Armata Rusiei se echipeaza cu tancuri si rachete ... gonflabile

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 17 martie 2011, 17:53 Actualitate | Internaţional

Printre tancurile, avioanele si rachetele armatei Rusiei se gasesc si momeli: Moscova se doteaza de ani de zile cu echipamente militare gonflabile, care au ca scop inselarea unui eventual dusman, relateaza AFP.

Intr-un atelier din Hotkovo, la circa 50 de km de capitala, angajatii societatii Rusbal, fondata in 1993, reproduc in marime naturala copii ale tancurilor T 80, rachetelor S-300 sau avioanelor de vanatoare.

"Aceste dispozitive sunt eficiente pentru inselarea inamicului, ele protejeaza adevaratele arme", explica Victor Talanov, directorul uzinei, care produce si castele gonflabile si alte jucarii destinate copiilor.

Angajatii de la Rusbal spun ca e foarte dificil de facut diferenta, de la distanta, intre un tanc adevarat si unul fals. Echipamentele fabricate sunt spre exemplu echipate cu dispozitive care imita amprenta termica a adevaratelor arme.

"De la inaltimea unui bloc de 10 etaje, daca un tanc fals este amplasat langa unul adevarat, e foarte greu de facut diferenta. Cu atat mai mult cu cat produsele noastre degaja aceeasi caldura si emit aceleasi unde radio", explica Liudmila Stepanova, director tehnic la Rusbal.

Un alt avantaj, aceste arme gonflabile sunt foarte usor de amplasat. Un tanc, de exemplu, se umfla in cateva minute.

Rusia nu e singura tara care recurge la tinte false. Au procedat la fel tari precum China sau Canada.


Citeste mai multe despre   






















1738 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ce gonflabile? (Joi, 17 martie 2011, 18:08)

    Mondial [anonim]

    Mai cand va veti pocaii de tampeniile voastre?
    Cum adica rusia armament gonflabil cand ei sunt cei mai mari exportatori de armament din lume. Uitativa naibii pe statistice de export de armament inainte de a vorbi!!!
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine se echipeaza cu femei gonflabile (Joi, 17 martie 2011, 18:28)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Mondial

      butaforia a mers bine in timpul atacului NATO asupra Serbiei ,cand sarbii aveau la sol machete de tancuri ,de avioane si piste false de decolare!dar rusii isi fac curaj,cine sa ii mai atace cand nu mai prezinta interes?
      • 0 (0 voturi)    
        dada (Joi, 17 martie 2011, 18:55)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        A mers bine, d-aia le cereau de potol soldaţii ruşi celor englezi :)
  • +1 (1 vot)    
    oare? (Joi, 17 martie 2011, 18:10)

    ady [anonim]

    mai ramane ceva dupa o bomba cu fragmentatie??sau una atomica?
  • +1 (1 vot)    
    greseala (Joi, 17 martie 2011, 18:15)

    vlad [anonim]

    "De la inaltimea unui bloc de 10 etaje, daca un tanc adevarat este amplasat langa unul adevarat, e foarte greu de facut diferenta."
    • 0 (0 voturi)    
      diferenta (Joi, 17 martie 2011, 22:00)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Diferenta e destul de vizibila - ala adevarat are rugina si piese lipsa.
  • 0 (0 voturi)    
    Si Americanii (Joi, 17 martie 2011, 18:29)

    Dwight D. Eisenhower [anonim]

    Au in rastel pusti, tuburi pentru cornete cu bold in virf si prastii cu scoabe. Toate sint Made in China.
    Armamentul gonflabil a fost folosit inca din primul razboi modial. Cel mai mult l-au folosit englezii in al doilea razboi mondial.
  • +1 (1 vot)    
    cursa inarmarilor (Joi, 17 martie 2011, 19:47)

    Socrates [anonim]

    Ar trebui rusii sa incerce si un submarin gonflabil.
    • 0 (0 voturi)    
      poate nu ma crezi... (Vineri, 18 martie 2011, 12:21)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

      dar cind am calatorit inspre Sankt Petersburg, am vazut politisti desenati! Pe bune, ii plaseaza pe marginea drumului. :)) E posibil sa foloseasca "tehnica" asta si in alte scopuri.
      • 0 (0 voturi)    
        :)))) (Vineri, 18 martie 2011, 18:11)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Am vazut si eu in Austria politisti facuti din placaj. Poate fac schimburi de experienta cu aia desenati din Rusia.
  • 0 (0 voturi)    
    armament gonflabil (Vineri, 18 martie 2011, 0:12)

    ovni [anonim]

    In ai doilea razboi mondial, englezii , aveau o multime de machete (scara 1:1) de la avioane ,radare,camioane si chiar aeroporturi sau diguri maritime de imbarcare.In Romania ,in anii '80 s-au proectat o serie de prototipuri, dar cred ca s-a abandonat ideea.