Al Jazeera: Muammar Gaddafi cere garantii de securitate pentru el si familia sa in schimbul retragerii de la putere

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2011, 9:29 Actualitate | Internaţional

Muammar Gaddafi
Foto: Agerpres
Televiziunea Al Jazeera a anuntat ca rebelii libieni au refuzat, luni, o "oferta" din partea lui Muammar Gaddafi de a convoca o reuniune a Parlamentului in care sa se discute varianta unei eventuale retrageri a sa, in schimbul unor "garantii de securitate" pentru el si familia sa, relateaza Reuters. Potrivit aceleiasi surse, insurgentii ar fi refuzat "oferta" motivand ca o iesire "onorabila" din scena a liderului libian ar reprezenta o ofensa fata de victimele revoltei din Libia.

Potrivit Al Jazeera, Muammar Gaddafi a cerut, in schimbul unei eventuale retrageri, garantii de securitate pentru el si familia sa, dar si promisiunea ca nu va fi judecat.

Muammar Gaddafi se afla de peste 40 de ani la putere in Libia. Protestele de strada impotriva sa au inceput luna trecuta, dupa valul de revolte din lumea araba, care a cuprins si Tunisia, Egipt sau Yemen. Rebelii care cer inlaturarea lui Gaddafi de la putere controleaza deja mai multe orase ale tarii.


Citeste mai multe despre   






















5147 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    a vrut sa arate mai multi muschi decat vecinii (Marţi, 8 martie 2011, 10:16)

    ... [anonim]

    Retragere de la putere ?!? Oricum nu mai este la putere, acum tremura pt viata lui ! Nenorocitul a ratat ocazia sa stea cuminte ... Acum nimic nu-l mai scapa, va sfarsi ca Saddam. N-a stiut sa faca diferenta intre "dusmanii" de-o viata (occidentali, imperialisti, cotropitori...) si AI LUI ! In ai tai nu tragi si mai ales n-o faci cu mercenari !! Problema tuturor acestor dictatori gaunosi, depasiti de evenimente, este EMANCIPAREA populatiei ce traia in vid informational. Accesul la internet, la informatie in general, le-a dat dorinta de a trai altfel, mai ales dupa ce au vazut la vecini ca se poate ! Arabii au avut ocazia sa scape de eticheta de "psihopati explozivi" pusa cu ajutorul fundamentalistilor descreierati: SI AU FOLOSIT ocazia, n-au irosit-o !! Dupa toate astea merita RESPECT, au aratat ca nu sunt doar o masa de manevra, au aratat ca vor si ca pot sa traiasca ca noi toti.
  • +5 (9 voturi)    
    a iceput sa-si faca probleme... (Marţi, 8 martie 2011, 10:20)

    egroeg [anonim]

    se pare ca e constient ca are multe pe suflet.
    Cred ca se va duce la prietenul lui din Venezuela.
  • +3 (7 voturi)    
    Dictator tupeist (Marţi, 8 martie 2011, 10:33)

    Marius B [anonim]

    Ce tupeu are acest colonel dictator. E increibil cu cata nerusinare incearca sa o dreaga acum cand vede ca nu mai are alternative. Trebuie inlaturat de la guvernare si judecat pentru crime impotriva poporului sau. Ideal ar fi ca America sa nu intervina in treaba aceasta si sa-si bage nasul ca de obicei..pentru ca are interes in resursele Libiei. America ar trebui sa stea in banca ei si sa lase poporul libian sa-si rezolve problemele. Acei rebeli sunt parte a populatiei civile si conducatori de triburi care s-au saturat peste cap de Gaddafi si acolitii lui. Gaddafi a ajuns la putere in urma unei revolutii de care el a profitat. E randul ca revolutia populatiei sa-l inlature. Aveti voi vreo alta parere? As fi curios eventual sa aflu ce gandeste cineva care a fost in Libia si a trait acolo...cum i s-a parut experienta si viata acolo.
  • +4 (6 voturi)    
    Daca e adevarat... (Marţi, 8 martie 2011, 10:50)

    Marii cai albastri [utilizator]

    asta va fi o lovitura pentru moralul trupelor lui Ghadaffi...
  • +4 (8 voturi)    
    pai cum asa? (Marţi, 8 martie 2011, 10:53)

    gigi [anonim]

    nu zicea ca va sfarsi in lupta ca un martir?
    • +2 (2 voturi)    
      Cum aşa? (Marţi, 8 martie 2011, 12:26)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      De ce să se retragă? Cine să-l judece? Nu spunea el, acum trei zile, că citez Libia e complet calmă am încheiat citatul?
  • +7 (7 voturi)    
    continuare (Marţi, 8 martie 2011, 11:03)

    ppescu [anonim]

    si uite asa continua intoxicarea populatiei credule
  • +2 (2 voturi)    
    tactici de negociere (Marţi, 8 martie 2011, 12:34)

    gheo [anonim]

    se duc intense negocieri cu liderii militari din Libia iar intoxicarea asta cu 'posibila renuntare la putere' e un impuls care sa-i faca pe militari sa mai reduca pretul...
    daca ei stiu ca Gadaffi moare dar nu se preda, se vand scump. daca au chiar si vaga banuiala ca e pe punctul de plecare, scad pretul pentru ca e posibil ca maine sa nu mai aiba ce vinde...
    iar psihopatul de Gadaffi are nevoie de banii din conturile blocate, nu de garantii de securitate.
  • +2 (4 voturi)    
    Al Jazeera = CNN = BBC = dezinformare (Marţi, 8 martie 2011, 13:00)

    unu [anonim]

    Tot Al Jazeera prezenta acuma vreo 2 saptamani un buncar "superluxos" al lui Gaddafi si un palat care se chinuiau ei sa il prezinte ca pe a 8-a minune a lumii.

    Totul cu un aer de "uite ce bine traia tiranul, in sfarsit acum e al poporului".

    De remarcat ca si palatul si si buncarul aratau absolut banal.

    Ca sa nu mia zic de remarcile de genul "paranoicul Gaddafi" doar pentru ca avea buncar. Sa fim seriosi, vreau sa aflu de o tara cat de cat civilizata care nu are buncare nucleare pentru conducerea tarii. Poate Burkina Faso nu are.
    • -1 (1 vot)    
      Oare? (Marţi, 8 martie 2011, 14:23)

      MM [anonim] i-a raspuns lui unu

      Pt tine arata banal, pt amaratul care traiese in coliba de pamant arata superluxos. E drept ca respectivele canale media fac politicile stapanilor lor, insa comentariul tau este tot un fel de dezinformare, un pic mai mascata...
  • +1 (1 vot)    
    victime si agresori (Marţi, 8 martie 2011, 13:22)

    vlad_christian [anonim]

    imi amintesc de vremurile comuniste, dar totodata vad acum ce se intimpla in Moldova de peste Prut: in orice societate lipsita de libertate o buna parte din oameni "sunt atit de destepti" incit sa intre in sistem. Militieni, parti din armata, birocrati pe la finante, conducatori de ceva care se produce in tara aia (la moldova e vin, fructe, carne) ... se prostitueaza moral in mod deliberat si devin aparatorii regimurilor respective. Mai ales cei manjiti care se tem atit de pierdere cit si de plata, vor apara regimul cu orice pret. Dar ce e de remarcat este ca generatia tinara legata de acesti oameni (copii lor, rude apropiate etc) vor ... <b>crede de obicei ca aia este dreptatea</b> !!! Si la rindul lor unii sint dispusi sa faca diverse ticalosii pentru a continua statutul de privilegiati in care s-au nascut sau macar au crescut de la un moment dat ...
  • +2 (2 voturi)    
    drepturile libianului (Marţi, 8 martie 2011, 13:52)

    anonim [anonim]

    Multi romani au fost in Libia dorind sa dechida o afacere sau au plecat acolo sa munceasca pe diverse contracte in diferite zone cum ar fi zona de coasta sau pur si simplu in mijlocul desertului si ar putea sa-si dea cu parerea despre conditiile de trai ale libienilor. Eu am vizitat Tripoli si zonele limitrofe 7 zile in luna septembrie 2010 si pot spune ca este in plina dezvoltare, urmand cunoscutul exemplu Dubai. In afara de centrul istoric au demolat aproximativ toate zonele cu cladiri vechi mutand populatia in cartiere noi constriute folosind proiecte si companii de constructii majoritatea din Europa dar si din SUA. Am inteles ca acelasi fenomen se intampla si in Benghazi (700KM fata de Tripoli). Viata in Tripoli este foarte ieftina, poti manca cu 4 dolari ce vrei, apa culmea si la 150 km de Tripoli spre desert costa la minimarchet sau benzinarie cam 0,4 ron sticla, benzina 5$ 50 litri, curentul si apa menajera costa dupa caz 0 sau aproape de 0 in functie de statutul social al libianului, masinile sunt aproape noi 3-4 ani, restaurante la tot pasul (pline), proiecte imobiliare gigant gen cartiere 5000-10000 locuinte incepute, drumuri la fel, in zona rurala sunt ferme chiar si in desert si ar mai fi multe de spus. In septembrie nu am simtit nici o urma de revolutie, nu am vazut nici un politist cum arata, libienii cu care am discutat erau chiar incantati de fiul lui Gaddafi ca are deschidere fata de straini fata de dezvoltarea Libiei.Punand in balanta cantitatea de petrol de care dispune Libia si oportunitatile imobiliare parerea mea este ca aceasta revolutie se vrea a fi una mai mult "democratic" imobiliara. Dar ce face regimul Gaddafi acum omorand oameni nu va duce decat la distrugerea lui si a Libiei. Sa vedem in cat timp.