O interventie straina in Libia ar declansa o reactie regionala -Tripoli

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 13:42 Actualitate | Internaţional

O interventie straina in Libia ar determina vecinii tarii sa se alature fortelor colonelului Muammar Gaddafi, a afirmat sambata adjunctul ministrului libian de Externe, Khaled Kaaim, intr-un interviu acordat postului de radio BBC 4, relateaza AFP.

"Daca va avea loc un atac din strainatate sau o interventie straina, nu numai libienii se vor lupta, ci veti vedea si algerieni, tunisieni, egipteni ... Toti vor participa la luptele de pe teritoriul libian", a afirmat Kaaim.

"Armistitiul este in vigoare. Fortele aeriene libiene nu mai actioneaza deoarece noi respectam rezolutia 1.973 a ONU, iar armistitiul este real, credibil si solid", a adaugat el, contactat inainte ca un avion militar sa fie doborat deasupra orasului Benghazi, fieful rebeliunii din estul Libiei.

Kaaim a acuzat ca in noaptea de vineri spre sambata, insurgentii ca incalca armistitiul atacand fortele loiale regimului din regiunea Al-Magrun, la aproximativ 80 de kilometri sud de Benghazi. "Militii armate au inceput in urma cu cateva minute sa traga (asupra fortelor libiene) in orasul Al-Magrun", afirmase el in fata presei.

"Armata nu intreprinde nicio actiune impotriva lor, pentru ca noi nu vrem sa incalcam armistitiul" anuntat vineri de Tripoli, pentru a se conforma rezolutiei ONU.

Libia a declarat "incetarea imediata" a focului in intreaga tara, pentru a proteja civilii si a se conforma rezolutiei adoptate joi seara de Consiliul de Securitate al Natiunilor Unite, a afirmat vineri ministrul libian de externe, Moussa Koussa. "Am decis incetarea imediata a focului si incheierea tuturor operatiunilor militare", a afirmat oficialul de la Tripoli. Imediat dupa anuntul facut de Tripoli, Franta a anuntat ca ramane "prudenta", afirmand ca amenintarea continua sa fie prezenta in Libia, in timp ce premierul britanic David Cameron a spus ca Muammar Gaddafi va fi "judecat pentru actiunile, nu pentru vorbele sale".

Joi seara, Consiliul de Securitate al ONU a votat autorizarea unei zone de excludere aeriana si luarea "tuturor masurilor necesare"- ceea ce presupune o actiune militara - pentru protejarea civililor, impotriva fortelor liderului Muammar Gaddafi. Rezolutia lasa cale libera aliatilor pentru lovituri aeriene impotriva obiectivelor militare libiene.

Un summit special consacrat Libiei are loc sambata la Paris, la care vor participa UE, Liga Araba, Uniunea Africana si secretarul general al ONU, Ban Ki-moon.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3387 vizualizari

  • -10 (10 voturi)    
    DIPLOMATIA DE BALTA... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 14:26)

    STAN PATITU [anonim]

    Diplomatii taranoi de la Bucuresti a ratat inca o sansa de a tacea din gura. Iar ne-am facut de ras. Avem ce meritam....
    • +4 (4 voturi)    
      Eu te-as trimite in linia intai (Sâmbătă, 19 martie 2011, 17:43)

      lolo [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      Eu te-as trimite in linia intai in LIbia, ca sa il scapi pe Sarko de datoria catre Libieni. Ti-ar sta bine dupa ce Sarko a aruncat cu rahat in tine un an intreg.

      Dar asta este, avem multi lingai si in Romania...
    • -3 (3 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 19 martie 2011, 18:06)

      dan [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      diplomatii romani nu sunt decat niste marionete, stai linistit ca nu-i ia nimeni in seama
    • -4 (4 voturi)    
      mda,tot timpul venim pe locul 2 ! (Sâmbătă, 19 martie 2011, 18:20)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      cand Franta isi pune in cap o actiune ,tinand seama ca ea ,nu Romania ,duce in spate cateva milioane de trantori maghrebieni la care se adauga cateva mii de tigani trimisi de corupta Romanie ,chiar nu il inteleg pe Basescu !
      e asa de greu sa te aliniezi sa zici DA cand e si spre binele tau?vroiam sa primim cateva mii de *refugiati* libieni? cand Franta ,care in istorie ,a cam tinut cu noi ,decide o actiun e la care se raliaza si UK nu trebuie sa facem pe Polonia sau Cehia ,tari speciale pentru Europa ,trebuie sa ne ALINIEM!noi suntem cu bulgarii ,cu macedonenii ,cu inventatii din Balcani ,inca nu avem a ne face politica externa proprie !iar in afara de dezgust ce poate inspira Gaddafi oricarui om normal,sau unei tari normale ?
    • +2 (4 voturi)    
      Te-ai trezit vorbind? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 18:29)

      damocles [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      Ai vazut cate minusuri ti-ai luat daca deschizi gura fara sa gandesti ceea ce vrei sa spui?! Ai mentalitate de functionar servil care nu iese din cuvantul sefului!
    • +1 (3 voturi)    
      deh (Sâmbătă, 19 martie 2011, 18:39)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui STAN PATITU

      inca un golan cu bata in mana
  • +2 (2 voturi)    
    The tailor of Panama (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:03)

    rugantino [anonim]

    Pare un scenariu de film modul in care decurg lucrurile acolo. Sunt curios cine este in spatele acestor "revolutii" din N Africii si Ghaddafi chiar nu realizeaza ca multe sunt inscenate, cel putin faza cu avionul doborat dupa ce au declarat ca vor respecta armistiul si Col.G era ud tot...Cameron, Sarkozy, americanii din spate, Israel ?. Bine, si Ghaddafi trebuia sa se pregateasca, a vazut ce au patit ceilalti inaintea lui..oricum ar fi trebuit sa-si ia putina.Ha , Putin a
  • +1 (1 vot)    
    Ce ... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:04)

    Tetcipe [anonim]

    Liga Araba reprezinta 22 tari cu o populatie de 340 milioane [Statele Unite 300 milioane, Rusia 150 milioane]
    Uniunea Africana 53 tari cu o populatie 900 milioane.
    Armata Egiptului ~500 mii (cu rezervisti ~900 mii); Armata Libiei 25.000; Gaddafi ar putea sa mai aiba 10.000.
    Ce cauta Fortele Armate ale USA si Europei in Libia ? Ce face Allahu Akbaru ?

    Egyptian Armed Forces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_Armed_Forces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_League
    Libyan Army
    http://en.wikipedia.org/wiki/Libyan_Army
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_African_Union_member_states_by_population
    • +1 (1 vot)    
      Revenire (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:21)

      Epictet [anonim] i-a raspuns lui Tetcipe

      Rog Hotnews sa retraga comentariul. Am aflat la Realitatea TV de la Dl Prof Alfred Bulai, Facultatea de Ştiinţe Politice ca "In tarile unde exista petrol sunt foarte importante drepturilor omului". Acum inteleg ce se intampla in Libia. Multumesc Dlui Profesor.
      • 0 (0 voturi)    
        eee (Sâmbătă, 19 martie 2011, 23:28)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Epictet

        tu chiar vorbesti serios, sau e la misto?