Obama: SUA si aliatii sai "strang latul" in jurul lui Gaddafi

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2011, 20:23 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama a declarat vineri ca Statele Unite si aliatii occidentali incet-incet "strang latul" in jurul lui Muammar Gaddafi, iar instituirea unei zone de restrictie aeriana deasupra Libiei ramane o optiune care sa puna si mai multa presiune asupra liderului libian, transmite Reuters.

Obama, acuzat de unii critici ca a reactionat prea lent la revoltele din Libia, a spus ca el crede ca sanctiunile internationale, embargoul impus asupra vanzarilor de arme catre Libia si masurile luate pana acum au deja un impact, iar toate celelalte optiuni avute in vedere raman pe masa.

"Strangem incet-incet latul in jurul lui Gaddafi. Este din ce in ce mai izolat in plan international, atat prin sanctiunile impuse, cat si prin embargoul convenit privind vanzarile de arme", a spus Obama, intr-o conferinta de presa la Casa Alba.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1716 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    lent (Vineri, 11 martie 2011, 20:57)

    ovi [anonim]

    Intradevar SUA au o reactie lenta in raport cu evenimentele din Libia. Era necesar sa impuna o zona de restrictie aeriana inca dupa prima saptamana si apoi sa astepte rezultatele celorlalte sanctiuni.
    • +6 (6 voturi)    
      hmmm (Vineri, 11 martie 2011, 21:31)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui ovi

      Gates a spus foarte explicit Congresului, citez aproximativ, "a impune o interdicţie aeriană nu înseamnă că le spui avioanelor militare libiene 'nu decolaţi' iar ele vor asculta docile şi nu vor decola. Înseamnă în primul rând un atac de distrugere a acestor avioane la bazele lor şi aeroporturi." Iar administraţia americană tocmai ce spusese că nu vrea o intervenţie militară în Libia pentru "a nu da apă la moară" celor pro-Ghaddafi care vehiculează teza complotului occidental şi a nu incita, astfel, populaţia. De altfel, din ce spun americanii, chiar şi rebelii se opun unei intervenţii miltare occidentale, ei cerând doar lovituri aeriene "punctiforme".
      • +1 (3 voturi)    
        Punctiforme?! (Vineri, 11 martie 2011, 23:03)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Poate punctuale!
  • +3 (3 voturi)    
    Obama strange latul, si mor... libienii. (Vineri, 11 martie 2011, 22:30)

    Costin1968 [utilizator]

    Garfield la Razbel....
  • -3 (5 voturi)    
    Din pacate... (Vineri, 11 martie 2011, 22:37)

    Cadillac [utilizator]

    ...valabil in toata lumea si in toate timpurile:

    "Pestele se-mpute de la cap si se curata de la coada"

    Gaddafi are doua exemple extrem de clare vis-a-vis de doi "pretini"; nu este nici pe departe "incintat" de ce-au "patit" Ceausescu si Hussein !!!

    Asa ca, atunci cind acest nemernic va fi CONVINS ca va impartasi soarta celor doi mai sus pomeniti, isi va extermina pur si simplu cit mai multi con-cetateni: TONE de agenti chimici si bacteriologici isi vor face "treaba" pentru care au fost create !!!

    Cei ce vor plati cu viata ???

    Varianta "libiana" a celor din Piata Universitatii.
  • +2 (2 voturi)    
    Gaddafi 'Will Prevail' In Libya ? (Vineri, 11 martie 2011, 23:21)

    utug [anonim]

    SUA si aliatii sai "strang latul" in jurul lui Gaddafi ?

    Mai curand titlul ar suna mai corect daca ar fi formulat: SUA si aliatii sai au probleme in a strange latul in jurul lui Gaddafi.

    Detalii in:

    Top U.S. Intelligence Official Tells Congress Gaddafi 'Will Prevail' In Libya
    http://www.huffingtonpost.com/2011/03/10/top-us-intelligence-official-gaddafi-prevail_n_834334.html

    E.U. no longer recognizes Gaddafi as Libya s leader but resists bolder steps
    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/03/11/AR2011031101009.html
  • +4 (4 voturi)    
    care e valoarea investitiilor directe (Sâmbătă, 12 martie 2011, 1:47)

    sandu [anonim]

    ale Libiei in SUA ? 30 mld USD parca?
    dar in Franta ? 5 mld de EUR ... hmmm ce coincidenta cine e impotriva lui Gaddafi :)
    • +1 (1 vot)    
      , (Sâmbătă, 12 martie 2011, 7:02)

      . [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Stii cumva si la cat se ridica investitiile noastre in USA si Franta ? Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      precizari (Sâmbătă, 12 martie 2011, 7:23)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Poti te rog sa fii mai precis si sa dai si sursele pentru cifrele astea?

      Cat despre apetitul pentru interventie - mie mi se pare ca francezii de rand nu prea au chef de asa ceva dar Sarkozy lanseaza ipoteza din motive electorale. Pe de alta parte americanii de rand i-ar face cadou cateva bombe lui Gaddafi, dar pe Obama nu-l tenteaza.
      Opinia mea.
  • +2 (2 voturi)    
    va jucati (Sâmbătă, 12 martie 2011, 11:27)

    ellaap [utilizator]

    cu focul cu interventiile voastre si nu faceti decat sa-i treziti din nou "siretenia" la maxim. El stie ca ii vreti petrolul si va face zile fripte tuturor, asa ca luati aminte la Merkel, ca bine zicea, poate si tu sarko sa inveti de la ea ca tare fanfaron esti.