UPDATE Doua cutremure "majore" s-au produs in Myanmar

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2011, 16:24 Actualitate | Internaţional

Seism in Asia
Foto: USGS
Doua cutremure majore, avand magnitudinea de 7 grade, s-au produs in Myanmar, la 111 km de localitatea thailandeza Chiang Rai, a anuntat Institutul geologic al SUA (USGS), citat de Reuters. Localitatea se afla la granita Thailandei cu Laos si Myanmar.

Potrivit informatiilor, cutremurele au avut loc joi, la ora locala 20:25, la cateva secunde distanta.

Primul seism, avand o magnitudine de 7 grade, s-a produs la o adancime de 10 km, in timp ce adancimea la care a avut loc al doilea a fost de 230 de km. Cel de-al doilea cutremur a avut si el 7 grade pe scara Richter.

Reuters precizeaza ca este vorba de o zona intens populata, cunoscuta sub numele de "Triunghiul de Aur", o sursa traditionala de opium.

Cutremurele au fost resimtite pana in capitala vietnameza Hanoi, unde oamenii au fost evacuati din cladirile inainte, precum si la Bangkok, unde imobilele s-au clatinat. In multe orase, oamenii au iesit in panica pe strazi, multi dintre ei fiind in pijamale.

Pacific Tsunami Warning Center a anuntat ca nu s-a emis alerta de tsunami.

Potrivit autoritatilor thailandeze, o femeie a murit in Chiang Rai, dupa ce un zid de caramida s-a prabusit peste ea. Nu se stie deocamdata daca s-au produs pagube.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

5544 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cam multe (Joi, 24 martie 2011, 16:28)

    cristi767 [utilizator]

    Cam multe cutremure in partea aceia de lume in ultima luna: Noua Zeelanda, Chile, Japonia si acum acesta.
    • +6 (8 voturi)    
      ce inseamna partea "aceia" (sic) de lume? (Joi, 24 martie 2011, 16:51)

      marius [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      ca din chile in myanmar inseamna o treime de glob...

      ia uite ce spune Wikipedia la intrebarea cate cutremure cu magnitudinea de 7-7,9 pe Richter se petrec pe an:

      "7.0–7.9 Major Can cause serious damage over larger areas. 18 per year"

      18???? aa pai mai avem de numarat atunci

      PS: intre 6.0 si 6,9 se petrec cam 120 pe an. Asta inseamna o stire la 3 zile despre un cutremur. Te-ar baga in sperieti... insa este doar o stare normala!
      • 0 (4 voturi)    
        Pacific (Joi, 24 martie 2011, 17:02)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Ma refeream la zona Pacificului.
  • -3 (9 voturi)    
    HAARP (Joi, 24 martie 2011, 16:43)

    maria [anonim]

    oare cat este mana 'mamei natura' si cat este partea 'jucariilor' gen HAARP?
    • +1 (1 vot)    
      aiurea (Joi, 24 martie 2011, 21:19)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui maria

      Nici pomeneală HAARP, sunt efecte secundare, tip bumerang, ale experimentului Philadelphia. Nu c-aşa aş crede eu, da' a;a mi-a spus o babă clar văzătoare.
  • 0 (4 voturi)    
    Numele este Birmania (Joi, 24 martie 2011, 16:50)

    Alex [anonim]

    Numele este Birmania. Myanmar ii spun membrii dictaturii de stanga.
    Poate corectati.
    • +2 (4 voturi)    
      Myanmar (Joi, 24 martie 2011, 17:04)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu se mai foloseste de mult Birmania. Poate verifici tu inainte de a posta.
      • +1 (3 voturi)    
        Ai dreptate :)) (Joi, 24 martie 2011, 17:13)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Dana

        http://www.lesechos.fr/economie-politique/infos-generales/monde/afp_00331354.htm

        Séisme de magnitude 7 en Birmanie, pas de risque de tsunami.
      • +1 (1 vot)    
        Cam de cand nu se mai foloseste? (Joi, 24 martie 2011, 17:41)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Dana

        Engleza http://en.wikipedia.org/wiki/Burma
        Franceza http://fr.wikipedia.org/wiki/Birmanie
        Romana http://ro.wikipedia.org/wiki/Birmania

        :-)))))
        • 0 (4 voturi)    
          Birmania (Joi, 24 martie 2011, 19:10)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Nu se mai foloseste de vreo 20 de ani. N-ai surse mai serioase in afara de Wikipedia? Bafta la cautat.
  • -1 (5 voturi)    
    neinteresant (Joi, 24 martie 2011, 16:59)

    Arkan [utilizator]

    De ce nu scrieti de noua lege prin care purtarea centurii, depasirea vitezei legale, semnalizarea directiei de mers care devine optionala etc

    Cumva pentru faptul ca propunerea vine din partea pdl?
    • -3 (3 voturi)    
      nu devine optionala, ci doar... (Joi, 24 martie 2011, 17:27)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      .. se pedepseste la prima abatere cu avertisment scris. abia la a doua incalcare iti iei amenda!

      ultima propozitie e tembela... daca nici astia nu sunt trompeta pdl....
    • +2 (2 voturi)    
      nu este lege (Joi, 24 martie 2011, 17:31)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      nu a trecut decat de sanat. camera deputatilor este decizionala in acest cazi, si apoi trebuie promulgata de presedinte. o lege devine aplicabila dupa ce apare in monitorul oficial. Momentan nu a aparut decat in super informata noastra presa!!!
  • +2 (2 voturi)    
    al III-lea cutremur (Joi, 24 martie 2011, 18:15)

    svet [anonim]

    a avut loc acum la ora locala :22,54 si a foste de 5,4 grade .
    Ca sa fiti la curent in permanenta accesati :

    http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=215441