Japonia: Radioactivitate de 1.250 de ori peste limita normala in apa oceanica din jurul centralei Fukushima

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 martie 2011, 11:18 Actualitate | Internaţional

Nivelul de radioactivitate in apele din apropierea centralei nucleare de la Fukushima Daiichi a inregistrat o noua crestere alarmanta, a anuntat sambata agentia de securitate nucleara din Japonia, transmite Reuters.

Potrivit agentiei, ultimele masuratori efectuate vineri indicau ca nivelul iodului radioactiv din mare a depasit de 1.250 de ori limita normala.

Un ofical din cadrul Agentiei japoneze pentru siguranta nucleara si industriala, Hidehiko Nishiama, a declarat insa ca nivelul contaminarii nu reprezinta un risc major pentru viata acvatica.

"Curentii oceanici vor dispersa particulele de radiatii, astfel ca acestea vor fi foarte diluate pana vor ajunge sa fie consumate de pesti si algele marine", a spus el.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4658 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Context (Sâmbătă, 26 martie 2011, 11:54)

    Wasile [utilizator]

    Da... e de 1250 de ori mai mare. Adica vreo 13 mSv. Doza care POATE cauza efecte adverse pentru oameni este 400 mSv, adicătelea acum este de 30 de ori mai mică!
    Nu mai alarmați cu numere, verificați și ce înseamnă acele numere.

    Tragedia este că au murit / dispărut 27.000 de oameni în urma cutremurului și a tsunami-ului, nu radioactivitatea crescută, dar total inofensivă de la centrala nucleară.

    http://xkcd.com/radiation/ ca să vedeți ce-i cu radiațiile astea, poate nu mai facem alarmisme din astea...
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 13:52)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      O fi. Dar de ce i-a pus pe japonezii din Tokyo sa nu mai consume apa de la robinet, sa nu mai faca lapte la copii din ea? De ce i-a atentionat cu privire la legumele din piete.

      Nu stiu, dar asa incepe intotdeauna. Intai afli ca "e ceva dar nu e periculos" si peste cativa ani iti spune la Discovery ca au fost consecinte colosale si oops, "nu am stiut, ne pare rau ca v-am distrus viata."
      • +1 (1 vot)    
        da mai... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 15:09)

        me [anonim] i-a raspuns lui dragos234

        dar
        1 - copii sunt mai sensibili
        2 - este totusi peste normal si e logic ca sa se recomanda sa nu bea apa de la robinet
    • 0 (0 voturi)    
      asa de context... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 14:32)

      luca [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      ce-ar fi sa te duci sa te imbaiezi in apele de acolo ca si asa nu este nociva concentratia...hmmm?
  • +1 (5 voturi)    
    Spre comparatie (Sâmbătă, 26 martie 2011, 12:21)

    sile [anonim]

    Ca sa va dati seama cat de patetice sunt relatarile hotnews depsre Fukushima:

    http://arstechnica.com/science/news/2011/03/know-your-nukes-understanding-radiation-risks-in-japan.ars
  • +5 (7 voturi)    
    Godzilla (Sâmbătă, 26 martie 2011, 12:28)

    maryus315 [anonim]

    pana la urma tot fac ei rost de Godzilla...sau reun rechin/cefalopod/amfibian mutant
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:49)

      ncparvu [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      Prea tare, cel mai tare comentariu pe care l-am vazut in ultima perioada (bine probabil o sa fie inteles doar de cei care cunosc, cat de cat, latura lor fantastica )
    • 0 (0 voturi)    
      fara gluma! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:34)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      Nivelul radiatiiilor nu este suficient ca sa fie MORTAL pentru fauna acvatica, dar este tocmai bun pentru a provoca MUTATII ...
  • 0 (0 voturi)    
    Norul radioactiv? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 15:01)

    gigel [anonim]

    Este foarte bine ca macar informeaza populatia, astia de la noi nu au catadicsit sa ne spuna pe unde mai circula norul radioactiv, mai bine i-ar disponibiliza, ca tot nu sunt buni de nimica.
  • 0 (2 voturi)    
    Ar trebui ca aceste (Duminică, 27 martie 2011, 10:02)

    Sile [anonim]

    Aerticole sa fie scrise ceva mai profesionist. De pilda sa specificati perioada de injumatatire a iodului radioactiv. Particule de radiatii e o sintagma improprie.Corect ar fi radionuclizi. Numele si perioada de injumatatire ne pot permite sa ne dam seama in cit timp in mediu radiocativitatea revine la normal.O zi buna !
    • 0 (0 voturi)    
      numai prostii spui... (Duminică, 27 martie 2011, 15:58)

      Wurhox [utilizator] i-a raspuns lui Sile

      te-a pus cineva sa acoperi dezastrul? Daca nu.. esti de plans...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu acopar nici un dezastru (Duminică, 27 martie 2011, 18:27)

        Sile [anonim] i-a raspuns lui Wurhox

        Am cerut pur si simplu profesionism de la jurnalisti.In privinta plinsului, e problema dumitale.O zi buna !