UPDATE Doua cutremure "majore" s-au produs in Myanmar

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2011, 16:24 Actualitate | Internaţional

Seism in Asia
Foto: USGS
Doua cutremure majore, avand magnitudinea de 7 grade, s-au produs in Myanmar, la 111 km de localitatea thailandeza Chiang Rai, a anuntat Institutul geologic al SUA (USGS), citat de Reuters. Localitatea se afla la granita Thailandei cu Laos si Myanmar.

Potrivit informatiilor, cutremurele au avut loc joi, la ora locala 20:25, la cateva secunde distanta.

Primul seism, avand o magnitudine de 7 grade, s-a produs la o adancime de 10 km, in timp ce adancimea la care a avut loc al doilea a fost de 230 de km. Cel de-al doilea cutremur a avut si el 7 grade pe scara Richter.

Reuters precizeaza ca este vorba de o zona intens populata, cunoscuta sub numele de "Triunghiul de Aur", o sursa traditionala de opium.

Cutremurele au fost resimtite pana in capitala vietnameza Hanoi, unde oamenii au fost evacuati din cladirile inainte, precum si la Bangkok, unde imobilele s-au clatinat. In multe orase, oamenii au iesit in panica pe strazi, multi dintre ei fiind in pijamale.

Pacific Tsunami Warning Center a anuntat ca nu s-a emis alerta de tsunami.

Potrivit autoritatilor thailandeze, o femeie a murit in Chiang Rai, dupa ce un zid de caramida s-a prabusit peste ea. Nu se stie deocamdata daca s-au produs pagube.



Citeste mai multe despre   






















5542 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cam multe (Joi, 24 martie 2011, 16:28)

    cristi767 [utilizator]

    Cam multe cutremure in partea aceia de lume in ultima luna: Noua Zeelanda, Chile, Japonia si acum acesta.
    • +6 (8 voturi)    
      ce inseamna partea "aceia" (sic) de lume? (Joi, 24 martie 2011, 16:51)

      marius [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      ca din chile in myanmar inseamna o treime de glob...

      ia uite ce spune Wikipedia la intrebarea cate cutremure cu magnitudinea de 7-7,9 pe Richter se petrec pe an:

      "7.0–7.9 Major Can cause serious damage over larger areas. 18 per year"

      18???? aa pai mai avem de numarat atunci

      PS: intre 6.0 si 6,9 se petrec cam 120 pe an. Asta inseamna o stire la 3 zile despre un cutremur. Te-ar baga in sperieti... insa este doar o stare normala!
      • 0 (4 voturi)    
        Pacific (Joi, 24 martie 2011, 17:02)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Ma refeream la zona Pacificului.
  • -3 (9 voturi)    
    HAARP (Joi, 24 martie 2011, 16:43)

    maria [anonim]

    oare cat este mana 'mamei natura' si cat este partea 'jucariilor' gen HAARP?
    • +1 (1 vot)    
      aiurea (Joi, 24 martie 2011, 21:19)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui maria

      Nici pomeneală HAARP, sunt efecte secundare, tip bumerang, ale experimentului Philadelphia. Nu c-aşa aş crede eu, da' a;a mi-a spus o babă clar văzătoare.
  • 0 (4 voturi)    
    Numele este Birmania (Joi, 24 martie 2011, 16:50)

    Alex [anonim]

    Numele este Birmania. Myanmar ii spun membrii dictaturii de stanga.
    Poate corectati.
    • +2 (4 voturi)    
      Myanmar (Joi, 24 martie 2011, 17:04)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu se mai foloseste de mult Birmania. Poate verifici tu inainte de a posta.
      • +1 (3 voturi)    
        Ai dreptate :)) (Joi, 24 martie 2011, 17:13)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Dana

        http://www.lesechos.fr/economie-politique/infos-generales/monde/afp_00331354.htm

        Séisme de magnitude 7 en Birmanie, pas de risque de tsunami.
      • +1 (1 vot)    
        Cam de cand nu se mai foloseste? (Joi, 24 martie 2011, 17:41)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Dana

        Engleza http://en.wikipedia.org/wiki/Burma
        Franceza http://fr.wikipedia.org/wiki/Birmanie
        Romana http://ro.wikipedia.org/wiki/Birmania

        :-)))))
        • 0 (4 voturi)    
          Birmania (Joi, 24 martie 2011, 19:10)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Nu se mai foloseste de vreo 20 de ani. N-ai surse mai serioase in afara de Wikipedia? Bafta la cautat.
  • -1 (5 voturi)    
    neinteresant (Joi, 24 martie 2011, 16:59)

    Arkan [utilizator]

    De ce nu scrieti de noua lege prin care purtarea centurii, depasirea vitezei legale, semnalizarea directiei de mers care devine optionala etc

    Cumva pentru faptul ca propunerea vine din partea pdl?
    • -3 (3 voturi)    
      nu devine optionala, ci doar... (Joi, 24 martie 2011, 17:27)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      .. se pedepseste la prima abatere cu avertisment scris. abia la a doua incalcare iti iei amenda!

      ultima propozitie e tembela... daca nici astia nu sunt trompeta pdl....
    • +2 (2 voturi)    
      nu este lege (Joi, 24 martie 2011, 17:31)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      nu a trecut decat de sanat. camera deputatilor este decizionala in acest cazi, si apoi trebuie promulgata de presedinte. o lege devine aplicabila dupa ce apare in monitorul oficial. Momentan nu a aparut decat in super informata noastra presa!!!
  • +2 (2 voturi)    
    al III-lea cutremur (Joi, 24 martie 2011, 18:15)

    svet [anonim]

    a avut loc acum la ora locala :22,54 si a foste de 5,4 grade .
    Ca sa fiti la curent in permanenta accesati :

    http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=215441