A sasea zi a ofensivei coalitiei internationale in Libia

Capitala Tripoli, zguduita de explozii puternice

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2011, 7:49 Actualitate | Internaţional

La Tripoli s-au auzit, joi dimineata, tiruri ale apararii antiaeriene si o serie de explozii. Agentia France Presse relateaza ca la ora locala 4:00, a intrat in actiune apararea antiaeriana libiana.

Miercuri seara, coalitia internationala a efectuat o serie de raiduri aeriene asupra capitalei. O puternica explozie a avut loc la o baza a fortelor terestre libiene, in zona Tajoura, situata la 32 de kilometri est de Tripoli. Aceasta baza a fost deja vizata in prima zi a atacurilor coalitiei internationale impotriva unor obiective militare ale colonelului Muammar Kadhafi.

Televiziunea de stat a prezentat declaratia unei surse militare, potrivit careia "bombardamente ale colonialistilor cruciati au lovit tinte civile si militare la Tajura".

De asemenea, avioanele coalitiei au lovit un depozit de benzina din Tripoli. Anuntul a fost facut de un oficial guvernamental.

Agentia oficiala libiana Jana a transmis ca raidurile coalitiei internationale de miercuri seara asupra periferiei estice a Tripoli au vizat un cartier rezidentiual, iar acest atac s-a soldat cu un numar important de morti in randul civililor.

Martorii oculari, citati de BBC, au relatat ca au vazut iesind fum gros din apropierea unei baze militare. Anterior, comandantul fortelor aeriene din cadrul misiunii in Libia, vicemaresalul Greg Bagwell, a declarat ca fortele internationale controleaza acum cerul si ca vor putea actiona fara sa mai fie stingherite.

Miercuri, primele nave au inceput sa patruleze in Marea Mediterana pentru a veghea la respectarea embargoului asupra armelor decis de Natiunile Unite.


Citeste mai multe despre   






















2592 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Si razboiul nu e penru petrol!... HA! :-) (Joi, 24 martie 2011, 8:02)

    pepe [anonim]

    Razboiul asta nu e pentru petrol oameni buni.. stati linistiti..!!!!!!

    Sarcozy e pasionat de drepturile omului.... asteptam momentul cand Franta va ataca Arabia Saudita, Kuveitul, Bahrainul, etc.. pentru a apara poporul de conducatorii cei tirani....
    • -2 (6 voturi)    
      ipocrizia cu "petrolul" tine... poate 25% (Joi, 24 martie 2011, 10:47)

      dino [anonim] i-a raspuns lui pepe

      Sfat: daca faci parte din gaska mercenara a lui Gaddafi si n-ai intins-o la timp de-acolo, iti mai raman cateva ore... Si DA, razboiul e SI pt petrol ! Asta pt a-ti linisti ipocrizia din tine !
      Insa nimic, nici o justificare, nu iti da dreptul sa tragi criminal in propria populatie ! Pt ca nimeni nu e Dumnezeul tarii sau stapanul sufletelor oamenilor pe care ii conduce ! Daca n-ai inteles asta, bate in continuare campii cu diversiunea "petrolului" !!!
      • +2 (2 voturi)    
        Bre Dino, stau ... (Joi, 24 martie 2011, 14:15)

        un naiv ipocrit [anonim] i-a raspuns lui dino

        .. stramb si ma intreb drept. .. sau invers.
        Parca si chinezii impusca tibetani pe la ei prin ograda, ceea ce dupa mine e o incalcare egala ca gravitate. Poate mai tineti minte reportajele de acum ceva vreme, daca nu goagal dupa "sergiu matei / tibet" .
        Ce zici, o pune ONU /NATO / Francezu (sau cine o mai vrea) si de o interventie in China?
        De ce pt aceleasi fapte unitati de masura diferite? DE CE?
    • +3 (5 voturi)    
      Trebe sa fii nebun sa crezi ca e petrolul :))))) (Joi, 24 martie 2011, 11:08)

      aural [anonim] i-a raspuns lui pepe

      "Normaaaal ca nu e pentru petrol, doar inchipuitii cred asa ceva" spuneau toate canalele media si oficialii.

      Intre timp marmota isi vedea de treaba ei si invelea ciocolata in staniol =)))
    • +4 (4 voturi)    
      Suntem condusi de mincinosi (Joi, 24 martie 2011, 11:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui pepe

      Daca as sti ca ai nostri sunt corecti, ca nu ne mint, as fi 100% pentru interventii militare. Insa aceste razboaie sunt atat de mincinoase incat pana si noi, carora TV-urile ne spala creierele zilnic, vedem crudul adevar.

      Sper numai ca ceilalti sunt mai mincinosi si mai rai decat ai nostri astfel incat sa o merite. Cel putin asta ne inoculeaza lobistii pro-razboi.
    • +3 (3 voturi)    
      propaganda (Joi, 24 martie 2011, 11:36)

      mihai_sbf [utilizator] i-a raspuns lui pepe

      Daca erau cu adevarat victime civile ar fi chemat repede toti ziaristii sa filmeze acolo sau in spital. In schimb ziaristii se plang ca, desi au cerut asta de mai multe ori, nu au fost dusi decat la doua locuri cu instalatii militare bombardate.

      Un articol interesant, si nu foarte subiectiv, despre interventia de pana acum in libia : http://nyti.ms/gyKe83
  • -1 (5 voturi)    
    Ba da... (Joi, 24 martie 2011, 10:40)

    AlexM [anonim]

    Schema e in felul urmator:

    - sprijini la conducerea unei tari cu resurse bune un dictator, un nenorocit cu care faci "business" - ii dai arme, sustinere, pupi undeva pentru a-i lua resursele pe degeaba

    - daca nu mai vrea - e simplu:
    - faza 1: intariti poporul impotriva lui cu sprijinul unor "rebeli" locali
    - faza 2: daca nu pleaca singur, trimiti armata ca sa aperi poporul de dictator evident
    - faza 3: dupa ce scapi poporul trimiti corporatiile sau firmele de stat sa "cumpere" resursele - evident prin spagi bine plasata si prin controlul noilor oameni politici locali din tanara democratie
  • -1 (5 voturi)    
    Intrebare (Joi, 24 martie 2011, 10:48)

    moucha [anonim]

    Fara legatura neaparata cu cazul de fata: cand trupele eliberatoare fac mai multe victime decat un regim tiranic, ce e de preferat?
    • -2 (4 voturi)    
      Sa-i intrebam pe francezi (Joi, 24 martie 2011, 13:00)

      viktor [anonim] i-a raspuns lui moucha

      Daca nu are legatura diracta cu Libia, propun sa-i intrebam pe cei eliberati de sub ocupatia germana. Pe francezi, de exemplu. Ei sustineau ca s-au bucurat, cu tota avalansa de bombardamente si distrugeri.
      Sigur, nu e acelasi lucru, Libia e un stat tribal, e mai degraba un conflict inter-triburi, cei rasculati nu tipa dupa democratie ci sa plece nebunu'.
      vad in ultimele zile o super simpatie pentru un dictator nebun, responsabil printre altele de atentate teroriste. Sigur ca nimic nu e alb si negru, dar chiar asa, sa ajungem sa tinem parte dictaturii? A trecut chiar asa de mult de la "revolutia" noastra incat sa ne apucam sa iubim dictatori dementi?
  • 0 (2 voturi)    
    da.. (Joi, 24 martie 2011, 12:44)

    zat [anonim]

    alo ONU si in Siria se impusca oameni nu este asa....?
    • +2 (2 voturi)    
      da (Joi, 24 martie 2011, 13:32)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui zat

      Da...dar in Siria nu este petrol ca in Libia.