Libia: Rebelii recupereaza alte 4 orase si anunta exporturi de petrol in "mai putin de o saptamana"

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 27 martie 2011, 18:13 Actualitate | Internaţional

Rebelii libieni au preluat controlul in alte patru orase si se indreapta spre Sirte, orasul in care a crescut Muammar Gaddafi si unde vineri a avut loc o demonstratie pentru acesta, potrivit BBC. Rebelii au declarat totodata ca regiunea pe care o controleaza produce intre 100.000 si 130.000 de barili de petrol pe zi si se pregateasca de exporturi in mai putin de o saptamana, informeaza AFP.

Potrivit unui reprezentant al insurgentilor Qatar-ul a semnat deja un acord in acest sens cu organul politic al rebelilor.

Orasele recastigate de rebelil duminica, in urma atacurilor coalitiei internationale, sunt Ras Lanuf, Uqayla, Brega si Bin Jawad, pe coasta de nord, dupa ce sambata au recuperat Ajdabiya.

SUA, Franta, Marea Britanie si alti aliati au inceput operatiunile in Libia in urma cu 8 zile.

In interviuri difuzate duminica, atat Secretarul american al Apararii, Robert Gates, cat si Secretarul de Stat, Hillary Clinton, au dat de inteles ca SUA si-au indeplinit in mare obiectivele in Libia.

"Incepem sa vedem, datorita eforturilor benefice ale coalitiei, ca trupele lui incep sa se retraga in vest, iar opozitia isi recupereaza teritoriile," a declarat Clinton.

Cei doi au declarat de asemenea ca apropiati ai lui Gaddafi au incept sa abandoneze regimul.

"Sunt numerosi diplomati si lideri militari din Libia care schimba pozitia, care schimba partea, abandoneaza pentru ca vad cum se va termina", a declarat secretarul de Stat, in timpul emisiunii Face the Nation de la postul CBS.

Cu toate acestea, fortele lui Gaddafi continua atacurile in orasul Misrata.

NATO va limita folosirea fortei pentru protectia civililor, dupa ce va prelua controlul operaiunilor militare din Libia, potrivit unor diplomati.


Citeste mai multe despre   






















1710 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Exportul de petrol (Duminică, 27 martie 2011, 18:27)

    Catz Kitty [utilizator]

    Asta era !
    • -2 (6 voturi)    
      daca prostia ar durea.. (Duminică, 27 martie 2011, 20:35)

      zizin [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Ce era bai frate? Cum faceti abstractie ca aliatii luau petrol bine mersi de la Gaddafi inainte de revolte. Pe logica voastra, ar fi trebuit sa il sustina, si sa bombardeze rebelii, ca sa ia in continuare linistiti petrol. Nu vedeti cum va contraziceti singuri? unii oameni mai cred si in prostii de genul libertate, democratie si autodeterminare. americanii creaza premizele pentru asta, dar e populatia care decide ce vrea sa faca cu libertatea ei. vorba aia..iti da, dar nu iti baga in traista. daca romanii au votat cu mana lor pe ilici de 3(trei) ori, ce vina au americanii aici? poate le-a spalat cia creele sa voteze cu ilici, sau la ucrainieni cu comunistoidul ala..
      • -2 (4 voturi)    
        da (Duminică, 27 martie 2011, 21:58)

        bubu [anonim] i-a raspuns lui zizin

        sint de aceeasi parere.
        in plus, pt profund-indignatii de mai jos: libienii nu au altceva in tara aia, decit petrol (si niscai gaz). nu tu industrie, nu tu servicii de vinzare, nu tu agricultura - nici macar de subzistenta.
        si atunci cum naiba sa nu reia exporturile de petrol?!
        • +3 (3 voturi)    
          si ce faceau aia 200.000 de muncitori in Libia? (Duminică, 27 martie 2011, 22:58)

          interesat [anonim] i-a raspuns lui bubu

          si ce faceau aia 200.000 de muncitori straini in Libia?

          Libia are cel mai avansat sistem de irigatii din lume. ce faceau cu el? udau pompele de petrol?
      • +4 (4 voturi)    
        cam cat zici ca e pretul de export al "rebelilor"? (Duminică, 27 martie 2011, 23:06)

        cucu [anonim] i-a raspuns lui zizin

        cam cat zici ca va fi pretul de export al "rebelilor"? ia zi, chiar crezi ca va fi la fel de scump ca si al lui Gaddafi?

        ia da-ti cu parerea... si daca "rebelii" cer mai mult decat li se permite sa ceara, cam ce crezi ca li se intampla? nu vin baietii cu randul 2 de bombardament?

        terminati cu naivitatile.... in Irak se exploataaza petrolul de catre companii chineze, rusesti sau etc., companii care sunt bineinteles francize ale miliardarilor din SUA. toata treaba facuta ca sa se bata dupa aia cu pumnul in piept americanii ca de fapt ei nu s-au dus acolo pentru petrol!

        e ca si cum ai spune ca austriecii nu expolateaza petorolul romanesc din cauza ca OMV Romania e firma romaneasca. sa fim seriosi...
  • +4 (8 voturi)    
    Daca as fi rebel. (Duminică, 27 martie 2011, 18:30)

    AlinN [utilizator]

    As exporta petrolul doar in statele care au trimis avioanele (UK, Franta, SUA, Spania) si nici nu le-as mai cere bani, din bun simt, ca si ele au investit bani in actiunea militara.
    • -1 (3 voturi)    
      :) (Duminică, 27 martie 2011, 19:41)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Aline, zi-mi şi mie, câţi barili exportă zilnic Irakul în SUA? Sau, măcar, cât e ponderea petrolului irakian în importul SUA? :D
      • +2 (2 voturi)    
        Pai ii crezi chiar atat de prosti? (Duminică, 27 martie 2011, 20:20)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Nu doar ca vrei sa faca hartii cu ce cotropesc, dar pretinzi sa fie publice, la indemana mea.
        • -1 (1 vot)    
          :) (Duminică, 27 martie 2011, 23:36)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

          Hai, măi Aline, dă-o-n fras, aşa ceva merge în cazul companiilor private, a contractelor, vezi blackwater sau cum fras îi cheamă p-ăia, pune şi-un Mc Donalds, şi-un Boeing sau alta, aşa ceva da, se pierde în hârţogăraie. Dar nu statistica importurilor petroliere la nivel naţional - asta doar în cazul în care nu se "comasează" cu altele în "sub 1%".
  • +4 (6 voturi)    
    se mai indoia cineva? (Duminică, 27 martie 2011, 18:36)

    kostel [utilizator]

    ca nu e vorba de petrol ci de "eliberarea natiunii"?
  • +4 (6 voturi)    
    A gresit autorul (Duminică, 27 martie 2011, 19:34)

    Moucha [anonim]

    Rebelii anunta reluarea exportului de libertate.