O noua carte a Papei Benedict ii exonereaza pe evrei pentru moartea lui Iisus Hristos

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 2 martie 2011, 19:31 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict al XVI-lea ii exonereaza pe evrei pentru moartea lui Iisus Hristos, abordand, intr-o noua carte, una dintre cele mai controversate probleme ale Crestinismului, transmite FoxNews. In volumul "Iisus din Nazareth", Suveranul Pontif recurge la analize biblice si teologice pentru a explica de ce nu e adevarata teoria potrivit careia poporul evreu, in intregul sau, este responsabil pentru moartea lui Iisus. Interpretari contrare au fost folosite, timp de secole, pentru a justifica persecutia evreilor.

FoxNews citeaza mai multe fragmente din cartea scrisa de Papa, date publicitatii miercuri.

In timp ce Vaticanul afirma de cinci decenii ca poporul evreu nu a fost responsabil, in intregul sau, pentru moartea lui Iisus, mai multi intelectuali evrei au spus miercuri ca argumentul adus de Papa "este semnificativ si va ajuta la lupta impotriva anti-semitismului".

"Exista o tendinta umana naturala de a lua lucrurile fara a le mai cerceta, si, de foarte multe ori, acest lucru tinde sa duca la o anumita discontinuitate in ceea ce priveste constientizarea" legata de riscul anti-semitismului, a declarat rabinul David Rosen, sef pe probleme interreligioase la Comitetului Evreiesc American si unul dintre liderii dialogului dintre Vatican si evrei.

Rosen a amintit ca Vaticanul a emis, in 1965, cel mai important document in aceasta chestiune - Nostra Aetate, care a revolutionat relatiile dintre evrei si Biserica Catolica. Documentul sustine ca moartea lui Iisus Hristos nu poate fi atribuita evreilor, ca un intreg popor, nici la momentul producerii ei, nici in prezent.

Rabinul a spus ca afirmatiile Papei ar putea avea un impact mult mai mare, deoarece credinciosii au tendinta sa citeasca Sfanta Scriptura si comentariile, mai mult decat documentele bisericesti, in special cele vechi.

Cartea urmeaza sa fie lansata la 10 martie.

Volumul se concentreaza pe a doua jumatate a vietii lui Iisus, pe moartea si invierea sa. In prima parte a cartii, aparuta in 2007, Papa a prezentat opiniile sale legate de primii ani ai lui Iisus.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3824 vizualizari

  • +7 (29 voturi)    
    :)) (Miercuri, 2 martie 2011, 19:45)

    blec-bierd [utilizator]

    papica benedict se crede mai tare decat chuck norris.
    el decide cine i vinovat, daca ii voie cu prezervative, daca pamantul e rotund si daca apa curge in jos...
    de a dreptul ridicol ... varsta probabil...
    • -3 (23 voturi)    
      don' bleg birt (Miercuri, 2 martie 2011, 19:57)

      sfantul sisoe [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

      daca nu va suparati dv., papa se adreseaza si da sfaturi catre turma pe care o pastoreste, adica, credinciosilor catolici si celorlalti care cred in Iisus Hristos.
      nu creda ca acest papa a spus ceva pentru cei ce n'au urechi sa auda...
      si nici bunul simtz sa taca..
      asta ca sa nu'ti raspund tot cu o mojicie.

      revenind la exonerare, nu cred ca era cazul.
      cum insusi Iisus a spus ucenicilor, in gradina getsemani, trebuia sa se infaptuiasca scriptura, proorocirea. deci, trebuia sa se intample. a fost predestinat sa fie asa.
      caz in care nu vad ce vina spirituala au evreii.
      • -2 (12 voturi)    
        si totusi (Miercuri, 2 martie 2011, 20:30)

        flit [anonim] i-a raspuns lui sfantul sisoe

        ideea transmisa de papa nu absolva unicul evreul de responsabilitatea tradarii (fie ea si proorocita), ci poporul evreu in ansamblu ! generalizarea, invinovatirea in bloc a turmei din cauza unei singure oi negre - atitudine specifica extremismului - nu mai este "la moda" in zilele noastre, iar reparatia era necesara !
      • -1 (17 voturi)    
        bine, mediocrule (Miercuri, 2 martie 2011, 21:02)

        blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui sfantul sisoe

        sa inteleg ca tie nu ti se pare aroganta pozitia luata de vatican?? (mie mi se pare mai nesimtita ca pensiile militarilor)
        adica tu, un muritor, decizi totul pe pamantul acesta ?? mi se pare ca a cam trecut evul mediu (cand asa era), oamenii nu mai sunt analfabeti, tu nu esti de fapt "vocea lui Dumnezeu pe Pamant", esti un predispus la alzheimer ales de altii, toti la fel de sfinti ca tine
        • -2 (12 voturi)    
          Alzheimer (Miercuri, 2 martie 2011, 22:25)

          toiu [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

          Deocamdata am impresia ca in privinta bolii amintite se potriveste expresia "cine zice ala e". Chiar este asa de greu sa intelegi o analiza normala si corecta a unui om care intamplator ( sau nu)este si indrumator spiritual a circa un miliard doua sute de milioane de oameni. Te-ai gasit tu, un nimeni in drum, sa arunci cu invective si imprecatii intr-un om care intamplator ( sau nu) are o pozitie exemplara. Chiar nu iti dai seama de ridicolul situatiei? Parca vorbeai de analfabetism. Semidoctii cam tot pe acolo se invart.
          • 0 (14 voturi)    
            am uitat (Miercuri, 2 martie 2011, 23:09)

            blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui toiu

            ca in rromania 90% sunteti ortodocsi convinsi ... oameni care aveti in frunte sintagma "crede si nu cerceta" cum, de altfel, NU scrie in Biblie.
            pun pariu ca l au presat evreii pe papa (lapte) sa scrie cartea asta... in ultima vreme numai stiri pro evrei apar prin ziare
            • 0 (0 voturi)    
              Stiri cu evrei (Joi, 3 martie 2011, 15:52)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

              Asta e vina presei, nu a papei. Sunt sigur ca papa are mult mai multe de spu in carte decat de ce au ales cei de la FoxNews sa se lege. Si de curiozitate, cate carti ai citit de Joseph Ratzinger, de il critici cu asa patima?
              • 0 (0 voturi)    
                eu nu critic cartea lui (Joi, 3 martie 2011, 19:22)

                blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

                critic atitudinea aroganta pe care o adopta
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu inteleg (Vineri, 4 martie 2011, 0:03)

                  Andrei [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

                  Care atitudine aroganta? Ca spune ca evreii nu trebuie blamati astazi ca grup etnic pentru cutare fapta a cutare lider religios de acum 2000 de ani?
      • -1 (15 voturi)    
        cine stie cati $$ a luat ca sa-i scape pe evrei (Miercuri, 2 martie 2011, 22:18)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui sfantul sisoe

        Acest papa a fost cumparat altfel nu avea cum sa zica asa ceva, se stie f bine de catre cine a fost omorat Iisus.

        Iisus nu a fost de acord cu practicile evreilor cu dragostea lor pt bani, a gonit comerciantii evreii din templu , a fost contra rabinilor si sistemului....
        • -2 (6 voturi)    
          Discutii aberante (Joi, 3 martie 2011, 9:27)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Toata religia institutionalizata este o aberatie. Povesti fantastice cu amestec de mitologie, istorie si ceva politica.

          Mi se rupe ca niste evrei au omorat un rebel semit de-al lor acum 2000 de ani. Mici fapte istorice. Relevante pentru cei care cred prostii cu intrupare, inviere, venirea lui Mesia si altele.

          Viata insa merge inainte si fara aceste discutii pe teme fantastice.

          Multa sanatate ii doresc Papei pentru ca i-a exonerat pe evrei.
      • +1 (11 voturi)    
        Pozitia Vaticanului reprezinta o mojicie (Miercuri, 2 martie 2011, 22:29)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui sfantul sisoe

        Neaga biblia, adevarul spus in biblie.
  • -1 (29 voturi)    
    Felicitari!Cu atat mai mult cu cat IH nu a existat (Miercuri, 2 martie 2011, 19:56)

    Eneas [anonim]

    crestinismul este o religie inventata in laboratoarele imperiale romane, pusa la punct pe parcursul a 300-400 de ani! la baza a stat cultul zeului Mithra extrem de raspandit in imperiul roman -in Dacia in mod deosebit- si care avea un neajuns=cultul era permis doar barbatilor!s-a luat decizia sa se permita si femeilor o religie convenabila !
    in perioada in care se presupune ca a existat Isus, nici unul din cei cca 40 de istorici evrei traitori in acea perioada-nu il mentioneaza !mai mul esenienii considerau ca un anumit Isus a trait cu cca 200 de ani inaintea erei noastre!
    Nazaretul nu a existat pana in sec XIII cand a fost infiintat de cruciati ,pentru a servi povestea Bibliei!
    si religia iudaica este o colectie de basme ,e drept ,cu mai putini aderenti !religia iudaica ca si istoria poporului evreu este o adaptare a legendelor sumeriene !
    • +6 (10 voturi)    
      argumenteaza sursa (Miercuri, 2 martie 2011, 20:29)

      argumenteaza sursa [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      multumim pentru aceste informatii, dar daca tot veniti cu astfel de informatii, ar fi extrem de util pentru acele persoane care vor sa cerceteze mai in detaliu cele spuse, de unde ati citit acestea.

      care va sunt sursele?
      • -8 (12 voturi)    
        Chronologia lui Manéthon,istoria cruciadelor (Miercuri, 2 martie 2011, 20:52)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui argumenteaza sursa

        www.bible.chez-alice.fr/ , cel mai mare secret de David Icke, arheologia Daciei, anumite scrieri papale, istoriografia imperiului romana, Les Secrets de l'Histoire ,etc,etc ,etc
        in plus recomand lecturi suplimentare= legendele sumeriene,*cum a fost inventat poporul evreu *de Shlomo Sand,descoperirile arheologice din Israel,care dovedesc ca au existat pe teritoriul actualului Israel fenicieni ,amoriti, amalecitii, iebusitii si canaanitii si hesitii ,in nici un caz evreii !pana si numele regilor israelului sunt la origine egiptene mincepand cu Moise(Moshe) care de fapt e Mos(copil in egipteana )si tot asa ,.....traim de 2000 de ani ad noctum!
      • +6 (10 voturi)    
        propria tomografie computerizata (Miercuri, 2 martie 2011, 21:05)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui argumenteaza sursa

        Pai care sursa... a citit omu' ce-a vrut, apoi a debidat ce-a vrut. Sursa? Pai daca ii faci un RMN sau o CT ... gasesti sursa. :-)
      • 0 (2 voturi)    
        :))) (Miercuri, 2 martie 2011, 21:42)

        :))) [anonim] i-a raspuns lui argumenteaza sursa

        Te ajut eu cu o sursa:

        http://video.google.com/videoplay?docid=5014377835686246317#

        Enjoy it!
        :)))
    • +2 (8 voturi)    
      dom'le (Miercuri, 2 martie 2011, 20:39)

      ala micu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Cum le spui dumneata, să tot stai s-asculţi; ca dumneata, bobocule, mai rar cineva.
      • -6 (8 voturi)    
        mersi ,sunt tushat !nu trebea, ala micu asa deranj (Miercuri, 2 martie 2011, 20:56)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui ala micu

        timiditatea e de vina ....o generatie fara carte care vasazica nu exista !
    • -1 (7 voturi)    
      Deraiezi puternic (Miercuri, 2 martie 2011, 20:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Faza cu zeul Mithra (altii dau cu Horus, nici ei nu stiu ce vor) e un hoax de tip Zeitgeist. Cultul lui Mithra s-a raspandit in imperiul Roman cam in aceeasi perioada cu Iisus Hristos, iar cele doua religii au avut extrem de putine convergente. Cat despre Nazaretul care a fost "construit" prin sec XIII, cum de este specificat in Codex Vaticanus cu aproape o mie de ani mai devreme? Cat despre istorici, de exemplu Tacitus, Flavius etc.

      Indoctrinarea cu pretentii de "adevar" ateist e chiar mai crunta decat cea religioasa.
      • 0 (2 voturi)    
        fi cuminte !e usor a scrie versuri cand nu ai... (Miercuri, 2 martie 2011, 21:44)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui alex

        Mithra e zeul care a polarizat in jurul sau, timp de circa 2.000 de ani, atentia a nenumarati oameni de diverse natiuni, care credeau in eficacitatea prescriptiilor acestei religii. Primele semnalari ale numelui lui Mithra ne sunt transmise de niste tablete gasite la Boghazkoy, capitala vechilor hititi, in nordul platoului anatolian. Aceste tablete, datand din secolul al XV-lea i.d.Hr. si descoperite in 1907, consemneaza un acord incheiat intre hititi si vecinii lor, imitannii, enumerand la sfarsit o serie de divinitati care vor veghea la executarea acordului, printre care figureaza "Mithras si Varuna". Cultul lui Mithra are insa urme inca de la originile indepartate ale indo-iranienilor, divinitatea respectiva apartinand zeitatilor arhaice adorate de catre acestia inainte de separarea lor in popoare diferite.
        cultul lui Mithra exista oficializat cu 400-500 de ani inainte de aparitia crestinismului
        • +2 (2 voturi)    
          delirul pseudoistoricului (Miercuri, 2 martie 2011, 22:33)

          pq [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          ma, baiatule, tu ai verva pacaliciului de dan brown care amesteca minciuna cu franturile de adevar; pleci de la niste documente fara relevanta in zona crestinismului si apoi incerci sa ne aburesti...
      • +1 (3 voturi)    
        Halal exemplu de istorici (Joi, 3 martie 2011, 10:31)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui alex

        Pai ce faci? O dai din lac in put. Omul a zis clar ca dintre toti istoricii CONTEMPORANI lui Isus , niciunul nu a scris despre el. Nici Tacitus si nici Flavius nu ii sunt contemporani lui Isus. Stii bine ca pasajul din Flavius in care se vorbeste despre Iisus este considerat de multi istorici biblici drept un fals introdus de catre crestinii timpurii, plus ca nici asa nu ar conta prea mult avand in vedere ca , asa cum am mai zis, Flavius nu a fost contemporan cu Isus. De fapt, este stiut ca nu exista absolut niciun document din perioada lui Isus care sa faca vreo referire la presupusul fiu al lui dzeu. Pana si evangheliile in care cica s-ar descrie viata acestuia au fost scrise la cel putin 30 de ani dupa presupusa moarte. Fa tu biografia cuiva la 30 de ani dupa ce a murit , tinand cont ca singurele relatari despre decedat sunt orale, "cizelate" de-a lungul a 30 de ani. Si sa nu uiti sa adaugi si ignoranta , superstitia si credulitatea omului de rand din acele vremuri. Clar inspiratie divina.
        • 0 (0 voturi)    
          Voi aveti clar ceva cu noi, insa nu si viceversa. (Joi, 3 martie 2011, 13:19)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          Despre Flavius, nefiind istoric, imi declin competenta, s-ar putea sa ai dreptate dupa cum nu, insa nu pot sa va remarc superficialitatea cu care vreti sa ne desfiintati: din 2 paragrafe ati "rezolvat" un subiect care ocupa sute de carti si mii de teze de doctorat.

          Evangheliile au fost intr-adevar scrise dupa un numar de ani, insa de catre CONTEMPORANI ai lui Iisus, care l-au cunoscut direct. Aici iar ai deraiat. Incredibil cum le "stiti pe toate" insa de pe site-uri de indoctrinare atee.

          In plus veniti si cu absurditati de genul celor "40 de istorici evrei contemporani" (unde e lista?) sau al orasului Nazaret atestat in secolul XIII. La asta nu ati mai raspuns, pentru ca nu prea aveti argumente. Hai, cautati repede pe google sa vedem ce mai raspundeti.

          Nu are rost, voi o sa mai plusati aici cu zeci de "argumente" amestecate cu aluzii parsive la credinta noastra, nu aveti decat, oricum v-ati descalificat si nu va asculta nimeni. Ignoranta si credulitatea poate sa fie nu atat religioasa cat si atee. Punct.
          • -1 (1 vot)    
            Imi pare rau sa iti spun (Joi, 3 martie 2011, 13:58)

            Razvan [anonim] i-a raspuns lui alex

            Niciun contemporan de-al lui Isus nu a participat la scrierea vreunei evanghelii. Stai linistit ca asta s-a stabilit deja si niciunul din istoricii care studiaza biblia ca meserie nu mai face afirmatia asta. Nu exista nicio relatare a vreunui martor ocular la prima mana care sa isi fi facut loc in biblie. Totul e din auzite sau din alte povesti care circulau la acea vreme prin zona. Poti sa te interesezi de scriitori bibliei daca chiar tii tu neaparat si o sa te lamuresti. Se cam stie cine sunt , si niciunul din ei nu e vreun apostil de-al lui Isus. Aici ar trebui sa iti pui niste intrebari. De ce evengheliile poarta numele apostolilor cand absolut niciuna nu e scrisa de vreunul din ei. Minciuna in crestinism apare inca de la inceput.
            • 0 (0 voturi)    
              FALS (Joi, 3 martie 2011, 16:13)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan

              Vii cu minciuni si pseudo-adevaruri. Evangheliile au fost scrise incepand cu anii 50 AD, de catre catre contemporani cu Iisus.
              • -1 (1 vot)    
                Tot nu intelegi (Joi, 3 martie 2011, 17:16)

                Razvan [anonim] i-a raspuns lui alex

                Chiar daca iti acord dreptul sa zici ca sunt contemporani , desi nu exista nicio dovada pentru asta, asta nu ii face in niciun caz martori oculari ai evenimentelor. Tot din auzite au scris. Intelegi? Si au inceput sa scrie la 20 de ani dupa ce evenimentele au avut loc. Repet, nu exista vreun martor ocular sa fi scris ceva despre Isus. Exercitiu mintal: dupa 20 de ani de la moartea ta lasi pe unul de prin Bulgaria cu vreo 10 ani mai tanar ca tine care e inca in viata sa iti scrie biografia. Si omul ala e contemporan cu tine , nu? Hai sa fim seriosi ca pute teribil de puternic.
                • +1 (1 vot)    
                  vad clar unde bati, insa nu sunt de acord (Joi, 3 martie 2011, 22:26)

                  alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan

                  Imi "acorzi dreptul" sa spun ceva, asta suna chiar foarte tare! Evengheliile au fost scrise de apostoli, de exp Ioan, care se declara acolo drept martor ocular evenimentelor. In definitiv nu se poate demonstra pur istoric nici una din versiuni, din anumite lipse de probe, asa ca fiecare interpreteaza si crede cum vrea. Eu mai bine iau de buna teza oficiala, si sunt destule dovezi, decat elucubratiile lui Brown. Ceea ce nu inteleg este obstinenta cu care ai venit sa ataci crestinismul, ti-a facut vreun rau Iisus?
    • +8 (8 voturi)    
      Mithra (Miercuri, 2 martie 2011, 21:02)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      De la Mithra au luat Mos Craciunul care zboara pe cer cu caleasca, ca si Mithra... in 25 decembrie, de ziua lui Mithra.

      Dar despre asta ce zici?
      Tacitus: „Nero a pus la cale învinuirea unor oameni, urâţi de toată lumea pentru infamiile lor, şi i-a supus la chinurile cele mai crunte; lumea îi numea «creştini». Numele li se trage de la Cristos, care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus“ (Anale, Cornelius Tacitus, pag. 430, Ed. Humanitas, traducere de Gheorghe Guţu.)
      • -1 (3 voturi)    
        fraza a fost introdusa ulterior de interesati (Miercuri, 2 martie 2011, 21:37)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        texte istorice din vremea respectiva ,la rescrierile succesive efectuate in manastiri in sec 4-12 au fost *imbogatite* cu referiri la Isus ,pentru a da veridicitate basmului !Tacitus a trait intre anii 55-115 deci ,te rog,in nici un caz nu a fost martor , istoric vorbind!
        de altfel Suetonius care a trait cam in aceiasi perioada pomeneste in* viaţa lui Claudius*care a domnit in anii 41-54 en că împăratul "alungă din Roma pe evrei care, aţâţaţi de Chrestus, nu încetau să se agite!!!!Chrestus era un nume raspandit printre antici -ia fi atent =Mithridates Chrestus (Chrestus means the Good,[1] flourished 2nd century BC, died 115 BC-113 BC) was a Prince and co-ruler of the Kingdom of Pontus!!!!!.
        • +1 (1 vot)    
          A.D. (Joi, 3 martie 2011, 8:53)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Oare de ce se numara anii de laChristos in coace si incolo?
          De ce nu iei in calcul marturiile contemporanilor lui Isus consemnate in evanghelii si care nici chiar dusmanii de atunci ai lui Isus nu le-au contestat?(si a avut f. multi dusmani)
          • 0 (0 voturi)    
            Repetam (Joi, 3 martie 2011, 10:34)

            Razvan [anonim] i-a raspuns lui sile

            Nu exista nicio marturie a vreunui contemporan al lui Isus. Evangheliile sunt scrise la cel putin 30 de ani de la presupusa moarte a lui. In privinta dusmanilor , habar nu am ce vrei sa spui. Documenteaza-te inainte sa emiti enormitati. Toti istoricii biblici stiu ca niciuna din evanghelii nu e vreo marturie contemporana din timpul lui Isus, si in plus niciunul din cei 12 apostoli nu a scris nicio evanghelie chiar daca acestea poarta numele a 4 din ei.
            • +1 (1 vot)    
              esti paralel.. (Joi, 3 martie 2011, 18:28)

              sile [anonim] i-a raspuns lui Razvan

              Matei,unul din apostoli,care era vames,a scris evanghelia la 8 ani dupa moartea lui Isus;Ioan care a scris evanghelia care-i poarta numele,era cel mai bun prieten a lui Isus,si a scris-o in anul 98.
              Cu siguranta,nu le-ai citit;atunci ai fi stiut de dusmanii lui Isus.
          • 0 (0 voturi)    
            Anii sunt un standard (Joi, 3 martie 2011, 15:26)

            gicad [anonim] i-a raspuns lui sile

            Musulmanii numara anii de la Mahomed iar Budistii dupa Budha. Calendarul gregorian e un standard adoptat dar nu reprezinta un argument pentru adevarurile istorice.
            • 0 (0 voturi)    
              sincronizare... (Joi, 3 martie 2011, 18:18)

              sile [anonim] i-a raspuns lui gicad

              Cei ce investesc in Turcia,Iran,Irak,Japonia s.a.cum isi stabilesc datele la care se intalnesc pentru ...colaborari?
    • +4 (4 voturi)    
      ura si minciuna (Miercuri, 2 martie 2011, 21:34)

      pq [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      "nici unul din cei cca 40 de istorici evrei traitori in acea perioada-nu il mentioneaza" - enumera 10 din cei cca 40 de istorici evrei de la inceputul primului secol de la care ne-au ramas insemnari. Pe Josephus Flavius (37-100 d.C.) ti-l spun eu, cu mentiunea ca vorbeste despre Isus (vezi wikipedia pentru inceput) - e adevarat ca nu a fost contemporan cu Isus, insa distanta in timp e prea scurta pentru a nu fi credibil. Adevarul e ca nu ai nici 1% cunostinte de istorie fata de cata ura te macina atunci cand e vorba de crestinism. 40 zici? cati or mai fi fost de la care nu ne-au ramas insemnari? sa mai punem vreo 150-200?
      • 0 (2 voturi)    
        opera lui Flavius a fost falsificata in intregime (Miercuri, 2 martie 2011, 23:12)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui pq

        nu mai sunt multi cercetatorii care vorbesc de Testimonium Flavianum ca de o scriere veridica !au fost interpolari Flavius vorbeste de unul Iacob condamnat pentru erezie ..cum a ajuns Hristos nu e greu de presupus avand in vedere ca si opera evreului a fost scrisa si rescrisa de copisti....Testimonium Flavianum din scrierea lui Flavius Josephus, vorbește de „Hristos” însă este considerat drept o interpolare datorită limbajului folosit (conține cuvinte nefolosite de Josephus și care în plus ar indica că Josephus ar fi fost creștin, când se știe că nu era).
        • -1 (1 vot)    
          sa revenim (Miercuri, 2 martie 2011, 23:37)

          pq [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          lasand la o parte ce considera unii si altii, ai cele 10 nume de istorici evrei care au lasat insemnari din vremea lor (din suma de 40 mentionata)?
      • 0 (0 voturi)    
        Care distanta scurta? (Joi, 3 martie 2011, 10:37)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui pq

        Tu crezi ca sa scrii despre niste evenimente care au avut loc acum cel putin 30 de ani e o distanta scurta? Mai ales tinand cont de sursele de informare de atunci care numai impartiale nu era. Plus ca e cam demonstrat ca pasajele din Flavius care fac referire la Isus sunt niste falsuri , daca nu in cel mai bun caz inflorituri.
        • 0 (0 voturi)    
          Voi care le stiti SIGUR pe toate! (Joi, 3 martie 2011, 13:29)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          Dar Buddha, Homer etc., astia pentru voi au existat?

          Pornind de la acelasi rationament infect ar rezulta ca si Socrate e pentru voi o facatura penibila: nu exista nici o dovada contemporana, totul a fost "fabricat" de scrierile unor discipoli care i-au "inventat" dupa cateva zeci de ani CV-ul. Jalnic demers!
          • -1 (1 vot)    
            Cred ca nu intelegi problema (Joi, 3 martie 2011, 14:03)

            Razvan [anonim] i-a raspuns lui alex

            E o singura diferenta intre Isus si Socrate. Socrate nu a pretins niciodata ca e fiul lui dzeu , nici nu se zice ca ar fi facut minuni, ca s-ar fi nascut dintr-o virgina, ca merge pe apa, ca transforma apa in vin, ca blesteama maslini etc. Aici e problema. Existenta unui profet evreu in perioada respectiva in acea zona din lume nu poate fi exclusa, insa sa afirmi ca respectivul profet e fiul lui dzeu e o mare aberatie. Pentru ca ,vezi tu, daca ii iei toate atributele divine ale lui Isus, adica toate povestile despre el in care au loc evenimente supranaturale incepand de la nastere si pana la moarte si chiar dupa, nu ramai cu prea multe. Au existat si altii inaintea lui care indemnau la pace, nu e nimica nou. Crestinii au nevoie de natura divina a lui Isus pentru ca autoamagirea sa aiba efect puternic si a se crede speciali. Daca le iei asta , se simt pierduti.
            Nu conteaza daca Socrate a existat sau nu , conteaza ideile care au fost enuntate. Stiu ca nu o sa intelegi ce vreau sa zic dar poate altcineva o sa inteleaga.
            • 0 (0 voturi)    
              Ai schimbat planul de atac. (Joi, 3 martie 2011, 17:40)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan

              Si chiar daca ai lua toate atributele divine ale lui Iisus, in continuare ar ramane o persoana incredibil de originala si non-conformista pentru societatea de atunci, care a venit cu adevaruri necunoscute, universal valabile, care transced umanul, in divinitate.
  • -5 (11 voturi)    
    Asta: (Miercuri, 2 martie 2011, 20:02)

    revelare [anonim]

    Papa Benedict al XVI-lea ii exonereaza pe evrei pentru moartea lui Iisus Hristos, abordand, intr-o noua carte, una dintre cele mai controversate probleme ale Crestinismului, transmite FoxNews.


    Este o problema a catolicismului, dar nu a crestinismului.
  • +6 (16 voturi)    
    Vom aplica teoria la sclavagism si colonialism (Miercuri, 2 martie 2011, 20:19)

    Romania-Gradina Maicii Domnului [anonim]

    Daca aplicam aceeasi logica a Papei Benedict, de altfel corecta, la alte acuzatii ''colective'', obtinem rezultate asemanatoare cu cele sugerate de bunul simt.

    Nu, poporul semit evreu nu e vinovat in totalitate, nici atunci, nici acum, de asasinarea lui Isus sau a unor lideri islamisti. Si atunci, si acum, e vorba de decizia unui grup restrans de persoane, in care poporul avea incredere, Sinedriul respectiv Guvernul.

    Nu, francezii, britanicii, olandezii, spaniolii sau portughezii, nu au fost si nu sunt vinovati in totalitatea popoarelor lor de sclavagism sau colonialism. Au fost decizii ale unor grupuri restranse de indivizi, au profitat doar cativa care s-au imbogatit, fermierul francez sau olandez a continuat munca sa la camp in mod normal. Aceste popoare astazi nici macar nu mai seamana cu cele de acum cateva secole, nu mai sunt aceeasi indivizi, nu au nici un fel de datorie fata de fosti sclavi sau colonii.
    Restul e ura ideologica a unor retardati in fata propriei neputinte de dezvoltare

    Nu, poporul german nu e vinovat in totalitatea sa de politica dusa de partidul national-socialist al lui Hitler, nu are de ce sa-si tot ceara scuze eterne.

    Nu, poporul rus nu e vinovat in intregime, atunci sau acum, de invaziile si masacrele ordonate de Stalin, responsabili sunt doar o minoritate agresiva.

    Nu, poporul arab nu e vinovat in intregul sau pentru crima jihadului comis atunci de mahomed sau acum de bin laden, pedepse merita doar cei care ajuta si indeamna la asa ceva, o minoritate de musulmani.

    Nu toti romanii sunt vinovati pt crime sau coruptie, doar o parte dintre ei, minoritara dar mediatizata.

    Nu, in societatile civilizate nu exista condamnari colective ale unor intregi etnii, responsabilitatea penala, pt crime, apartine indivizilor implicati, acestia sunt judecati, nu parintii, fratii sau vecinii lor.

    De aceea, cred ca Papa Benedict exprima ceva simplu, de bun simt, universal valabil !
  • +4 (10 voturi)    
    Antonescu (Miercuri, 2 martie 2011, 21:08)

    Tudose Valentin [anonim]

    Mergind in continuarea comentariului de mai sus , de ce sa judecam poporul roman pentru holocaust: au fost citiva romani care in loc sa-i trimita pe evrei pe front, i-au tinut in bucuresti si asfel s-a produs holocaustul...N-ar fi bine sa-l reevaluam pe Ion Antonescu cu bunele si relele sale? E al nostru al romanilor ....
    • 0 (4 voturi)    
      Incerci sa induci in eroare (Joi, 3 martie 2011, 0:24)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Tudose Valentin

      “Avand in vedere ca sovieticii deportasera (in 1940) 400.000 de oameni, romani si evrei, aportul de populatie implantat de URSS in Basarabia si nordul Bucovinei intre 1940 si 1941 a fost de aproximativ 150.000 de oameni. Ei au fost in majoritate EVREI, dar si polonezi si ucraineni fara nici o legatura cu aceste pamanturi romanesti. (...) In momentul trecerii Prutului, Antonescu si-a
      pus serios intrebarea cati dintre acestia au format bandele organizate care atacasera armata romana in cursul retragerii din 1940.” (Al. Stoenescu,“Armata, Maresaul si Evreii”, Editura RAO, 1997

      “Principiul expulzarii nu a fost aplicat evreilor din Romania, ci numai celor basarabeni si bucovineni, ceea ce dovedeste caracterul strict politic, anticomunist, si nu cel rasial. Incercarea de a uniformiza si generaliza aceasta doctrina ca fiind una indreptata impotriva rasei semite este fortata si
      neloiala, deoarece nici de pe teritoriul Vechiului Regat nu s-au deportat decat detinutii comunisti evrei de la Targu-Jiu (deci tot din considerente politice) si cei din Dorohoi, acuzati de pactizare cu comunismul in 1940. Nu trebuie sa uitam nici o clipa ca IN ROMANIA A SUPRAVIETUIT TOATA COMUNITATEA EVREIASCA. (...) Nu s-a pus nici o clipa in discutie exterminarea lor, ci izolarea sau
      indepartarea pentru a nu mai constitui un focar periculos de comunism” (Al.
      Stoenescu, “Arrmata, Maresalul si evreii”, Editura RAO, 1997.
  • +1 (9 voturi)    
    Da (Miercuri, 2 martie 2011, 21:08)

    Babilou [anonim]

    Palestina era atunci provincie romana.
    Evreii l-au judecat pt. blastfemie, dar Isus nu incalcase legea romana (prin blastfemia contra divinitatii evreilor de care era acuzat). Asa ca fost in schimb acuzat de "tulburarea ordinii publice", si ca s-ar pretinde "Rege al Iudeii", considerata a fi o crima impotriva Romei. A fost condamnat la moarte de catre Pontius Pilat - guvernatorul palestinei (ce era convins de nevinovatia lui) pentru a evita tulburarile publice. A incercat totusi sa-l salveze: episodul cu posibilitatea eliberarii unui condamnat deoarece era zi de sarbatoare: multimea alege sa fie eliberat Barabas, un criminal.
    Iar sentinta de condamnare la moarte a fost realizata de romani.
    Din cauza asta in tablourile crucificarii apar soldati romani si Isus are coroana de spini ca "Rege al Iudeii".
    • 0 (4 voturi)    
      Las-o balta (Miercuri, 2 martie 2011, 22:25)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      Cand un individ este trimis la moarte prin judecata cine il condamna ?
      Judecatorul(evreii) il condamna iar politistii (romanii)executa .
      Daca nu erau evreii , Pilat i-ar fi dat drumul lui Iisus
      daca nu erau romanii, evreii .....
    • +2 (4 voturi)    
      M-am saturat de minciuna (Joi, 3 martie 2011, 0:18)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      "A fost condamnat la moarte de catre Pontius Pilat"
      Spui minciuni, Pilat a spus "eu nu vad nici o vina" in omul acesta.
      Si pt ca evreii nu se lasau si vroiau sa-l ucida pe Iisus, Pilat le-a dat o sansa evreilor sa nu decada atat de rau fiind convins ca acestia nu pot fi atat de jos si vor prefera pe Iisus decat un criminal.
      Dar evreii au decis sa fie omorat Iisus alegandu-l pe Baraba.
      Dar daca voi vreti ca Pilat sa fie vinovat fie ca voi , dar adevarul e unul.
      • 0 (2 voturi)    
        Ionele (Joi, 3 martie 2011, 10:41)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Isus trebuia sa moara ca sa va fie voua iertate pacatele. Nu conta cine il omora atata timp cat el murea. Pentru ca creierul de crestin nu intelege iertarea pacatului decat daca exista un sacrificiu in sange. Lasam la o parte faptul ca taica-su a inventat pacatul, taica-su care era tot el dar asta e alta poveste. Deci practic s-a sacrificat lui inususi pentru a ierta omenirea de pacat, pacat pe care el l-a inventat. Face atata sens. Fara varsare de sange, zeul vostru cretinopat nu stie sa rezolve probleme.
        • +1 (1 vot)    
          ?! (Joi, 3 martie 2011, 19:15)

          xxx [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          Ce probleme?

          Faptul ca nu ai succes la femei pentru ca te-a facut urat?

          Si i-ai cerut sa te face frumos si nu a vrut!!!??

          De asta il urasti?
  • +7 (7 voturi)    
    completare pt Gradina Maicii Domnului (Miercuri, 2 martie 2011, 22:57)

    Anonim [anonim]

    Nu poprul irakian a fost vinovat spre a fi bombardat si ucisi atatia ci vinovat a fost Sadam Hussein, dar au patimit si inca patimeste tot poporul; de ce? Sadam Hussein e mort demult, deci?
    Nu toti japonezii au bombardat Pearl Harbour, ci doar cativa; de ce a patimit tot poporul prin bomba atomica?
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo! (Joi, 3 martie 2011, 0:14)

      micaconserva [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      ai mare dreptate.
  • +5 (5 voturi)    
    Ma intreb! (Miercuri, 2 martie 2011, 23:33)

    anonim [anonim]

    De ce se dau sanctiuni economice/politice, etc unor tzari si popoare, caci Nu poporul e vinovat ci doar conducatorii!
    Ei si doar ei sa fie acuzati si pedepsiti
    Astept cu nerabdare cartea Papei Benedict , cu extinderea logicii sale -altfel perfecte- asupra intregului glob, sau macar asupra tuturor tzarilor majoritar crestine.
    Caci precis nu vrea sa faca discriminare si sa-i faca pe unii mai egali decat altii.
  • +4 (4 voturi)    
    Citat din Noul Testament (Joi, 3 martie 2011, 4:54)

    anonim [anonim]

    Citat din Noul Testament, scrisoarea Apostolului Pavel catre Tesaloniceni
    1Tesaloniceni cap2; verset 14si 15:
    Biblia romaneasca aprobata de sf Sinod sub binecuvantarea Patriarh Teoctist
    la mine pag 1342:

    "14.Caci voi, fratilor, v-ati facut urmatori ai Bisericilor lui Dumnezeu, care sint in Iudeea, intru Hristos Iisus,pentru ca ATI SUFERIT SI VOI ACELEASI DE LA CEI DE UN NEAM CU VOI, DUPA CUM SI ELE DE LA IUDEI
    15.CARE SI PE DOMNUL IISUS L-AU OMORAT CA SI PE PROOROCII LOR"

    Schimba Papa Biblia???
  • +2 (6 voturi)    
    un papa ridicol (Joi, 3 martie 2011, 4:58)

    gabriel [anonim]

    poporul evreu, atat timp cat nu il recunoaste pe Domnul nostru IIsus Hristos ca Dumnezeu si om in acelasi timp,conform invataturii ortodoxe,este vinovat in ansamblul sau prin lepadare de Hristos.Ca daca nu crezi e ca si cum L-ai ucide din nou. papa mai are un pic si zice ca trebuie sa credem ca si evreii, este ridicol si joaca rolul unui bufon.
    • +1 (5 voturi)    
      Inainte de orice citate... (Joi, 3 martie 2011, 8:22)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      ...a nu se uita ca Isus a fost evreu, ca si toti apostolii sai si niciunul dintre ei nu s-a dezis vreodata de credinta parintilor si stramosilor lor.
      Iar cei care l-au judecat, chinuit si asasinat au fost reprezentantii si soldatii Imperiului Roman care stapaneau pe atunci in Iudeea. Deci, cumva stramosii onorabililor forumisti de aici.
      N-am bagat de seama ca cineva ar exprima vreo jena pentru aceasta fapta.
      • 0 (2 voturi)    
        Ba da, si eu (Joi, 3 martie 2011, 10:39)

        old man [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Evrei, romani... dar mai ales noi (eu) cei pacatosi. Cu fiecare pacat il rastignim (rastignesc).

        Pe mine nu ma mai poate exonera Papa, ci numai Cel Inviat.
  • +1 (5 voturi)    
    Papalitate (Joi, 3 martie 2011, 6:38)

    Muntean [anonim]

    Papa a trecut de partea care trebuie, adica a evreimii de la conducerea lumii! Urmeaza o bula papala prin care se va schimba textul bibliei. Astept zilele urmatoare o declaratie similara si din partea mult prea fericitului ( singurul fericit din Romania) Daniel!
  • +4 (4 voturi)    
    ce afcem cu ce e scris in NTestament? stergem? (Joi, 3 martie 2011, 7:50)

    anonim [anonim]

    Din N Testament Matei cap27 cap22,23,24,25
    dupa ce POPORUL /multimile au ales sa fie eliberat Baraba si rastignit Iisus.
    "22-Si Pilat le-a zis: Da ce voi face cu Iisus, ce se cheama Hristos? TOTI au raspuns: Sa fie rastignit!
    23-A zis iarasi Pilat: Dar ce rau a facut? EI insa mai tare strigau si ziceau: Sa fie rastignit!
    24-Si vazand Pilat ca NIMIC NU FOLOSESTE, ....si-a spalat mainile inaintea multimii, zicand: NEVINOVAT SUNT DE SANGELE DREPTULUI ACESTA.Voi veti vedea.
    25-Iar TOT POPORUL a raspuns si a zis: SANGELE LUI ASUPRA NOASTRA SI ASUPRA COPIILOR NOSTRI!"
    .........................
    Oare Papa a citit aceste paragrafe?
    La cine se refera toate formele de plural? =Noi, sangeel Nostru, Toti , Ei insa, etc
    Faptul ca POPORUL s-a autoblestemat pe ei si copiii lor( = generatiile urmatoare) .. e scris clar in Biblie.
    Zic iar: Oare Papa stie aceste paragrafe? Ce facem cu ele? Le stergem cu guma? De ce?
    • 0 (2 voturi)    
      Stai putin (Joi, 3 martie 2011, 10:44)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ultima data cand am verificat , biblia nu era catalogata drept izvor istoric. De fapt, mai orice e descris acolo nu prea are treaba cu istoria in general. Sunt doar povesti, care nu au acoperire in afara bibliei. Desi romanii tineau destule documente se pare ca nu exista absolut nicio evidenta a evenimentelor descrise in biblie, dar absolut nimic. Cred ca e o conspiratie la mijloc sau evenimentele astea nu au avut loc. Si cand te gandesti ca atunci cand Isus a inviat , au inviat atatia odata cu el. Chiar scrie in biblie. Ma gandesc ca un oras plin de zombi ar fi ceva de mentionat de catre istoricii vremii. Se pare ca era un eveniment banal de nu a scris nimeni despre asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Izvor istoric (Joi, 3 martie 2011, 17:48)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Ultima data cand am verificat Biblia nu era exclusa ca izvor istoric. Ba dimpotriva, din ea aflam o gramada de lucruri despre istoria si cultura unui popor.
      • +1 (1 vot)    
        Numnu' drac va inselati (Joi, 3 martie 2011, 17:49)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Biblia poate fi crezuta si s-au tot facut descoperiri care atesta veridicitatea celor scrise.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu fiti mai rai (Joi, 3 martie 2011, 8:49)

    arhideco [utilizator]

    Cineva transmite prin asta un mesaj de pace. Intr-o lume in care auzim numai lucruri urate si instigare la lupta, cineva sterge cu buretele la propriu o mizerie, indiferent care ar fi ea.
    Sunt la fel de acord cu biserica cat sunt cu scientismul, daca intelegeti ce vreau sa spun. Totusi, daca familiile victimelor din Libia ar fi spus ca il iarta pe Gaddafi nu cred ca s-ar fi creat atata valva.
  • 0 (0 voturi)    
    Simplu (Joi, 3 martie 2011, 14:34)

    Dapyx [anonim]

    "Cînd a văzut Pilat că n'ajunge la nimic, ci că se face mai multă zarvă, a luat apă, şi -a spălat mînile înaintea norodului, şi a zis: ,,Eu sînt nevinovat de sîngele neprihănitului acestuia. Treaba voastră!``

    Şi tot norodul a răspuns: ,,Sîngele Lui să fie asupra noastră şi asupra copiilor noştri.``

    Pentru cei care cred in Bibile...mai clar de atit nu se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      Poporul evreu (Joi, 3 martie 2011, 17:56)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Dapyx

      Cateva idei:

      1. Ce ar fi sa nu ne pronuntam atat de categoric pe baza unor titluri bombastice de la Fox News inca inainte de a fi aparut cartea in discutie si de a putea analiza ideile papei?
      2. Din tot poporul evreu, cam a cata parte a fost prezenta la acuzarea lui Isus?
      3. Biblia spune clar ca cei prezenti au fost manipulati sa se comporte asa cum s-au comportat.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Andrei (Joi, 3 martie 2011, 21:04)

    anonim [anonim]

    1-NICIODATA , in lume si in istorie, la o condamnare nu a fost prezent tot poporul; nu are cum; deci faci o speculatie penibila.
    2-In Vechiul Testament, cand Dumnezeu condamna si pedepseste un conducator-un singur om, sa zicem Faraonul Egiptului,pentru deciziile lui, pedeapsa se rasfrange asupra TOT poporul, inclusiv pruncii, asupra TUTUROR dobitoacelor dar si asupra pamantului /recoltei
    Deci?
    Vina unuia ( a catorva) devine VINA COLECTIVA si TOTALA
  • 0 (0 voturi)    
    pt Andrei (Joi, 3 martie 2011, 21:12)

    anonim [anonim]

    La punctul 3 al tau
    Zici ca cei prezenti au fost manipulati sa se comporte asha;
    DE CATRE CINE?
    Oare nu de catre arhiereii evrei,, preotii evrei, deci mai marii evreilor?
    O decizie gresita a unui conducator aduce blam si pedeapsa asupra Toti si Toate
    Vezi pedepsele colective, biblice pentru faptele unui conducator
    Vezi pedepsele contra popoarelor, in ziua de azi, pentru deciziile /faptele unui singur conducator/
  • 0 (0 voturi)    
    Pana si Papa ingenuncheaza la jidani! (Sâmbătă, 5 martie 2011, 11:04)

    celest [anonim]

    Atata timp cat scrie clar in Biblie ca evreii l-au rastignit pe Iisus chiar si cand Pilat a vrut sa il elibereze si au strigat ca il aleg pe Baraba si Iisus sa moara, iar sangele Lui sa fie asupra lor si asupra urmasilor lor, cum poate sa vina Papa acum si sa faca asemenea afirmatii?
    Chiar a ingenunchiar acest Papa crestinismul in fata jidanilor?
    Asta in cazul in care a facut expres aceste afirmatii.
    E adevarat ca evreii magnati au sucombat masoneria, dar chiar pana acolo sa se injoseasca conducatorul Bisericii Crestine?