VIDEO O studenta de la UCLA, amenintata cu moartea dupa ce a criticat "hoardele de asiatici" care au invadat universitatea

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 14:16 Actualitate | Internaţional

O studenta de la Universitatea California in Los Angeles a primit amenintari cu moartea dupa ce a postat pe YouTube o inregistrare video in care a acuzat "hoardele de asiatici" primite de UCLA in fiecare an, transmite YahooNews. Alexandra Wallace si-a cerut scuze pentru afirmatiile sale, facute in contextul cutremurului si a tsunamiului care au devastat Japonia. Ea a solicitat protectia politiei. Filmul de trei minute a devenit viral pe Internet.

In inregistrare, Wallace afirma ca criticile sale nu sunt indreptate spre o anumita persoana, iar oamenii nu trebuie sa se simta jigniti, dupa care declara: "Problema sunt aceste hoarde de asiatici pe care UCLA le accepta in fiecare an".

Acest lucru ar fi normal daca studentii asiatici "ar folosi maniere americane", sustine Wallace, adaugand ca ea nu este "persoana cea mai corecta politic".

Wallace se plange apoi ca studentii asiatici vorbesc in mod frecvent la telefon in timp ce ea invata in biblioteca si isi aduc "rude enervante" in cartierul in care locuieste. Ea le sugereaza celor care suna in Japonia pentru a se interesa de soarta victimelor cutremurului "sa iasa afara", pentru a nu-i inspaimanta pe ceilalti studenti atunci cand primesc vesti rele.

Inregistrarea video a provocat reactia imediata a conducerii UCLA, precum si a numerosi studenti de la institutia de invatamant din California. YahooNews noteaza, citand un material AP, ca 37% din cei 26.000 de studenti de la UCLA sunt americani de origine asiatica, 32% sunt albi, 16% sunt hispanici, iar 4% sunt afro-americani. Restul sunt studenti straini, multi dintre acestia fiind asiatici.

Decanul UCLA a afirmat marti ca inregistrarea video este "o rusine", iar Wallace risca inclusiv exmatricularea, desi studenta e protejata de Primul Amendament al Constitutiei SUA, legat de dreptul de a-si exprima opiniile. The Asian Pacific Coalition of UCLA, care e alcatuit din 24 de asociatii ale studentilor, a denuntat comentariile lui Wallace.

La randul ei, politia din campusul universitar a anuntat ca investigheaza mai multe amenintari cu moartea primite de studenta, refuzand insa sa dea detalii despre mesajele primite de Wallace.

Wallace s-a grabit sa stearga mesajul de pe YouTube, insa clipul a fost preluat de numeroase bloguri si pagini de pe Facebook.

Intr-o declaratie publicata de ziarul studentilor, Wallace si-a cerut scuze "intregului campus UCLA" pentru comentariile sale "nepotrivite".



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

5030 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 16 martie 2011, 14:33)

    Mike [anonim]

    Tinerii astia care posteaza absolut orice pe Internet isi sapa singuri groapa si-si distrug viitorul inconstient si iremediabil. Lucrurile astea nu le stergi usor de pe Web. Acum suporta consectintele de a supara milioane de oameni prin prostie. Urat.
    • +1 (1 vot)    
      cing ciong ling ming ...... (Miercuri, 16 martie 2011, 23:05)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui Mike

      are dreptate domnisoara dar ce sa zicem despre americanii care se duc prin alte tari si fac fel de fel de tampenii , unele grave si apoi scapa basma curata , (de exemplu Teo Peter ucis de un american cu jeep-ul), atunci nu se pune ca deh' era american ei au voie , sunt democratici si daca vor sa te omoare au voie ca tot democratic o fac.....
  • +3 (3 voturi)    
    Titlul articolului e nelalocul lui (Miercuri, 16 martie 2011, 14:37)

    Teophag [anonim]

    ...pentru ca distrage atentia de la esenta stirii: studenta la stiinte politice etaland nonsalant xenofobie ....si ne induce ideea ca de fapt... ///(editat de HotNews.ro)
  • 0 (4 voturi)    
    Efectele (Miercuri, 16 martie 2011, 14:38)

    Ana [anonim]

    acestea sunt efectele GLOBALIZARII si dreptului la exprimare....asa ca de ce sa supere???
  • +1 (9 voturi)    
    Sunt curios (Miercuri, 16 martie 2011, 14:42)

    JJ [anonim]

    American manners????? Ce e aia?
    • -1 (5 voturi)    
      american manners (Miercuri, 16 martie 2011, 17:51)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui JJ

      mergi la fata locului si'ai sa vezi.

      nu cred ca se referea la japnezi. mai repede la chinezi, dar mai ales la asiatici din america.
      multi imigrati din lumea a treia, au probleme de adaptare. in special musulmanii din bangladesh si pakistan. dar si indochinezii si chiar chinezii. au un complex si reactioneaza cautand sa impuna stilul lor de viata. cam asa fac si cei ce vin din caraibe si de la sud de rio grande.

      cam aceiasi problema cu imigrantii africani si asiatici din europa de vest.

      ucla este parte din universitatea de stat din california, si destul de ieftina comparativ cu cele private.
      fiind totusi o scoala de elita, este asaltata de oameni cu mai putini bani. de unde popularea cu straini si nou asezati in america.

      in america, albul, si in special barbatul alb, are cele mai putine drepturi. in special dreptul la critica. probabil ca in curand, albii vor fi in minoritate.

      sa revin, draga amice jj, daca vrei sa vezi american maners, iti recomand sa mergi in statele din middle west: iowa, wisconsin, kansas, missourri, indiana, ohio, nebraska, dakotele...dar si in statele din sud.
      n'ai sa vezi american manners in ny, chicago sau los angeles. acolo americanii sunt in minoritate.
      la ei, se zice ca un imigrant devine american deabia la a treia generatie.
      si cam asa e.
  • +7 (13 voturi)    
    f posibil sa aiba dreptate (Miercuri, 16 martie 2011, 14:50)

    klaudyuxxx [anonim]

    Alaltaieri faceam cumparaturile in supermarket si am dat peste un grup de adolescenti asiatici (cred ca erau chinezi). Chiar erau enervanti si galagiosi. Erau foarte extrovertiti, vorbeau tare in felul lor tuguiat, probabil se credeau singuri. Personal am fost deranjat de prezenta lor. Oricum, tipa mi-a adus aminte de ei cand i-a imitat in clip. Din partea mea are un +.
    • +7 (7 voturi)    
      nimic deosebit (Miercuri, 16 martie 2011, 15:25)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      chinezii chiar se poarta asa.
      Faza interesanta este ca cei din HK sau Singapore chiar au o problema cu ceilalti chinezi datorita acestui comportament.
      Este doar o cultura si o educatie diferita.
    • +1 (3 voturi)    
      +1 (Miercuri, 16 martie 2011, 17:02)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Așa este, și tipa a exprimat opinia într-un mod decent, poate UCLA ar trebui să se asigure că acei oameni înțeleg regulile de bun simț...
      @JJ...American maners, se referă la reguli de bun simț
  • +11 (13 voturi)    
    Si? (Miercuri, 16 martie 2011, 14:53)

    V [anonim]

    Si totusi nu vi se pare mult mai grav faptul ca in tara "etalon" a libertatii, SUA, care se autodenumesc "the land of the free", cineva e amenintat cu moartea pentru ca isi spune PAREREA? Meriti sa mori pentru ca iti exprimi opinia personala, fie ea si o pura tampenie? Asta este libertatea si civilizatia pe care o laudam cu atat tam tam? Se vede clar ca deja nu mai exista civilizatia si democratia pe care o credeam, ci traim o dictatura a minoritatilor violente. Daca un musulman ameninta sau zice cuvinte grele despre occident, sau cand un negru ataca verbal sau fizic un "alb", nu e nici o problema. Incearca insa sa zici ceva despre (fucking) mohammed, sau despre negri, ca iti sare in cap tot mapamondul. Am ajuns sa ne fie rusine ca suntem albi sau ca nu ne inchinam la mecca, in casa la noi, mai avem un pic si ne cerem scuze.
    • +2 (4 voturi)    
      Subscriu, e dreptul ei sa-si spuna parerea. (Miercuri, 16 martie 2011, 15:09)

      klaudyuxxx [anonim] i-a raspuns lui V

      Se simt cu musca pe caciula, altfel ar fi ignorat-o. Iar ce spunea ea sau felul in care o spune nu mi se pare deloc a fi rasist, asa ca titlul de pe YT e un pic cam gresit. I-a numit "asiatici" nu "galbejiti" sau mai stiu eu ce. HN ar fi trebuit sa reincarce clipul sub un alt titlu.
      • +1 (3 voturi)    
        eeeee (Miercuri, 16 martie 2011, 15:30)

        me [anonim] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        vorbea de o etnie nu conteaza cum i-a numit.
        daca eu spun ca "poporul de culoare este in mare parte incult" sunt un mare rasist in opinia majoritatii, chit ca statistic nu gresesc si m-am exprimat foarte civilizat. daca pe de alta parte spun ca "pe planeta asta majoritatea oamenilor sunt inculti" nu mai este nici o problema...
        asta e libertatea de exprimare si democratia...
    • -1 (3 voturi)    
      mda... (Miercuri, 16 martie 2011, 15:28)

      me [anonim] i-a raspuns lui V

      ai dreptate...
      tipa este clar un monument de prostie, dar pe de alta parte nu inteleg ce a facut asa rau.
      cum sa o exmatriculeze daca incalca ei legea?

      daca avea acelasi mesaj o asiatica sau o negroteica sigur nu areu probleme.
      de asemenea daca critica elevii care fac asta in general (fara sa spuna carei etnii apartin) nu era nici o problema, poate era chiar laudata. dar asa...

      oricum ghinionul/prostia ei a fost si ca si-a ales EXTREM de prost momentul. daca era acum o saptamana, probabil nu iesea atat de mare tam-tam
    • +4 (4 voturi)    
      asa e (Miercuri, 16 martie 2011, 15:38)

      MM [anonim] i-a raspuns lui V

      Ce e mai grav, sa spuna ca nu poate invata in biblioteca din cauza asiaticilor care nu au "maniere", sau sa fie amenintata cu moartea pentru ca a spus asta?
      Are dreptate, daca tot vin asiaticii sau oricare altii intr-un loc civilizat si mai ales la o universitate, sa se adapteze si sa respecte regulile, macar cit sa nu-i deranjeze pe ceilalti.
      Daca ei vin cu amenintari cu moartea asta nu se pune?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu a fost "pură tâmpenie ce a zis" (Miercuri, 16 martie 2011, 17:06)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui V

      Au început să apară și prin România...tipul ala de oameni care îșî curață unghiile in metrou sau vorbesc enervant de tare
      • 0 (2 voturi)    
        Da, ai dreptate, astia care "apar" (Joi, 17 martie 2011, 14:21)

        WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        de prin toate partile... si vorbesc tare si ii comenteaza pe cei din jur in gura mare siguri pe ei ca nimeni nu ii intelege vorba straina, scuipa pe jos, se poarta "ca in codru"... de pilda in metrou in Viena.
        Al "dracu pielea de pe ei" de ar vorbi chineza si nu romaneste ar fi mai bine.
  • +3 (3 voturi)    
    Definitie (Miercuri, 16 martie 2011, 15:11)

    Cristian [anonim]

    Corectitudine politica = abilitatea unei minoritati turbate de a convinge majoritatea ca poti apuca un rahat de partea sa curata.
  • -1 (7 voturi)    
    100% pitzipoanca (Miercuri, 16 martie 2011, 15:12)

    Alex [anonim]

    100% pitzipoanca
    • +4 (6 voturi)    
      da Alex, felicitari (Miercuri, 16 martie 2011, 15:30)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Despre asta e vorba in articol: Este sau nu fata o pitipoanca?
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 martie 2011, 18:30)

      Pinochio [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      // daca ajungeai macar o data in america de nord (US sau Canada) nu ai fi pus comentariul.

      Tipa are 100% dreptate si sunt convins ca multi dintre cei care au condamnat clipul ei (acolo in US si nu in alta parte) sunt de acord cu ea.
  • +6 (6 voturi)    
    nu vad o problema (Miercuri, 16 martie 2011, 15:17)

    leon [anonim]

    Nu vad nicio problema. Fata condamna comportamentul unor persoane necivilizate care din intamplare sunt asiatice
  • +5 (5 voturi)    
    sustin (Miercuri, 16 martie 2011, 15:48)

    fdsgset [anonim]

    Sunt de acord cu ea. Nu mi se pare nimic scandalos în tot ce a zis. E dreptul fiecăruia să îşi exprime părerea. Şi ce zice ea chiar se întâmplă. Noi nu ne întâlnim atât de des cu ei, dar dacă îţi faci vacanţa în alte ţări cu nivel de trai mai ridicat, o să îţi sară cu siguranţă în ochi grupuri de turci sau asiatici. Nu spun că toţi sunt necivilizaţi, dar mulţi dintre ei sunt. Dacă te duci musafir undeva, te conformezi regulilor de acolo. Dacă eu am voie să stau cu picioarele pe masă la mine acasă (e doar un exemplu), n-o să fac asta şi când sunt în vizită undeva. Şi asta se aplică şi când plec prin alte ţări. La asta se referă când zice 'american manners'.
  • 0 (2 voturi)    
    poate e mai clar asa (Joi, 17 martie 2011, 2:08)

    titi [anonim]

    ok, hai sa reformulam articolul, sa vedem daca vi se pare tot in regula:
    "o studenta de la UCL (University College London) s-a aratat oripilata de hoardele de studenti romani primiti la studii in Marea Britanie. Studenta sustine ca studentii romani manifesta frecvent lipsa de respect pentru colegii lor, vorbind la telefon in biblioteca. In plus, la fiecare sfirsit de saptamina primesc in vizita o multime de rude enervante care gatesc si spala rufe. In schimb, ea sustine ca n-ar avea nimic impotriva lor daca ar folosi maniere britanice"
  • +1 (1 vot)    
    Despre maniere (Joi, 17 martie 2011, 3:20)

    nae [anonim]

    Daca esti in America si vezi pe cineva cu maniere sunt doar 3 explicatii.
    1.E o exceptie.
    2.A locuit in Europa multi ani.
    3.A emigrat din Europa.

    Problema e ca ei de cate ori au o problema cu cineva nu raspunde ca noi 'iti dau un sut in cur,du-te in aia mea,etc'...ei raspund cu death threats si de multe ori le duc la capat.