Patruzeci de copii japonezi, ale caror familii si-au pierdut casele in cutremurul din 11 martie, vor petrece o luna de zile in Bulgaria

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 21:58 Actualitate | Internaţional

Un grup alcatuit din 40 de copii japonezi, ale caror familii au ramas fara locuinte in urma cutremurului si a valului tsunami din 11 martie, va sta o luna de zile in localitatea bulgara Veliko Tarnovo, transmite Novinite. Copiii vor ajunge in Bulgaria la invitatia Societatii de Prietenie japonezo-bulgare.

Societatea a colaborat pentru aceasta actiune cu Universitatea din Veliko Tarnovo, precum si cu dioceza locala, care ofera persoane care se vor ingriji de copii.

Grupul de copii va fi insotit de doi adulti japonezi.

Mai multe familii locale s-au oferit sa-i gazduiasca pe copii, insa organizatorii bulgari au afirmat ca aceasta optiune i-ar putea stresa pe micuti. Copii vor fi gazduiti gratuit la un hotel din Veliko Tarnovo.

Novinite scrie ca tinerii din Japonia "vor avea posibilitatea sa se odihneasca, sa duca o viata sanatoasa si sa incerce sa uite de evenimentele prin care au trecut".


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1933 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    poate asa ceva sa se intample la noi? (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 22:09)

    toteu [anonim]

    Bravo bulgarilor!
  • +13 (13 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 22:11)

    jog [anonim]

    foarte frumos din partea lor, un gest normal.
    si noi am putea daca am vrea, macar in amintirea ospitalitatii proverbiale a romanilor, daca a mai ramas ceva din ea daca nu din compasiune.
    • +4 (4 voturi)    
      compasiune (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 23:09)

      ady [anonim] i-a raspuns lui jog

      la cum lucreaza televiziunile..deja le tremura cate un ochi la romani...
    • +5 (5 voturi)    
      ce ziceai? (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 23:22)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui jog

      care ospitalitate?
      sa nu uitam ca la noi in orase daca iti vine cineva neasteptat ii trantesti usa in nas.
  • +19 (19 voturi)    
    Felicitari, Bulgaria (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 22:11)

    gabi [anonim]

    Felicitari celor care au avut aceasta idee. Foarte buna initiativa. Ar fi frumos daca fiecare tara(in care se afla un climat de pace) ar face exact la fel. Aceasta ar fi o sustinere ( chiar daca doar partiala ) a poporului japonez, atat de greu incercat.
  • -3 (9 voturi)    
    4,5 milioane E (Duminică, 3 aprilie 2011, 1:22)

    Mandru ca... muncesc cinstit! [anonim]

    Asta e suma alocata de Basescu pentru a participa singura fregata pe care o are Romania in dotarea armatei la razboiul din Libia.In schimb, cand ambasadorul Japoniei a cerut ajutorul guvernului nostru pentru alimente, paturi, paturi si ce mai puteam oferi, ai nostrii alesi s-au conformat doar cu promisiunea ca vor oferi si ei ceva acolo. Ar trebui sa le fie rusine! Ce cauta ei in razboi?Sa ne facem de ras acolo ca avem izmene rupte in fund, bocanci cu talpa roasa si chipii cu ciuperci?In schimb, 1-1,5 mil de E ar fi ajutat mai mult poporul japonez aflat in necaz, ar fi dat dovada de solidaritate, ar fi putut trimite acea fregata sa-i ajute pe nefericitii aia si ar fi dat mai bine atat relatiei cu Japponia cat si pe plan international.Dar ei nu, prefera sa cheltuiasca 4 mil. de E pentru a asista, deoarece nu sunt in stare de mai mult, la uciderea unor oameni pentru o revolta. Si ce daca are bani de recuperat de la ei, daca ii vroiau ii cereau mai de mult. Problema este ca banii au fost returnati, dar nu in bugetul statului, ci in buzunarele lor ,se stie de mult acest lucru.
    BRAVO bulgarilor pentru gestul facut!Ospitalitate romaneasca?Doar daca oferi ceva in schimb... se stie.Sa gazduim copiii japponezi sinistrati in hotelurile noaste? Nu se poate asa ceva pentru da demnitarii nostri cu vile, case, apartamente si conturi in banca nu mai au unde sa stea in chirie, chirie platita din banii contribuabililor. Stati linistiti stimati domni deoarece sunt destule locuri in tara asta. Ar trebui sa dati dovada de putina solidaritate si sa oferiti si voi ceva acelor amarati car sufera de pe urma unei catastrofe naturale, nu in urma unui bombardament. De ce sa trimitem armata sa ucida vieti, cand o putem trimite sa salveze vieti, sau macar sa incerce.
  • -9 (9 voturi)    
    Bulgaria? (Duminică, 3 aprilie 2011, 7:50)

    John [anonim]

    Cu ce au gresit copii astia de ii trimit in Bulgaria?
    Adica pe ei I-au intrebat careva daca vor sa mearga in Bulgaria? La mii de kilometrii de casa?
  • +7 (7 voturi)    
    respect (Duminică, 3 aprilie 2011, 8:34)

    .g [anonim]

    felicitari
    • 0 (0 voturi)    
      Compasiune (Duminică, 3 aprilie 2011, 12:28)

      Floarea Cărbune [anonim] i-a raspuns lui .g

      Acesta este un gest de compasiune, un gest uman, care ar fi trebuit să-l facă şi România. Am fost de 5 ori în Japonia şi, de fiecare dată, am fost bine primită. Iubesc această ţară şi poporul ei. Ceea ce s-a întâmplat pe 11.03.2011în Japonia...ne-a cutremurat inimile.A cutremurat întreaga lume. Subscriu celor scrise de "bravo". Propun ca şi România să facă un gest ca acesta, mai ales că...vine şi Sărbătorirea Învierii lui Iisus . Hai România! Felicitări Bulgaria!