Update: Nivel de radiatii "extrem de ridicat" la reactorul 4 al centralei Fukushima. Echipele de salvare japoneze, supuse unui nivel letal de radiatii

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 21:14 Actualitate | Internaţional

Comisia americana de Reglementare Nucleara a anuntat ca nivelul radiatiilor in zona centralelor nucleare afectate de cutremurul din Japonia este foarte ridicat si ca acesta ar putea fi letal pentru echipele de salvare, relateaza Reuters.

"Noi credem ca in jurul reactorului exista un nivel ridicat de radiatii", a declarat Grigore Jaczko, seful Comisiei de reglementare nucleara. "Ar fi foarte dificil pentru echipele de salvare sa se apropie de  reactoare. Nivelul radiatiilor de acolo ar putea fi "in doze letale" si ar putea actiona intr-o perioada foarte scurta de timp".

Bazinul de stocare al reactorului 4 al centralei nucleare Fukushima nu mai contine apa, ceea ce are ca efect niveluri "extrem de ridicate" ale radiatiilor, a mai declarat presedintele NRC.

"In plus fata de cele trei reactoare care erau in functiune in momentul incidentului, cel de-al patrulea reactor constituie, de asemenea, de acum, un motiv de ingrijorare. Acest reactor nu era in functiune in momentul cutremurului", a declarat presedintele NRC, Gregore Jaczko.

"Credem ca a fost o explozie provocata de acumularea de hidrogen la nivelul acestui reactor", a explicat el.

"Credem ca incinta de securitate secundara a fost distrusa, ca nu mai exista apa in bazinul de stocare a combustibilului folosit si ca nivelul radiatiilor este extrem de ridicat, ceea ce ar putea pune in pericol operatiunile, desfasurate la fata locului pentru evitarea unei catastrofe", a adaugat Jaczko.






Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5922 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Implicatii. (Miercuri, 16 martie 2011, 22:24)

    AlinN [anonim]

    1. Este evident ca pe o raza de 150Km va fi periculos sa traiesti. Cesiul 137 va face de nelocuit o buna parte din mica Japonie pentru 200 de ani.
    2. Va exista un val de imigranti din Japonia spre Europa.
    3. Mai multe state isi vor inchide centralele care sunt vechi. Altele isi vor inchide temporar centralele pentru a imbunatati sistemele de siguranta. De fapt Germania a decis deja sa inchida cateva.
    4. Mai putina energie disponibila dinspre sectorul nuclear inseamna mai mare cererea de combustibili fosili. Asta va duce la cresterea pretului petrolului, al alimentelor. Estimare pret petrol: cu moderatie responsabilitate si optimism: 150$/baril la sfarsitul anului.
    5. Petrol mai pretios inseamna lupta acutizata pentru el. S-ar putea sa vedem o actiune non SUA (UE) in statele petrolifere. Daca nu se duc sa ia petrolul de acolo, statele UE s-ar putea sa sufere o recesiune fata de care recesiunea de pana acum va parea un vis frumos.
  • +2 (2 voturi)    
    ONOARE SI PATRIE! (Miercuri, 16 martie 2011, 22:35)

    UN ROMAN [anonim]

    Respectul meu si sper al intregii lumi civilizate pentru acei eroi.MA PLEC IN FATA UNEI NOI LECTII DE RESPECT PENTRU POPORUL JAPONEZ, CHIAR CU PRETUL SACRIFICIULUI SUPREM!
    • 0 (0 voturi)    
      corect. este ceva remarcabil (Joi, 17 martie 2011, 10:32)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui UN ROMAN

      iti dai seama ce diferenta de cultura/mentalitate intre rusia fosta comunista si japonia. la cernobal au fost bagati acolo militari si pompieri cu tarnacoape si cazmale, carora nu li s-a spus prea multe vis a vis de pericole. dupa ce s-au trezit ca se ineaca cu voma, si-au dat seama bietii oameni ca vor muri si ca trebuia actionat de la distanta.
  • +3 (3 voturi)    
    Incet incet Hotnews, va transformati in tabloid (Miercuri, 16 martie 2011, 23:12)

    cristiaan [utilizator]

    Afirmatia lui Grigore Jaczko: "Credem ... ca nu mai exista apa in bazinul de stocare a combustibilului folosit si ca nivelul radiatiilor este extrem de ridicat ... Nivelul radiatiilor de acolo ar putea fi "in doze letale" si ar putea actiona intr-o perioada foarte scurta de timp"

    Adica "ar putea" si "credem"

    Titlu Hotnews: "Update: Nivel de radiatii "extrem de ridicat" la reactorul 4 al centralei Fukushima. Echipele de salvare japoneze, supuse unui nivel letal de radiatii"

    incet-incet va transformati in tabloid. Ati inceput cu pitzipoancele si porcariile din josul paginii principale, continuati cu articolele pseudoinformate si alarmiste. Rusine - o luati pe urmele Realitatea TV. Ma dezamagiti.
  • +1 (1 vot)    
    Donati pt Japonia (Miercuri, 16 martie 2011, 23:13)

    moucha [anonim]

    Stimati cititori, v-as adresa rugamintea sa va ganditi la o donatie pt Japonia. Stiu ca multi sunt cu banii numarati, insa putin de la multi inseamna foarte mult. Daca v-ati hotarat la o donatie, permiteti-mi cateva sfaturi:

    - nu donati prin autoritatile romane, caci probabil banii se duc intr-o alta directie;
    - donati cat mai aproape de destinatie: asociatie japoneza, Crucea Rosie americana sau orice autoritate monitorizata strict;
    - efectuati o donatie doar dupa ce v-ati asigurat ca nu este vorba despre o falsa autoritate;

    Considerati donatia ca o onoare de a fi lucrat si dumneavoastra pt un moment "pentru imparatul Japoniei". Desi lucrez in invatamant si sunt cu banii numarati, nu am ezitat sa donez, atat cat am putut, pentru refacerea unei tari afectata de forte dincolo de controlul nostru. Am donat prin Amazon Payments la Crucea Rosie Americana, in fondul deschis pentru Japonia.

    Ajutati cand e nevoie, nu conteaza cu cat. Cu toata stima.
  • -3 (3 voturi)    
    E de rau oameni buni (Miercuri, 16 martie 2011, 23:45)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    E de rau oameni buni. Urmaresc cu mare atentie ce se intampla in japonia si vad ca doar incearca sa controleze reactoarele si in nici un caz nu aud solutii gen oprim reactoarele facem asta , avem solutia asta, nimic de acest gen. Doar o asteapta linisti INEVITABILUL. Ne meritam soarta. Ce va doresc la toti sa DEA BUNUL DUMNEZEU SA GRESESC, Noapte buna tuturora.
    • +1 (1 vot)    
      Solutia exista (Joi, 17 martie 2011, 1:00)

      V.R. [anonim] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

      Si e inglobarea intregului reactor intr-un sarcofag de beton, ca la Cernobil. Dar e o solutie extrema, de aplicat doar atunci cand toate celelalte s-au epuizat.
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti. trebuie oprita reactia (Joi, 17 martie 2011, 10:39)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        solutia de care vorbesti se aplica oricum dupa ce a fost intrerupta reactia nucleara. pana nu se opreste reactia, nu ai cum sa bagi totul intr-un sarcofag. sarcofagul trebuie sa fie deflector (preste iesirea radiatiei din miez prin reflexie) si absorbant. daca reactia nucleara in lant ramificat nu este oprita, marirea densitatii de radiatie prin deflectiunea data de sarcofag ar putea creea o veritabila bomba nucleara. deci comentatorul de mai sus are dreptate, nu sunt solutii deocamdata
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Joi, 17 martie 2011, 2:00)

      .......... [anonim] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

      Cam ciudat zic si eu , deja in curand avem o saptmana si astia nu sunt in stare sa stinga niste reactoare ca nu au apa , ca nu stiu ce ,probabil asteapta procedura , cum nu au inca procedura la acest tip de problema nu stiu ce sa faca, dc era la noi rapid aveam solutii de improvizare la cum este romanul de inventiv.Din cate am citit ei tb sa bage apa in acele reactoare sa le stinga, pai nu e marea langa ele , pt ce nu trag 10 pompe si sa pompeze apa din mare???Cred ca era mai simplu decat stingerea cu elicopteru care au vrut sa o faca si nu le-a mers.Sper sa nu fie asa cum zic si astia sa nu stie ce sa faca dc nu scrie in procedura ca at chiar e grav.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Joi, 17 martie 2011, 2:10)

    Anonimul [utilizator]

    Stie cineva in cat timp se raceste daca sunt udate cu apa si in cat timp se raceste asa, in aer liber?
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 17 martie 2011, 7:11)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

      Daca stau sub apa, barele de uraniu se racesc in 8-10 ani. In aer liber nu se racesc...