Donald Rumsfeld a publicat un clip "socant" pe care l-a primit cadou de la Saddam Hussein

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 9 martie 2011, 13:52 Actualitate | Internaţional

Fostul secretar american al apararii, Donald Rumsfeld, a publicat marti pe site-ul sau, The Rumsfeld Papers, un cadou pe care l-a primit in 1983 de la Sadam Hussein, constand intr-o inregistrare video in care soldati sirieni decapiteaza serpi cu dintii si ucid caini, relateaza AFP.

Rumsfeld a explicat ca a primit inregistrarea de la fostul dictator drept cadou de plecare, in urma unei misiuni conduse de acesta in 1983 in Orientul Mijlociu, in timpul administratiei Reagan.

"Aceste cadouri sunti uneori surprinzatoare, insa acesta m-a socat. Saddam Hussein mi-a dat aceasta caseta de trei minute pentru a demonstra presupusele atrocitati ale sirienilor," a explicat el pe site.

Clipul poate fi vizionat aici. Atentie, imagini violente!

Rumsfeld este in plina promovare a cartii sale "Known and Unknown", despre cariera sa in administratiile republicane, de la Nixon la Bush jr.

"Mesajul lui Saddam era clar: regimul sirian este barbar," a spus el, admitand ca e greu de negat acest lucru in urma inregistrarii.


Citeste mai multe despre   






















4675 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    femei (Miercuri, 9 martie 2011, 14:03)

    bogdanicus [utilizator]

    Mi se pare mie sau printre soldatii aia sunt femei?
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebari (Miercuri, 9 martie 2011, 14:04)

    domnu buga [anonim]

    1) Ce e atat de socant in inregistrare?
    2) De ce clipul asta apare acum, DUPA 28 DE ANI, exact in momentul cand se pune problema ca in Siria sa izbucneasca revolte de genul celor din restul lumii arabe?
    3) Siria = o noua Libia?
    4) Incearca cumva SUA sa justifice o noua invazie utilizand manevre de PR de genul acesta?
    • 0 (0 voturi)    
      psst (Joi, 10 martie 2011, 17:38)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui domnu buga

      honey, Rumsfeld? Iti spune ceva numele? Si daca da, ti se pare ca are vreo legatura cu actuala administratie?
  • +2 (2 voturi)    
    Socant ? (Miercuri, 9 martie 2011, 14:26)

    gica [anonim]

    Socant doar poate ptr ca a fost primit drept cadau.
    Si te gandesti oare ce cadau iti va face data viitoare.

    In rest tehnic vorbind, erau doar tehnici de supravietuire, pe care le vezi mai toata ziua pe diferite canale TV.
  • -1 (3 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 9 martie 2011, 14:40)

    George [anonim]

    Ipocrizia lui Saddam este evidenta. Mai corect spus ... era. Pai regimul lui nu era cu nimic mai prejos decat cel sirian. E drept ca atrocitatile comise de regimul irakian au venit ceva mai tarziu, dupa momentul 1983, iar acestea erau indreptate impotriva propriului sau popor. Se cunoaste prea bine ce pateau opozantii politici ai fostului dictator irakian. Sau ce-au patit kurzii sau siitii din sudul Irakului... Rezumand... Cam in toate tarile arabe se petrec lucruri condamnabile, cumplite. Decapitari, lapidari, spanzurari in public, atentate teroriste, crime de "onoare", atacuri cu acid asupra femeilor, toate acestea fac parte din cotidianul multora din tarile arabe sau musulmane nearabe (Iran, Pakistan, Afganistan, Bangladesh)... Majoritatea tarilor musulmane, fie arebe ori nu, se afla intr-un ev mediu intunecat din multe privinte. Si sunt un grav pericol pentru lumea civilizata.
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar asa ... (Miercuri, 9 martie 2011, 14:40)

    Dani.El [utilizator]

    Ce este atat de socant? In definitv atat musulmanii cat si comunistii au obiceiuri mult mai violente si agresive. Or, Siria are un regim care combina comunismul si islamul, asa ca ...

    Pentru mine acestea sunt demostratii puerile ale "determinarii" acelor combatanti.
  • +2 (2 voturi)    
    SOcant?? (Miercuri, 9 martie 2011, 15:00)

    adarina [anonim]

    Nu vad nimic socant si violent in aceasta filmare...
    • -2 (2 voturi)    
      Zau? (Miercuri, 9 martie 2011, 15:19)

      George [anonim] i-a raspuns lui adarina

      Probabil, avand in vedere cum gandesti, ca si tu ai putea fi un soldat credincios al regimului sirian. Sa afirmi ca nu te socheaza uciderea unor animale cu lovindu-le repetat cu cutitul inseamna ca ori esti nebun ori esti sadic de-a dreptul. Chiar si decapitarea prin muscatura a acelor serpi de catre niste femei-soldat este socanta. Ma rog... fiecare cu pasarelele lui...
      • +1 (1 vot)    
        cartoon network (Miercuri, 9 martie 2011, 23:35)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George

        Uita-te, omule, si pe canalele Discovery, si nu mai jigni in stanga si-n dreapta pe toti cei care gandesc altfel decat tine.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce greu esti! (Joi, 10 martie 2011, 20:54)

        asd [anonim] i-a raspuns lui George

        Tovarase propagandist platit sa prostesti lumea pe forum, ce zici de soldatii britanici:

        http://www.ziare.com/stiri/ancheta/soldatii-britanici-din-irak-se-antreneaza-smulgand-capul-gainilor-cu-dintii-video-622660

        Eu propun ca SUA sa bombardeze de maine UK pentru ca uite ce atrocitati se comit si acolo.

        Sau stai, astia sunt soldatii "buni" care ne apara de teroristi si de dictatori, si aduc democratia oriunde merg!

        Esti jalnic amice, du-te plimba ursu'. Mi-e cam scarba de spalati pe creier...
  • +1 (1 vot)    
    e mai tare Survival de pe Discovery (Miercuri, 9 martie 2011, 15:39)

    desteptarea [utilizator]

    Ii face de departe Survival de pe Discovery.
    Probabil ca Donald Rumsfeld se uita numai la filme militare soft si nu prea mai stie ce difuzeaza Discovery.