Gaddafi a ordonat personal atentatul de la Lockerbie - fost ministru libian

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 17:52 Actualitate | Internaţional


Liderul libian Muammar Gaddafi a ordonat personal atentatul de la Lockerbie, din 1988, a afirmat miercuri fostul ministru libian al Justitiei, Mustafa Abdel Jalil, pentru cotidianul suedez Expressen, preluat de AFP.

"Am dovada ca Gaddafi a dat ordinul pentru Lockerbie", a declarat fostul ministru, care a demisionat luni.

Atentatul impotriva unui avion Pan Am deasupra localitatii scotiene Lockerbie, pentru care libianul Abdelbaset al-Megrahi a fost condamnat in 2001, s-a soldat cu 270 de morti in data de 21 decembrie 1988.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4510 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Lucrul acesta se cunostea demult (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:01)

    Gogu [anonim]

    Acum avem doar o confirmare in plus. Ce drama pentru fanii islamului radical din Romania... Oare ce vor mai inventa acum? Ca si libianul asta minte? Ca se tot straduiesc sa-l apere ba pe Ahmadinejad, ba mai nu stiu pe care alt scelerat din zona Orientului mijlociu pus pe provocari, organizare si finantare de atentate si lozinci antisemite si antioccidentale!!!!!!!! Jos fundamentalismul islamic!!!!!! Jos neofascismul islamic!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      si da si nu (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:28)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      jos cu toata lumea suna foarte fain . dar atentatul din 1948 asupra legatiei britanice cum e ?
      • 0 (0 voturi)    
        jos dictatura jos Gadafi (Joi, 24 februarie 2011, 0:21)

        jos dictatura [anonim] i-a raspuns lui serban

        Gadafi nu are legatura ci islamul, el este un dictator la fel ca Ceausescu sau Mubarak si ar trbui judecat daca sunt probe
    • 0 (6 voturi)    
      gogu e confuz (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:35)

      veta [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      gogule, tu iti doresti contradictii din modul de abordare... dupa tine, astia care il vor pe "nebun" plecat sunt fundamentalisti... zi ca ma insel. dar... in acest caz unde il mai incadrezi pe nebu? si in conceptia ta, te rog frumos care sunt cei buni si care sunt cei rai? apropos... doar prostii, sau cei care vor sa manipuleze instiga la ura. gogule din ce spui tu inteleg, de fapt, ca tot ce urasti tu este fundamentalismul islamic... ceea ce proclama si "nebunul" ca se va intampla cu tara lui ca si orientare. ce te faci gogule ca esti de partea nebunului printr-o simpla asertiune logica!!! UPS, te-am demascat!!!
      • +2 (4 voturi)    
        ???? (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:21)

        George [anonim] i-a raspuns lui veta

        Daca taceai doar prost ramaneai. Asa dovedesti ca esti si ignorant. Esti total pe langa subiect si pe langa ce-a vrut sa spuna Gogu.
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Joi, 24 februarie 2011, 12:19)

      jools [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      mai ales de cand au platit compensatii pt familiile victimelor
  • +3 (5 voturi)    
    Teroristii libieni din 1989. (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:54)

    mircea [anonim]

    Poate aflam mai multe despre teroristiilibieni din dec.1989.
  • +1 (1 vot)    
    >>>>> (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:16)

    nety [anonim]

    Impuscati-l pe ministru! Stai de crima si a ascuns-o pana ce criminalul i-a dat cate o ciosvarta! Cand nu ii mai poate da, il toarna! Se chema tainuirea infractorului.
  • 0 (2 voturi)    
    Gaddafi (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:37)

    geko [anonim]

    Deci, se schimba datele problemei.Daca Gaddafi a ordonat acel atentat atunci el trebuie extras de acolo si judecat.Le-o datoram acelor oameni care au murit degeaba.
  • +1 (1 vot)    
    Da (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:13)

    Babilou [anonim]

    Putini stiu ca solistul vocal al grupului Sex Pistols ar fi trebuit sa ia acest avion dar, aiurt cu e , l-a pierdut.... si a scapat.....
    • 0 (2 voturi)    
      Oare ? (Joi, 24 februarie 2011, 11:17)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Nu stiu daca solistul vocal al grupului Sex Pistols a pierdut acel avion pentru ca era aiurit sau pentru ca a avut o informatie. Stiu insa ca primul ministru de atunci al Africii de Sud, Pik Botha, a fost retinut de catre garzi in ultimul moment sa urce in avion la Londra, acestea fiind informate de catre CIA ca avionul are bomba. Atentatul a fost ordonat de catre George Bush, fost sef CIA si proaspat ales (dar inca neintrat in functie) presedinte al USA. Bomba, fabricata in Elvetia si deghizata intr-o valiza diplomatica identica cu cea care se gasea deja in avion si care trebuia recuperata deoarece continea documente compromitatoare despre viitorul presedinte, a fost incarcata la Frankfurt de catre agenti Stasi (care colaborau strans cu CIA). Este unul din motivele pentru care fostul sef Stasi nu a mai fost judecat (asa cum vroiau unii prin 1991-92) pentru ca ieseau multe la iveala. De fapt este stiut faptul ca cu 3-4 zile inainte de ziua fatala, zona Lockerbie s-a umplut de cetateni americani (probabil agenti CIA) care asteptau avionul sa cada. Valiza diplomatica, cea reala a fost recuperata urgent si toti americanii au disparut. Nicio intamplare nu e intamplatoare !
      • 0 (2 voturi)    
        Of. (Joi, 24 februarie 2011, 13:54)

        Nistertoller [utilizator] i-a raspuns lui Cain

        Nu stiu ce e mai usor de crezut, ca Stasi colabora tare de tot cu CIA sau ca atentatul a fost ordonat de extraterestrii interdimensionali de pe planeta T'Lani III dintr'o "far far away galaxy". Cred ca omuletii verzi sunt mai credibili.

        Apropo, ministrul Sud African nu a fost "retinut in ultimul moment", ci a prins un avion ceva mai devreme.