FOTOGALERIE Miliardarul rus Iuri Milner a platit 100 de milioane de dolari pentru o casa in California, un pret record in SUA

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2011, 19:45 Actualitate | Internaţional

Proprietatea de 100 de milioane de dolari
Un miliardar rus a cumparat, cu 100 de milioane de dolari, o casa in Silicon Valley (California), ceea ce reprezinta un pret record in Statele Unite pentru o locuinta destinata unei singure familii, transmite Wall Street Journal. Un purtator de cuvant al omului de afaceri rus Iuri Milner a declarat ca acesta "nu are planuri imediate de a se muta" in noua sa proprietate aflata in Los Altos Hills.

  • Apasa pe imagine pentru a deschide FOTOGALERIA.

Locuinta, care are aproape 2500 de metri patrati, este descrisa ca fiind asemanatoare unui castel frantuzesc din secolul al XVIII-lea. Imobilul are o panorama "incantatoare" asupra San Francisco Bay.

Casa are piscine interioare si exterioare, o sala de dans si o pivnita de vinuri. Pe proprietate se afla un teren de tenis. Planurile imobilului au fost realizate in 2001, casa fiind finalizata in 2009.

Iuri Milner (49 de ani) este fondatorul Digital Sky Technologies, un fond care a investit masiv in Statele Unite. Milner a investit, printre altele, in companiile Facebook Inc. (investitie de 200 de milioane de dolari), Groupon Inc. si Zynga Inc. Resedinta principala a lui Iuri Milner se afla in Moscova.

Milner a cumparat proprietatea de la fondatorul ESS Technology, Fred Chan, care a refuzat sa comenteze tranzactia.

Achizitionarea locuintei subliniaza "valoarea unor proprietati de lux pe o piata altfel deprimata", a scris Wall Street Journal. Potrivit statisticilor, preturile imobiliare continua sa scada in SUA, iar economistii prognozeaza un declin intre 5% si 10% in acest an.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5043 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    asa e (Vineri, 1 aprilie 2011, 19:56)

    ady [anonim]

    cand banu e nemuncit se arunca usor..
    • +1 (1 vot)    
      Nemuncit sau investit? (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 12:21)

      Arh [anonim] i-a raspuns lui ady

      Am citit stirea si pe yahoo news. Milner a investit in Facebook si aplicatii care se gasesc acolo, jocuri cu orasele si ferme. Cu alte cuvinte, unii stau si se joaca pe net iar in timpul asta el (si altii ca el) fac bani. Noi am fost invatati sa muncim pentru un salariu si ne plangem de saracie, altii au fost invatati (sau au invatat) ca un ban investit cu cap face mai mult decat niste salarii pe 10 ani. A investi nu e tot una cu a nu munci.
  • +1 (9 voturi)    
    loc de retragere (Vineri, 1 aprilie 2011, 20:12)

    Demigod [utilizator]

    Nu conteaza daca esti miliardar cand pune Putin ochiul pe tine si vrea sa te pedepseasca.
    Asa nici el nu s-a uitat la bani, cand si-a cumparat barlogul in polul opus geografic si politic Moscovei. ;)
    • +4 (12 voturi)    
      Nu e rus... (Vineri, 1 aprilie 2011, 21:27)

      Borat [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      e evreu.
      • 0 (4 voturi)    
        si ce? (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 0:52)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Borat

        E dificil de inteler rolul evreului in societate.
        E o scuza, un avantaj, o calitate, un impediment? De multe ori toate odata... :)

        Cert e ca nu vad legatura dintre a fi evreu si tema articolului.
  • +8 (10 voturi)    
    _ (Vineri, 1 aprilie 2011, 20:45)

    v [anonim]

    hehe, "noii rusi" :)
    Imi aminteste de un banc: un rus nou umbla prin Louvre. In dreptul Monei Lisa se opreste, se uita atent si intreaba pe ghid cat costa.
    - pai nu e de vanzare, dle
    - hai ma, cat e? 10 miliioane?
    - dle, dar e inadmisibil, nici nu se pune pb.
    - hai, 30.
    - pai nu stiu, nu tine de mine.
    - uite 50 milioane pe loc, da-o jos acu.
    Ghidul ia banii si scoate pictura din rama. Rusul ia un marker si scrie intr-un colt "De la Vanea si Misha pentru Tolea", apoi scoate telefonul si suna un prieten: "Auzi Misha, eu am luat felicitarea, tu iei cadoul".
    • -2 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 10:50)

      A. Crut [anonim] i-a raspuns lui v

      Excelent bancul!
    • 0 (0 voturi)    
      adica (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 11:06)

      jools [anonim] i-a raspuns lui v

      novyi russkyi...
  • 0 (0 voturi)    
    avem colibe ieftine langa bucuresti (Vineri, 1 aprilie 2011, 22:24)

    colivaru [anonim]

    dinescule cu cat dai coliba ?
    eu sunt somer si pun harbuji sub masa guvernului
  • -1 (5 voturi)    
    RUSul miliardar (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:01)

    Catalin [anonim]

    bine zis..cred ca mai corect era...MILIARDARUL EVREU. (ca si celalalt RUS....Roman ABRAMOVICH) a luat banii din rusia si ii duce la adevvarata lor casa...... USA....."home of the...braves"
  • -2 (2 voturi)    
    Stirea lu' peste (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:08)

    sile [anonim]

    Pe unde prin lumea asta n-au ajuns rusii sa-si spele banii platind preturi exorbitante pe imobiliare? Puteti face lejer o serie de articole pe tema asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Domle' (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 0:39)

    Cotea [anonim]

    io nu vad casa de palat! voi?
  • +1 (1 vot)    
    Tranzactie ! ? (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 0:48)

    alegria [anonim]

    Tranzactia asta ascunde alte afaceri care nu sunt facute public. Daca ar fi locuita permanent s-ar plati 1-2 % din valoare taxa de propietate pe an la statul California,plus intretinere,paza, etc.Ca investitie poate fi loc de petreceri,reuniuni,afaceri,casa de oaspeti si taxa de propietate s-ar deduce din venit.
    Cred ca toata povestea este praf in ochii prostimii.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-s economist de felul meu ... (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 0:54)

    Marse [anonim]

    ... dar am auzit si eu despre diferentza dintre pretz si valoare . Asa cum africanii dadeau aur sau fildesh pe margele de sticla sau topoare cu taish de fier (care insemnau, in lumea lor, sau prestigiu social, sau utere tehnologica nemaiintalnita), tot asemenea, acest rus da bani grei pe o casa, doar pt ca e in Sillicon Valley ... epocile difera, aceeasi mentalitate provocata de diferentzele culturale ....
  • 0 (0 voturi)    
    casa (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 12:01)

    Geo [anonim]

    asta nu face 100 de mil ... poate peste 50 de ani cand vor avea coroane frumoase copaceii astia proaspat plantati :)
    totul seamana a santier proaspat lichidat, nu are personalitate, caracter... Via aia ori nu e plantata inca, ori e proaspat plantata, nu se vede bine in poza.
    spalare de bani pe fata...
  • 0 (0 voturi)    
    aoleu (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 13:11)

    dodo [anonim]

    mai bine cumpara mall-ul City Mall de la Pieptanari / Sura Mare si-i mai ramaneau 50 mil dulai pt alte extravagante :))
  • 0 (0 voturi)    
    poate are niste petrol ceva (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 16:19)

    accidutzzu [anonim]

    sub proprietate ?