Egypt Air "a sters" Israelul de pe o harta postata pe pagina sa de Internet

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2011, 20:04 Actualitate | Internaţional

Harta Egypt Air
Foto: Captura HotNews.ro
Egypt Air, cel mai mare operator aerian din Egipt, a inlaturat Israelul de pe o harta aflata pe pagina sa de Internet, transmite Ynet. Pe harta respectiva, Iordania se intinde pana la Marea Mediterana. Pe harta se afla numele unor capitale din Orientul Mijlociu - Amman, Beirut si Damascus –, insa numele de Israel nu apare nicaieri.

O subsidiara a companiei egiptene, Air Sinai, realizeaza zboruri regulate spre Israel, insa pasagerii ce cauta sa mearga pe Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv "vor avea dificultati sa il gaseasca" pe harta.

Ynet scrie ca Egypt Air este cea mai mare companie aeriana care a omis numele statului evreu de pe harta cu destinatiile sale. Alti operatori aerieni din tari musulmane, precum Turkish Airlines si Royal Jordanian, includ Israelui si Tel Aviv pe hartile lor.

Omisiunea este "stranie", scrie ziarul, mai ales ca operatorul egiptean are patru zboruri saptamanale spre Israel.

Zbourile spre Tel Aviv au fost suspendate temporar in urma revoltelor din Egipt, insa au fost reluate ulterior.

Potrivit Airports Authority, numarul pasagerilor Air Sinai a crescut cu 27% in 2010 fata de anul precedent.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5340 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Directie (Joi, 24 martie 2011, 21:04)

    Orpheus [utilizator]

    Asta indica clar directia in care se indreapta Egiptul sub control militar...
    • +6 (10 voturi)    
      a gresit fara sa vrea ,nu face un holocaust si (Joi, 24 martie 2011, 21:55)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      din asta!bine ca stiti voi unde e Egiptul ,asta e important ..sper ca nu o sa il scoateti pe maresalul Antonescu vinovat...
  • +6 (16 voturi)    
    ... (Joi, 24 martie 2011, 21:10)

    k [anonim]

    nu vad nici numele celorlalte tari...nici o tara de pe harta nu are numele scris acolo...nu inteleg ce e asa special
    • +1 (9 voturi)    
      hai sa te ajut (Joi, 24 martie 2011, 22:52)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui k

      cauta o localitate israeliana
  • +2 (14 voturi)    
    deh (Joi, 24 martie 2011, 21:20)

    MirceaA [utilizator]

    acum este o tara democratica. Au eliberat deja o multime de teroristi din inchisoare si au facut harta viitoare a regiunii.
  • +15 (17 voturi)    
    Stire falsa (Joi, 24 martie 2011, 21:28)

    Gabi [anonim]

    Israelul apare pe harta -- granita dintre Iordania si Israel se vede foarte clar. Numele Israelului nu apare, dar nici numele oricarei alte tari nu apare. Apar doar numele oraselor unde Egypt Air zboara, iar Egypt Air nu opereaza zboruri catre niciun oras din Israel.
    Egypt Air a creat o companie subsidiara numita Air Sinai care opereaza zboruri catre Israel, probabil pentru a nu le da apa la moara extremistilor. Dar in schimb acum YnetNews da apa la moara celorlalti extremisti. Pacat ca hotnews.ro preia astfel de stiri fara macar sa verifice continutul.
    • +12 (12 voturi)    
      Ai perfecta dreptate. (Joi, 24 martie 2011, 22:04)

      doduleasa [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Asta am vrut sa scriu si eu. Arata numai orasele unde zboara, si nu se mentioneaza nici o tara.
      Daca va uitati la harta Europei si Romania a disparut, nu? Vorbesc de harta Europei de pe Egypt Air. Daca va uitati mai atent la locul unde ar fi Romania, la conturul tarii parca ne-au luat bulgarii o bucata din Dobrogea, hai poate mai scrieti un articol si cu chestia asta.
      Hotnews e una din paginile mele favorite de stiri, si daca mai critic si eu putin, nu o fac din rautate, ci din dorinta mea de a avea un site de stiri perfect.
      Numai bine.
    • -1 (9 voturi)    
      Ceeace nu e scris... (Joi, 24 martie 2011, 23:36)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      ...pe harta este numele aeroportului israelian, singurul din zona care nu e pomenit. Nu e vorba de numele tarilor.
    • +4 (6 voturi)    
      Rasism cehesc (Vineri, 25 martie 2011, 5:52)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Iata unde duce rasismul practicat in Cehia, se stie doar ca negrii cehi musulmani sunt asupriti de populatia minoritara caucaziana a acestei mari tari europene. Czech Airlines a sters de pe harta toate tarile si orasele din nordul Africii, lasand preferential doar Cairo. In plus, de pe harta este sters orasul Caracal din Romania, tinta favorita a europenilor in vizita lor in Romania. Cum e posibil sa nu fie mentionata Lisabona?!? Iata harta: http://www.moucha.org/csa.png
  • +3 (17 voturi)    
    nu prevad un viitor bun pt Israel (Joi, 24 martie 2011, 21:34)

    noahh [utilizator]

    Israelul a fost infiintat in 1948 prin acordul Balfour, adica evreii au cerut voie( au dat bani grei) Angliei sa-si poata infiinta un stat in Palestina, care la momentul acela era colonie britanica si in care traiau in pace arabi si evrei.

    Ceea ce nu au luat in calcul a fost faptul ca arabii nu se lasa calcati in picioare si isi apara teritoriile cu pretul vietii, unde mai punem relatiile excelente ale Israelului cu vecinii, si chiar cu vecinii vecinilor Iran si Turcia carora le-au ucis memebrii unei organizatii umanitare ce se indreapta spre Gaza cu alimente.

    Ar mai fi si colonizarile , raidurile, blocada populatiei palestiniene in Gaza samd

    Nu am nimic cu evreii dar nu mi se pare OK sa vii si sa imi iei casa si terenul pe motive ca ti l-au lasat mostenire stramosii tai care au fost majoritari pe acolo acum 3000 de ani
    • +1 (9 voturi)    
      eu il vad (Joi, 24 martie 2011, 23:02)

      uzzy mk5 [anonim] i-a raspuns lui noahh

      Nu am sa ma leg de tine ca esti proarab sau scrii informatii false (vezi 3000 etc) ca nu-mi valideaza postul hotnews-ul.

      Diferentele:

      1: Israelul este teritoriul istoric al evreilor si au fost majoritari tot timpul pana in 634 asa ca nu tine faza cu 3000 de ani. In plus hai s-o luam altfel: daca tu vii la mine in ograda si eu te las nu inseamna ca ograda mea iti apartine. Aidoma fenomenul Kosovo. Deci din start nu poti zice ca teritoriul e arab.
      2: Chiar tu zici ca teritoriul a fost colonie britanica. Deci inainte de a fi evreii au fost englezii si inainte otomanii si inainte cruciatii si tot asa
      3: Afla ca pamanturile alea de care zici tu au inceput sa fie cumparate incepand cu 1840 de catre evrei
      4: Evreii nu au cotizat la englezi pentru tara. Tara le-a fost data de UN.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu le purta de grija... (Joi, 24 martie 2011, 23:34)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui noahh

      ...caci ei vor sti sa-si rezolve problemele.
      Oricum nu e nicio posibilitate sa fie expulzati din tara lor ca altii sa le ia locul. Iar daca se va incerca prin forta, n-as vrea sa fiu in pielea celor care vor incerca.
      Asa ca, fii linistit.
      • -1 (1 vot)    
        raspunde lui corneliu (Vineri, 25 martie 2011, 17:48)

        Arie [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Domnul meu mi-ai luat vorbele din gura.Vad ca esti la curent cu situatia. Te invit la o bere/
    • +2 (2 voturi)    
      in 1948 (Joi, 24 martie 2011, 23:39)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui noahh

      balfour era mort de mult.
    • -1 (1 vot)    
      Teritoriile? (Vineri, 25 martie 2011, 0:00)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui noahh

      Uiti ca se bat acolo de peste 2000 de ani...Si "organizatia" a fost tare "pacifista" daca urmaresti si imginile inegistrate...In materie de manipulare toti sunt regizori!
    • +1 (1 vot)    
      raspunde lui uzzy (Vineri, 25 martie 2011, 17:44)

      Arieh [anonim] i-a raspuns lui noahh

      Ba uzzy scri aiurea in tranvai.Du-te si mai invata.Balfur nu a fost acord ci o declaratie engleza din 1919, referitoare la intemeierea unui camin evreiesc in Palestina. Incepand din 1946 evreii din Palestina au dus o lupta de gherila contra englezilor pana i-a gonit.Cine a recunoscut statul Israel a fost ONU in 29/11/47. Asa ca daca taceai....... sti cum sa spune dar tu esti si prost si antisemit.Te doare in inima ca evreii au o tarisoara pe care stiu s-o apere si o vor apara mereu.De asta sa nu fi "ingrijorat"
  • +1 (1 vot)    
    Iordania pana unde? (Joi, 24 martie 2011, 21:54)

    Emi [anonim]

    Unde vedeti voi Iordania pana la Mediterana pe harta? Ori ati dat copy/paste la o stire fara sa o verificati, ori nu vedeti voi bine harta, ori vrei sa creati senzatie printr-o minciuna!
  • +3 (3 voturi)    
    Jurnalism de cacao (Joi, 24 martie 2011, 22:10)

    un roman [utilizator]

    Propun jurnalistului sa mai invete geografie inainte de a publica tampenii.
    Israelul este bine mersi pe harta, doar Tel Avivul nu apare scris. Paguba-n ciuperci.
  • +8 (8 voturi)    
    articol demn de antena (Joi, 24 martie 2011, 22:40)

    Adrian [anonim]

    are aceeasi logica si este la fel de adevarat ca orice emisiune cu tema Basescu de la antena.
    in ultima perioada se cam indesesc aceste tipuri de articol. credeti ca media IQ a cititorilor este prea ridicat?
  • 0 (4 voturi)    
    Pentru cei care nu inteleg (Joi, 24 martie 2011, 22:58)

    Pisa [anonim]

    Pe harta apar orasele deservite de agentia egipteana - cu exceptia orasului israelian Tel-Aviv. Ynet au gresit cind au sustinut ca Egypt Air au sters Israelul de pe harta - de fapt l-au sters cu totul din site-ul lor. Nu exista posibilitatea de a comanda un bilet de avion pentru Ben-Gurion de pe site-ul agentiei, pentru ca acest aeroport nu apare deloc acolo. Nici statul Israel nu apare in lista de tari.

    Daca unii comentatori ar sti sa foloseasca google, tare bine ar mai fi! Incercati sa gasiti site-ul lui Air Sinai - primul rezultat pe google este Egypt Air. Air Sinai nu este o agentie separata, ci o "societate fantoma" creata si condusa de Egypt Air pentru zborurile spre Israel. Nu au nici macar un site al lor, asa ca cine incearca sa le foloseasca serviciile trebuie sa recurga la tot felul de intermediari mai mult sau mai putin dubiosi. Cam ciudat, pentru o agentie care are 4 zboruri pe saptamina spre Israel. Ce sa facem, principiile sint pastrate, aparentele sint salvate, dar banii sionistilor tot ii iau, ca n-au miros!