Ministrul german al apararii, acuzat de plagiat, a demisionat

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2011, 12:21 Actualitate | Internaţional

Karl-Theodor zu Guttenberg
Foto: Agerpres/EPA
Ministrul german al apararii, Karl-Theodor zu Guttenberg, implicat intr-un scandal de plagiat legat de teza sa de doctorat, a anuntat marti ca demisioneaza din toate functiile politice, anunta Reuters.

"Am fost intotdeauna pregatit de lupta, insa am ajuns la capatul puterilor. Este decizia cea mai dureroasa a vietii mele," a declarat Guttenberg, potrivit AFP.

Guttenberg a cerut o ancheta rapida a parchetului, adaugand ca ii respecta pe toti cei care vor sa faca lumina in acest caz.

"Sunt convins ca este in interes public si in propriul meu interes ca ancheta judiciara legata de acuzatiile de violare a drepturilor de autor sa se deruleze rapid, fiind nevoie de ridicarea imunitatii mele parlamentare," a mai spus el. 

Acesta le-a multumit cancelariei germane, membrilor partidului sau conservator si soldatilor germani.

Scandalul plagiatului a izbucnit miercurea trecuta in cotidianul de centru stanga Suddeutsche Zeitung (SZ). Un profesor de drept, Andreas Fischer-Lescano, afirma ca in mai multe locuri teza de doctorat a lui Guttenberg este "un plagiat indraznet" si "o smecherie".

De la acel moment, mai multi ziaristi au anchetat subiectul si saptamanalul Der Spiegel a gasit zeci de pagini care par direct "imprumutate" din diverse publicatii, fara a se cita nicio sursa.

Profesoara universitara de Stiinte politice care este autorul paginilor identificate de SZ, Barbara Zehnpfennnig, a cerut joi ca ministrului sa-i fie retras titlul de doctor. "Sunt stupefiata ca cineva poate face ceva atat de flagrant", a comentat ea.

Saptamana trecuta, tanarul ministru de 39 de ani, care este prezentat uneori drept posibilul succesor al Angelei Merkel, a renuntat definitiv la titlul de doctor.

Conducerea Universitatii din Bayreuth a afirmat martea trecuta ca ministrul a solicitat ca titlul de doctor in drept sa-i fie retras definitiv. Guttenberg a recunoscut ca a facut "greseli serioase", care, desi n-au fost intentionate, "nu sunt conforme cu codul etic al stiintei".

Oficialul german a declarat ca renuntarea la titlul de doctor a fost o decizie "dificila", mai ales ca a lucrat sase sau sapte ani pentru a-l obtine.


Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • Ce a contat cu adevărat (Marţi, 1 martie 2011, 15:11)
    istoric [anonim]

    Ministrul german nu a renunțat de bunăvoie la funcții. A existat însă o mobilizare masivă a cercurilor academice, care au avertizat că dacă un ministru scapă nepedepsit pentru plagiat, va fi imposibil să se aplice regulile pentru studenți și doctoranzi, și este pusă în pericol seriozitatea științifică a Germaniei. Avertismentul a fost luat în serios, opoziția a făcut mare tam-tam țintit în Bundestag, marile cotidiene au luat atitudine, astfel încât prețul politic pentru creștin-democrații care la început au încercat să-l apere pe ministru a devenit prea mare, iar doamna Merkel a trebuit să-l forțeze să demisioneze. De învățat și la noi.








Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3030 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    si la noi cand? (Marţi, 1 martie 2011, 12:56)

    sellerman [utilizator]

    presedintele Germaniei a demisionat anul trecut din cauza unor remarci facute la adresa trupelor din Afganistan, la noipresedintele foloseste apelativul de "tiganca imputita :" pe langa multe altele, ..... si e inca presedinte in functie ... asta e diferenta intre noi si oamenii civilizati.... restul e tacere....
    • +9 (9 voturi)    
      niciodata (Marţi, 1 martie 2011, 13:24)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      la noi nu se va intampla asa ceva. renuntati la comparatii cu Germania sau alte state civilizate din UE. suntem la ani lumina distanta
      • +2 (4 voturi)    
        DE ACORD (Marţi, 1 martie 2011, 13:50)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui gabi

        de acord cu tine, asta spuneam si eu , ei sunt colo, noi suntem aici, jos, si don pacate nu o sa ne ridicam prea curand
    • +10 (10 voturi)    
      Sa incepem cu noi! (Marţi, 1 martie 2011, 13:30)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      Ce ar fii ca toti cei cu studii superioare care au plagiat in lucarile de licenta sa predea diplomele facultatilor de unde le-au obtinut? Nu mai spun de cei care le-au luat de-a gata si doar au schimbat numele. Conducatorii nostri seamana cu noi, pentru ca dintre noi muritorii de rand se trag si ei, nu au venit cu OZNu din spatiu.
      • +5 (5 voturi)    
        de acord (Marţi, 1 martie 2011, 14:05)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

        sa inceapa sa le predea, sa vedem cati ar face asta? cand am terminat eu facultatea, nu existau lucrari pe net, asa ca trebuia sa muncesti singur in biblioteca sa iti faci o lucrare de licenta .....
    • +2 (2 voturi)    
      orice popor... (Marţi, 1 martie 2011, 16:03)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui sellerman

      isi alege liderii care seamana cu el...Cred ca Dl. Basescu intruneste calitatile "profilului romanului mediu", asa cum se precizeaza in toate manualele de stiinte politice. Bazat stric pe acest principiu, cred ca Dl. Mitrea avea mai multe sanse decat Dl.Geoana. Asa cum de la PDL, Dl. Blaga ar avea mai multe sanse decat Dl. Preda. Dl. Ponta n-are nicio sansa: e distant, sarcastic, efeminat. Cineva in uniforma (ca Dl.Oprea, de exemplu) iar ar avea mari sanse. Asa spun cartile, nu eu...
  • +12 (12 voturi)    
    Neamtu' ramane neamt (Marţi, 1 martie 2011, 12:57)

    Gigi-Contra [utilizator]

    chiar daca a facut un plagiat si a luat titlul de doctor nemeritat, omul trebuie apreciat pentru ultimul sau gest: acela de a renunta la titlu de doctor, dar!!!!! si de a renunta la toate functiile politice. asta spune mult despre mentalitatea germana. si-a recunoscut greseala si a inteles ca nu poate sa reprezinte poporul german avand o asemena "istorie" in spatele sau. oare pe cand vom vedea si la noi in romania un astfel de gest personal...felix aude cumva? nenorocit de informator care a facut viata un calvar pentru unii oameni si acum este vicepresedintele senatului!!!
    • -3 (7 voturi)    
      Neamtu' alege aceasta varianta (Marţi, 1 martie 2011, 13:13)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      fiindca iese mai castigat. Daca ramanea in politica era tratat de restul politicienilor ca o nulitate. Felix cum o iesi mai castigat, daca renunta sau nu la politica?
      • -3 (9 voturi)    
        si basescu? (Marţi, 1 martie 2011, 13:21)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        pe el de ce nu il amintesti? si sunt o gramada altii care ar trebui sa isi dea demisia, doar ca acolo e Germania si la noi e Rumunia.
        • +1 (7 voturi)    
          Oare cum ar arata o tara,daca in fiecare zi .. (Marţi, 1 martie 2011, 13:46)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui sellerman

          s-ar demisiona la invinuiri nejustificate ?
          Si care ar fi,dupa parerea ta,motivul ptr.care Presedintele sa demisioneze(in afara de faptul ca tu-l gasesti vinovat ca nu-l lasa pe Ponta si Antonescu la ciolan si-l judeci din subsolul Kisseleff-sau acum cu USL nu stiu unde va este sediul)?
          Von Guttenberg,cu toate ca-i apreciat si sustinut de multi cetateni,totusi a vazut ca nu poate face politica cu acest balast.
          Nu numai Guttenberg este in stare de asa ceva,ci o mare parte a societatatii germane!
          Daca te astepti de la cineva la ceva,intai fi tu exemplu,tu omul de rand!
          PS:von Guttenberg dupa un timp de "exil"
          politic,se va intoarce mai puternic si cred ca
          va deveni si Cancelarul Germaniei!
          • -3 (7 voturi)    
            daca citeai (Marţi, 1 martie 2011, 13:53)

            sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Victor

            deci, de unde ai tras tu concluzia ca eu l-as invinovati pe presedinte ca nu-i lasa pa poanta si pe antonescu la ciolan? vezi ca interpretezi fara sa citesti ...citeste comentariul meu de mai sus, si dumireste-te. si cand spui " va este sediul " vezi ca faci o mare confuzie, dar nu ma mira venind de la un postac platit ....... era vorba de cu totul altceva, lucru pe care tu in nestiinta ta l-ai omis .......
            • +1 (3 voturi)    
              Atunci care-i motivul demisiei? (Marţi, 1 martie 2011, 15:30)

              Victor [anonim] i-a raspuns lui sellerman

              Despre von Guttenberg stiu ca se scrie fara manipulari(si daca aceasta furtuna are un iz de frica a cuiva de
              imensa popularitate periculoasa,acestui
              politicean) ,pe cand in Ro.vedeti numai ce va convine,ce va injecteaza audiovizualul isteric:
              coruptia si incapacitatea PDL si Fata Morgana din USL.
              Alta intrebare:tu nu ai nimic mai bun de facut decat sa stai nonstop la butoanele replicii?
  • +6 (8 voturi)    
    alti 'doctori' si 'baroni', se mai simte cineva? (Marţi, 1 martie 2011, 13:03)

    citizen kane [anonim]

    alti 'doctori' si culmea, si 'baroni' de pe la noi, pentru ca avem si din astia: dr. Elena Udrea, dr. Relu Fenechiu, dr. Mischie, alti politici de la toate partidele, deveniti 'doctori' in timpul mandatelor?
    vreo parere, vreo reactie, se simte cineva dator cu vreun gest de sinceritate?
  • +5 (5 voturi)    
    comparatia cu romania... (Marţi, 1 martie 2011, 13:42)

    cristian [anonim]

    zu Guttenberg ca politician e cu 2 capete deasupra oricaruia din actualul guvern roman (chiar si fara doctorat)

    l-au cam lucrat si colegii din cdu (lupta e apriga pentru succesiune) si opozitia... asta cu doctoratul e un episod din tot circul in care l-au bagat:

    - l-au facut responsabil pt. ca doi soldati tampiti s-au impuscat reciproc cand se jucau cu armele in afghanistan

    - l-au facut responsabil pt. un accident pe un vas de scoala militara.

    daca se controleaza la ora actuala _toate_ doctoratele facute in ultimii 10 ani cam peste tot in UE - eu nu cred sa se gaseasca 30% care sunt absolut originale (vorbesc in cunostinta de cauza - am lucrat intr-o tara vest europeana intr-un institut de cercetare)
    • +1 (1 vot)    
      Daca scria lucrarea singur ar fi copiat mai subtil (Marţi, 1 martie 2011, 14:05)

      G [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Problema omului e ca nu si-a scris singur lucrarea, nici macar nu stia ce contine.

      Daca ar fi scris-o singur, ar fi avut grija (e suficient de inteligent) sa nu copieze atat de evident.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce a contat cu adevărat (Marţi, 1 martie 2011, 15:11)

    istoric [anonim]

    Ministrul german nu a renunțat de bunăvoie la funcții. A existat însă o mobilizare masivă a cercurilor academice, care au avertizat că dacă un ministru scapă nepedepsit pentru plagiat, va fi imposibil să se aplice regulile pentru studenți și doctoranzi, și este pusă în pericol seriozitatea științifică a Germaniei. Avertismentul a fost luat în serios, opoziția a făcut mare tam-tam țintit în Bundestag, marile cotidiene au luat atitudine, astfel încât prețul politic pentru creștin-democrații care la început au încercat să-l apere pe ministru a devenit prea mare, iar doamna Merkel a trebuit să-l forțeze să demisioneze. De învățat și la noi.
  • +3 (3 voturi)    
    Incepator (Marţi, 1 martie 2011, 15:27)

    sfdasdf [anonim]

    E mic copil fata de ce-i in universitatile noastre in ziua de azi!
    • 0 (0 voturi)    
      ti-as da + de 10 ori... (Marţi, 1 martie 2011, 16:11)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui sfdasdf

      dar nu ma lasa...Asa e...Sunt in mediu si stiu...Mama, ce mediocritati !...
  • +2 (2 voturi)    
    doctorat ha ha ha (Marţi, 1 martie 2011, 15:47)

    John M. [utilizator]

    Merge o vorba in mediile academice,"Daca te inspiri dintr-o carte e plagiat, daca te inspiri din 10, e cercetare..."
    Am intalnit in Romania doctoranzi la 27-29 de ani. M-am intrebat cate cunostinte in domeniu poate avea cineva la acea varsta. In America, daca te prezinti cu titlul de Ph.D. prima intrebare este," Serios?! DAR CE AI INVENTAT?!"
    • 0 (0 voturi)    
      Re: doctorat ha ha ha (Marţi, 1 martie 2011, 16:49)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui John M.

      f. interesant ce spune Bjarne Stroustrup (inventatorul limbajului c++) despre conditiile pe care le pune doctoranzilor lui:

      http://parasol.tamu.edu/people/bs/advising-style.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    Herr Googleberg (Marţi, 1 martie 2011, 17:57)

    gica pentru [utilizator]

    Dl Gutemberg a demisionat nu la presiunea politicului, ci la presiunea societatii civile. Studentii si profesorii s-au mobilizat si i-au reprosat Dnei Merkel atitudinea necorespunzatoare in momentul in care a afirmat ca Dl Gutenberg a fost numit ministru pe alte criterii decat academice in incercarea de a bagateliza faptul ca respectiva persona sufera la capitolul caracter. De asemenea, mediul academic a reactionat foarte drastic, pentru a-si proteja reputatia.

    Din pacate, in Romania, persoanele din politic sunt considerata din start handicapate la capitolul caracter de catre public pentru ca "doar lichelele intra in politica". Validarea efectiva a acestei supozitii nu mai mira pe nimeni iar reactia este "oricum toti fura". In plus, este o mostenire trista, insa venim dintr-o epoca in care totul era al nimanui si al tuturor iar cu totii ne simteam putin hoti, putin "meseriasi" din nevoia "de a face rost"; urmarea este ca toleranta pentru cei "descurcareti" este mare. Probabil, atunci cand, undeva la mijloc, schimbarea de sus in jos va intalni schimbarea de jos in sus, vom vedea si noi demisii de onoare in Romania.