VIDEO Violentele continua in Coasta de Fildes: Crucea Rosie anunta moartea a 800 de civili de la inceputul crizei / Alain Juppé: Laurent Gbagbo isi traieste ultimele zile ca presedinte

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 19:03 Actualitate | Internaţional

Violente in Coasta de Fildes
Foto: Reuters
Peste 100 de civili au fost ucisi numai in ultimele zile de mercenari loiali presedintelui ivorian Laurent Gbagbo in vestul tarii, au anuntat sambata reprezentantii ONU in Coasta de Fildes, citati de AFP. Intre timp, Crucea Rosie estimeaza ca numarul total al victimelor violentelor din aceasta tara, de la debutul crizei post-electorale, in noiembrie anul trecut, ajunge la 800. Ministrul francez de Externe, Alain Juppé, a declarat, sambata, ca Laurent Gbagbo "isi traieste ultimele zile ca presedinte al Coastei de Fildes".



"Militienii si mercenarii ataca populatia", atrag atentia reprezentantii ONU din aceasta tara.

Din datele reprezentantilor ONU, in jur de 123 de mii de ivorieni au parasit tara in ultimele luni alegand sa plece in Liberia, iar alti 5.000 s-au indreptat spre Ghana.

Criza din Coasta de Fildes a inceput in noiembrie anul trecut, dupa alegerile prezidentiala care i-au avut ca "finalisti" pe actualul presedinte Laurent Gbagbo si pe fostul premier Alassane Ouattara. Ambii candidati s-au acuzat reciproc de faptul ca i-ar fi impiedicat pe locuitorii anumitor regiuni sa mearga la urne.


  • Cum a inceput revolta din Coasta de Fildes

Pe 2 decembrie, Comisia electorala a anuntat victoria lui Alassane Ouattara in alegeri, cu un scor electoral de 54,1%, insa rezultatele scrutinului nu au fost recunoscute de Consiliul Constitutional al tarii, controlat de presedintele in functie Gbagbo.

In cele din urma, Consiliul Constitutional a proclamat victoria lui Laurent Gbagbo in alegeri, in timp ce secretarul general al ONU, Franta si Statele Unite il felicitau pe Alassane Ouattara si ii cereau lui Gbagbo sa predea stafeta la conducerea Coastei de Fildes.

Violentele in Coasta de Fildes au izbucnit la mijlocul lunii decembrie, dupa ce Laurent Gbagbo a fost reinvestit ca presedinte pentru un nou mandat, in ciuda rezultatelor scrutinului prezidential si a presiunilor internationale.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1495 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    800 de morti, 123.000 de refugiati (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 19:35)

    Justin Puscasu [anonim]

    si nici o interventie umanitara ca-n Libia?
    • +3 (3 voturi)    
      dovada (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 23:46)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      este cea mai clara dovada ca ONU si NATO n-au nicio treaba cu chestiile umanitare si sunt in campanie de furat.
  • +6 (6 voturi)    
    Se pare (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 20:14)

    adib [anonim]

    Ca in Coasta de Fildes nu prea exista petrol .....Asa ca nimanui nu-i pasa ca niste OAMENI sunt omoriti.
    • +3 (3 voturi)    
      nu este petrol ,dar sunt minerale si cacao ! (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 20:30)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui adib

      culmea este ca Ouatarra nu este nici macar ivorian ,el este o marionata franceza din Bourkina Faso ,castigatorul pe hartie a unor alegeri trucate !dar francezii trebuie sa prospere in detrimentul coloniilor lor !Gbagbo a avut un sprijin american timid ,pana a jucat Sarkozy cartea ,dupa care acest Obama ,care ar trebui sa aiba mai multa mila de Africa , a cedat in favoarea francezilor!Franta, fara jaful coloniilor se prabuseste ,si, dupa ea ,toata Europa !asta e intelesul....
      • +3 (3 voturi)    
        tout a fait (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 21:24)

        Engel [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        t'as reson...
        in plus Franta are si trupe in aceasta tara si in imprejurimi, cica pentru mentinerea pacii, insa adevarul e ca apara interesele (coloniale) ale firmelor franceze.
  • +4 (4 voturi)    
    Aparati civilii.....!!!!! (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 20:39)

    Eugen33@yahoo.com [anonim]

    Cand am vazut titlul, exact asta am vrut sa citesc in forum si asa s-a si intamplat semn ca lumea gandeste. De ce nu se intervine acolo? D-le Sarkozi acolo se moare de ani de zile si va doare la basca. Nu cred ca sunt vinovati americanii ( apropo mai vreti viza pt USA?) intrebarea pe care eu o pun si as vrea sa fie mediatizata;

    AM INTELES, DE DICTATORI NE APARA TARI PRECUM FRANTA , USA, ANGLIA, ITALIA ETC, dar de ACESTE TARI CINE NE APARA !!!!!!!! ?????????
    • 0 (2 voturi)    
      ai rabdare (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 23:48)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Eugen33@yahoo.com

      ca pana maine intra batausii pe forum. Aia care sunt de parere ca toti musulmanii trebuie exterminati.
    • -3 (3 voturi)    
      Cum cine ??? (Duminică, 3 aprilie 2011, 0:54)

      xulescu' [anonim] i-a raspuns lui Eugen33@yahoo.com

      Pe tine te va apara Corea de Nord
      • 0 (0 voturi)    
        nicio grija (Duminică, 3 aprilie 2011, 12:32)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui xulescu'

        peste Coreea de Nord nu intra nimeni pentru ca au colti. Astia se baga numai peste aia mai slabuti.
  • +2 (2 voturi)    
    cocoselu' (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 20:52)

    mawus [utilizator]

    Nu stiu ce mai asteapta cocosul Sarkozy. In Cote d'Ivoire se vorbeste franceza...
  • +2 (2 voturi)    
    Au petrol? (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 21:56)

    Buhuhu [anonim]

    Se pare ca nu.
    Altfel ar fi inceput instaurarea democratiei de catre americani.
    Siktir !
  • 0 (2 voturi)    
    Democratiea mondiala secolul 15 (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 22:53)

    Ilie [anonim]

    Tara este foarete bogata are petrol si detine 50% din productia mondiala de cacaoa. Acum Franta a blocat cumpararea de cacaoa si doreste schimbarea presedintelui ales. Pretul mondial la cacaoa sa dublat si Franta alturi de mercenari de la ONU intervin pentru a pune mana pe resursele naturale. Franta a anuntat din decembrie ca va fi revolutie. Daca priviti imaginile la TV nu o sa vedeti revolutionari dar populatia stie care este situatia.
    • 0 (0 voturi)    
      back to school (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:04)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ilie

      invata elemente de gramatica si apoi revino pe forum, praleo!
  • +2 (2 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 23:47)

    MirceaA [utilizator]

    dar inca nu s-au lamurit drepturile carui om sa le apere.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu am nimic de spus (Duminică, 3 aprilie 2011, 1:10)

    Nae [anonim]

    Vad ca toata lumea se gandeste la acelasi lucru.