Libia: Rebelii au intrat in Ajdabiyah, orasul strategic controlat de catre fortele pro-Gaddafi

de Andra Ciubotaru     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2011, 23:03 Actualitate | Internaţional

Rebelii libieni au reusit sa intre in orasul estic controlat de catre fortele pro-Gaddafi, Ajdabiyah, potrivit televiziunii Al-Jazeera, care citeaza surse din randul rebelilor.

Luptatori apartinand fortelor loiale liderului Muammar Gaddafi au fost luati ostatici, mai precizeaza Al-Jazeera, adaugand ca fortele pro-Gaddafi s-au retras in vestul orasului.

Putinii locuitori care nu au fugit din Ajdabiyah pana acum au declarat pentru Al-Jazeera ca trupele lui Gaddafi patruleaza orasul pe timp de noapte in masini nemarcate in cautarea luptatorilor opozitiei. Potrivit unui corespondent al televiziunii, care a reusit sa intre in oras, "situatia din Ajdabiyah este foarte dificila, intrucat armata lui Gaddafi inca detine doua puncte strategice din afara orasului".


UPDATE ora 04.30: Fortele coalitiei internationale au in vedere inarmarea rebelilor libieni, anunta Washington Post. Potrivit publicatiei care citeaza surse din randul oficialilor americani si europeni, administratia Obama considera ca rezolutia ONU care a autorizat interventia militara din Libia este suficient de "flexibila" pentru a permite un astfel de ajutor. Gene Cretz, fostul ambasador american de la Tripoli, a declarat ca administratia va purta o "gama completa de discutii" privitoare la un potential ajutor oferit rebelilor libieni.

UPDATE ora 03.20: Trei explozii au zguduit suburbiile de est ale capitalei Tripoli in timpul noptii de vineri spre sambata. Un obiectiv militar este in flacari, informeaza AFP.

"Cartierul Tajura a fost zguduit de trei explozii succesive in timpul noptii. Atacul a vizat un obiectiv militar care inca este cuprins de flacari", a declarat un rezident al suburbiei Tajura, citat de AFP.

UPDATE ora 02.25: Regiunea Al-Wati, situata la sud-vest de Tripoli, care gazduieste o baza militara, a fost, de asemenea, tinta "rachetelor cu raza lunga de actiune ale coalitiei" in timpul acestei nopti, potrivit televiziunii de stat libiene.

UPDATE ora 01.30: Coalitia internationala a efectuat raiduri aeriene vineri noapte in orasul Zliten, situat la 160 de kilometri est de capitala Tripoli, potrivit televiziunii de stat libiene, citate de AFP.

"Obiective militare si civile au fost tintite in seara aceasta de bombardamentele agresorilor colonisti", a declarat televiziunea de stat, fara a preciza obiectivele vizate. Orasul de coasta Zliten este situat la aproximativ 80 de kilometri de bastionul rebelilor Misrata.

UPDATE ora 00.40: Barack Obama se va adresa americanilor intr-o conferinta de presa referitoare la interventia militara din Libia, luni, la ora 19:30 EDT (01:30 GMT+2), anunta Reuters. "Presedintele va sustine un discurs pentru a-i informa pe americani cu privire la situatia din Libia", se arata intr-un comunicat emis de Casa Alba. In discursul sau, Obama se va referi la "actiunile intreprinse cu aliatii pentru a-i proteja pe libieni de oamenii lui Gaddafi si transferul comandei operatiunilor catre NATO".

UPDATE ora 00.20: Purtatorul de cuvant al Casei Albe, Jay Carney, a declarat ca presedintele Barack Obama nu a asteptat reluarea activitatii Congresului - aflat in vacanta parlamentara saptamana aceasta - pentru a lansa operatiunea din Libia, din cauza ca situatia cerea o decizie urgenta, informeaza AFP. Carney a anuntat audieri ale celor doua comisii de aparare pentru a "intelege mai bine operatiunile". Secretarul de stat Hillary Clinton, Secretarul Apararii Robert Gates si amiralul Mike Muller vor prezenta miercuri rapoarte detaliate referitoare la interventiile din Libia.

UPDATE ora 23.15: Cel putin 114 oameni au fost ucisi si 445 raniti in timpul raidurilor coalitiei internationale din ultimele patru zile, a anuntat un oficial al Ministerului Sanatatii de la Tripoli, citat de AFP.

"Intre 20 si 23 martie, 114 persoane au fost ucise si 445 au fost ranite in raidurile coalitiei internationale", a declarat Khaled Omar, un oficial al Ministerului Sanatatii de la Tripoli.

Intrebat despre proportia victimelor civile in acest bilant, Omar a spus ca nu intra in atributiile departamentului pe care il coordoneaza sa faca distinctia intre victimele militare si cele civile. Potrivit lui Omar, 104 persoane au fost ucise in Tripoli si 10 in Sirte, orasul natal al lui Muammar Gaddafi, situat la peste 600 de kilometri est de capitala libiana.

Purtatorul de cuvant al Guvernului libian, Ibrahim Moussa, declarase joi ca raidurile coalitiei au lasat in urma "peste 100 de morti".


Operatiunile aeriene s-au amplificat in ultimele 24 de ore in Libia

Aeronavele coalitiei au efectuat raiduri in Ajdabiyah. Profitand de sprijin, rebelii au reluat ofensiva si au intrat in oras. Statele Unite au declarat ca au lansat 16 rachete Tomahawk in ultimele 24 de ore. Fortele coalitiei au efectuat 153 de manevre. Potrivit vice-amiralului american Bill Gortney, fortele libiene sunt "slabite" in urma atacurilor recente.

Colonelul Gaddafi a decis sa le acorde grade superioare tuturor soldatilor si ofiterilor armatei libiene pentru "lupta eroica impotriva agresiunii colonialiste", informeaza AFP.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2950 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    rebelii francezi ... (Vineri, 25 martie 2011, 23:39)

    xus [anonim]

    au reusit sa intre :))
  • 0 (12 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 26 martie 2011, 0:25)

    Dan123 [utilizator]

    Daca vede ca atatia oameni mor din cauza lui, de ce nu pleaca? Orice om cu o minima morala ar pleca. Faptul ca nu pleaca justifica interventia militara, nu poti lasa in fruntea unei tari un om care isi face in jurul lui un zid uman.
    • 0 (4 voturi)    
      nu zau? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 10:08)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      la fel de bine te pot intreba de ce nu renunta rebelii, cu nimic mai putin ticalosi decat Gaddafi! sau ei au c.... in plus, pentru ca fac jocurile multinationalelor occidentale? vezi ca folosesti dublul standard, ceea ce te descalifica.
  • +4 (12 voturi)    
    Vorba aia (Sâmbătă, 26 martie 2011, 0:45)

    nano2k [utilizator]

    Lupta pentru pace se intensifica, iar Premiul Nobel pentru Pace face ce stie el mai bine.

    Go yankees!

    PS: pentru rebelii inarmati oare nu exista restrictii?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu. (Sâmbătă, 26 martie 2011, 8:29)

      ion [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Nu. In timp ce o intreaga flota de nave blocheaza arme pentru Gaddafi, flota la care si Basescu trimite ce are, Obama a cerut lui Abdalla monarh al Arabiei Saudite si Egiptului sa trimita arme rebelilor "revolutionari".
  • +4 (12 voturi)    
    conflict (Sâmbătă, 26 martie 2011, 0:49)

    Adrian [anonim]

    Misiunea umanitara s-a soldat cu lansarea a 16 rachete tomahawk in ultimele 24 de ore.
    • +1 (3 voturi)    
      genial (Sâmbătă, 26 martie 2011, 10:33)

      genial [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      genial, zau!
  • +4 (12 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 26 martie 2011, 6:31)

    panaite [utilizator]

    coalitia lui peste joaca rolul de grupare de artilerie a rebelilor...halal !
    • +1 (3 voturi)    
      Razboiul din Libia s-a incheiat ? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 8:10)

      Uitaroh [anonim] i-a raspuns lui panaite

      "coalitia lui peste" ...
      ~~~~~~~~~~
      China (chinadaily.com) si Rusia (themoscowtimes.com) anunta ca de fapt razboiul din Libia s-a incheiat ?
      Mai este vorba de un razboi intre Gaddafi si rebeli sau un razboi al Americii la care sunt complice tari ale UE in ceeace in limbajul de lemn, ce se credea a fi disparut, se cheama “coalition of the willing” ?

      EU emphasizes key role for Arab countries [, the United Nations and the African Union] in Libyan crisis
      http://europe.chinadaily.com.cn/europe/2011-03/25/content_12228630.htm

      .... The EU would work with the League of Arab States, the United Nations and the African Union to solve the crisis, and will "assist a new Libya economically and in the building of its new Institutions," the statement said, again calling on Libyan leader Muammar Gaddafi to relinquish power immediately. ....
      So far, EU members including Italy, Denmark, Spain and Belgium have contributed to the coalition forces, but others including Germany remained skeptical.



      Trigger-Happy About Regime Change
      http://www.themoscowtimes.com/opinion/article/trigger-happy-about-regime-change/433714.html

      ... Can the United States and its allies defend civilians in Libya by dropping bombs on other civilians? Should civilians in Benghazi be defended, while those in Tripoli experience the impact of 1,300-kilogram Tomahawks missiles ? For the Western coalition, the answer is definitely “yes.”
      Of course, the Western coalition’s real goal in Libya is not to defend civilians anywhere in the country. It is regime change — to topple Libyan leader Moammar Gadhafi, even though he is the recognized leader of the country, the chairman of the African Union and someone who has been received with honors in Paris and Rome.
      We also were told repeatedly that Gadhafi forces have killed up to 6,000 civilians in the ongoing civil conflict. But is there any proof of this? Where are the 6,000 bodies? ...
  • 0 (4 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 26 martie 2011, 9:15)

    uck [anonim]

    este uluitor cum anti-americanii de serviciu sunt prezenti intotdeauna la datorie. bah baieti OK americanii sunt rai, da cum puteti sa tineti in brate un dement ca Gaddafi. este ca si cum ai spune ca Ceausescu era bun si americanii rai.
    altfel de pacalici sinistrii care isi bat joc de propriul popor ar trebui peste tot judecati si impuscati. ca sa nu se mai intample asa ceva.
    spor la injurat americani in continuare. traiasca prietenia romano-libiana!
    • -2 (2 voturi)    
      nu-s anti-americani! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 13:52)

      io [anonim] i-a raspuns lui uck

      Majoritatea sunt aceiasi care-l sustineau pe mitocan atunci cand decidea sa ramanem in Irak chiar si in lipsa unui mandat ONU! Acum, pentru ca maretul carmaci a flatulat in cealalta directie, sunt toti prezenti ca sa justifice pozitia "satul de licurici mari si mici" adoptata la cel mai inalt nivel olimpian!
      Culmea e ca "fratele conducator" este mai nociv pentru comunitatea internationala (vezi Lokherbie si amenintarile cu atacarea navelor din Mediterana) decat era sadamul. Dar nu-i bai, noi sa ne-auzim strigand "Hais!" cand tot occidentul striga "Cea!"! Ce nu intelege mintea etanolata a marinarului este ca toata comunitatea internationala doreste inlaturarea colonelului, chiar daca unii clameaza altceva! Nici macar alalalt colonel, telenovelistul, nu prea da semne ca ar face eforturi sa-l ajute pe cortorar!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu cred ca ai inteles (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:13)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui io

        Romania face parte din cualitia de tari anti-Gaddafi, cu fregata si cu marinarul care ti-e simpatic in frunte cu tot. Da' unii pricep mai greu
    • 0 (0 voturi)    
      da (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:08)

      panaite [utilizator] i-a raspuns lui uck

      pentru Romania Ceausescu a fost un presedinte foarte bun, iar Iliescu un criminal.
  • -1 (3 voturi)    
    Dezastru... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 9:57)

    Bond [anonim]

    Sunt peste 100,000 de mortzi pana acum si cateva sute de mii de ranitzi, pagubele materiale trec de 300 miliarde euro-mai mult decat dezastrul nipon...Misiunea umanitara, numai la nivel de rachete lansate, a depasit 1,000 de rachete tomahawk si cam 20,000 de bombe aeriene...Mai rau si lipsit de viziune decat Muammer Ghadaffi se pare ca este monsieur Sarkozi...On ne dit pas--"Merci La FRANCE"
  • -1 (5 voturi)    
    aoleu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 10:42)

    The Saker [utilizator]

    hai sa presupunem ca as fi destul de prost si spalat pe creier sa cred ca americanii si frantujii au invadat Libia ca sa aduca pacea, si pt scopuri umanitare.
    Boooonnn...
    Ia sa vedem :
    "Fortele coalitiei internationale au in vedere inarmarea rebelilor libieni", adica isi asuma oficial ca le dau arme alora.
    Pai , bai, frate, daca vreti pacea, pentru ce le dati arme alora, ca sa aprindeti flacara razboiului si mai tare? Sa fie cat mai multi morti si jale si suferinta? Pai daca tot aveti atata tehnologie avansata si arme ultimul racnet, de ce nu impuneti in Libia incetarea focului , luate armele de la toti si lasati sa traiasca in pace? Aaaaa..pai nu va convine, ca trebuie sa ajutati marii produatori de armament din SUA si UE sa isi vanda armele, deci asta va doare pe voi. Faceti ca intotdeauna, inarmati ambele tabere si apoi va jucati si trageti sforile, in timp ce va umpleti de bani vanzandu-le alora arme. Ca de petrol nu mai vreau sa zic.
    Bleah!
    In ce lume traim.
    • 0 (0 voturi)    
      y (Sâmbătă, 26 martie 2011, 18:48)

      x [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      http://europe.chinadaily.com.cn/world/2011-03/19/content_12198176.htm
  • +3 (3 voturi)    
    tomahawk.. (Sâmbătă, 26 martie 2011, 11:15)

    danarad [anonim]

    sau cum O.N.U.,si-a mai tras o palma....poate ii chemam la noi,sa se ocupe de ciinii comunitari,ne mor,,civilii'' muscati pe strazi...
  • 0 (4 voturi)    
    Mioriticilor! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 13:25)

    yellowdog [utilizator]

    Daca Ceasca punea tancurile si aviatia pe Timisoara, Bucuresti, Sibiu, Brasov, Cluj sa va curete in 89, ieseatzi cu pieptul gol sau tremuratzi sub masa. À la guerre comme à la guerre!
    • -1 (5 voturi)    
      eh (Sâmbătă, 26 martie 2011, 13:39)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

      Ei erau abia născuţi pe vremea aia sau mergeau la "grădi"...