UPDATE Surse: Franta, Marea Britanie si Canada ar putea lansa primele atacuri asupra Libiei, imediat dupa summitul de la Paris. Canada: Avem nevoie de 2 zile pentru a pregati misiunea

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 14:46 Actualitate | Internaţional

Statele participante la summitul de la Paris privind situatia din Libia ar putea lansa atacuri aeriene imediat dupa finalizarea discutiilor de sambata, a declarat o sursa citat de Reuters. Franta, Marea Britanie si Canada ar putea lua parte la o prima interventie. Statele Unite ar putea participa mai tarziu iar natiunile arabe vor interveni in ultima etapa a actiunii militare, a adaugat sursa.

Summitul international, care a inceput la Elysee la ora 13.30 (14.30 ora Romaniei) ii reuneste pe Hillary Clinton, David Cameron, mai multi lideri arabi, africani si europeni, alaturi de secretarul general al ONU, Ban Ki-moon.

Occidentul va regreta daca se amesteca in treburile interne ale Libiei, a anuntat sambata un purtator de cuvant al regimului lui Muammar Gaddafi, relateaza agentiile internationale de stiri.

"Orice actiune militara a Occidentului impotriva Libiei va fi o dovada clara de agresiune", a spus acesta.

Joi seara, Consiliul de Securitate al ONU a votat autorizarea unei zone de excludere aeriana si luarea "tuturor masurilor necesare"- ceea ce presupune o actiune militara - pentru protejarea civililor, impotriva fortelor liderului Muammar Gaddafi. Rezolutia lasa cale libera aliatilor pentru lovituri aeriene impotriva obiectivelor militare libiene.

Update: Canada sprijina o actiune rapida in Libia, dar ar avea nevoie de doua zile pentru a pregati avioanele, a declarat un purtator de cuvant al Guvernului, citat de Reuters.
Vom reveni cu detalii


Citeste mai multe despre   






















2727 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Libia si Germania (Sâmbătă, 19 martie 2011, 14:52)

    Radu [anonim]

    Vinovata principala a tergiversarilor este Germania. Este tara care din interiorul NATO a facut tot posibilul pentru a distruge revolutia libiana. Este exact politica rusilor in Polonia din timpul celui de al doilea razboi mondial. Traiasca Stalin si Merkel.
    • +1 (1 vot)    
      ce treaba (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      are NATO sau oricine ar fi, sa se amestece in treaba strict interna a Libiei??? la noi in tara daca o parte a populatiei (eventula de alta etnie) ar face exact acelas lucru ce au facut asa zisi "revolutionari"in libia, ai fi de partea lor? sau ti-ar conveni sa vina marile puteri sa zica ..da mai romani, trebuie sa va supuneti ca asa vrem noi. pretene daca acolo nu era petrol, nimeni nu era curios de ei, asta e doar o noua mascarada, la fel ca cea din irak.
  • +4 (6 voturi)    
    Curat... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 15:06)

    ManicUser [utilizator]

    ...violare de domiţil, da’ umflați-l!
  • +5 (9 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 19 martie 2011, 15:18)

    Mazeta [utilizator]

    ce nationalitate si actionari au firmele care vor administra si exploata petrolul libian?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:28)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu regret va anunt ca tot americani, domnule Sarkozy.
    • -1 (1 vot)    
      posibilitate (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:34)

      buha [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e o posibilitate ca ostilitatile sa fie motivate si de hotararea Libiei de a invita exclusiv Rusia China si India pentru a explora rezervele de petrol
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:55)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      teatru cu papusi
  • 0 (0 voturi)    
    doar 2 zile? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:07)

    Adan [anonim]

    eu cred ca au planuit asta cu multe luni in urma
  • 0 (0 voturi)    
    a inceput balul :-) franta primul dans .. (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:23)

    ionica fonosch [anonim]

    http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,752000,00.html
  • +1 (1 vot)    
    TARI AMERICANI (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:36)

    COSTEL [anonim]

    bulshit
    Nu cred in adunaturi de popoare.
    Americanii lasa pe europeni sa se distreze un pic pe seama lor si dupa aceea intervin ei la final si fac toata treaba.
    Poate francezii ar mai fi instare de ceva desi nu cred ca se ridica lanivelul americanilor ceea ce de altfel sa vazut in al doilea razboi mondial.
  • 0 (0 voturi)    
    S-ar coji (Sâmbătă, 19 martie 2011, 17:47)

    Ams [anonim]

    (null)