Stratfor: Hamas si Fratia Musulmana se implica intens in criza din Egipt, alertand SUA si Israelul

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:29 Actualitate | Internaţional

SUA si Israelul sunt in alerta in ceea ce priveste rolul Fratiei Musulmane (FM) si a Hamas-ului in demonstratiile din Egipt si posibilitatii ca organizatia sa isi faca loc pe scena politica din tara, relateaza Stratfor Global Intelligence, citand o sursa din interiorul Hamas, organizatie care s-a format in Gaza ca filiala a FM.

Potrivit Stratfor, politia egipteana nu mai patruleaza in zona de frontiera cu Gaza, iar membri Hamas inarmati intra in Egipt si colaboreaza strans cu FM. Fratia s-a implicat intens in proteste si este nemultumita de demiterea Guvernului, insistand pe un nou cabinet care sa nu includa membri ai Partidului National Democratic aflat la putere.

Fortele de ordine in civil distrug proprietatea publica pentru a da impresia ca protestatarii reprezinta un pericol, scrie Stratfor. Intre timp, FM alcatuieste comisii pentru protectia proprietatii publice si coordoneaza activitatile manifestantilor, aducandu-le mancare, bautura si acordandu-le primul ajutor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



3091 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    .. (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:54)

    NiCu [anonim]

    sa speram ca nu o sa avem o noua republica islamica
    • 0 (2 voturi)    
      daca va fi o republica islamica care-i problema? (Duminică, 30 ianuarie 2011, 19:36)

      george [anonim] i-a raspuns lui NiCu

      care ar fi problema daca Egiptul va deveni o republica islamica? daca te prinde la furat ti se taie mana, daca ucizi vei fi ucis, trafic de droguri la fel etc Mi se pare corect, ar trebui sa adoptam si noi pedeapsa cu moartea, sunt pline puscariile de infractori care ies conditionat si calca pe bec din nou unde mai pui ca cheltuielile cu un detinut sut de 400 euro pe luna , bani de la buget adica din impozitele noastre
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 20:52)

        adi [anonim] i-a raspuns lui george

        Cred ca e greu sa schimbam lucrurile in romania chiar atat de mult. Cel mai simplu ar fi sa-ti strangi lucrurile si sa te muti in Iran. Acolo vei avea parte de toate beneficiile astea si chiar mai mult decat atat.
      • 0 (2 voturi)    
        ehe (Duminică, 30 ianuarie 2011, 21:34)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui george

        daca ar fi doar atata, minunat! necazul e ca nespalatii islamisti vor sa conduca lumea, conform preceptelor Jihad-ului, iar asta inseamna ca noi trebuie sa crapam, ca sa le facem lor loc! acuma ai priceput?
      • 0 (2 voturi)    
        si daca esti tu acuzat pe nedrept? (Duminică, 30 ianuarie 2011, 22:02)

        qqq [anonim] i-a raspuns lui george

        si ti se taie mana sau esti executat pt ceva ce n-ai facut?
        la faptul ca uneori sunt acuzati cine nu trebuie te-ai gandit?
        pana cand tehnologia si metodele de investigatii nu vor fi sigure, pedeapsa capitala ar trebui abandonata. si poate atunci n-o sa mai fie nevoie de asa ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        uite cum facem... (Luni, 31 ianuarie 2011, 9:41)

        Yahve 2.0 [utilizator] i-a raspuns lui george

        Pe cuvantul meu de onoare, iti cumpar tie si la inca 3 membrii de familie bilete spre arabia saudita. Va dau si 1000 de euro la fiecare. Doar sa plecati!!!
  • -4 (12 voturi)    
    harababura mondiala (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:59)

    leontina [anonim]

    Deoarece actuala ordine mondiala este impotriva popoarelor de pretutindeni, exemplul Tunisiei si acum a Egiptului trebuie sa dea de gandit si conducatorilor nostri.
    Oricand, in actuala conjunctura sociala pot incepe explozii sociale necontrolabile, deoarece altii din umbra doresc si ei ciolanul.
    Sa vedem cand vor incepe asememnea miscari si in Europa!
    • -1 (3 voturi)    
      Tadadaaaa... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 16:32)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui leontina

      2012 :P
    • +3 (7 voturi)    
      Ai un fel ciudat de a vedea lumea. (Duminică, 30 ianuarie 2011, 16:42)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui leontina

      Fereascsa D-zeu pe oameni de cei ca tine.Esti un tip caruia-i place haosul si moartea privite la televizor.Te incanta orice revolta facuta de altii si habar nu ai de democratie.Nici viteaz nu esti.Daca ai fi te a-i duce in Egipt.
  • -4 (10 voturi)    
    ILUMINARE (Duminică, 30 ianuarie 2011, 16:41)

    Ytzik [anonim]

    Pentru cei care cred ca toata lumea poate fi manipulata la infinit prin aservirea unui domeniu mediatic permanent simplist si stereotip care cultiva pseudovalori din sfera placerilor culinare, a satisfactiilor sexuale si indestularilor asezate pe conturile bancare: nu toti suntem
    imbecili si nu toti credem la nesfarsit in miturile consumeriste si in diversiunea "antisenmitismului" aducator de profit pentru cei care (inca mai )conduc lumea! Lumea musulmana nu este ,nici pe departe,asa cum o prezinta propaganda iudaica ! Marea ei "hiba"consta in aceea ca nu accepta si nu digera toate insanitatile si faradelegile politicii consumerist/mondialiste si ale propagandei celor pentru care nu exista nimic altceva decat propriile lor interese.
    • +2 (6 voturi)    
      islamu-mi dă voie la toate--- (Duminică, 30 ianuarie 2011, 18:12)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Ytzik

      Islamismul spune ai voie să mănînci doar leuştean, ai voie să nu-ţi arăţi picioarele păroase, ai voie să nu-ţi săruţi nevasta sau prietena la restaurantul unde ţi se serveşte leuşteanul, în caz contrar ai dreptul să fii pedepsit.

      Civilizaţia occidentală spune e interzis să nu poţi alege între leuştean şi şi-un hotdog, e interzis să nu ai voie să-ţi arăţi picioarele păroase, e interzis să nu-ţi poţi săruta nevasta sau prietena la restaurantul unde ţi se serveşte Chardoneaux-ul, în caz contrar ai dreptul să emigrezi într-un stat islamic.
      • 0 (2 voturi)    
        Chardonnay.... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 23:59)

        Lucky [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        ce Dumnezeu se intampla in lumea asta???? sper sa nu se puna acum de un razboi intre crestini si musulmani.
        Fierberea asta se prefigura din momentul cand cand islamicii i-au atacat pe copti...
        Acum urmeaza sa desavarseasca misiunea jihad-ului, sa distruga toate vestigiile egiptului antic...