VIDEO Un congresman din Wisconsin, pus la pamant de politisti dupa ce a incercat sa intre in cladirea Capitoliului, inchisa pentru public

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2011, 19:38 Actualitate | Internaţional

Nick Milroy, trantit la pamant
Foto: Captura LiveLeak
Un membru al Congresului din Wisconsin a fost pus la pamant de politisti dupa ce a incercat sa intre in cladirea Capitolului din Madison, inchisa pentru public, transmite northlandsnewscenter.com. Ofiterii l-au impiedicat pe democratul Nick Milroy sa intre in imobil, care este inchis pana luni dimineata, in urma unui ordin judecatoresc.

Milroy, membru al Camerei Reprezentantilor din partea South Range, in nord-vestul statului Wisconsin, a afirmat ca, joi seara, incerca sa recupereze niste haine din biroul sau, aflat in cladirea Capitoliului.

Inregistrarea video arata cum ofiterii il indeparteaza de usa, dupa care il trantesc la pamant, inainte ca politicianul sa-si arate legitimatia de congresman.

Un judecator din Wisconsin a decis joi ca nicio persoana nu poate sta peste noapte in cladirea Capitoliului, unde mii de persoane au protestat in ultimele trei saptamani impotriva unei initiative legislative a guvernatorului republican Scott Walker ce prevede reduceri importante ale salariilor si beneficiilor pentru angajatii din sectorul public, contributii mai mari ale bugetarilor la fondurile de sanatate si de pensie, precum si eliminarea aproape in intregime a drepturilor la negocieri colective intre angajati si patroni.

Milroy a fost unul dintre cei patru membri democrati ai Congresului care si-au mutat birourile in fata Capitoliului, dupa ce accesul publicului in cladire a fost restrictionat.

De trei saptamani, zeci de mii de oameni protesteaza pro si contra reformei fiscale propuse de guvernatorul Walker, multi dintre contestatarii initiativei sale legislative ocupand cladirea Capitoliului timp de mai multe zile.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2571 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    foarte simplu (Vineri, 4 martie 2011, 20:03)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Unde e lege nu e tocmeala. nu merge ca la noi, cu chestii gen "stii cine sunt eu?". o sa fie bine in Romania cand o sa vedem legea aplicata asa cum trebuie.
    • -1 (1 vot)    
      Omul e congressman, cred ca avea drept de acces (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:44)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Doar ca politistii n-au asteptat sa-si arate legitimatia...
  • 0 (12 voturi)    
    semnale ca se nasoleste treaba (Vineri, 4 martie 2011, 20:08)

    madonna [anonim]

    asa ca stati pe linga casa, ca vremurile sint nasoale. traiti simplu dar fericiti.
    • +1 (1 vot)    
      Pe langa casa stau cainii maidanezi asa ca... (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:46)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui madonna

      ...nu mai e valabil. Poate doar in casa - traim acum intr-o inchisoare? Pe vrevea lui NC parca era mai bine...
  • +18 (22 voturi)    
    Si cand ma gandesc la politistii nostri (Vineri, 4 martie 2011, 20:17)

    Daniel [anonim]

    cum stateau si tremurau izmenele pe ei cand le dadea Vadim peste cascheta cu sapca si arunca apa de executoarea judecatoreasca.

    Cat mi-as fi dorit sa il vad pe Vadim cu dintii in asfalt, fie si cu genunchiul unui politist american pe cocoasa, daca ai nostri nu au oo.
    • +12 (16 voturi)    
      Adevarat graiesti :) (Vineri, 4 martie 2011, 20:25)

      Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Ce-ai spus tu vroiam sa scriu si eu :)
      • +6 (10 voturi)    
        exact (Vineri, 4 martie 2011, 21:01)

        John Doe [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

        Cu gandul sa adaug un comment despre Vadim , am sarit si eu pe aici ))
        • +3 (7 voturi)    
          Nu fiti asa siguri (Sâmbătă, 5 martie 2011, 2:00)

          Nea Gogu [anonim] i-a raspuns lui John Doe

          ca politistul nu va fi reclamat pentru abuz ( a intervenit cu o forta excesiva).Iar daca o sa fie sanctionat asta nu o sa mai aflam. Urmariti reactia politistei cand vede camera de filmat. Stie ea ce stie.Daca ar fi fost sigura ca al ei coleg a actionat legitim nu ar fi avut motiv sa para deranjata. E adevarat ca Milroy a gresit dar si politistul putea sa intrebe inainte de a actiona.Circula la noi cam multa legenda referitoare la corectitudinea si eficienta politiei si justitiei americane. Intrebati traitorii din SUA cum stau treburile in realitate si o sa va schimbati mult parerea.
          • +2 (2 voturi)    
            hmmm (Sâmbătă, 5 martie 2011, 12:44)

            ampersand [anonim] i-a raspuns lui Nea Gogu

            "Trăitorii din SUA", inclusiv americanii sadea, îţi vor spune că, cu poliţia americană, nu e de joacă. Poliţia americană te poate ajuta în enşpe situaţii, poate fi extrem de amabilă şi serviabilă, dar nu te joci cu ea. Iar reacţia poliţistei, despre care vorbeşti, e relevantă pentru stricteţea cadrului legal în care atât poliţia, cât şi cetăţenii, acţionează.
  • +7 (9 voturi)    
    ASA DA! (Vineri, 4 martie 2011, 22:54)

    Dani.El [utilizator]

    Cred ca Congresman-ul a fortat putin nota. Putea sa se legitimeze si sa spuna ce vrea inainte s-o incaseze, si putea intelege ca oamenii aia isi fac treaba. Si mai cred ca reactia politistilor a fost poate putin exagerata DAR AS PREFERA CA SI IN ROMANIA SA SE INTAMPLE LA FEL!!! Adica politia sa fie politie si sa nu le fie frica sa impuste vre-un infractor pentru ca apoi ala il da in judecata ... sau sa trebmure de frica in fata vre-unui gunoi de politician, fie ca se cheama vadim, iliescu sau ponta.
    • -1 (3 voturi)    
      mai adauga (Sâmbătă, 5 martie 2011, 12:43)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

      lista amicilor obraznici ai pedele e verboten, cumva?
    • -1 (3 voturi)    
      Ma bucur (Sâmbătă, 5 martie 2011, 12:48)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

      Ca ai vrea sa te intorci vreo 30 de ani cand militia facea cum iti doresti tu.