Un ziar de la Beijing critica miscarile de protest din lumea araba: Asa ceva nu se va intampla in China

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 martie 2011, 15:51 Actualitate | Internaţional

O publicatie controlata de Partidul Comunist de la Beijing a criticat, sambata, miscarile de protest ce au loc in aceste zile in diferite tari din lumea araba, respingand posibilitatea ca evenimente similare sa se desfasoare in China, transmite FoxNews. "Aceste miscari n-au adus decat haos si mizerie cetatenilor din acele tari", se afirma intr-un editorial publicat pe prima pagina a ziarului Beijing Daily.

Publicatia afirma ca protestele "sunt puse la cale de un numar mic de oameni, care se folosesc de Internet pentru a organiza adunari ilegale".

"Cei mai multi dintre cetateni sunt puternic nemultumiti (de proteste), asa incat actiunile minoritatii devin un taraboi auto-delirant", se scrie in cotidianul controlat de Partidul Comunist de la Beijing.

Publicatia a incercat sa faca o distinctie clara intre China si tarile din Orientul Mijlociu afectate de revoltele populare. "Poporul chinez sustine stabilitatea politica, dezvoltarea economica si politicile guvernamentale favorabile din tara lor. Cei care urmaresc sa creeze sau sa descopere in China informatii despre proteste in stilul Orientului Mijlociu nu vor gasi nimic", adaugand: "totusi, trebuie sa recunoastem in mod clar ca exista mereu oameni in interiorul si in afara tarii, cu motive ascunse, care doresc sa profite de problemele cu care ne-am confruntat in timpul dezvoltarii noastre, pentru a incita la revolte".

FoxNews precizeaza ca editorialul de sambata a aparut in contextul in care, in ultimele doua saptamai, au existat mai multe apeluri pe Internet pentru organizarea de manifestatii de protest in cateva orase chineze.

Protestele n-au strans decat cateva zeci de participanti, insa ele au pus la incercare autoritatile chineze, decise sa respinga orice incercare de schimbare a regimului comunist.

In urma cu doua saptamani, fortele de securitate au intervenit in forta in Beijing si Shanghai, dispersand rapid cele cateva zeci de persoane stranse pentru "protestele" anuntate de un apel online. In plus, politistii au retinut cateva zeci de activisti chinezi, iar ziaristii straini au fost avertizati "sa stea deoparte" de protestele anuntate pentru acest sfarsit de saptamana.

Ingrijorat de aspiratiile democratice ale lumii arabe, Beijingul a continuat in ultimele zile sa cenzureze strict forumurile de discutii pe internet si site-urile de microblogging, folosite de numerosi chinezi pentru a face schimb de informatii.

La cuvinte cenzurate s-a adaugat "iasomie", care face referie la revolta populara care a determinat caderea presedintelui Zine El Abidine Ben Ali, dupa ce a condus Tunisia 23 de ani.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1630 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    pai aveti pregatit Tiananmen 2?? (Sâmbătă, 5 martie 2011, 16:09)

    zaboo [utilizator]

    sau cum?
    • 0 (14 voturi)    
      LOGIC (Sâmbătă, 5 martie 2011, 16:53)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      I-ti imaginezi o China DEMONCRATICA?O China cu zeci sute de partide cu tradatori si hoti,ca la noi?Ar mai fi fost China a doua potenta economica in ziua de azi?Ar mai fi fost o tara cu o rezerva de 2.000.000.000 .000 dolari rezerva?Si asta in 20-25 de ani.Ce am facut noi in 20 de ani ,in afara de a distruge industria,indatora,vinde rezervele de gaz,petrol aur etc etc?China va deveni prima potenta mondiala economica si militara.Totul la timpul sau.Pas cu pas nu se abat de la planul lor si de la ceeace si-au propus.MAGOC iti spune ceva?
      • +2 (10 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 5 martie 2011, 20:24)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui HESS

        sunt perfect de acord, dar "i-ti" e gresit. In rest, toate bune.
        • -3 (3 voturi)    
          ....te-ai gasit (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:29)

          erimia [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          ...sa corectezi pe altul, insa ar trebui ca tu sa fi perfect ca sa faci acest lucru si ma indoiesc ca esti.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti sigur? (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:37)

        sile [anonim] i-a raspuns lui HESS

        Uita-te la vecinii lor, japonezii. Poate daca nu-i sufocau comunistii erau a doua economie mondiala de prin anii '50-'60. N-avem de unde sti.
      • +1 (1 vot)    
        si cu ce pret, amice??? (Duminică, 6 martie 2011, 4:54)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui HESS

        sau nu conteaza decat libertatea ta?
  • +2 (14 voturi)    
    da (Sâmbătă, 5 martie 2011, 16:11)

    panaite [utilizator]

    china, asa cum ne-a salvat in 1968 trebuia sa o faca si in 1989, acum eram departe......
    • +3 (15 voturi)    
      Ai dreptate, am fi fost departe (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:54)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui panaite

      Am fi rivalizat cu Coreea de Nord ori Cuba pentru titlul de cea mai de KKO tara din lume.
      • -4 (8 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 5 martie 2011, 20:25)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        nu am fi avut cum sa fim ca China, pentru ca noi suntem puturosi si hoti.
  • +3 (9 voturi)    
    O sa le scrie pe toate produsele (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:03)

    sile [anonim]

    Revolutia dauneaza grav sanatatii.

    Nu ca ar fi chinezii un popor revolutionar...
  • +9 (9 voturi)    
    apropos de "Asa ceva nu se va intampla in China" (Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:37)

    ampersand [anonim]

    Undeva pe la-nceputul anilor 80, apăruse la noi o carte (traducere) care începea aşa:

    "Fiecare ţară are conducătorul pe care-l merită.* "

    Remarcaţi asterisk-ul, de regulă el trimitea la o notă de subsol. Cum nu mi se părea a fi ceva în neregulă cu fraza citată, m-am dus, contrariat, la nota de subsol. Care notă explica:

    " * Autorul se referă la societatea capitalistă."

    :))) M-am gîndit atunci că traducătorul/editorul e fie un idiot, fie un tip extrem de subtil.
    • 0 (0 voturi)    
      N-as fi mers pe prima varianta nicio secunda (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:40)

      sile [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Era un tertip curent, sa introduci asemenea remarci debile ca sa faci pe placul cenzurii, avand in acelasi timp certitudinea ca cititorii le pot identifica cu usurinta.
    • +1 (1 vot)    
      Eu am auzit de la cineva... (Duminică, 6 martie 2011, 7:41)

      Marii cai albastri [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      care calatoreste des in China continentala ca politica economica inaugurata de Deng Xiao Pin a dus la crearea unei "middle-upper class" in mai ales in orasele de coasta gen Shanghai, dar acestia sunt legati intr-un fel sau altul (mai ales prin legaturi de rudenie) cu activul de partid. Se pare ca nu poti sa faci afaceri de la un anumit nivel in sus in China fara sa ai un astfel de back-up. Daca ar fi sa fie asa, inseamna ca se va intimpla si in China, ceea ce se intampla si la noi - milionarii de top 300 si politicienii sunt rudele si fii securistilor si ai nomenclaturistilor de dinainte de '89. Probabil ca vor arunca balastul ideologic in favoarea unui nou-vechi crez paternalisto-nationalisto-confucianist precum mandarinii dinastiei Ming.
      E doar o presupunere de-a mea, daca cineva e mai in tema il invit sa ma contrazica...
  • 0 (0 voturi)    
    China-o tara,doua sisteme. (Duminică, 6 martie 2011, 15:06)

    mircea [anonim]

    Multi,nu stiu,ori nu vor sa se stie,dar in China situatia sa schimbat in bine dupa ce Macao si Hong Kong au redevanit parte a Chinei.Conditia a fost atunci ca Macao si Hong Kong sa fie lasate in continuare capitaliste.Si cum nu se putea,capitalismul sa extins treptat si in restul Chinei.Conform traditiei comuniste,ca noi traim bine prin reprezentantii nostri si in China ,sefii comunisti au inceput sa se capitalizeze.E drept ca unii mai hulpavi au fost executati,dar la noi asta a fost prima grija a lui Iliescu.Sa abroge legea averilor ilicite si sa puna averile ilicite sub protectia constitutiei.Ia ghiciti cine a furat cel mai mult si nu poti sa-i confisti averea?