Vladimir Jirinovsky face apel la lumea musulmana sa intervina in favoarea lui Gaddafi si sa salveze democratia din Libia / Hugo Chavez: Interventia armata din Libia, iresponsabila

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 20:06 Actualitate | Internaţional

​Presedintele Partidului Liberal Democrat din Rusia, ultranationalistul Vladimir Jirinovsky, a lansat un apel la "lumea musulmana" "sa intervina in sprijinul lui Muammar Gaddafi" si "sa nu permita NATO sa loveasca in democratia din Libia", scrie Ria Novosti. La randul sau, liderul venezuelean Hugo Chavez a calificat drept "iresponsabila" interventia militara a aliatilor in Libia, potrivit AFP.

"Liderii tarilor musulmane ar trebui sa faca o intelegere comuna si sa se opuna interventiei militare a NATO din Libia", a declarat Vladimir Jirinovsky. "Nu trebuie sa permiteti NATO sa loveasca in democratia din Libia", a mai adaugat politicianul rus.

In ceea ce il priveste pe Hugo Chavez, acesta considera ca adevaratul scop al interventiei militare a aliatilor in Libia il reprezinta resursele de petrol din aceasta tara.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3985 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Hugo Chavez (Sâmbătă, 19 martie 2011, 20:19)

    MirceaA [utilizator]

    ete na... hop si el cu ceea ce stie o lume intreaga. Daca nu sta cuminte, cu mainile la spate, vine si la el democratia. Uite la Irak si Afganistan, modele de democratie si poligoane de tir.
  • +5 (11 voturi)    
    daca mai da un rand de votka ,ridic eu lumea (Sâmbătă, 19 martie 2011, 20:25)

    Eneas [anonim]

    musulmana! lideri de doi bani ca acest juive rus ,sau Chavez,alta caricatura a acestei lumi ,trebuie pusi cu botul pe labe ,manu militari! fiecare om este dator sa isi ridice propria tara ,evreii in Israel, arabii in propriile tari , romanii in Romania ,etc., nu mai trebuie permisa colonizarea vreunei tari de venetici veniti pe post de refugiati politici,falsi investitori, sau ocupatie militara! trebuie sa actionam ca fiecare sa isi gaseasca fericirea in propria casa ,in propria tara !
    • +5 (9 voturi)    
      din pacate (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:50)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Eneas, din pacate, cei care duc acum razboaie le-au dus intotdeauna, si din aceleasi motive. Gandeste-te la comertul cu sclavi, la puterile coloniale. Asta au facut de-a lungul istoriei, asta fac si acum.
      • -1 (3 voturi)    
        // (Duminică, 20 martie 2011, 1:14)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        // tatarii au facut 3 secole comert cu sclavi inclusiv din romania, practic traiau din vanzarea de sclavi crestini, aveau nevoie de cam 10 mii pe an X 3 secole sunt 3 milioane de oameni sclavizati. Cuvantul SCLAV vine de la etnia SLAVA, atat de mult s-a practicat sclavia cu acesti oameni. Arabii au practicat sclavia mult timp, inclusiv cu europeni in peste 1000 de ani de piraterie au sclavizat un milion de europeni, practic existau orase in nordul africii care traiau din piraterie. Aveau atata tupeu incat atacau toate costele mediteranei, au ajuns chiar in Anglia si Irlanda, atacau brusc un sat de coasta bagau oamenii in corabii si fugeau. Arabii au practicat sclavia si cu negrii din zona subsahariana. Tarile occidentale nu au inventat sclavia, se practica de mii de ani.(editat de HotNews.ro)
        • -1 (1 vot)    
          Da stiu, Epoca sclavagista, urmata de... (Duminică, 20 martie 2011, 14:53)

          mcris [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          Epoca feudala etc.
  • +8 (8 voturi)    
    Chavez se gandeste la viitor (Sâmbătă, 19 martie 2011, 20:50)

    neaga1900 [utilizator]

    Viitor , care suna sumbru si pentru el , daca nu se va retrage dupa terminarea celui de-al doilea sau mandat....
  • +6 (12 voturi)    
    rusnacii si democratia..... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:03)

    dadan [utilizator]

    cu siguranta ca astia habar n-au ce e aia democratie....un dictator extravagant care sta de 40 de ani la putere poate fi doar o democratie de tip stalinist....poate lumea musulmana ar vrea sa elibereze Cecenia de betivanii rusi , ce zici de asta Vladimire? aaa, am uitat ca si acolo este democratie instaurata de voi....
  • -6 (12 voturi)    
    Bravo Rusia! (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:07)

    valisa [utilizator]

    Ati luat cea mai buna decizie. Asta doveste ca Rusia are o tara de oameni inteligenti si stie ce inseamna pentru o tara libertatea si integritatea teritoriala.

    Va rog, AJUTATI LIBIA!
    • +4 (10 voturi)    
      Asa cum au ajutat Georgia (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:07)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Inteligenta ruseasca se masoara in numarul de pahare de votca consumate...
  • +7 (11 voturi)    
    Jirinovski asta-i mai tembel decat Vadim. (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:15)

    mircea [anonim]

    Dupa ce le oferea japonezilor ,Siberia,acum considera regimul lui Gadafi o democratie.Putea sa-i ia apararea lui Gadafi,dar cand spune ca Gadafi este democrat ,mai rau ii face.Chavez ar face bine sa-l convinga pe Gadafi sa se refugieze cat mai rapid in Venezuela si astfel va reusi salvarea de vieti,de oameni care vor muri inutil.
  • +5 (7 voturi)    
    Misto (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:43)

    Jimbo [utilizator]

    Asteptam cu nerabdare si declaratiile lui Ahmadinejad, Kim-Jong Il si Vadim. Lasand gluma la o parte, mi se pare o mare porcarie ce se intampla in Libia.
  • -3 (7 voturi)    
    Habar n-aveti (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:01)

    Eu [anonim]

    Multi dintre voi nu au viata sociala, isi petrec si ei timpul comentand aiura fara sa aiba habar cine a fost sau ce a facut Chavez or Jirinovsky (acum probabil or sa dea fuga pe wikipedia sa caute informatii). Aveti mentalitate stalinista: daca nu va place voua ceva, sa dispara!
    • +1 (5 voturi)    
      Tu ai viata sociala?... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:51)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Sau ocupatia ta este sa vezi daca altii au viata sociala?
  • +10 (10 voturi)    
    Un evreu ridica lumea musulmana ! (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:18)

    Costin1968 [utilizator]

    Combinatia care lipsea din toata nebunia globala!
    • +2 (6 voturi)    
      hahahahaha (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:51)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      foarte tare
  • +2 (6 voturi)    
    Prostie (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:45)

    bellcross [anonim]

    Asta a fost marea prostie lui Gaddafi: dupa ce a furat 40 de ani daca se ratragea fara mare scandal ramanea si in viata si cu miliardele de $ pe care le avea. Acum nu o sa mai aiba nimic...
    • 0 (2 voturi)    
      ... prostia e a celor care mai cred astfel de pove (Duminică, 20 martie 2011, 0:37)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui bellcross

      ... MEDIA fomistilor e buna doar pe pus paie pe foc ... in romania se spunea ca ceasca avea miliarde ... canci ... ca sadam era plin de arme de distrugere in masa ... canci ... ca talibanii fac si dreg ... canci ... in afara ca traiu mai bine decit altii, dar nu mult mai bine decit cei din esalonul doi de putere, altceva nu prea e de remarcat ... libia e o tara care s-a chinuit sa scape de italieni si sa isi inbunatateasca conditiile de trai ... dar nu se poate compara cu cei care de sute de ani inventeaza razboiaie cind termina de ros ceea ce au furat din ultimul razboi ... ''democratia'' lor e doar o forma de consumism dus la extrem ... in care orice nebun e binevenit atita timp cit consuma ...
    • +2 (2 voturi)    
      Aici nu e vorba de prostie... (Duminică, 20 martie 2011, 0:41)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui bellcross

      Dictatorii chiar se cred eroi, chiar cred ca poporul ii iubeste, chiar cred ca sunt "divini" si chiar cred ca odata cu ei se sfarseste si lumea. Nu e ca si cum si-ar fi propus sa dea un "tun" si gata, sa se retraga...
  • +2 (2 voturi)    
    O parere (Duminică, 20 martie 2011, 9:23)

    Lilia73 [utilizator]

    Libia, Iran sunt piete de desfacere rusesti, cu aceasta interventie, Rusia si-ar putea pierde din creante si dintr-o piata importanta de desfacere a armamentului lor, celelalte puteri o vor castiga. Nimanui nu-i pasa de democratia in acea tara. In joc sunt mari interese economice mascate cu ”binevointa” pentru acel popor. Veti vedea, va urma si Iranul.
  • +1 (1 vot)    
    europa ... trezeste te .... (Duminică, 20 martie 2011, 10:18)

    toteu [anonim]

    in aceste momente se pot observa intentiile marilor puteri .... Rusia nu doreste decat sa invrajbeasca lumea araba si europa ... un scenariu sumbru ....

    UE ar trebui sa-si dezvolte o politica militara extra NATO daca doreste sa fie bagata in seama ...
  • 0 (0 voturi)    
    Rusnaci jmecheri dar prosti ... (Duminică, 27 martie 2011, 12:32)

    Apoolitik [anonim]

    Rusii fac apel la "dreptate" dar tezaurul nostru unde-i? Vagoanele pline cu aur "sub protectia" lor unde sunt? Au uitat ca in urma cu ceva timp au fost URSS ? Au uitat ca duceau aceeasi politica si de asta ii terorizeaza acum cecenii prin metrouri ? Au uitat cate femei au violat soldatii lor ...la vremea aia in sfera de influenta? Nu-i suport nici pe americani dar macar de astia nu se tem femeile Irakiene sau din Afghanistan ! Rusnaci prosti, au vandut Alaska , statelor unite pt. cateva milioane de dolari iar acum isi baga gheara in gat ca-s in coasta lor! Da, mai bine sa exploateze americanii si UK petrolul din Libia decat sa plateasca(tot din exploatare) Ghadaffi 30 000 mercenari pt. a'si macelari poporul !!! punct.