:34)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      Sunt doar cateva butoane a caror apasare produce explozia semidoctilor pe forumurile romanesti: ungurii, tiganii, evreii, americanii... femeile si homosexualii.

      Iti dai seama de nivelul postacilor imediat.
  • +1 (1 vot)    
    Secolul 15 (Luni, 4 aprilie 2011, 0:47)

    Cornel [anonim]

    Coasta de fildes detine 50% din productia de cacao din lume plus petrol. Franta doreste controlul ca in secolul 15. La ora actuala pretul la cacao sa dublat pe pietele internationale iar localnici nu pot sa vanda cacao. Daca priviti la televizor sunt numai militari. Populatia sta acasa si astepta sa se termine aceasta revolutie anuntata de francezi din decembrie. Acesta este democratia in lumea de astazi ca in secolul 15.
    • +2 (2 voturi)    
      cacao? (Luni, 4 aprilie 2011, 11:00)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

      Cacao nu e bun pt. organism, nu mai consumati si nu mai sunt razboaie:)
    • +1 (1 vot)    
      correction (Luni, 4 aprilie 2011, 15:12)

      BASA [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      CF mai dispune de diamante, aur, anaca s.a. insa toate acestea cu greu se ridica la 2 mld $ pe an.