Liderul nord-coreean Kim Jong-Il avea cosmaruri in care era ucis de americani si de propriul sau popor - deputat sud-coreean

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 27 martie 2011, 12:45 Actualitate | Internaţional

Kim Jong-Il, alaturi de fiul sau, Kim Jong-Un
Foto: Agerpres/AP
Liderul Coreei de Nord, Kim Jong-Il, avea cosmaruri in care era ucis cu pietre de americani, sud-coreeni dar si de poporul sau, a declarat duminica un deputat sud-coreean, potrivit AFP. De asemenea, el ar fi marturisit ca este constient ca nu este iubit de mare parte din poporul sau.

Kim Jong-Il a povestit fondatorului grupului Hyundai, Chung Ju-Yung, ca are un cosmar recurent, in care este lapidat "mai intai de americani, apoi de sud-coreeni si ulterior de nord-coreeni," a declarat fiul lui Chung, Chung Mong-Joon, intr-o emisiune de televiziune.

Chung Mong-Joon, deputat in Marele Partid National, a precizat ca stie aceasta anecdota de la tatal sau, care a murit in 2001. Acesta era un promotor al cooperari economice intre cele doua Corei si s-a aflat in mai multe randuri la Phenian, intre 1998 si 2000, pentru a se intalni cu Kim Jong-Il.

Intr-una dintre aceste intrevederi, liderul nord-coreean i-a marturisit acestuia ca "este constient" ca nu este iubit de mare parte dintre concetatenii sai, in ciuda vastelor campanii de propaganda.

Kim Jong-Il se afla la conducerea tarii din 1994.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2059 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 27 martie 2011, 15:02)

    Opposite [anonim]

    Poporul nord-coreean poate nu isi iubeste conducatorii dar cu singuranta ii intelege pentru ca stiu ca duc o lupta gloriasa impotriva imperialismului american.

    Din nefericire, alaturi de cubanezi si libieni sunt ultimii ramasi pe bastionul luptei pentru popor.
    • +6 (6 voturi)    
      hmmm (Duminică, 27 martie 2011, 16:09)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Opposite

      De unde ştiu nord-coreenii despre americani? Din presa de partid şi de stat, nu? Curat obiectivă.
    • +2 (2 voturi)    
      citat (Duminică, 27 martie 2011, 17:44)

      jw [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      "Cine nu e comunist pana la 20 de ani nu are inima. Cine mai e comunist dupa 20, nu are creier." Petre Tutea

      Ca sa ne convingem, de ce nu ne explici si noua ce inseamna expresiile de lemn: 1) "lupta ptentru popor" si 2) "lupta glorioasa impotriva imperialismului american"

      Daca nu iti vine pe moment cu cuvintele tale, poti sa cauti in cartile de la Stefan Gheorghiu pe care sigur le posezi.

      Hai, sa ne traiesti si ... "URSS, bastion al pacii e"
    • +2 (2 voturi)    
      Imbecilitatea de duminica seara (Duminică, 27 martie 2011, 18:27)

      tr0ubl3 [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      Domnul Opposite, ceea ce se intampla in tarile mentionate de dumenavoastra se numeste GENOCID nu lupta pt popor.

      Ati fost atat de indoctrinat de cei 50 de ani de lumina din pacatul asta de tara incat nu sunteti instare sa vedeti altceva decat "lupta pt popor"

      Acolo ai o gloata de oameni a caror conditie a fost redusa al aceea unor animale de la zoo. singura diferenta este ca aceste animale de zoo stiu sa vorbeasca dar nu au voie sa si gandeasca. exact ca tine.... Acolo ai o gloata de oameni flamanzi care sunt condusi de cativa care traiesc precum miliardarii vestici.. aia imperialisti cu care cica lupta. Aia traiesc in palate cu ultimile realizari tehnologice si mananca cea mai buna mancare pe care o pot cumpara banii lor plini de sange... in timp ce o gloata de "oameni" e tinuta afara in frig cu 2 ore de program de preaslavire a regimului care lupta pt popor...

      Daca vrei sa te alaturi luptei lor poate facem o cheta sa iti luam un bilet dus pana prin Coreea de nord.. sunt sigur ca tovarasii te-ar primi bine in aparatul de propaganda... Si asa au ramas putini... ca sa te citez: "Sunt ultimii ramasi in bastionul luptei pt popor"... imbecili....
  • +2 (2 voturi)    
    Guilt (Duminică, 27 martie 2011, 15:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Efectul vinovatiei si al proceselor de constiinta.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnul presedinte nord-corean (Duminică, 27 martie 2011, 15:45)

    moucha [anonim]

    Nu stie nici in cele mai negre cosmaruri cati oameni au cosmaruri cu el. Din pacate insa din acele cosmaruri nici ziua nu ii poate trezi.
  • +1 (1 vot)    
    Mesaj conducatorului iubit (Duminică, 27 martie 2011, 21:54)

    dorubarbu [utilizator]

    Mult stimate si iubite conducator Kim Jong-il,

    Din adancul sufletului meu de om care uraste din toata fiinta lui comunismul, iti transmit urmatorul mesaj-propunere:

    Las-o balta cu imbecilitatile astea rasuflate! Convoaca o reuniune de urgenta cu reprezentanti ai Guvernului din South-Korea si hotarati, cel tarziu pana la 1 Iunie 2011, (re)unificarea peninsulei sub egida statului capitalist din sud. Te asigur eu, mult stimate si iubite, ca in 20 de ani diferentele actuale dintre Nord si Sud vor disparea. Comunismul a adus moarte, disperare, foamete in North-Korea. Capitalismul a adus Hyundai, Samsung, Kia, Daewoo si prosperitate in sud. Asa ca...ce s-o mai lungim atat? Chiar nu vezi diferentele tov Kim? Pana si un schizofren le vede! Serios...Uita-te la Seoul si uita-te la Phenian. Chiar nu vezi diferente?
    :)))
    Vei primi premiul Nobel pentru pace daca vei proceda asa!

    Hai noroc si mai gandeste-te! Dar repede, pana nu moare si ultimul nord-corean de foame!
    Btw, fiu-tu nu pare sa sufere prea mult de foame...
    E rotund bine!
    :)))
  • 0 (0 voturi)    
    cosmaruri (Luni, 28 martie 2011, 5:48)

    alegria [anonim]

    Am avut si eu un cosmar pentru familia Kim la a treia generatie cum ca era strivita de nord coreeni in timp ce fugea spre china.
    Apoi m-am trezit si am inteles ca regimul nord corean e pe duca. Este doar a chestiune de timp.
    Cine face pariu cu mine ca in maxim 3 ani dispare ?
    Inca mai exista pentru ca sud-coreenii nu sunt vest germani sa tot plateasca pentru reunificare. Vorba aceea: cine plateste factura de reunificare ?