CEO-ul companiei Burger King, criticat dupa ce a spus ca femeile din Marea Britanie sunt "urate", iar mancarea din regat e "ingrozitoare"

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2011, 16:05 Actualitate | Internaţional

Directorul executiv al companiei americane Burger King a fost aspru criticat dupa ce a spus ca femeile din Marea Britanie sunt "urate", iar mancarea din regat e "ingrozitoare", transmite DailyNews. Bernardo Hees a spus ca anii pe care i-a petrecut studiind in Anglia pentru masterat au fost "ca o adiere", deoarece atentia nu i-a fost distrasa de femei sau de mancare.

Hees, care tinea un discurs in fata unui grup de studenti din Chicago la sfarsitul saptamanii trecute, a povestit despre anii petrecuti la Universitatea Warwick. "Mancarea e ingrozitoare, iar femeile nu sunt foarte atragatoare", a spus Hess, citat de ziarul studentilor, "Chicago Maroon". "Aici, in Chicago, mancarea este buna, si sunteti cunoscuti pentru femeile atractive", a afirmat el.

Hess a fost numit CEO-ul companiei americane in luna septembrie a anului trecut.

Potrivit DailyNews, Hees incerca sa spuna ca experienta sa in anii in care studia pentru masterat a fost usoara pentru ca nu trebuia sa-si faca probleme in legatura cu femeile sau cu mancarea.

Oficialii britanici au criticat insa declaratiile lui Hees. "Daca el priveste femeile ca distrageri potentiale pentru studiile sale, ma intreb cum le priveste pe femei la locul de munca?", a declarat Charli Fritzner, reprezentanta a sindicatului studentilor de la Warwick University.

Marcus Wareing, unul dintre cei mai renumiti bucatari-sefi din Marea Britanie, a spus ca afirmatiile lui Hees "sunt o insulta pentru gastronomia britanica", mai ales ca vin de la directorul executiv al unei companii responsabila si ea pentru faptul ca a transformat America intr-o natiune de obezi.

Burger King a declarat ca Hees regreta declaratiile facute, spunand ca CEO-ul a vrut sa faca o gluma.

Burger King are 11.500 de restaurante in intreaga lume.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3316 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    Degeaba (Luni, 14 martie 2011, 16:09)

    ady624 [utilizator]

    Degeaba se atacă "inglejii", știe Hess ce știe :D

    Adrian
    • +5 (7 voturi)    
      Las' ca nici cu americancele nu mi-e rusine.. (Luni, 14 martie 2011, 16:37)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      .. sunt ingrozitor de multi obezi in state, cred ca 5 din 10 oameni sunt obezi.
      • -1 (5 voturi)    
        E bine sa crezi in ceva (Luni, 14 martie 2011, 16:53)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Eu, de exemplu, cred ca n-ai fost in viata ta in state, daca chiar crezi ca jumatate sunt obezi.

        Iar mancarea britanica e absolut delicioasa. De exemplu: Guiness.
        • +2 (2 voturi)    
          ei bine (Luni, 14 martie 2011, 19:27)

          Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Guiness nu e chiar britanica :D
        • +1 (1 vot)    
          Yeah! (Luni, 14 martie 2011, 19:28)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Am râs cu poftă! Guiness! Cheers!

          Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        adica... (Luni, 14 martie 2011, 17:01)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        adica 1 din 2 vrei sa spui...
      • +2 (2 voturi)    
        1 din 2 (Luni, 14 martie 2011, 17:13)

        gikutu [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Puteai sa zici la fel de bine 1 din 2; pentru simplitate asa...
        • 0 (0 voturi)    
          nu... (Marţi, 15 martie 2011, 20:37)

          florin [anonim] i-a raspuns lui gikutu

          ca asa par mai multi :D
      • +2 (4 voturi)    
        Obesity in the United States [wikipedia] (Luni, 14 martie 2011, 17:17)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Obesity in the United States has been increasingly cited as a major health issue in recent decades. While many industrialized countries have experienced similar increases, obesity rates in the United States are among the highest in the world with as of 2007 74.1 % being overweight or obese.
      • +1 (3 voturi)    
        1 din 3 (Luni, 14 martie 2011, 20:22)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        a fost un documentar la tv.
  • +7 (11 voturi)    
    adevarul (Luni, 14 martie 2011, 16:10)

    STF [anonim]

    Pe britanici ii supara adevarul :)
    • +10 (12 voturi)    
      Nuuuu... (Luni, 14 martie 2011, 16:27)

      dana [anonim] i-a raspuns lui STF

      Nuuuu...
      Cred ca pe britanici ii supara lipsa de eleganta cu care sunt spuse adevarurile...
      Probabil ca Hess ar fi trebuit sa spuna ca femeile sunt 'doar' interesante, iar mancarea este 'doar' comestibila :) ...
    • +3 (3 voturi)    
      Pe toata lumea supara (Luni, 14 martie 2011, 20:55)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui STF

      adevarul. Nu numai pe englezi.
  • +9 (11 voturi)    
    burger king (Luni, 14 martie 2011, 16:12)

    SlowBoz [utilizator]

    lasa ca sunt femeile din state frumoase. jumate din ele sunt obeze, grazie ajutorului burger king. eu a 2-a oara n-am putut manca de la asa "restaurant" . dupa ce ca-i scump, mancarea mai are si gust de parca a mai fost mancata odata.
  • +1 (5 voturi)    
    Dca zicea asta despre noi... (Luni, 14 martie 2011, 16:16)

    Chiar Eu [utilizator]

    erau pline forumurile ca "ne-a pus o oglinda in fata", ca asta e realitatea. Suntem oricand gata sa acceptam genul asta de calificari negative fara sa ne gandim prea mult. Daca sunt negative trebuie sa fie si adevarate, nu-i asa, adevarul doare! Bravo englezilor ca sunt demni.
    • +8 (10 voturi)    
      Pai mintea :) (Luni, 14 martie 2011, 16:31)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Pai cam mintea daca spunea asta despre noi.

      Si nu mint, ca am stat ceva vreme afara. Nene, la noi sunt fete frumoase peste tot: pe strada, in autobuze, in metrou. Pana si chelneritele arata omeneste.

      Pe acolo vezi o fata frumoasa o data pe an. Si aia e emigranta poloneza :)

      Despre mancare, e asa si asa. Mancarea noastra nu e rea, dar cam prea grea. Vorba unui englez: prea mult porc, prea mult porc..
      • +7 (7 voturi)    
        Mancare (Luni, 14 martie 2011, 16:43)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Daca mergi in UK si stai la hotel cu breakfast "continental" sau mananci intr-un restaurant "posh", mancarea e OK.

        Dar daca incerci sa mananci "traditional", n-ai mai zice ca mancarea noastra e grea. Ia ca si gust... ce sa zic, am fost de cateva ori invitat la niste familii si cu greu am suportat-o.

        Nu pot spune ca sunt expert, dar cred ca bocataria britanica e cea mai proasta din Europa.
        • +2 (2 voturi)    
          :) (Luni, 14 martie 2011, 17:11)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

          fish an chips :)
  • +12 (12 voturi)    
    gastronomia britanica (Luni, 14 martie 2011, 16:22)

    Sanvis cu Fasole [anonim]

    Paradisul european: Esti invitat la un pranz oficial. Esti intampinat de un englez, bucatarul e francez, un italian se ocupa de buna dispozitie a mesenilor, in timp ce de intreaga organizare s-a ocupat un neamt.

    Iadul european: Esti invitat la un pranz oficial. Esti intampinat de un francez, mancarea a gatit-o un englez, de buna dispozitie se ocupa un neamt, dar nu te speria inca – totul a fost organizat de un italian.
  • +6 (8 voturi)    
    Cel mai scurt banc din lume (Luni, 14 martie 2011, 16:23)

    andrei [anonim]

    gastronomie britanica...
    • 0 (0 voturi)    
      Super (Luni, 14 martie 2011, 17:40)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Chiar e bun bancul.
      Nu inteleg de ce s-au suparat englezii cu gastronomia lor? Adevarul asta este: mancare britanica = fish and chips!
  • +5 (5 voturi)    
    Partial adevarat (Luni, 14 martie 2011, 16:41)

    ionut [anonim]

    Numai in Spania am gasit femei mai urate ca in Anglia.
    • +3 (3 voturi)    
      De acord ... (Luni, 14 martie 2011, 17:18)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui ionut

      ... dar la iberici macar ai ce manca ... :)
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Luni, 14 martie 2011, 21:01)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui Marse

        Ai dreptate
  • +3 (3 voturi)    
    Femeile din UK si mancarea! (Luni, 14 martie 2011, 17:18)

    elisav [anonim]

    Englezoicele sunt de doua feluri: foarte urate sau foarte frumoase.Cred ca a locuit cu primele.
    O mancare gustoasa o face o gospodina frumoasa!
    • +1 (1 vot)    
      Corect, numai ca... (Marţi, 15 martie 2011, 9:34)

      lst [utilizator] i-a raspuns lui elisav

      Si femeile frumoase de la englezi sunt de doua feluri: emigrante sau turiste.
      Parerea mea, care este!

      :)

      (M-am abtinut sa spun/scriu "englezoaicele" din ratiuni evidente)
      • 0 (0 voturi)    
        Femeile din UK si mancarea (Marţi, 15 martie 2011, 11:57)

        elisav [anonim] i-a raspuns lui lst

        raspuns:
        Warwick este in vestul mijlociu al Angliei, femeile din Anglia se numesc englezoaice( GB sau Marea Britanie este compusa din Anglia, Tara Galilor ,Scotia si Irlanda de Nord, fiecare componenta are parlament, echipe nationale etc). Datorita pronuntiei unor cuvinte maxilarele se deformeaza. Cele care mai au linie materna franceza sunt frumoase si de aceea fac si mancare buna!
  • 0 (2 voturi)    
    Uite cine vorbeste (Luni, 14 martie 2011, 17:23)

    Nicuteo [utilizator]

    Si el spune asta pentru ca:

    a) e Fat frumos; sau
    b) Burger King e un lant de restaurante renumit pentru gastronomia fina.

    Mai bine tacea si nu-si baga piciorul in gura, vorba englezului.
    • 0 (0 voturi)    
      burger king (Luni, 14 martie 2011, 17:42)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Nicuteo

      nu trebuie sa ai un restaurant de 5 stele ca sa-ti dai seama daca o mancare e buna sau nu.
  • 0 (2 voturi)    
    adevaruri neplacute (Luni, 14 martie 2011, 17:35)

    florin [anonim]

    Ghinion! Omul avea perfecta dreptate. Sigur ca nu era "political corect". Si hop! sarira urgent si feministele...
    Iar, renumitul bucatar care spune ca afirmatiile "sunt o insulta la adresa gastronomiei britanice" Care gastronomie? Rafinatele "fish and chips" si "jacket potatoes" adica pe romaneste "peste cu cartofi prajiti" si "cartofi copti"?
  • -3 (3 voturi)    
    ce cretin (Luni, 14 martie 2011, 17:47)

    fatso [anonim]

    Daca eram PM britanic inchideam toate restaurantele BK din UK pana cand retardu era concediat.Indata ce se inregistrau pierderi actionarii il dadeau afara
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Luni, 14 martie 2011, 18:49)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui fatso

      Tu crezi ca intr-o tara civilizata, ca PM, poti inchide cum vrei tu ce magazin vrei tu?! Faptul ca a jignit femeile din Anglia (drept vorbind, a constatat ceva, nu el le-a facut urate, natura le-a facut), nu cred ca incalcat nici o lege....
    • +1 (1 vot)    
      alt cretin (Luni, 14 martie 2011, 19:20)

      angel [anonim] i-a raspuns lui fatso

      PM nu poate sa inchida restaurantele asa cum ar face-o intr-o dictatura; si daca ar fi putut, ar fi fost dat in judecata pentru sume cu multe multe zerouri.
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 14 martie 2011, 19:34)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui fatso

      bine ca nu esti.
  • 0 (0 voturi)    
    depinde (Luni, 14 martie 2011, 21:19)

    romanul [anonim]

    Depinde unde mergi in Anglia.

    Eu la inceput am stat intr-un oras mic din nordul Angliei, in care 99 % erau albi, britanici get beget.
    Printre primele lucruri comunicate acasa: a fost cat de oribila e mancarea (in afara de english breakfast nimic nu imi placea - mancam la munca si din cauza asta eram expus mancarii lor specifice) si cat de urate erau englezoaicele (din 20 fete pe strada, daca una era draguta).
    Mai tarziu m-am mutat in Londra. Aici era altceva, lume cosmopolita, multi emigranti, multe fete dragute. Mancare variata, zeci de restaurante diverse.

    De asta spun, depinde ..
  • 0 (0 voturi)    
    mancare groaznica, femei.... (Marţi, 15 martie 2011, 11:43)

    Alin [anonim]

    am fost si eu in UK de doua ori si nu doar in excursie. mult mai mult. te asigur ca o majoritate covarsitoare a britanicilor sunt constienti ca mancarea lor este ”tasteless” si cat am stat acolo niciun britanic nu a stiut sa imi spuna nici macar un fel de mancare national. mancarea e groaznica si extrem de artificiala. de femei ce sa mai spun... e de notorietate faptul ca englezoaicele sunt cele mai urate femei din lume. pana si istoria ne spune asta. de ce credeti ca britanicii au fost cei mai mari imperialisti, cu colonii pana in India? cand au avut ocazia sa plece de langa femeia urata de langa ei au ales sa plece la capatul lumii cat mai mult timp. uite de aia romanul nu a fost imperialist. cum sa plevce de langa femeia lui!?!
  • -1 (1 vot)    
    si ce aveti cu omu' daca (Marţi, 15 martie 2011, 11:51)

    nahir [utilizator]

    are dreptate?