Atacuri aeriene ale fortelor israeliene in Gaza: 2 palestineni ucisi

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 27 martie 2011, 14:36 Actualitate | Internaţional

Fortele israeliene au ucis doi militanti palestinieni in nordul Fasiei Gaza, in urma unor atacuri aeriene desfasurate dumininca, relateaza BBC. Armata israeliana a precizat ca militantii incercau sa traga rachete in Israel.

Palestinienii au anuntat ca victimele faceau partea din gruparea Jihadul Islamic. Un al treilea militant a fost ranit.

Atacurile aeriene survin la o zi dupa ce grupari militante au anuntat ca vor inceta tirurile de rachete, daca si Israelul face acelasi lucru.

Anuntul a fost facut de Hamas, care controleaza Gaza, dupa ce a discutat cu mai multe grupari. Insurgentii isi vor asuma "situatia de calm, daca si ocupatia (israeliana) va face acelasi lucru", se arata intr-un comunicat.

Israelul a anuntat ca noul sau sistem de aparare anti-racheta va deveni operational in cursul zilei de duminica.  Cunoscut ca Domul de Fier, sistemul va functiona langa orasul sudic Beersheva, situat la circa 40 de km de Gaza.


Citeste mai multe despre   






















894 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    lumea (Duminică, 27 martie 2011, 15:36)

    gigi [anonim]

    lumea a luat/o razna
    aia care fac arme vor cu orice chip sa le vanda undeva, nu?
    daca in libia e embargo, atunci gasesc ei alt loc si alte motive
    • +1 (1 vot)    
      "daca si ocupatia (israeliana)" (Luni, 28 martie 2011, 0:06)

      mihnea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      este clar Israelul colonizeaza si omoara palestinienii si apoi cand acestia se apara sunt numiti teroristi

      PS: Cand aducem argumente pro palestinieni suntem catalogati antisemiti si ni se dau minusuri.

      Este frustrant cum un stat care se considera democratic ( Israel)colonizeaza si terorizeaza o populatie care a trait in pace cu evreii ani de zile
  • 0 (0 voturi)    
    Gaza (Duminică, 27 martie 2011, 16:13)

    aa bb [anonim]

    Din Sderot nu s-a auzit nimic azi,dar acum cateva zile au fost niste bubuieli in Gaza.
  • +3 (9 voturi)    
    bombardarea civililor (Duminică, 27 martie 2011, 16:44)

    observer [anonim]

    De la Deir Yassin masacrele
    continua si in secolul XXI
    • -2 (10 voturi)    
      La Deir Yassin... (Duminică, 27 martie 2011, 17:17)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui observer

      ..."nevinovatii" erau si ei inarmati...
      Asa, ca sa stii.
      Desigur ca masacrarea unei familii de evrei in somn cu cutitul e o fapta nobila.
      • +1 (1 vot)    
        si in libia erau inarmati (Duminică, 27 martie 2011, 23:35)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        ....si....cine spune ca erau inarmati? cei care au ucis? cand vedem si versiunea celorlati?
    • -2 (8 voturi)    
      shi care e ideea? (Duminică, 27 martie 2011, 19:20)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui observer

      poti sa articulezi o solutie sau doar comentezi?
  • 0 (6 voturi)    
    provocare (Duminică, 27 martie 2011, 16:57)

    albanezu [anonim]

    Pai ard de nerabdare sa -si incerce noul sistem si sa -l promoveze inespugnabil ai putea gandi la prima vedere , dar daca te-ar ploua cu rachete cand mergi la scoala , la servici sau la cumparaturi atunci n-ai incotro si te aperi.Cea mai buna aparare e atacul
  • +1 (9 voturi)    
    semanati (Duminică, 27 martie 2011, 18:16)

    pinguin [utilizator]

    ....razboi de zeci de ani, dar se pare ca nu va mai saturati. Cum ar putea sa se apere poporul palestinian, decat cu mainile goale......si va deranjeaza.
    A.Corneliu, Yhave2.0......duceti-va si voi acolo bre, daca tot sariti ca arsii pe la comentari. Tot globul ii stie pe evrei de colonisti si nu va deziceti , pana la urma reusiti sa va comportati precum niste nazisti.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 27 martie 2011, 21:22)

    ion [anonim]

    Hillary Cinton a cerut instituirea No-Fly Zone si in Izrael. Avigdor pleaca maine la Washington cu un mesaj catre Obama din partea lui Netanyahu.