Vladimir Jirinovski propune mutarea Japoniei in Siberia

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 13 martie 2011, 17:47 Actualitate | Internaţional

Un vicepresedinte al Dumei de stat din Rusia, lider al Partidului Liberal Democrat, Vladimir Jirinovski, a propus ca Japonia sa mute populatia in vastele teritorii neocupate din Rusia, din cauza riscurilor seismice, relateaza AFP.

Jirinovski, cunoscut pentru declaratiile sale neobisnuite sau senzationale, a spus ca dupa seismul si tsunami-ul de vineri oamenii din Japonia ar trebui sa paraseasca teritoriul pe care il ocupa pentru a supravietui.

"Ca urmare a recentelor evenimente din Japonia, factiunea LDPR din Duma propune guvernului rus sa inceapa consultari cu Japonia in privinta stramutarii de persoane din Japonia pe teritoriul rus", a spus Jirinovski.

"Este vorba despre o amenintare cu disparitia natiunii japoneze in viitorul apropiat", a spus Jirinovski.

"Avem o multime de spatiu, in care isi pot gasi locuri de munca, atat creierele cat si bratele, mai ales cele japoneze", a adaugat el.

"Nu se pune problema sa impartim insulele, ne propunem sa prevenim un dezastru umanitar. Sa mearga acolo unde exista posibilitatea, sa construiasca, sa se instaleze, nu ne vor deranja iar Rusia are numai de castigat gazduind un popor atat de muncitor", a spus Vladimir Jirinovski.

Moscova si Tokyo au un litigiu teritorial puternic legat de Kurile de Sud, patru insule situate la nord de Japonia, anexate de URSS in 1945, si pe care Tokyo le cere in zadar. Aceasta chestiune a impiedicat pana acum semnarea unui tratat de pace intre cele doua tari.

Rusia, cea mai mare tara din lume, are multe regiuni depopulate in special in Siberia si in Orientul Indepartat, si de la caderea regimului sovietic in 1991 cunoaste o criza profunda criza  demografica .

Populatia a scazut in douazeci de ani de la 148 la doar 140 de milioane de locuitori. In plus populatia Rusiei ar putea scadea cu alte 24 de milioane pana in 2050.


Citeste mai multe despre   






















8573 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Ce idiot! (Duminică, 13 martie 2011, 18:01)

    George [anonim]

    Nici nu merita comentat ce spune acest scelerat... Dupa ce rusii le-au furat japonezilor insulele Kurile, sa vii cu astfel de imbecilitati nerusinate.... Culmea nesimtirii!
  • -17 (35 voturi)    
    arigato (Duminică, 13 martie 2011, 18:06)

    un [anonim]

    Eu zic ca japonezii sa faca schimb de populatie cu romanii.
    Sau mai bine cu pedeleu....
    • +14 (26 voturi)    
      corect (Duminică, 13 martie 2011, 19:00)

      dili [anonim] i-a raspuns lui un

      o idee foarte buna, nu vrei sa ne arati tu cum se face? dar nu te mai intoarce, da-ne un sms sa stim ca esti bine.
      • -3 (7 voturi)    
        sigur sigur (Duminică, 13 martie 2011, 20:45)

        un [anonim] i-a raspuns lui dili

        Eu zic sa va lase si "robinetele" de la centralele nucleare deschise.
  • +9 (19 voturi)    
    leit CV tudor! aceiasi paranoie mesianica (Duminică, 13 martie 2011, 18:07)

    Eneas [anonim]

    un paranoic este o combinatia de mult tupeu si multa frica !Jirinovski, dupa ce ca e ovrei sadea ,mai face si pe nationalistul rus !
    • -2 (16 voturi)    
      asta-i din putul gandirii, nu? (Duminică, 13 martie 2011, 19:22)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Te-ai gandit mult berbecule? Evident, pentru tine si merele sunt pere, si compari religia cu limba...si daca ala e ateu?

      Oh, scuze, am uitat, ar trebui sa bagam ceva cu evrei la fiecate stire ca altfel belicosii ca voi nu pot sa citeasca stirea pana la capat...

      Hai sictir, la toti nazistii!
  • +10 (10 voturi)    
    A baut probabil o "Jirinovkaia" baiatul... (Duminică, 13 martie 2011, 18:44)

    Soljenitin [anonim]

    Si eventual sa le construiasca, in prealabil si niste "Gulaguri "pe masura, unde sa fie incartiruiti nefericitii japonezi si unde sa "isi gaseasca locuri de munca potrivite" Rusii au suficienta experienta chiar cu proprii cetateni, iar spatiu si frig in Siberia, cat cuprinde...
    Mai bine le-ar fi propus sa le vanda o portiune de Siberia, pentru vreo 7 milioane de dolari,ca tot nu au ce face cu toata si au mai vandut ei pe timpuri si Alaska.La mintea lui Jirinovski... totul se poate.
  • +19 (19 voturi)    
    Oare? (Duminică, 13 martie 2011, 18:47)

    V.R. [utilizator]

    La cum ii stiu pe japonezi, cred ca prefera sa infrunte cutremurele si tsunamiurile, decat sa stea la cheremul unor aparatcici de la Moscova!
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 14 martie 2011, 20:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Ai dreptate, ca japonezii nu sunt ca romanii sa stea atatia amar de ani la cheremul rusilor....
  • +9 (9 voturi)    
    ha ! (Duminică, 13 martie 2011, 19:01)

    panfil [anonim]

    unde e tribunul ?!
  • +8 (8 voturi)    
    :)))) (Duminică, 13 martie 2011, 19:11)

    Jean Pericol [utilizator]

    De mult n-am mai ras asa :))
    Jirinovski vrea sa mute japonezii in Siberia, dupa ce in anii '90 le spunea "Ce Kurile mah ? Poate mai vreti o bomba atomica"
  • +8 (8 voturi)    
    offf (Duminică, 13 martie 2011, 19:40)

    highmage [anonim]

    eu nu stiu de ce in aceste momente tragice este bagat in seama acest bufon
  • +3 (5 voturi)    
    comentarii cam pripite (Duminică, 13 martie 2011, 20:55)

    mucenic [utilizator]

    Nu cred ca aceasta propunere este idioata, cum s-a comentat. Tradeaza anxietatea rusilor din cauza chinezilor. Isi dau seama ca rusii nu o sa ocupe Siberia de Est, chinezii au ochii pe ea in viitorul apropiat si de ce nu sa faca o transactie cu japonezii asa cum au facut cu Alaska cu SUA. Japonezi sant exportati si in Chile.
    • +2 (2 voturi)    
      doar ca (Duminică, 13 martie 2011, 22:00)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      Parti insemnate din Siberia au cam facut parte din imperiul chinez, sub diferite dinastii. Oficial, statul chinez nu s-a delimitat nici astazi de pretentia de a relua in stapanire fostele teritorii. Deocamdata adopta tactica "taci si asteapta", iar timpul lucreaza in favoarea lor
  • -3 (5 voturi)    
    :) (Duminică, 13 martie 2011, 21:01)

    ano1 [utilizator]

    rusia nu este tara, ci federatie.
    • +3 (5 voturi)    
      Federatie pentru ca... (Duminică, 13 martie 2011, 21:37)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui ano1

      ...a cuprins toate statele tampon care aveau rusi in ele.
      Acuma, nu cred ca japonezii se vor muta pe continent, insa propunerea denota altceva: teritoriile alea trebuie exploatate mai bine si decat China Imperiala , mai bine Japonia. Desigur ca totul e un joc de imaginatie , in realitate e foarte greu , si in cea mai grea dicatura sa schimbi insulele pe vaste teritorii inghetate...Cu industria e alta discutie. Poate nu stiati ca Japonia are a doua rezerva valutara dupa China (peste 1000 miliarde $) iar cea mai mare a deficitului bugetar este intern-care este foarte mare- adica statul este imprumutat la particulari niponi, nu de externi ca noi...
      • 0 (2 voturi)    
        china imperiala (Luni, 14 martie 2011, 3:41)

        yo [anonim] i-a raspuns lui Costika

        putin google search si ai fi aflat ca , China nu mai este un stat imperial si un stat comunist-capitalist
    • 0 (0 voturi)    
      Cum sa dati minusuri la o asa afirmatie? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:45)

      ano1 [utilizator] i-a raspuns lui ano1

      http://en.wikipedia.org/wiki/Russia

      Rusia e federatie da? :D
      inca o data pt cei care au lipsit de la ora de cultura generala (minusistii)
  • +3 (9 voturi)    
    - (Duminică, 13 martie 2011, 21:39)

    aurel [anonim]

    De ce nu vine si Base cu propunerea asta? Si noua ne-ar trebui niste oameni muncitori
    • +4 (4 voturi)    
      Sa vina cu alta propunere. (Duminică, 13 martie 2011, 23:30)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui aurel

      Sa gazduim vreo 10 milioane de japonezi, dar sa-i punem pe ei la conducere, si sa le dam si niste sabii si cu dreptul de a taia capul cui nu munceste sau cui fura.
      • +1 (1 vot)    
        Nu ar mai ramine nici politician roman (Luni, 14 martie 2011, 12:08)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        Ntttz! Esi rau!
        Nu ar mai ramine nici politician roman, nici un manelist, nici un Irinel, nici o pitipoanca, nici un Becali.
  • +2 (2 voturi)    
    Prostii (Luni, 14 martie 2011, 2:47)

    Inchizitorul [anonim]

    Jirinovski e un debil, nici n-ar trebui bagat in seama. Si Vadim, de cand nu mai e bagat in seama s-a dus la vale.
    Respect pt oamenii care gandesc inainte de a spune ceva/actiona.
    • 0 (0 voturi)    
      atentie (Luni, 14 martie 2011, 21:02)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Inchizitorul

      Stai linistit, asta nu spune asemenea chestii de capul lui, mesajul vine de la tata Putin si are conotatii mult mai adanci....
  • +6 (6 voturi)    
    razi tu razi, Harap Alb... (Luni, 14 martie 2011, 9:22)

    srpc [utilizator]

    dar daca o mai tine natura asa mult, s-ar putea ca Siberia sa le para japonezilor o alternativa viabila...
    • +1 (1 vot)    
      HAARP (Luni, 14 martie 2011, 15:03)

      eu [anonim] i-a raspuns lui srpc

      natura sau HAARP
      • 0 (0 voturi)    
        whatever (Marţi, 15 martie 2011, 17:52)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui eu

        decat scuturat de cutremure, luat pe sus de tsunami si iradiat de centralele avariate, mai bine iti faci o tara noua intr-o zona bogata ca Siberia! mai ales ca bani au, tehnologie au, oameni harnici si priceputi, ohoho! va dati seama cum ar arata Siberia dupa 20 de ani in care 100.000.000 de japonezi ar trai si munci acolo?