Barack Obama: Am impiedicat un masacru in Libia. Nu ne putem permite sa repetam greselile din Irak

de Andra Ciubotaru     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2011, 5:57 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama si-a aparat luni decizia de a interveni in Libia, spunand ca operatiunea militara "a impiedicat un masacru". Intr-un discurs televizat in direct, liderul american a recunoscut, de asemenea, ca o tranzitie democratica in Libia va fi o "sarcina dificila" si si-a avertizat conationalii ca Statele Unite "nu isi pot permite" sa repete greselile din razboiul din Irak, incercand sa-l inlature cu forta pe Muammar Gaddafi.

Alte declaratii:

Apararea valorilor si intereselor americane:

Confruntandu-se cu critici din partea unor membri ai Congresului si cu un public american sceptic, Barack Obama a vrut sa dea legitimitate interventiei americane, prin ancorarea ei in istoria Statelor Unite.

"Atunci cand interesele si valorile noastre sunt amenintate, avem responsabilitatea de a actiona", a spus Obama. "Timp de generatii intregi, Statele Unite joaca rolul unic de ancora pentru securitatea globala si lupta pentru libertate."

Obama a adaugat ca aceasta criza ar putea arunca mii de refugiati libieni pe drumuri si ar pune "presiune enorma" pe Tunisia si Egipt (aliat strategic al Statelor Unite), care abia au initiat o tranzitie democratica.


Diluarea responsabilitatii Statelor Unite ale Americii:

Dornic de a nu pune pe umerii SUA intreaga greutate a responsabilitatii operatiunii militare impotriva regimului Gaddafi, Barack Obama a reiterat faptul ca SUA face parte dintr-o coalitie.

"Statele Unite nu au actionat singure. Ne-am alaturat unei coalitii puternice", a spus Obama.

Obama a subliniat distinctia dintre cazurile in care Statele Unite sunt direct implicate (Al-Qaeda, Afganistan) si alte tipuri de conflicte.

"Nu trebuie sa ne temem de actiune, dar responsabilitatea de a actiona nu ar trebui sa apartina numai Statelor Unite", a mai spus Obama.


Limitarea domeniului de actiune al Statelor Unite:

Obama a reiterat faptul ca operatiunea SUA respecta rezolutia 1973 a Consiliului de Securitate al ONU si nu este menita sa-l inlature pe Muammar Gaddafi.

"Am spus ca rolul SUA va fi limitat, nu vom trimite trupe pe teritoriul libian", a spus Obama. "Extinderea misiunii noastre militare pentru a schimba regimul ar fi o greseala."


Libia, caz particular:

"Este adevarat ca Statele Unite nu isi pot folosi armata de fiecare data cand exista o represiune. Insa acest lucru nu inseamna ca nu trebuie sa actionam in numele a ceea ce este drept", a spus Obama. Cantarindu-si cuvintele cu atentie, presedintele american a continuat: "In aceasta tara speciala, Libia, la acest moment precis (...) am avut abilitatea unica de a opri violentele".


Responsabilitate morala:

"Ca presedinte, refuz sa astept imagini ale unor masacre si carnagii in masa inainte sa actionez", a spus Obama.


Citeste mai multe despre   






















1252 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Obama ... (Marţi, 29 martie 2011, 6:16)

    unoarecare [anonim]

    Obama este mai rau decat Bush si Blair. Judecati dupa criteriile Nurenberg, ar fi spanzurati.

    Obama is worse than George Bush and Tony Blair says Noam Chomsky
    http://www.youtube.com/watch?v=8mA4HYTO790
  • +3 (5 voturi)    
    Obama ... (Marţi, 29 martie 2011, 6:58)

    Tetcipe [anonim]

    Obama scade in sondaje. Dezaprobarea pentru Libia mai mare decat Irak si Afganistan.

    Military action in Libya: Polls show public skepticism

    http://www.washingtonpost.com/blogs/behind-the-numbers/post/military-action-in-libya-polls-show-public-skepticism/2011/03/28/AF4vHZqB_blog.html?hpid=z1

    President Obama addresses the nation on Monday night about the reasons for U.S. military involvement in Libya, hoping to reverse early public skepticism about the country’s role in the United Nations’ sanctioned air strikes.
    New data from the Pew Research Center published Monday afternoon show that just under half the public – 47 percent – thinks it was the right decision to conduct military air strikes in Libya. Another 36 percent say it was the wrong decision and 17 percent are unsure.
    Further, just 39 percent thinks the United States has a clear goal for taking action in Libya. Even among Democrats, just under half think the air strikes are the right decision or see a clear plan.
    Support for the air strikes is slightly higher among Republicans at 54 percent than it is among Democrats or independents (at 49 and 44 percent, respectively). More than half of Republicans (52 percent) and independents (57 percent) see no clear plan for the engagement, with a relatively high number of Democrats (43 percent) saying the same.
    Fully 60 percent in the Pew poll think the military involvement in Libya will last “some time” versus 33 percent who think it will be over pretty quickly. Obama will need to confront these judgments to build the necessary public support to sustain a mission.
    The Gallup results are noteworthy because at 47 percent approval, it marks the lowest level of initial support in Gallup polls for a variety of U.S. military actions dating back to Grenada in 1983. Pew’s comparisons for initial support in Iraq and Afghanistan at the outset of those conflicts were much higher than for Libya in the current poll.
  • +3 (5 voturi)    
    curiozitate (Marţi, 29 martie 2011, 8:10)

    MirceaA [utilizator]

    sunt curios cum veti mai lupta maine impotriva terorismului, cand v-ati aliat cu Al-Qaeda in Libia. In Kosovo v-ati aliat cu UCK, care erau contrabandisti de arme si droguri. Stau si ma gandesc ca daca exista mass media pe vremea lui Stefan cel Mare, turcii l-ar fi facut terorist pentru ca se opunea intereselor lor.
    • +1 (1 vot)    
      FATWA ... (Marţi, 29 martie 2011, 10:52)

      utug [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Nu am vezut niciodata pe Gaddafi cu un Imam, Muftiu sau cleric musulman langa el. Mai mult, recent, Yusuf al-Qaradawi, teolog islamic egiptean, a emis o FATWA de condamnare la moarte a lui Gaddafi. [ " I hereby issue a fatwa to the officers and soldiers who can kill Mu’ammar Al-Qadhafi: Whoever among them can fire a bullet at him ... should do so ..."
      ~~~~~~
      Yusuf al-Qaradawi: Kill Gaddafi
      http://www.jihadwatch.org/2011/02/qaradawi-kill-gaddafi.html

      Fatwa calling for assassination of Gaddafi
      http://www.nationalreview.com/corner/260423/sheikh-yusuf-qaradawi-issues-fatwa-calling-gadhafis-death/andrew-c-mccarthy
      • 0 (2 voturi)    
        Ce pot ca sa spui ? (Marţi, 29 martie 2011, 11:04)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui utug

        Yusuf al-Qaradawi + [Obama - Cameron - Sarkopzy] ... Spunemi cu cine te aduni ca sa spun cine esti ? Si Gaddafi spunea ca printre rebeli se afla si Al-Qaeda. Imi vine sa cred ca are dreptate. Avem acum Pentagon + NATO + Al Qaeda !
  • +3 (5 voturi)    
    Sigur ca da... (Marţi, 29 martie 2011, 8:45)

    Babau [anonim]

    DC oare va legati tot de cei cu resurse? Si mici... Vedeti bag americanoizilor ca resurse are si China si Rusia... Aaa.... sunt prea mari pt. muschiul vostru? Asa sa va ajute Dumnezeu
  • +2 (4 voturi)    
    Jos labele de pe Libia (Marţi, 29 martie 2011, 9:24)

    valisa [utilizator]

    Criminalilor! Libia nu va apartine.
  • +3 (5 voturi)    
    dd (Marţi, 29 martie 2011, 9:43)

    sss [anonim]

    se va gasi pana la urma sa vva puna cu botul pe labe.rusii ce tari erau si acuma nu canta. schelaie.tragedia este ca tot osamenii nevinovati vor suferi fiindca derbedeii au pus mana pe putere si omoara oameni in irak afganistan si alte tari de pe glob in numele unei libertati imaginare(vezi romania in care poporul are libertatea de a latra si atat - nu e vorba ca merita pe deplin acest popor roman in cretinatatea lui)PETROLUL este libertataea asa zisa pe care o aparati