Vladimir Putin: Bombardarea Iugoslaviei nu poate fi comparata cu cea a Libiei, dar lejeritatea cu care se recurge la forta e ingrijoratoare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 20:43 Actualitate | Internaţional

Bombardamentele efectuate de NATO asupra Iugoslaviei in 1999 si operatiunea militara a coalitiei internationale impotriva regimului libian sunt incomparabile, dar lejeritatea luarii deciziei de a recurge la forta este preocupanta, a declarat miercuri premierul rus Vladimir Putin, citat de RIA Novosti.

"Nu cred ca avem dreptul sa comparam Serbia si Libia pentru ca sunt doua state complet diferite", a afirmat Putin, cand a fost intrebat ce lectii a invatat comunitatea internationala din evenimentele din Iugoslavia, tinand cont de situatia actuala din Africa de Nord si in special din Libia.

"Si totusi, si am mai vorbit despre asta, sunt preocupat de lejeritatea cu care sunt adoptate in ultimul timp deciziile de recurgere la forta in afacerile internationale", a subliniat seful guvernului rus, care efectueaza o vizita la Belgrad.

In data de 17 martie, Consiliul de Securitate a adoptat o rezolutie care autorizeaza recurgerea la forta pentru a proteja populatia civila de trupele colonelului libian Muammar Gaddafi. Rusia si China, care au drept de veto, s-au abtinut.

Rusia a adoptat o pozitie echivoca in acest dosar: premierul Vladimir Putin a denuntat o operatiune care reaminteste de "cruciade", dupa care a fost chemat la ordine de presedintele Medvedev, care a afirmat ca rezolutia ONU este "potrivita".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1892 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    incepe sa-mi placa (Miercuri, 23 martie 2011, 20:52)

    Lilia73 [utilizator]

    pozitia, si expresiile acestui Putin.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda... (Joi, 24 martie 2011, 13:36)

      George [anonim] i-a raspuns lui Lilia73

      Sunt convins ca l-ai vota daca ai avea posibilitatea, chiar daca este dusmanul tarii noastre. Ia-l acasa cucoana daca-ti place atat de mult tovarasul Putin! Important este ceea ce gandeste si nu ceea ce spune. Sau ai uitat ca Putin e si el politician. Mai mult, fost kaghebist.
      • 0 (0 voturi)    
        Si ce daca-i KGB-ist? (Joi, 24 martie 2011, 19:06)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui George

        Vrei sa spui ca la noi nu sunt securisti in politica?
  • +2 (4 voturi)    
    Ipocrizie! Numele tau este Putin. (Miercuri, 23 martie 2011, 20:53)

    George [anonim]

    Dubla masura Putine! Pai cum ati facut voi cu Georgia? Dar cu Cecenia? Dar cu Adjerbaidjan? Dar cu toate tarile pe care le-ati atacat si cotropit de-a lungul istoriei voastre? Cum ramane tovarase Putin cu usurinta cu care recurge Rusia la forta atunci cand are chef si interesele i-o cer???? Dar cum ramane si cu discursul asta fals pacifist pe care-l balmajesti tovarase Putin?
  • +2 (4 voturi)    
    Putin nu este indreptatit. (Miercuri, 23 martie 2011, 21:00)

    mircea [anonim]

    Putin nu-i cel mai indreptatit sa critice actiunea militara impotriva Libiei.Chiar daca are drptate,asemenea vorbe din partea lui suna ciudat.Intodeauna te fac sa te gandesti la Georgia,Cecenia,Azerbaijan,Transnistria.Si iar il dai dracului pe Putin.
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtire (Miercuri, 23 martie 2011, 21:05)

    gabi [anonim]

    Probabil Putin a confundat Iugoslavia cu Georgia .
  • +1 (3 voturi)    
    Are si asta dreptate (Miercuri, 23 martie 2011, 21:23)

    Sargon [utilizator]

    Are si asta dreptate, cind critica. Dar uita cu cita usurinta a bombardat el prin Cecenia si Georgia!
  • 0 (0 voturi)    
    lejeritate (Miercuri, 23 martie 2011, 21:28)

    Demigod [utilizator]

    Are dreptate, dar lejeritatea aparenta de care vorbeste este doar o chestie circumstantiala. In alte cazuri s-a ezitat si s-a ajuns la genocide regretabile. Puterea se impune, asa cum un dictator isi impune puterea pentru ca Asa Vrea EL.
  • -1 (1 vot)    
    Atacul clonelor (Miercuri, 23 martie 2011, 21:38)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu-i asa ca regasiti aceste tipuri de declaratii printre tacticile PSD? :)
  • -1 (1 vot)    
    ingrijorare (Miercuri, 23 martie 2011, 21:42)

    gheo [anonim]

    normal ca e ingrijorator, parca nu mai e atat de facil sa ataci o tara ca Georgia cand stii ca NATO sta cu degetul pe tragaci...
    linistitor ar fi fost daca vestul era in continuare bezmetic si inert si rusii si-ar fi putut face de cap
    iar noi parem sa fim de acord cu rusii la faza asta, mai mult, insistam in politica noastra externa jenanta...
    imi si aduc aminte de nombardarea Iugoslaviei... Constantinescu, cu toate bubele lui, a luat decizia corecta, cea care ne-a dus in NATO; psd-ul a tinut isonul rusilor...
    acum fratii lor sunt la putere si nu se dezmint...
  • +1 (3 voturi)    
    astia bombardeaza orice, (Miercuri, 23 martie 2011, 21:50)

    noahh [utilizator]

    fazele cu dictatoru sau democratizarea sunt praf in ochii prostilor
  • +1 (1 vot)    
    mmm (Miercuri, 23 martie 2011, 21:50)

    Bubu [anonim]

    Spune cel care a bombardat Georgia ?
  • +2 (4 voturi)    
    Sarkozel (Miercuri, 23 martie 2011, 21:50)

    IONUT [anonim]

    are memoria scurta nenea Putin......apropo Georgia iti suna cunoscut .....
  • +2 (4 voturi)    
    *putin* ca in franceza ??? (Miercuri, 23 martie 2011, 22:22)

    lol [anonim]

    cum pronuntzam putin _? ca in franceza? sau il traducem ca in franceza?
    • -1 (1 vot)    
      fonetic: poutine sau putain?? (Miercuri, 23 martie 2011, 23:47)

      tocilara_frustrata [anonim] i-a raspuns lui lol

      Da, chiar nu seamana cu Iugoslavia, imi aduc aminte bine sau acolo nato a actionat fara mandat CSONU??? Acum are mandat, suficient de ambiguu incat sa inteleaga fiecare ce vrea si sa faca fiecare ce-i place. Nu seamana si totusi rasare. Voilà de vezi!
    • +1 (1 vot)    
      Putin vine de la cale, drum.. (Joi, 24 martie 2011, 8:58)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui lol

      Propun la toata lumea de aici, cu sindromul turmei sa se documenteze, inainte de a se pronunta..Cecenia, este autonomie ruseasca, parte teritoriala a Rusiei, si daca vorbiti de atacul rusilor asupra cecenilor, Putin a preluat mandatul cu acest conflict, unde intre timp s-a format o organiatie internationala care sustin bandele cecenilor..e prea mult de explicat pentru voi, de ce o tara isi apara integritatea teritoriala. Despre Georgia, acolo ati inghitit galusca lui Zarkozy, mai cititi si alta presa.. Nu a fost chiar asa cum credeti voi .
  • -1 (1 vot)    
    Putin pericolul actual (Miercuri, 23 martie 2011, 23:42)

    Ion Roata [anonim]

    Acest derbedeu KGB-ist, nu poate intelege hotararea lumii civilizate,impotriva unui tiran care isi omoara propriul popor. El baiatul adoptiv a lui Stalin este obisnuit ca nimeni sa nu mai carteasca, la genocidul pe care il poate face un despot, impotriva unor oameni,
    care nu mai sunt de acord cu politica lui. Cred ca este cea mai vizibila dovada ca acest bolsevic uita ca traieste in 2011 si nu in 1950 si ca poate fi destul de periculos is pe viitor!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Joi, 24 martie 2011, 13:42)

    George [anonim]

    Dar usurinta cu care Rusia sprijina si colaboreaza cu regimuri nedemocratice in toata lumea? Prespun ca lui Putin ii pare rau dupa Gaddafi, mai ales dupa ce dictatorul de la Tripoli declarase ca asteapta Rusia, China si India sa vina cu galetile si cisternele ca sa le dea petrolul libian...