The Guardian: Armata SUA vrea sa manipuleze retelele de socializare

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2011, 6:23 Actualitate | Internaţional

Facebook
Foto: Reuters
Armata SUA dezvolta un software care ii va permite sa manipuleze retele de socializare precum Facebook si Twitter, pentru a influenta conversatiile online si a raspandi propaganda pro-americana.

Contractul cu Centcom, organismul care supravegheaza operatiunile armate ale SUA in Orientul Mijlociu si Asia Centrala i-a fost atribuit unei firme din California, pentru a dezvolta ceea ce este descris ca fiind un "serviciu online de gestionare a persoanelor", relateaza The Guardian.

Proiectul a fost comparat de catre expertii IT cu incercarea Chinei de a controla si limita libertatea de exprimare pe internet. Exista suspiciuni ca sistemul va permite armatei americane sa creeze un consens fals in conversatiile online.

Initiativa armatei SUA de a dezvolta personalitati online false-cunoscute de utilizatorii de social media drept "sock puppets"-  ar putea incuraja alte guverne sau companii private sa actioneze in acelasi mod.

Contractul in valoare de 2,7 milioane de dolari, incheiat de Centcom stipuleaza ca fiecare fals operator sa prezinte un "istoric convingator" si date concrete si sa poata fi verificat prin intermediul a 50 de statii de control de pe teritoriul SUA, fara teama ca identitatea sa-i poata fi descoperita de un "potential adversar cu solide cunostinte de IT".

Odata dezvoltat, software-ul va permite personalului de serviciu, care va lucra non-stop intr-o singura locatie, sa initieze conversatii online cu orice blogger sau utilizator al Facebook si Twitter. Fiecare operator va fi dotat cu un server virtual privat situat pe teritoriul Statelor Unite si alte identitati care "sa para" a fi din afara SUA, pentru a da senzatia interlocutorului virtual ca discuta cu o persoana din afara Statelor Unite.

Sistemul se pare ca a fost gandit ca parte a programului Earnest Voice (OVC), dezvoltat pentru prima data in Irak, ca o arma psihologica impotriva prezentei online a suporterilor Al Qaeda. Programul a fost finantat cu 200 de milioane de dolari si a fost folosit, ulterior, impotriva jihadistilor din Orientul Mijlociu, Afghanistan si Pakistan.

Contractul a fost acordat Ntrepid, o firma recent infiintata la Los Angeles, care nu a dorit sa comenteze asupra acestui subiect. Purtatorul de cuvant al Centcom, comandantul Bill Speaks a declarat ca noua tehnologie va contracara manifestatiile extremiste violente si propaganda anti-americana de pe site-urile in alte limbi, decat cea engleza.


Citeste mai multe despre   






















4665 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    :) (Vineri, 18 martie 2011, 7:10)

    dccs [anonim]

    era odata un banc: "ce inseamna USA? Uniunea Sovietica Ailalta". Incep sa o ia pe urmele Chinei...
  • -5 (11 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 18 martie 2011, 7:33)

    Razvan007 [utilizator]

    Daca in acest mod se impiedica racoralarea de membri Al-Quaeda, atunci sa ii dea bice. Cu cat mai repede cu atat mai bine.
  • +5 (11 voturi)    
    manipulare (Vineri, 18 martie 2011, 7:38)

    AsmVax [anonim]

    SUA deja manipuleaza retelele de socializare.
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Vineri, 18 martie 2011, 19:14)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui AsmVax

      Hehe, păi doar sunt ale lor la urma-urmei, la fel ca şi reţeaua de sateliţi GPS sau ca sistemul de "automatic update" al Windows, etc - nu-ţi convine, abonează-te la chineji, ruşi sau indieni.
  • +3 (7 voturi)    
    noi suntem căliţi (Vineri, 18 martie 2011, 8:05)

    ampersand [anonim]

    Noi deja avem experienţa acestor sock puppets, citez:
    - Cumpără acum vilă cu 30 de camere în germania cu doar 14400 de euro.
    - fete frumoase aici
    Aş putea menţiona şi ediţiile online ale prosport şi gsp, faţă de care click şi cancan sunt monumente de editorialism.
  • +7 (11 voturi)    
    Si ce-i de fapt nou in asta? (Vineri, 18 martie 2011, 8:16)

    BEDE [anonim]

    Manipularea mass-media merge bine de cateva zeci de ani. Nimic nou ca principiu, doar ca se folosesc niste mijloace tehnice ceva mai moderne.
    Intr-adevar "nimic nou sub soare".
    Si manipularea are loc si in "comunitatea stiintifica": cine nu sustine teoriile stiintifice agreate de cei care se joaca de-a dumnezeu nu primesc fonduri pentru cercetare si pot sa-si piarda si pozitia pe care o ocupa in universitate.
    Se tinde spre o inginerie sociala care sa faca 97% sa fie in consens. Restul de 3%, care stiu ca lucrurile nu sunt asa cum spune mass-media, sunt marginalizati si intra in toleranta admisa.
    Si, ca sa fie mai convingatori, mai lanseaza unii si teorii ale conspiratiei a caror absurditate e evidenta (cum ar fi ca aselenizarile sunt trucuri si ca nici un om nu a pus piciorul pe luna), tocmai pt ca oricine spune ca ar fi niste conspiratii sa poata fi pus alaturi de cei absurzi si ridiculizat.
    • +3 (7 voturi)    
      offf (Vineri, 18 martie 2011, 9:31)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      bine ca mai vad si eu cate unul gandind cu capul lui.
      • -3 (5 voturi)    
        big deal (Vineri, 18 martie 2011, 10:39)

        John Smith [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Gindeste cu capul lui, dar cum gindeste? :))
    • +1 (5 voturi)    
      Exact! (Vineri, 18 martie 2011, 10:43)

      Popic [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Perfect adevarat, tin doar sa adaug ca pana acum exista monitorizare...acum o fac publica si legala :).
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate, nu este nimic nou... (Vineri, 18 martie 2011, 14:24)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      insa, pierzi esenta! tin sa felicit acel jurnal ca spune lucrurilor pe nume! macar sa se consemneze undeva miscarile manipulatoare. daca ziarele tac, in istorie, peste timpuri, va fi ceea ce apare prin jurmnale, adica imperii conduse de sfinti. Felicitari the guardian! ca sa intelegem si noi de ce the social network a fost propus pentru oscar.
      intelegi @BEDE? e ca si cum n-ar mai avea rost sa se scrie ca voiculescu a fost securistul felix, mai bine sa o stim numai din auzite.
      PS. asa am ajuns noi nazisti, iar cei care ne-au adus comunismul sunt victime...cam asta ar fi de comentat
  • -1 (7 voturi)    
    The guardian (Vineri, 18 martie 2011, 8:26)

    Yahve 2.0 [anonim]

    Chiar mai terebuie luat in seama un cotidian acuzat constant de pro arabism, articole clar anti semite, Si care are un contribuitor pe nume george galloway, notoriu pt ura pt israel si prieten f bun cu liderul hamas, ba chiar puteti gasi pe youtube nenumarate filmulete Cu el in gaza "donand" pt hamas...?
    • +1 (1 vot)    
      Pai depinde de ce spune (Vineri, 18 martie 2011, 13:11)

      Calin C. [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      Si care este relevanta comentariului tau fata de continutul oricaruia dintre articole, atat cel de pe Hotnews cat si cel din The guardian?
      Eu inteleg ca s-au transmis niste informatii confirmate de autoritatile americane sau extrase din contracte facute publice.
      Interventia ta are o forma de discreditare apriorica si poate fi folosita cu copy/paste pentru orice articol al publicatiilor respective care nu iti convine, dovedind chiar lipsa de obiectivitate pe care o reprosezi.
      E ca si cum dupa sustinerea pertinenta a unui argument de catre cineva, tu raspunzi cu formula ,,Aha, n-ai dreptate pentru ca esti tigan!", sau, mai aproape de ce ai zis, ,,N-ai dreptate pentru ca esti pro-arab!".
      Sunt curios de ce fel de palarie ai tu, comportandu-te exact ca in bancurile cu ursul care se ia de iepure ca nu are sapca. Mai nou se fac teste si pentru cenzurarea opiniei publice in limba romana?
    • +1 (1 vot)    
      cand o sa te deranjeze si pe tine.... (Vineri, 18 martie 2011, 14:27)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      ...ziarele anti-romanesti? ma doare-n cot ca este antiarab/semit/roman-poate ca are si dreptate...de data asta a pus punctul pe i.
    • +1 (1 vot)    
      nu trebuie luat in seama (Vineri, 18 martie 2011, 15:04)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      numai haretz merita efortul. nu conteaza anti-ce este, conteaza ca este pro-cine trebuie
  • +6 (6 voturi)    
    Ha ce tare (Vineri, 18 martie 2011, 8:41)

    drak latinu [utilizator]

    Insa toata lumea stie ca asa ceva exista.
  • +1 (3 voturi)    
    hmmm (Vineri, 18 martie 2011, 12:53)

    me [anonim]

    macar acum afla toata prostimea cat de "liberi" suntem...
    si parca ii aud pe oameni ce mari sunt diferentele intre comunism si capitalism...
    diferenta e una singura intre cele 2:
    comunistii controleaza prin forta, capitalistii prin spalarea creierului.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari the guardian! (Vineri, 18 martie 2011, 15:26)

    nenea [anonim]

    ca sa intelegem si noi de ce the social network a fost propus pentru oscar. e plina lumea de facebook-ul asta (deja este enervanta publicitatea la acest site. eu o sa-mi sterg contul)...ca este si erou in toate rivolutiunili islamice
    • +1 (1 vot)