VIDEO Protestatar din Cairo: Armata are un mesaj pentru Mubarak - "Nu vrem sa sfarsesti ca Nicolae Ceausescu"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 2 februarie 2011, 12:04 Actualitate | Internaţional


"Comandamentul superior al armatei a transmis un mesaj. Acelasi mesaj pe care elitele societatii il transmit (lui Mubarak - n.r.): 'Te-am iubit acum 30 de ani. Nu vrem sa te umilim. Nu vrem sa sfarsesti precum Nicolae Ceausescu. Pleaca in pace'." Este declaratia unui chirurg egiptean aflat in centrul protestatarilor din Cairo care au ascultat discursul de marti seara al liderului Hosni Mubarak, citata de The Guardian in editia online.

Cotidianul noteaza faptul ca oamenii care au iesit in strada pentru a urmari declaratia presedintelui sunt nemultumiti de anuntul sau si vor ca acesta sa plece imediat, promitand ca vor ramane in strada atat cat va fi nevoie.

Comentariul chirurgului, in varsta de 63 de ani, s-a referit la asigurarile date de armata potrivit sigurantei protestatarilor.

Multimea adunata marti seara in Piata Tahrir a reactionat puternic la discursul transmis de Al-Jazeera, pe un ecran urias, strigand "Pleaca!" si aruncand cu sticle inspre ecran.

"Suntem si mai nervosi. Trebuie sa plece astazi", a precizat un protestatar. Un altul a amintit de situatia din Tunisia. "Este scenariul tunisian, cand Ben Ali a promis sa renunte pana la urma, dar a fost indepartat repede."



Oameni care alta data nu ar fi avut curajul sa iasa sa protesteze si nu s-ar fi gandit sa vorbeasca de rau despre presedinte sau sa faca declaratii jurnalistilor precizandu-si numele si-au gasit "vocea", comenteaza publicatia.

Admiratia pentru generatia tanara este o tema des intalnita printre protestatari, potrivit The Guardian: "Mi-e rusine de generatia mea. Noi, oamenii batrani, am stat calmi si am trait decenii intregi de coruptie fara sa ridicam un deget. Aceasta generatie noua ne-au redat cei mai buni ani din viata. Imi pare rau ca Mubarak, care pana la urma a fost un erou al razboiului din 1973, este fortat sa plece cu atat de putina demnitate, dar si-a facut-o cu mana lui", a declarat un librar in varsta de 63 de ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4322 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:38)

    dan [anonim]

    Pana la urma cine este Mubarak?
    De spun egiptenii ca este un erou? Ce a facut bun si ce a facut rau in Egipt? Poate fi comparat cu Ceusescu?
    • +3 (3 voturi)    
      pentru @dan (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:04)

      victor L [anonim] i-a raspuns lui dan

      intrebarile tale denota tinerete si putina instruire.
      Scuze, goagăl nu ajunge.
    • +3 (3 voturi)    
      Google (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:15)

      Bloc [anonim] i-a raspuns lui dan

      Degeba i-a fot dat Omului internetul. Un simplu google te ducea aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Hosni_Mubarak. Sau pentru romana google : "biografie Hosni Mubarak". Asculti pareri despre un necunoscut de la necunoscuti? :))
  • +1 (9 voturi)    
    Unde sunt minerii, sa vina minerii !!! (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:41)

    comunism cu Iliescu [anonim]

    Revolutia din Egipt este o palma a istoriei contemporane care este data comunistului Ion Iliescu !

    Paralela intre revolutia din Egipt si cea din Romania va evidentia furtul revolutiei romane !


    Inca o mica intrebare:

    Ce a facut Biserica Ortodoxa Romana la revolutia din 1989 ?
    • +3 (3 voturi)    
      pai s-a ascuns si a "indrumat" poporul (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:58)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui comunism cu Iliescu

      de ce ii aduci in dicutie pe popi? asti anu sunt in stare decat sa intinda mana, sa-ti bage mana in buzunar pana la cot, sa nu plateasca impozite si sa se uite la niste bieti batrani si sa le ia si ultimul ban pe care il au! niste jeguri care trebuie sa dispara! aceasta ortodoxie nu a facut nimic bun pentru poporul asta si nici nu o sa faca vreodata!
    • +1 (1 vot)    
      Si au venit mienerii... pe CAMILE ! (Miercuri, 2 februarie 2011, 15:49)

      comunism cu Iliescu [anonim] i-a raspuns lui comunism cu Iliescu

      Carca e copy-paste cu Piata Universitatii ?
  • +4 (8 voturi)    
    este simbolul pacii intr-o zona fierbinte..... (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:54)

    costica [anonim]

    ce va fi dupa el, nimeni nu poate inca spune... a reusit sa tina un echilibru fragil in zona prin influenta in lumea araba si prin relatia privilegiata cu SUA si relatia de pace cu Israelul.. numai ca situatia exploziva determinata de scaderea nivelului de trai devenit insuportabil, de cresterea somajului in randul populatiei tinere, Egiptul are o demografie expoziva, ponderea populatiei tinere este foarte mare, plus ca sunt mai instruiti, au contact cu lumea reala , nu mai sunt o societate inchisa rupta de lume si usor de manevrat.... Mubarak a fost la vremea lui un presedinte bun si iubit de egipteni, numai ca schimbarea de generatiii este necesara dar se preconiza sa-l urmeze nul dintre fiii lui, niciunul agreat dimpotriva acuzatiile de coruptie curg... de aici nemultumirile populatiei saracite dar si ale intelectualitatii progresiste care se foloseste de ceea ce a inceput cu Tunisia si risca sa se propage in tot Orientul Mijlociu si Apropiat....
  • +1 (3 voturi)    
    De cind un chirurg... (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:01)

    Claude [anonim]

    ... e "purtator de cuvint" al Comandamentului Armatei? :)) Ce glume sinistre. Armata nu se va dezice de sistem si va asigura tranzitia.
  • -3 (7 voturi)    
    nicio treaba (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:17)

    CerbulAvantat [anonim]

    Mubarak este fost pilot militar si mai tarziu seful fortelor aeriene egiptene. De cand a ajuns la presidentie in 75 si pana azi a reusit sa controleze cam tot ce misca in tara. Se vorbeste de coruptie si alte pacate d-astea... Deci cu cine se poate compara? Stie cineva un fost capitan de nava si acum presedinte totalitar? Sper sa nu apuce totusi 30 de ani la cârmă si el. Cu ceausescu n-are nicio treaba decat ca au fost contemporani o bucata buna de timp si ca acum risca sa impartaseasca acelasi sfarsit daca-l prind protestatarii...
  • -2 (10 voturi)    
    Ceausescu a fost ucis de un criminal (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:18)

    valisa [utilizator]

    Sper ca intr-o buna zi cineva sa raspunda si pentru moartea lui. Nu merita sa moara in acest fel. A dat tarii mai mult decat vor oferi toate democratiile viitoare, toti conducatorii viitori ai acestei tari. Cine nu realizeaza aceste lucruri se va convinge mai tarziu. Iar daca Ceausescu nu ar fi fost mintit, inselat si abandonat, nu ar fi fost nici o lovitura de stat iar noi am fi dus-o mai bine decat o facem in acest moment.

    Sa traiti bine in Valea Plangerii !!
    • +1 (7 voturi)    
      @valisa (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:06)

      vladawd [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      "iar noi am fi dus-o mai bine decat o facem in acest moment" ?
      tu te asculti ?
    • 0 (6 voturi)    
      ca sa il judeci pe Ceausescu, trebuie (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:16)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui valisa

      sa fii trait in acele vremuri crancene (anii1980); nu e suficient sa il judeci doar dupa ce ai urmarit filmul ,,Autobiografia lui Nicolae Ceausescu''.
      Si spui ca o duceam mai bine atunci decat acum?
      Uiti ca acum avem un PIB de 110 mld EUR (fata de 35 mld USD in 1989), si avem exporturi de 65 mld EUR (fata de 12 mld USD in 1989).
    • +3 (5 voturi)    
      Comitetul central (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:20)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui valisa

      In 1980 i-am spus lui Gelu Voican-V ca ar fi trebuit impuscat tot comitetul central al PCR. Fiind vorba de o lovitura de stat nu s-a putut. Astazi platim factura. Sa speram ca egiptenii vor fi mai destepti si mai norocosi.
  • +1 (1 vot)    
    mai bine (Miercuri, 2 februarie 2011, 15:22)

    MirceaA [utilizator]

    mai bine ar fi preocupati de cine ia puterea dupa Mubarak, ca sa nu ajunga ca Romania dupa 20 de ani. Telefonia, gazele, petrolul, apa, energia, luate de altii.