VIDEO SUA: Pastorul Terry Jones a "judecat" Coranul, l-a declarat "vinovat" si l-a ars

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2011, 13:48 Actualitate | Internaţional

Pastorul integrist american Terry Jones a ars duminica o copie a Coranului, in urma unui "proces" in care cartea sfanta a musulmanilor a fost declarata "vinovata" si "executata". Proiectul sau a starnit in urma cu sase luni un scandal international, atat in lumea musulmana cat si crestina, relateaza AFP.

In urma condamnarilor din partea a zeci de sefi de stat si a Papei Benedict al XVI-lea, dar si a Organizatiei Conferintei Islamice, care a calificat acest proiect drept o "provocare grosiera", pastorul renuntase la proiectul sau definitiv, dupa cum spunea atunci.

Dar duminica, dupa ce a declarat ca a "incercat sa dea lumii musulmane ocazia de a-si apara cartea" si neprimind niciun raspuns, el a ars un exemplar al Coranului in cadrul unei ceremonii deschise publicului, la Gainesville (Florida), in prezenta a circa 30 de persoane.

In septembrie, au existat mai multe proteste publice in incercarea de a-l impiedica pe pastor sa distruga 200 de exemplare din Coran, cu ocazia comemorarii atentatelor din 11 septembrie 2001. Intentia sa a provocat inclusiv demonstratii violente in lumea musulmana.

Duminica, in urma unui "proces" si a circa opt minute de deliberare organizate de acest grupuscul crestin "Dove World Outreach Center", Coranul a fost declarat "vinovat" si "executat".

Un exemplar al cartii sfinte a musulmanilor a fost inmuiat timp de o ora in kerosen dupa care a fost plasat pe o urna din metal amplasata in centrul bisericii si un pastor, Wayne Sapp, i-a dat foc.



O participanta, Jadwiga Schatz, a spus ca a venit la acest "proces" pentru a-l sustine pe pastorul Jones din cauza ingrijorarilor provocate de ascensiunea islamului in Europa. "Acei oameni, pentru mine, sunt niste monstri, ii detest", a spus ea.

Pastorul Jones crede ca procesul a fost un succes: "Este o experienta unica pe care nu o vedem decat o data", a declarat el.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

9480 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    Mda... (Luni, 21 martie 2011, 13:54)

    Martens [anonim]

    Pastorul asta "integrist" (ce-o fi aia?) a ars o carte. Musulmanii integristi pun bombe. Atat.
    • +3 (7 voturi)    
      LIBIA (Luni, 21 martie 2011, 15:02)

      Pepe [anonim] i-a raspuns lui Martens

      In contextul implicarii USA in razboiul Libian.... chestia asta pica extraordinar lui Gadafi!
      • -2 (10 voturi)    
        asta arde Coranul, SUA ataca musulmanii (Luni, 21 martie 2011, 23:10)

        mihnea [anonim] i-a raspuns lui Pepe

        pastorul asta este un descreierat , ar trebui sa stie de crimele comise de SUA in Irak, Afganistan, Libia etc

        Musulmanii se manifesta violent pt ca sunt atacati, inainte de invadarea Irakului si Afganistanului nu erau teroristi musulmani, ei au aparut doar dupa ce tarile lor au fost invadate in numele democratiei( evident petrol si resurse)

        Arderea Coranului sau Bibliei nu va rezolva violenta din lume trebuie doar ca SUA si marile puteri sa nu mai " democratizeze" si sa plateasca petrolul la fel ca ceilalti.
    • +1 (13 voturi)    
      Terry Jones, un Csibi Barna al religiosilor (Luni, 21 martie 2011, 15:59)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      si unul si celalalt isi bat joc de sentimentele unor largi mase de oameni. oare ce pedeapsa administrativa sau canonica o sa primeasca Terry Jones pentru fapta asta?
      • +3 (13 voturi)    
        propunere (Luni, 21 martie 2011, 16:18)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Cred ca s-ar gasi un loc liber - atasat religios la ambasada SUA din Afganistan.
      • -1 (1 vot)    
        de acord despre pastore (Marţi, 22 martie 2011, 13:29)

        panfil [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        dar, doamna aia, venita ..de departe, tot ..integrala ?! :-)

        dupa care au cantat : oh, god, gimmy a mercedes benz !
    • +9 (15 voturi)    
      Nu ai voie (Luni, 21 martie 2011, 16:13)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Nu ai voie sa spui nimic negativ de islam: nu este politically correct.

      Mai nou europenii renunta si la dreptul la libera exprimare: este ok sa il injuri pe IIsus dar nu este ok sa pui la zid Koranul.
      • +3 (15 voturi)    
        mda... (Luni, 21 martie 2011, 16:56)

        carmen [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        exista o foarte mare diferenta intre dreptul de libera exprimare si instigarea la ura de rasa. si biblia, la fel ca si coranul, are punctele ei "politically incorrect" si totusi nu am vazut niciun musulman care sa arda o biblie in adunari publice. pentru ca ei sunt invatati de mici sa respecte lucrurile spirituale. gestul "pastorului" e prostie crasa. si dovedeste ca nu am invatat nimic din istorie si ca toti oamenii care au murit din cauza institutiilor gen inchizitie sau grupurilor teroriste au murit degeaba. iar oamenii care sustin gesturi de genul acestui pastor isi fac nevoile figurativ vorbind pe tot ceea ce inseamna viata, decenta, libertate si bun simt.
      • -4 (6 voturi)    
        Ma intreb... (Marţi, 22 martie 2011, 11:16)

        _Rem [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

        Ce aveai de zis daca biblia era judecata si arsa. Si asa, de-a lungul istoriei s-au produs mai multe crime in numele Bibliei decat in numele Coranului.

        Eu consider totusi anormale toate reactiile extremiste impotriva altor religii / nationalitati. Una este exprimarea libera, alta este sa sustii astfel de manifestatii provocatoare in public (ca si spanzurarea lui Avram Iancu).
      • +1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:44)

        SB7 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

        Ai mare dreptate. Din pacate chiar asa este.
  • +2 (26 voturi)    
    Mda... (Luni, 21 martie 2011, 13:57)

    OzzyO [utilizator]

    Dar astia sunt civilizati, nu inapoiati ca musulmanii.
    • 0 (26 voturi)    
      Mda... (Luni, 21 martie 2011, 14:15)

      v [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      intradevar...sa arzi cartea ce sta la baza unei religii diferite e un semn de MARE civilizatie...sau KKK-u cand ardeau crucile in intruniri e tot semn de civilizatie...ca doar e rasa alba suprema...sau dinamo/steaua da foc siglei echipei adverse(chiar daca e pe langa subiect) tot semn de civilizatie e? si exemple de astfel de 'civilizatie' mai tot sunt OzzyO pff

      daca musulmanii ardeau biblia in public pp ca insemna barbarie dar noi ca ardem coranu e civilizatie...

      Cititi coranu si biblia si faceti o comparatie intre sfaturile cartilor, mare diferenta nu o sa gasiti, ambele sunt niste carti ce se folosesc de religie ca sa dea o lectie de moralitate...
      • +7 (15 voturi)    
        Era o ironie (Luni, 21 martie 2011, 15:02)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui v

        Ai ratat-o, asta e
  • +18 (30 voturi)    
    Aliens vs. Predators (Luni, 21 martie 2011, 14:03)

    Profetu' [anonim]

    Un crestin dezaxat care provoaca niste fundamentalisti islamici dementi.
    Sper ca musulmanii si crestinii decenti pot trece peste asta.
    • +9 (13 voturi)    
      pai noi nu cu muslumanii "decenti" (Luni, 21 martie 2011, 15:23)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Profetu'

      avem probleme, ca oamenii decenti nu isi rezolva problemele executand public vreun amarat prins, facand si inregistrari video cand ii taie cat mai lent gatul, ca sa nu cumva sa moara prea repede! eu pe nemernicii care omoara in numele religiei i-as casapi fara mila - ce sa le mai respect coranul?? le-as da foc la toti dementii si la toate cartile lor la fel de sfinte ca omoratul de crestini! miaugh!
      • +1 (5 voturi)    
        lol (Luni, 21 martie 2011, 16:24)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        musulmani nu "muslumani" =)) scuze :D
      • -2 (10 voturi)    
        :P (Luni, 21 martie 2011, 17:01)

        Carmen [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        da biblia de ce nu vrei s-o arzi? k si in biblie scrie k paganii trebuie convertiti fortat si adusi pe "calea cea buna". :P sau! poate k cel mai potrivit ar fi sa il linsam pe noul papa pentru ca predecesorii lui au pus bazele inchizitiei!!! da!! asta ar fi o idee buna! ai o idee cati oameni nevinovati au murit din cauza inchizitiei??..... hai sa punem o bomba la vatican k sa dam un exemplu copiilor nostri!...
        • +2 (8 voturi)    
          eu vreau sa traiesc decent (Luni, 21 martie 2011, 17:10)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

          si mai vreau sa nu am parte de un sfarsit stupid, facuta bucatele de un dement care nu are nimic sfant, care nu traieste dupa legile OMENIEI!! si vreau asta pentru fiecare om decent!! esti pe langa cu comentariul tau, n-ai inteles nimic din ce-am spus! cat despre Biblie, dupa mine sa fie arse toate exemplarele - nu intr-o carte sta dragostea, nici bunatatea, nici omenia - toate astea ar trebui sa fie in noi TOTI!
          • -1 (5 voturi)    
            :P (Luni, 21 martie 2011, 17:24)

            carmen [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            daca citesti comentariul tau fara sa observi ca era un raspuns la un comentariu anterior, nici tu nu o sa observi ironia din vorbele tale. :P iar atunci raspunsul meu o sa aiba o noima. :P imi cer scuze de neatentie :P dupa ce l-am postat am observat greseala. :)
          • -1 (5 voturi)    
            :) (Luni, 21 martie 2011, 19:17)

            carmen [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            ti-am mai scris un comentariu in care imi ceream scuze pt k postul anterior l-am postat fara sa vad ironia din cuvintele tale. nu vazusem k ceea ce ai postat tu era un comentariu la un alt post. dar se pare k adminul nu posteaza retractarile, doar samantele de scandal :)))) in fine... sa speram ca raspunsul asta nu va mai fi ignorat. :)
            • 0 (2 voturi)    
              :) (Luni, 21 martie 2011, 19:28)

              carmen [anonim] i-a raspuns lui carmen

              multumesc admin :)
        • 0 (6 voturi)    
          pentru Carmen (Luni, 21 martie 2011, 18:53)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

          Sa-ti fie rusine ca minti in ceea ce priveste Biblia! Nu scrie in Biblie ca paganii trebuie convertiti fortat ! Te desfid sa dai versetul in care scrie asa ceva. //(editat de HotNews.ro)
          • +1 (5 voturi)    
            pentru Adrian (Luni, 21 martie 2011, 19:27)

            carmen [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

            era o ironie care se referea la inchizitie si pretextele ei. si la modul de interpretare a bibliei in momentul in care diferite grupuri de putere si influenta isi doresc un anumit lucru. vezi cruciadele si pretextele pt care au inceput. situatia aia nu este foarte diferita de modul in care teroristii se folosesc de coran pt atentate.
            • +1 (5 voturi)    
              pentru Carmen (Luni, 21 martie 2011, 22:26)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui carmen

              Imi pare rau ca nu am sesizat ironia. Oricum, te rog sa nu faci afirmatii nefondate despre Biblie. Sunt multi care habar nu au despre Biblie si te vor crede. Si nu vor lua ca pe o ironie ceea ce spui , ci ca pe un un adevar. Si ai mai spus ceva despre Inchizitie. Da, ai dreptate. Inchizitia a fost o interpretare total gresita a Evangheliei dupa Luca , capitolul 22 , vesetul 36. Dar , te rog sa-ti amintesti ca Papa Ian-Paul al doilea si-a cerut scuze in numele Bisericii catolice pentru crimele Inchizitiei.
              • +1 (5 voturi)    
                Scuzele si iertarea (Marţi, 22 martie 2011, 11:24)

                _Rem [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Marea chestie a crestinitatii: te caiesti si esti iertat. Eu unul nu cred ca crimele catolicilor nu pot fi sterse doar cu scuzele unui papa.

                Si daca vrei sa stii, Biblia este plina de conceptii gresite care au afectat omenirea. Incepand cu "crede si nu cerceta".

                Eu sunt inclinat sa fiu de acord cu zaboo, religiile nu mai au nici o legatura cu prezentul. Civilizatia a ajuns intr-un punct in care "omenia" este mai presus decat principiile regasite in religii. Oamenii sunt capabili de o intelegere si bunatate superioara Domnului razbunator din carti.
                • 0 (6 voturi)    
                  pentru Rem (Marţi, 22 martie 2011, 21:17)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui _Rem

                  Sunt multe idei preconcepute despre Biblie.Una din ele este cea enuntata de tine si anume "crede si nu cerceta".
                  Nu este scris in Biblie. Dimpotriva, cand apostolul Pavel a fost in Berea si predica celor de acolo Evanghelia ,ei cand se duceau acasa CERCETAU scripturile ca sa vada daca ceea ce spune Pavel este corect sau nu. Si in Biblie sunt laudati pentru acest lucru. Pentruca cercetau.
                  O alta gogorita este ca : "Sa faci ce spune popa nu ce face popa".Etc.
                  In legatura cu faptul ca tu nu crezi in Dumnezeu nu pot spune decat ca exista libertate de constiinta. Dar imi pare rau pentru tine.
                  • 0 (2 voturi)    
                    biblie (Vineri, 1 aprilie 2011, 19:44)

                    Valentin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

                    Chestia "crede si nu cerceta" nu scrie in biblie intr-adevar dar a fost spusa de preoti pt ca daca te-ai apuca sa citesti toate povestile de acolo nu ai mai crede in nimic, nici nu stiu de unde sa incep:

                    Vechiul testament: geneza complet gresita (astronomia, fizica, geologia a demonstrat cum s-a format sistemul solar, Pamantul)
                    potopul lui Noe: povesti pt copii dar cum poti sa ii explici unui copil ca dzeu s-a suparat asa tare si a omorat toti oamenii?
                    fuga din Egipt: absolut nici o evidenta istorica si arheologica, doar ce scrie in biblie
                    Cand citesc vechiul testament vad cam peste tot: cine greseste destul de grav (incluzand si propriul tau copil) sa fie omorat cu pietre, pot da exemple, nu am timp acum.

                    Poti spune, a nu, Isus, noul testament; dar crestinismul a sters/omorat o intreaga religie (paganii), si a tinut in bezna omenirea timp de mai mult de 1200 de ani. Singura carte biserica a vrut ca oamenii sa stie a fost biblia. Progresul in stiinta a aparut cand a aparut reforma in biserica si cand au aparut statele seculare. Ce s-a terminat odata cu paganii?
                    o intreaga civilizatie: Homer, Aeschylus, Sophocles, Herodotus, Euripides, Thucydides, Aristophanes, Hippocrates, Plato, Aristotle, Euclid, Archimedes, Lucretius, Virgil, Plutarch, Tacitus, Epictetus, Nicomachus, Ptolemy, Galen.

                    Tu aperi biblia pt ca te-ai nascut crestin, daca te nasteai in India erai hindus, in tibet dzeu-ul tau era Budha, in Afg - musulman,samd

                    Nici o religie nu este credibila pt ca toate se bazeaza pe povesti.

                    PS nu scrie in bibblie dar asa a fost: paganii au fost omorati sau convertiti, crestinii au fost umili pana cand au pus mana pe sabie/putere (odata cu Sf Constantin, care nu mai sfant a fost: si-a omorat nevasta, baiatul mare, cumnatul...)
                    • +1 (1 vot)    
                      pentru Valentin (Vineri, 1 aprilie 2011, 21:07)

                      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

                      Multumesc pentru mesaj.Subiectul este prea vast ca sa-l dezbatem pe HotNews.Imi pare bine ca te preocupa. Poate ca Dumnezeu te va lumina si vei intelege. Mie imi este greu acum si aici sa-ti fiu calauza. Incearca sa citesti Noul Testament. Incearca sa gasesti brosuri vrestie. Se gasesc la cultele protestante. Inceraca sa intelegi. Dumnezeu sa fie cu tine!
    • +1 (9 voturi)    
      ... (Luni, 21 martie 2011, 15:24)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Profetu'

      Nu iti impartasesc optimismul. Religia a fost mereu folosita pentru manipularea gloatelor si instigarea lor la razboi, intru beneficiul celor putini. Intreaba-i pe soldatii americani, sa ii vezi cat de convinsi sunt ca ei democratizeaza tarile unde merg, la fel de fanatici ca si musulmanii extremisti. Halal democratie a instaurat SUA in Afganistan, Iraq, etc... Este atat de cusuta cu ata alba strategia americanilor ca trebuie sa fii chior sa nu vezi. Care este de fapt planul lor de "eliberare" a popoarelor asuprite? Ce pun in loc dupa ce arunca bombele? De ce nu "salveaza" si tarile care nu au resurse naturale importante?
      • +2 (6 voturi)    
        soldatii americani executa ordine (Luni, 21 martie 2011, 16:26)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

        pe bani - comparatia n-are nicio legatura cu tema de aici
        • 0 (4 voturi)    
          ... (Luni, 21 martie 2011, 17:14)

          Marcu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          Exista legaturi intre fanatismul religios si razboiul pe bani pentru resurse. Scopul este acelasi: puterea obtinuta de unii prin promovarea de idealuri false prostimii. Dar trebuie sa te straduiesti putin ca sa vezi legatura.
        • -1 (1 vot)    
          Cred ca are... (Marţi, 22 martie 2011, 11:26)

          _Rem [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          cand vezi filmele cu soldatii americani tordurand si umilind prizonierii arabi. Nu pentru bani fac asta, ci dintr-un fanatism, cum spune si Marcu, indus de sus.
          • +1 (3 voturi)    
            eu zic ca de frica (Marţi, 22 martie 2011, 19:33)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui _Rem

            si de cate indura pe unde sunt trimisi... daca sare cate unul calul - ala, sa nu uiti, e exceptia!
  • +3 (11 voturi)    
    vedeti? (Luni, 21 martie 2011, 14:07)

    cibi [anonim]

    mai tare ca cibi borno
    • -1 (1 vot)    
      Frati intru-conceptii moderne (Luni, 21 martie 2011, 14:40)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui cibi

      Cred ca cei doi sunt frati dar s-au despartit cand unul din ei s-a ratacit in pusta si a ajuns la ocean trecand pe malul celalalt.
  • -7 (13 voturi)    
    o lume nebuna (Luni, 21 martie 2011, 14:09)

    benu [utilizator]

    pur si simplu e un nebun, eu daca as fi in locul lui Obama m-as dezice si as declara ca pastorul e sarit de pe fix.

    Asa si la noi un roman-ungur nebun a spanzurat o papusa din paie cu numele de Avram Iancu.

    o lume plina de pace si intelegere ar fi o lume cu milioane de someri care in momentul de fata lucreaza in industria armamentului in intreaga lume.

    Daca as avea o firma profitabila in SUA i-as da 1 milion de euro acestui pastor.

    Iar daca as fi un politician extremist roman sau ungur care nu prea as mai lua voturi la fel i-as da o suma importanta cetateanului care l-a spanzurat simbolic pe Avram Iancu.
    • -3 (7 voturi)    
      Daca as fi (Luni, 21 martie 2011, 15:17)

      petru [anonim] i-a raspuns lui benu

      daca as fi in locul lui Obama , Daca as avea o firma profitabila in SUA , Daca as avea o firma profitabila in SUA

      Dar nu sunt, sunt un papagal, papagal pe forum , ascuns dupa un nick fara nume si fara identitate.

      si de ce sa-i dai suma importanta daca a facut si fara?
      si de unde stii ca n-a primit?
      Daca ai fi Dumnezeu ce ai face?
  • +7 (11 voturi)    
    idioti (Luni, 21 martie 2011, 14:09)

    eduard [anonim]

    daca ar fi mai putini cretini de genul astuia pe lume ar fi mult mai bine. Sa nu primesca si el aceeasi pedeapsa ca si Coranul. Caci omologii sai musulmani cu neuroni rari sunt un pic mai radicali...
  • +3 (19 voturi)    
    Religia instiga la violenta si ura (Luni, 21 martie 2011, 14:09)

    Frankie [utilizator]

    asa a fost dintotdeauna
    • -1 (15 voturi)    
      doar in mintea ta (Luni, 21 martie 2011, 14:26)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      sper ca vb din pct tau dv., al unui profan in domeniu !
      daca n-ai fi superficial, ai descoperi ca religia inseamna cu totul altceva decat crezi tu acum.
      • 0 (2 voturi)    
        Ce anume? (Marţi, 22 martie 2011, 11:29)

        _Rem [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Nu spun ca nu ai dreptate, ca poate sa insemne si altceva. Dar in acelasi timp instiga la ura si violenta (si biblia si coranul).

        Dar cand vrei sa vii cu contra-argumente trebuie sa fii mai specific.
    • 0 (10 voturi)    
      confuzie (Luni, 21 martie 2011, 15:08)

      me [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      religia instiga la moralitate si iubire intre oameni. biserica si alte institutii asemenea conduse de dementi in mare parte instiga la violenta impotriva celor diferiti invocand in mod absurd religia ca si fundament pentru prostia lor si folosind religia pentru manipularea maselor.
      soo... nimic rau cu religia din punctul meu de vedere.
      • +8 (12 voturi)    
        verbul a instiga (Luni, 21 martie 2011, 15:26)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui me

        nu se potriveste nicicum cu moralitatea si iubirea ;) parerea mea...
        • -1 (3 voturi)    
          am uitat "" (Luni, 21 martie 2011, 16:51)

          me [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          oricum era in legatura cu comentariul pentru care am raspuns. in orice caz lumea nu prea pare de acord. probabil sustin cu totii bisericile/popii (de orice fel ar fi ei)
          • +2 (8 voturi)    
            eu nu suport popii (Luni, 21 martie 2011, 17:14)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui me

            si nu intru in biserici de unde ni se fura din buzunare - fie direct (de catre hoti calificati) fie indirect (de catre popi care iti citesc acatiste si pleaca cu gentile de bani acasa); oamenii asteapta sa le cada din cer iar popii exploateaza asta la maxim! mergi intr-o zi, de curiozitate, sa asculti ce citeste popa din acatiste - o sa te crucesti cand ai sa auzi ce anume cer oamenii...
  • 0 (18 voturi)    
    foarte bine face (Luni, 21 martie 2011, 14:14)

    blec-bierd [utilizator]

    lumea occidentala s-a obisnuit sa fie pasiva ori istoria ne invata ca pasivitatea nu inlatura niciodata o amenintare (vezi Hitler). eu sper ca Jones isi face doar incalzirea. sper sa inceapa cat mai curand sa "judece" si o moschee - doua. poate prin septembrie ca se implinesc 10 ani de la atentate
  • +5 (7 voturi)    
    traduceri (Luni, 21 martie 2011, 14:14)

    Mr Jones [anonim]

    "Integrist", de unde ati scos-o pe asta, eventual e pastor fundamentalist, radical, dar nu integrist.

    Am citit vreo cateva articole din presa americana, si erau maxim 30 la asa zisul proces. Ceva in genul lui Barna din Miercurea Ciuc, infantil si stupid.

    Oricum el s-a inspirat de la musulmani, nu stiu decate ori am vazut la TV, musulmani dand foc la Biblii, steaguri ale Americii, poze ale liderilor occidentali.

    E prea mult mediatizat un om cam lipsit de inteligenta. Sunt convins ca nici nu e convins 100 % de ce face, ci doar vrea sa apara in presa.
  • +5 (7 voturi)    
    mai stiu una... (Luni, 21 martie 2011, 14:14)

    adib [anonim]

    ...'Revolutie si Reforma' se cheama. e scrisa de Mai Animalule. eventual putem sa-i trimitem toate exemplarele la ars...
  • +1 (3 voturi)    
    Sfatul lui Nero (Luni, 21 martie 2011, 14:15)

    nero [anonim]

    Dupa o ora in kirosen, cred ca de fapt a ars ceva hartie, ca de tusul tipografic nu mai poate fi vorba... Probabil ca a fost sfatul avocatului - ca sa pui ceva in kirosen nu e interzis, dar da arzi diverse lucruri da, noroc ca kirosenul le transforma in tabula rasa...
    De rasul lumii....
  • +9 (9 voturi)    
    great movement (Luni, 21 martie 2011, 14:16)

    Mr Jones [anonim]

    Inca ceva important, mega biserica lui acest Jones, numara maxim 50 membrii.
    http://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/2011/03/13/controversial-preacher-terry-jones-reveals-links-to-wales-91466-28326266/
  • +7 (7 voturi)    
    democratie... (Luni, 21 martie 2011, 14:18)

    catalin_mattei [utilizator]

    ma gandesc cum de sunt posibile astfel de manifestari de incitare la ura intr-o tara ce este considerata una dintre cele mai mari democratii. Aceste excese conduc la violenta, la ura.. este si mai socant ca domnul chiar este pastor.. deci un trimis al provaduirii cuvantului divinitatii.. incepem sa traim intr-o lume nebuna si trebuie sa spunem STOP acestor oameni dementi
    • +2 (12 voturi)    
      N-ai inteles (Luni, 21 martie 2011, 14:25)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Coranul se poate arde. Instigarea la ura daca vine de la un crestin e buna. Daca vine de la altii nu.

      Dar deh, pana la urma asta se si doreste. Sa ii instigam si apoi sa ii aratam cu degetul cat de inapoiati sunt ei. Dupa care sarim cu bombe pe capul lor.

      Mi-e rusine de vremurile in care traiesc. Si numai din cauza unor dementi ca Jones sau altii (fie ei musulmani, catolici, ortodocsi), eu as desfiinta predarea religiei in scoli. Este cea mai grava intoxicare a creierelor.
    • 0 (8 voturi)    
      Democratie?!? (Luni, 21 martie 2011, 14:43)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      am vazut ca ai spus ca USA e cea mai democratica tara. am doar un lucru de adaugat. stii ca studentii de la Harvard(parca de aici se alege si presedintele tarii) daca citesc ceva legat de wikileaks sunt exmatriculati de catre conducerea scolii?? cum sa zici ca asta e democratie?? au si ei bubele lor nu ii ridicati atata in slavi.
  • +4 (6 voturi)    
    jones (Luni, 21 martie 2011, 14:19)

    cireasa [anonim]

    ...un tembel
  • +1 (7 voturi)    
    Nu Isus a spus ....... (Luni, 21 martie 2011, 14:28)

    dorin bretan [anonim]

    Cel curat sa arunce primul piatra ! El o fi ala? Si cat o sa stam sa ne judecam unii pe altii ? Pentru ca sa ne batem intre noi nu ne trebuie religii, ne descurcam si singuri.
  • +5 (11 voturi)    
    he-he, (Luni, 21 martie 2011, 14:37)

    hash [anonim]

    odata cu globalizarea religiile incep sa intre in conflict.

    oamenii inteligenti isi vor da seama de anacronismul lor si vor renunta sa fie tributari trecutului.

    ceilalti vor continua sa se omoare fiindca, nu-i asa, unul i-a injurat zeul preaslavit si i-a ars 'invataturile'.

    judecind la rece, credeti ca daca ardea cineva o biblie, mai iesea atata tambalau?
    • -1 (5 voturi)    
      trecutul globalismului (Luni, 21 martie 2011, 15:15)

      fahrenheit451 [anonim] i-a raspuns lui hash

      Stai sa vezi cind globalistii o sa arda pe rug eretici antiglogalisti(deja o fac-eliminarea religiei din scoli si spatiul public) sau in viitor cind o sa fie arse cartile globaliste, pe motiv ca sint anacronice, ca se inchina la idolul progres si ca toleranta lor fatisa ascunde o ura si un fanatism mult mai imbecil decit cel religios, pentru ca e bazat doar pe lacomie.
      Roate morii se invirteste...Vine rindul fiecaruia.
      • +1 (1 vot)    
        Despre ce vorbesti (Marţi, 22 martie 2011, 11:40)

        _Rem [utilizator] i-a raspuns lui fahrenheit451

        Globalist si antiglobalisti, gorilieni si mai stiu eu ce. Si prietene: "toleranta lor fatisa ascunde o ura si un fanatism mult mai imbecil decit cel religios, pentru ca e bazat pe lacomie" mi se pare una din cele mai cretine lucruri care le-am citit.

        Practic sustii ca mai bine religios si intolerant decat aparent tolerant, din motive ascunse. Toleranta sincer nu vad cum ar putea fi generata de lacomie.

        E gresit sa crezi in progres, civilizatie, deschidere mintii si toleranta, mai bine sa ne obligam copii sa creada in carti scrise acum mii de ani. Super.
  • +2 (4 voturi)    
    copie (Luni, 21 martie 2011, 15:07)

    calin [anonim]

    „copy” in engleza inseamna in romaneste, printre altele, „exemplar”. Dar e prea greu pentru voi...
    • 0 (2 voturi)    
      indigo (Luni, 21 martie 2011, 16:05)

      dublura [anonim] i-a raspuns lui calin

      Bravo, dom'le! Iata ca cineva stie cum e cu cuvintele. Editorii de net au uitat anumiti termeni, nu se pune ca ei sunt niste profesionisti. Daca baietii aia ardeau un laptop care avea afisat pe ecran Coranul, ar fi spus, probabil, ca a fost arsa o vizita :)))
      • 0 (2 voturi)    
        Da (Luni, 21 martie 2011, 19:35)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui dublura

        R.M. are in mod constant probleme cu traducerile din engleza.
        Intr-un articol anterior traducea "Dezvoltari catastrofice", deci "developpments = dezvoltari", nu "evolutii", referitor la accidentul nuclear din Japonia. La fel "integrist" pentru "fundamentalist". Un alt exemplu, banal: traduce in mod constant "actually" cu "actual" sau, ca aici, "copy" prin "copie". Plus probleme cu topica: R.M. scrie: "pastorul renuntase la proiectul sau definitiv", de fapt nu renuntase la "proiectul definitiv" ci "renuntatse definitiv" la proiectul sau.
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Luni, 21 martie 2011, 15:25)

    stan patitul [anonim]

    io zic sa-l detaseze obama la mecca pe jones asta...poate isi ia si el concediu de odihna.
  • -2 (4 voturi)    
    aroganta (Luni, 21 martie 2011, 15:41)

    danandreipaval [utilizator]

    se plateste. E incredibila situatia. Cat de prost poate fi acest pastor!!! Parca era vorba de toleranta - dragoste - intoarce si celalalt obraz....

    Americanii isi merita soarta. Pe langa faptul ca sunt ptosti sunt si aroganti.
  • +1 (3 voturi)    
    lipsă de cunoaștere (Luni, 21 martie 2011, 16:04)

    ampersand [anonim]

    A judeca gestul amărâtului ăstuia de pastor nu se poate face decât în măsura în care cunoști ce-nseamnă SUA, dacă nu - poți judeca doar în standarde europene. Americanii cînd se supără ard steagul țării - chestie de neconceput într-o țară europeană - fac filme în care-și critică țara - de neconceput într-o țară europeană - nu sunt adepții interzicerii burqa și, evident, pot arde biblia, coranul, talmudul șamd. Tabu-urile le știți.
  • -1 (1 vot)    
    Video (Luni, 21 martie 2011, 16:40)

    Traian [anonim]

    ok, dar unde este video-ul ?

    n.r. multumim
    (editat de HotNews.ro)(editat de HotNews.ro)
  • -1 (1 vot)    
    haha (Luni, 21 martie 2011, 16:55)

    je [anonim]

    haha....nenea pastorul cred ca tocmai a semnat o asigurare pe viata de multe milioane, sa fie familia fericita pe cateva generatii, altfel nu se explica cum te "sinucizi"asa in public... :))))) ... nu-i mai dau 6 luni :D
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti (Luni, 21 martie 2011, 19:02)

    adrian88000 [utilizator]

    Va recomand o carte. " Adevar si Minciuna" de Sfantul Maxim Grecul. Aduce lamuriri asupra subiectului in discutie.
  • 0 (2 voturi)    
    pentru toti (Luni, 21 martie 2011, 23:06)

    dane musulanu' [anonim]

    Pace vou[ tuturor, eu sunt roman si sunt musulman si am prieteni si crestini si musulmani si atei, dar niciodata nu a vrut nimeni sa arda Coranul sau Biblia sau pe amandoua si nici u ne-am certat pe baza religiei sau a credintei vreunuia dintre noi. Totusi se da prea multa importanta la tot felul de nebuni musulmani sau crestini. Nu uitati vorbele romanesti: Ajunge o bota la un car de oale- Ce inoada un nebun nu pot sa desfaca 100 de destepti- Cand 2 se cearta al treilea castiga.
  • 0 (4 voturi)    
    Atentie! (Vineri, 1 aprilie 2011, 20:29)

    Je-Je [utilizator]

    Observ foarte multe persoane ce-si dau cu parerea si in gluma despre ce e mai sfant pentru islam. Dragii mei, putem glumi si arde ce vrem cand vrem cat vrem insa ne oprim cand e vorba de cele sfinte. Ca noi, ca popor si nu numai sunt laxi din punctul asta de vedere nu inseamna ca e corecta atitudinea noastra atunci cand facem glume despre cele sfinte. Sunt lucruri care se fac si lucruri care nu se fac. Sa arzi cartea de capatai a unei religii, nu! Mai mult decat atat, cand stii ca islamul e ''fanatic'' religios, ce te mananca pe tine sa faci de astea? Nu-i asa ca te asemeni cu maimuta?
  • -1 (3 voturi)    
    Ma sterg cu hartia asta (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 13:52)

    Marius B. [anonim]

    Sa presupunem ca as ramane intr-un camp deschis , m-ar trece nevoile si nu as avea la mine decat un coran si/sau biblia. NU asa avea nici cea mai mica retinere sa ma sterg la ... cu hartie rupta din cartile astea. Sa fie clar ceva. una e cartea si alta ce scrie in ea. Respect ce le scrie la astia in coran sau in biblie, nu vreau sa ofensez pe Mohamed sau Isus. dar o carte ramane o banala carte. PUNCT
  • 0 (2 voturi)    
    Nicio diferenta (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 19:10)

    angi [anonim]

    Nicio diferenta intre biserica asta si islamisti.La fel de intoleranti.Gestul asta a omorat prin decapitare si un roman din misiunea ONU.Grozav! Mare reusita a pastorului!