Obama catre tinerii egipteni: Vocea voastra s-a facut auzita

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 2 februarie 2011, 1:59 Actualitate | Internaţional


Presedintele SUA, Barack Obama, a tinut un scurt discurs la Casa Alba vorbind despre situatia din Egipt. Presedintele SUA s-a adresat tinerilor egipteni spunandu-le ca vocea si dorintele lor s-au facut auzite.

Obama a spus ca l-a sunat pe presedintele egiptean, Husni Mubarak, dupa discursul sustinut de acesta marti seara si ca i-a cerut sa realizeze o tranzitie pasnica a puterii acum, iar pentru realizarea acestui lucru sa ignore vocile care-i cer plecarea imediata din tara, potrivit AFP.

Presedintele SUA a mai felicitat armata egipteana pentru ca a permis desfasurarea protestelor si nu a trecut la represiuni.


SUA considera "de neimaginat" o decizie politica de inchidere a Canalului Suez, dar vor reactiona pe plan "diplomatic, economic si militar" in acest caz, a declarat marti un inalt oficial al armatei americane, citat de Reuters.

Gen. James Mattis, care conduce operatiunile militare ale SUA in zona marginita de Egipt si Pakistan, a mai declarat ca Washington-ul nu are in plan schimbari in amplasamentul trupelor din cauza instabilitatii din Africa de Nord.

Departamentul de Stat al S.U.A. a anuntat marti ca  a evacuat personalul inferior din cadrul ambasadei egiptene in urma tulburarilor produse de protestele impotriva presedintelui Hosni Mubarak, informeaza Ria Novosti.

Purtatorul de cuvant Philip Crowley a declarat ca serviciul diplomatic va continua sa ajute cetatenii americani care au nevoie de asistenta pentru a parasi Egiptul. Acesta a avertizat ca "zborurile ar putea fi perturbate si transportul pana la aeroport ar putea fi bruiat din cauza protestelor". ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2973 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    E gata. (Miercuri, 2 februarie 2011, 2:34)

    Achmed [anonim]

    Gata cu revolutia. Transfer ordonat de putere (ordonat de la la ordin).

    Ia venit mintea la cap lui Obama, in sfirsit.
    • +1 (13 voturi)    
      Imperiul amarican a decis (Miercuri, 2 februarie 2011, 8:00)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Achmed

      Vocea tinerilor egipteni s-a auzit .... Vom schimba dictatorul sprijinit de noi cu altul dictator. O figura noua... oricum asta a imbatranit
  • +6 (6 voturi)    
    Canalul Suez (Miercuri, 2 februarie 2011, 4:24)

    alegria [anonim]

    Nu cred ca in viitorul apropiat canalul va fi inchis. Este posibil sa fie blocat din cauza neglijentei,incompetentei care vine dupa o schimbare majora. Pretul petrolului nu va scadea si asa toata lumea va suferi.
  • +3 (17 voturi)    
    iar a votat asta "prezent" (Miercuri, 2 februarie 2011, 4:59)

    zaboo [utilizator]

    ii trece mandatul si nu o sa isi asume ABSOLUT nimic!
    • 0 (10 voturi)    
      prostii (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:30)

      ioan fara tara [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      am vazut multe comentarii facute de romani din care observ un singur numitor comun:obama ar face si drege.stimabililor in democratia americana presedintele nu face de unul singur nimic in probleme de asemenea importanta- se consulta cu oameni politici din ambele partide cu sefii comisiilor de politica externa din cele doua camere iar cand exprima o pozitie e pozitia sua nu a unei persoane.nu confundati cu ceea ce se intampla la bucuresti.iar in problema orientului mijlociu,in special a egiptului,tot mapamondul a asteptat pozitia sua ,ca e exprimata de obama-e normal -el e presedintele,nimeni nu s-a bagat asa zisele mari puteri rusia,china ,eu au tacut ca pestele pe farfurie
      • +1 (1 vot)    
        atunci de ce-a aruncat vina pe Bush (Miercuri, 2 februarie 2011, 17:01)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ioan fara tara

        si a mancat kkt doi ani de campanie spunand "yes, we can" daca era doar un pacalici care se consulta cu toti si nu are personal nicio contributie??
    • +3 (3 voturi)    
      cel mai slab presedinte american (Miercuri, 2 februarie 2011, 11:35)

      Naee [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      A avut ghinion ca in mandatul sau criza a lovit America. De altfel nu a facut nimic concret sa opreasca inceputul declinului Americii.
      • -2 (2 voturi)    
        Chiar crezi asta Nae?! (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:07)

        GRIGORE [anonim] i-a raspuns lui Naee

        Si ce vroiai Nae sa faca?! "Reforma statului" ca Basescu? Citeste ce-a scris "ioan fara tara" si poate o sa te dumiresti! Presedintele Americii spre deosebire de marinaru' de pe Dambovita este doar "o piesa" din agrenajul de putere al SUA! Si-apoi dupa cate mii de miliarde "a dat" Obama bancilor si marilor firme americane nu s-ar putea spune ca "nu a facut nimic" pentru contracararea crizei! Modul maniheist de a aborda lucrurile: rau-bun, slab-gras, negr-alb, fara sa fi capabil sa percepi si sa intelegi nuantele, nu te ajuta sa intelegi se intampla si ce ti se intampla! E clar Nae?!
  • -4 (8 voturi)    
    Obama+Mubarak=LOVE (Miercuri, 2 februarie 2011, 8:53)

    Bibi [anonim]

    "Obama a spus ca l-a sunat pe presedintele egiptean, Husni Mubarak, dupa discursul sustinut de acesta marti". Povesti petru copii. Au scris discursul impreuna.
  • -2 (12 voturi)    
    politica strutului (Miercuri, 2 februarie 2011, 8:57)

    leontina [anonim]

    Frati egipteni, pana acuma am bagat miliarde in actualul presedinte corupt si servil, spunea Obama.
    De acum inainte vom baga banii in alt corupt si asa mai departe. Poporul o va duce din ce in ce mai greu, deoarece actualii vin cu punga goala si vor fura la randul lor.
    Asa ca "schimbarea stapanilor bucuria nebunilor"!?
    Dupa cate stiu Canalul de Suez nu face parte din USA si atunci cum armata americana va interveni, daca o tara suverana il va inchide?
    Aha, interesul poarta fesul!
    Si atunci unde este principiul suveranitatii? Numai cand vor cei puternici.
    • +5 (11 voturi)    
      Sa prindeti inchiderea Canalului.. (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:55)

      aleodor [anonim] i-a raspuns lui leontina

      ...draga Leontina!...Atunci veti vedea ce inseamna suveranitate asupra unui drum ce trece pe la tine prin gradina...Are suveranitate deplina cat este deschis:incaseaza banet la greu,Canalul si turismul fiind cele care contribuie imens la PIB-ul lor...Inchiderea ar fi un act sinucigas,o sfidare a "trecatorilor" pe acest drum recunoscut international...Plus ca s-ar rasfrange si in buzunarul tau anti-american...
  • -1 (11 voturi)    
    mare destept (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:07)

    dax [anonim]

    s-a trezit si asta la spartul targului sa iasa in fata.
    halal lider mondial
    • +4 (6 voturi)    
      pai... (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:55)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui dax

      In timpul asta, Putin ii dadea interviu lui Naomi Campbell, Merkel croseta, la chinez era noapte si dormea, Sarkozy savura un pahar de vin, Berlusconi admira frumusetile naturii. Doar Obama facea planton.
  • -4 (14 voturi)    
    blah (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:29)

    V [anonim]

    nu inteleg de ce se baga orice presedinte american in toate lucrurile ce sunt in afara perimetrului lor. ok, sunt super-putere dar nu conduc toata lumea...trebuie sa le ia cineva locul, deja m-am saturat de ei

    presupun ca vor sa instaureze si acolo un presedinte cu inclinatii americane ca sa aiba procentaj din turism daca resurse subterane nu au
    • +1 (9 voturi)    
      Ba USA conduc lumea! (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:17)

      sg [anonim] i-a raspuns lui V

      Vrem , nu vrem sa recunoastem, daca stranuta cineva la Washington mai tare, va pleca repejor Mubarak de la putere, in urmatoarele zile, nu in 8 luni. Asta nici copiii nu o mai cred.
      Nu e vorba de democratie, ci de resurse, Canalul Suez, pozitii geostrategice.
      Pozitia lui Obama e naucitoare pentru Israel.
      Pentru mine, e impresionant potentialul de lupta a arabilor, asa imi doresc si pentru noi, sa mai avem o data incredere in oameni si sa ne redam speranta ca maine va fi mai bine!
      • +1 (1 vot)    
        re (Miercuri, 2 februarie 2011, 15:09)

        golanitzky [utilizator] i-a raspuns lui sg

        tot impresionanta e si ramanerea arabilor in urma in toate domeniile...in ciuda "impresionantului potential de lupta" al arabilor, cea mai mare culme in domeniul militar pe care au fost in stare sa o atinga, nu trece de avarierea unui tanc israelian...cand se inatmpla asta toate lumea musulmana pica in genunchi si multumeste cerului un an intreg...cam infime pretentiile si realizarile cuiva cu un atat de "impresionant potential de lupta"...
        • 0 (0 voturi)    
          Nu la asta s-a referit (Miercuri, 2 februarie 2011, 18:34)

          rcb [anonim] i-a raspuns lui golanitzky

          Cred ca se referea la faptul ca au speranta, etc. Nu la puterea lor militara care, ai dreptate, e (imens x 0) in comparatie cu Israelul.

          Cat despre americani -- vad ca sunt unii care ii trateaza ca pe o putere de mana a saptea si le canta prohodul -- astia au reusit si acum vreo 70 de ani sa se enerveze si in trei ani sa faca zob cele mai mari puteri ale lumii -- in doua oceane diferite, sa le transforme si sa le faca dupa modelul lor. In concluzie, daca ei zic ca nu se inchide Suezul, nu se va inchide. Pot sa moara unii de ciuda. Tot mai bine decat de rachete. Pentru noi, doua fronturi diferite inseamna Focsani si Cluj. Pentru ei -- Pacificul si Atlanticul.

          Interesant e ca si faptul ca unii care debiteaza ineptii pe diverse site-uri, dispunand si de o gramatica indoielnica, tot americanilor ar trebui sa le multumeasca. Dar colhoznicul tot colhoznic ramane.
  • +1 (1 vot)    
    Despre arabi (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:23)

    Zizi [anonim]

    Du-te bre la musulmani,sa vezi ce bine o vei duce !Doamne,ce se intimpla cu neamul asta romanesc ?Am ajuns sa admiram puturosii aia de arabi.Ce-mi place la ei, e ca nu beau alcool.Atit !
    • +1 (1 vot)    
      nu beau (Miercuri, 2 februarie 2011, 15:46)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Zizi

      dar suma viciilor ramane constanta ;)
  • -2 (2 voturi)    
    Nu pot sa inteleg indolenta acestor americani (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:49)

    valisa [utilizator]

    Prostia lor este incomensurabila. De cate ori deschid gura, au impresia ca toata populatia lumii cade in genunchi sa le sarute picioarele. Dupa cum actioneaza si gandesc americanii, mie imi dau impresia ca pe teritoriul lor s-a strans deja toata prostia umana.
    • +1 (3 voturi)    
      re (Miercuri, 2 februarie 2011, 14:59)

      golanitzky [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      a mai ramas destula si pe dinafara...tu esti un bun exemplu.
    • +1 (3 voturi)    
      nici n-ai cu ce (Miercuri, 2 februarie 2011, 15:46)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      sa intelegi, bre...
  • 0 (2 voturi)    
    "Vocea voastra s-a facut auzita " (Miercuri, 2 februarie 2011, 17:13)

    thunderX [anonim]

    " Vocea voastra s-a facut auzita " - si gazele voastre naturale au fost "mirosite" si interesele directe ale SUA vor fi deservite.