VIDEO O inregistrare video "socanta" infatiseaza copii afgani ce recreeaza un atentat sinucigas

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2011, 17:20 Actualitate | Internaţional

"Joc" dramatic in Afghanistan
Foto: Captura LiveLeak
O inregistrare video data publicitatii in Pakistan infatiseaza copii afgani ce recreeaza un atentat sinucigas, transmite LiveLeak. Filmul, care dureaza circa 80 de secunde, arata cum "atacatorul", un baiat imbracat in negru, isi ia ramas bun de la prietenii sai, dupa care trece de un "ofiter de securitate" (imbracat in alb), inainte de a-si detona "bomba" in mijlocul unui mic grup de copii.

Un copil imbracat complet in negru si cu fata acoperita (atacatorul kamikaze) isi ia ramas bun de la prietenii sai, inainte de a pleca in "misiunea sinucigasa".

El se apropie de un "ofiter de securitate" (un copil imbracat in alb), care incearca sa-l opreasca.

"Atacatorul" isi detoneaza insa "incarcatura exploziva", de fapt nisip aruncat in aer pentru a simula deflagratia.

Ceilalti copii se grabesc sa examineze "victimele atacului".

Potrivit DailyMail, filmul a fost postat pe internet de Ahsan Masood, un pashtun din regiunea pakistaneza Waziristan, la granita cu Afghanistanul. Acesta a declarat ca inregistrarea a fost facuta in Khost (Afghanistan), fiind trimisa de pe telefonul mobil de un prieten de-al sau.

Massod sustine ca a postat filmul pentru ca "e amuzant", insa mai multe organizatii pakistaneze pentru apararea drepturilor copilului au afirmat ca inregistrarea e "ingrozitoare".

"Acesti copii au devenit fascinati de atacatori, in loc sa-i condamne", a declarat Salma Jafar, de la asociatia Save the Children UK in Pakistan.

Atentie, imagini dramatice!


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3452 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    Hoax (Vineri, 4 martie 2011, 17:47)

    Cristian [anonim]

    atat!
    • -7 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 4 martie 2011, 17:49)

      x [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      regizat. de la distanta.
      • -2 (4 voturi)    
        ce rai sunt afganii hai sa-i invadam!!! (Vineri, 4 martie 2011, 23:57)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui x

        cam asta ar trebui sa fie concluzia la care ajungem vizionand clipul , dar din pacate acest clip a fost regizat doar pt ca cetatenii americani si ai tarilor care au trupe in Afganistan sa fie de acord cu trimiterea de noi trupe, din cate se stie francezii, germanii , englezii nu se prea inghesuie sa trimita noi trupe s-au saturat sa ucida oameni nevinovati

        Cam asta a zis Ronald reagan despre talibani si Afganistan,cu precizarea ca in momentul de fata locul agresorii sunt americanii:

        http://www.youtube.com/watch?v=uGm-4MRuGF0&feature=related
    • +8 (10 voturi)    
      Ai citit articolul? (Vineri, 4 martie 2011, 18:42)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Stau si ma intreb daca unii mai si citesc, sau numai se uita la tv/film/clip, etc si comenteaza repede numai ca sa fie ceva comentat. Chiar asa nici macar titlul?
    • +4 (6 voturi)    
      http://thereligionofpeace.com (Vineri, 4 martie 2011, 22:02)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      http://thereligionofpeace.com - și asta e hoax, așa-i?
  • +8 (14 voturi)    
    E groasa rau treaba! (Vineri, 4 martie 2011, 17:50)

    Ro [anonim]

    Viitorul (NU) suna (DELOC) bine!
  • 0 (8 voturi)    
    Cam tarziu (Vineri, 4 martie 2011, 17:58)

    Leo [anonim]

    The Guardian a publicat asta acum 3 zile.
  • -10 (14 voturi)    
    foarte socant (Vineri, 4 martie 2011, 18:08)

    Frankie [utilizator]

    era sa fac un infarct. hahahahahhaha
  • +10 (10 voturi)    
    Si ce le promite copiilor? (Vineri, 4 martie 2011, 18:14)

    Vlad-I [utilizator]

    Si ce le promite copiilor 70 de ciocolate ?
    • 0 (2 voturi)    
      Conteaza?! (Vineri, 4 martie 2011, 23:24)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Atat timp cat ii convinge, ce mai conteaza?
  • +12 (16 voturi)    
    Ii invata de mici (Vineri, 4 martie 2011, 19:06)

    ploiesteanu [anonim]

    Copii astia nici nu stiu ca mor. E incredibil unde a ajuns idiotenia fundamentalista. Ar trebui sa se ia o masura internationala. Nu ma bag in treburile tale interne dar tu antrenezi copii inconstienti sa ma omoare pe mine. Trebuie facut ceva cu orice risc. Tot asa se pot amplasa si bombe murdare (radioactive) .
    • -6 (10 voturi)    
      ??? (Vineri, 4 martie 2011, 19:55)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Si atunci ce cautam cu trupe la ei in tzara?
      • -5 (7 voturi)    
        Alea nu sunt trupe, sunt capsunari (Vineri, 4 martie 2011, 22:02)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Sunt capsunari plecati sa castige de 10 ori mai mult decat in tara....
    • -8 (10 voturi)    
      Te surprinde? (Vineri, 4 martie 2011, 20:55)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Doresc sa te intreb in cazul asta ce cauta trupele romanesti in tara lor? Cati afgani ai intalnit in Romania pana acum? Cati SOLDATI a trimis Afganistanul si Iarkul pana acum in Romania?

      Ai un raspuns la intrebarile astea?

      Oamenii aia au ajuns la capatul rabdarii, 18 ani sovieticii si Americanii + "fortele coalitiei" le-au devastat tara.

      Tu INTELEGI ce inseamna 18 ani in care cineva te invadeaza si te bombardeaza si iti omoara copiii si femeile?

      Si acum te rog sa imi mai raspunzi la o intrebare: Cate razboaie s-au purtat in ultimii 60 de ani pe teritoriul SUA si cate razboaie a purtat SUA in afara? Da o geana pe lista asta:

      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_the_United_States

      Afla raspunsul la intrebarea asta si atunci o sa intelegi de ce se intampla ce se intampla.

      Observa ca SUA a fost implicata in aproape 40 de razboaie in AFARA SUA si NICI UNUL in interiorul SUA.
      • +1 (1 vot)    
        ei na (Sâmbătă, 5 martie 2011, 11:27)

        Alex Valahul [anonim] i-a raspuns lui romanul

        pai dc sua nu intra in anumite razboaie (gen ww1, ww2) eram acum sub rusi sau sub germani sau sub unguri......nasol
        • 0 (0 voturi)    
          pai n-am fost 45 de ani? (Duminică, 6 martie 2011, 19:57)

          romanul [anonim] i-a raspuns lui Alex Valahul

          perioada 1944-1989 ce a fost? nu sub rusi am fost? unde au fost americanii pe care ii asteptau partiazanii prin munti?

          oamenii aia au murit asteptand americanii care nu au venit, si nici macar n-aveau de gand sa vina. si NATO e fix pix pentru ca SUA nu o sa vina niciodata sa se bage pentru Romania daca maine vine Rusia si ne ataca.

          asa ca sa fim seriosi...
  • -6 (10 voturi)    
    antrenamente patriotice (Vineri, 4 martie 2011, 20:53)

    ptapistu [anonim]

    parca asa ceva faceam si noi la PTAP

    cinste lor ca isi apara tara

    armata noastra a fost facuta pulbere, ca sa nu mai indraznim sa ridicam ochii din tzarana
  • -2 (4 voturi)    
    MIe sila ... (Vineri, 4 martie 2011, 23:16)

    Costica [anonim]

    ...de anti-americanismele ieftine, mai ales de la indivizi care se bucura de puterea de asi bate joc de o libertate pe care sincer nu o merita...Poate era bine sa se nasca pe meleagurile alea unde copii nu invata decat religie, si aia pe de rost , nu sa scrie, care cred ca Alah e undeva pe unde zboara avioanele si abia asteapta sa moara "martiri" cu cat mai multi "necredinciosi" la activ...Pentru ei raiul este pavat cu cadavrele voastre...( Sinucigasii nu trebuie sa stie despre omenire si umanism , altfel s-ar mai sinucide? Voi v-ati sinucide?) Si voi vreti sa-i lasam sa vina peste noi...
    Spun ca ne luptam acolo ca sa nu mai numaram victimele acasa!
    Cea mai mare reusita a diavolului a fost sa convinga pe unii oameni ca nu exista. Se pare ca va numarati printre ei.
    Pentru mine , ei sunt cu religia diavolului, cea care cere uciderea celorlalti iar unii "umanisti", "anti-imperialisti" si ce mai sustineti voi ca ati fi se intreaba "da' de ce nu-i lasati sa vina?"
    Asta e culmea prostiei umane. Ba , daca vreti sa va sinucideti , mergeti si faceti-va cruce in fata lor...Si daca avem soldati acolo e pentru ca cei care nu vor sa-i vada aici sunt mult mai multi si mai destepti ca voi, cei care habar nu aveti pe ce lume traiti !
  • +3 (3 voturi)    
    Trist dar adevarat (Sâmbătă, 5 martie 2011, 2:49)

    FaneBabanu [anonim]

    Foarte trist unde s-a ajuns din cauza fanatismului religios. Prea inculti sau prea bine manipulati psihic ca sa creada in tinerete vesnica cu 30-40-50 sau cate plm de virgine. Religia face victime.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e fake (Sâmbătă, 5 martie 2011, 2:52)

    Bercea Multi-Mondialul [anonim]

    Nu e fake. Se vede daca va uitati cu atentie ca unul dintre copilasii de 4-5 ani sau mai putin rade si unul mai mare il loveste ca sa fie serios ca se filmeaza.

    Musulmani = inculti